
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
02 квітня 2021 року Справа № 280/806/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Татаринова Д.В., розглянувши в порядку письмового за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; адреса фактичного проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, вул. Матросова, буд. 29, ЄДРПОУ: 40108688) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі – позивач) до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не надання достовірної, точної та повної інформації на письмовий запит від 14 січня 2021 року позивача;
- зобов`язати відповідача надати позивачу достовірну, точну та повну інформацію щодо грошового забезпечення поліцейського за посадою поліцейський з відображенням розміру всіх складових: посадовий оклад, оклад за спеціальне звання, відсоткової надбавки за вислугу років (25 календарних років) , надбавки за специфічні умови проходження служби, премії та індексації.
Ухвалою суду від 01 лютого 2021 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 14 січня 2021 року ОСОБА_1 звернувся із запитом на отримання публічної інформації до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області із заступних питань: 1) щодо розміру грошового забезпечення за посадою поліцейського із зазначенням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років »щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок ,доплат, підвищень) та премії яка за класифікаційними характеристиками, розміром посадового окладу, функціональністю прирівнюється до посади водія співробітника першого класу автогосподарства УМВС України в Запорізькій області; 2) розмір грошового забезпечення помісячно з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2020 року, яке отримував поліцейський за рівнозначною посадою, що прирівнюється до посади водія співробітника першого класу автогосподарства УМВС України в Запорізькій області; 3) чи проводилась індексація грошового забезпечення поліцейських відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року та в яких розмірах за періоди з січня по квітень 2019р., з травня по червень 2019 року та з листопада по грудень 2019 року. Листом Головного управління Національної поліції в Запорізькій області №141/05/12-2021 від 19 січня 2021 року надано інформацію наступного змісту: згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням , щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищень посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Посадовий оклад за посадою поліцейський складає 1700,00 грн., оклад за спеціальним званням 1000,00 грн., надбавка за стаж служби в поліції, з вислугою в календарному обчислення 25 років, складає 50% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 40% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби в поліції, а також у вказаному листі додатково зазначено, що грошове забезпечення поліцейських визначається не за окремою посадою, а індивідуально за результатами службової діяльності. Позивач вважає вказану відповідь неповною та неточною, оскільки вона містить лише часткову відповідь на поставлені у запиті питання, а дії відповідача є протиправними. Вказане зумовило звернення позивача із цим позовом до суду. Просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідач позовні вимоги не визнав, 23 лютого 2021 року надав до суду відзив на адміністративний позов (вх.№10670), в якому зазначає, що Головне управління Національної поліції в Запорізькій області розглянувши запит на отримання публічної інформації від 14 січня 2021 року, повідомило у листі від 19 січня 2021 року №141/05/12-2021 про запитувану інформацію, в повному обсязі. Позивачу не було відмовлено у наданні запитуваної інформації. За таких обставин, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлено наступне.
14 січня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області із запитом на отримання публічної інформації, в якому просив надати інформацію такого змісту:
1. Яка посада поліцейського за класифікаційними характеристиками, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем прирівнюється до посади з якої я був звільнений на пенсію, а саме водія - співробітника першого класу автогосподарства МВС в Запорізькій області спеціальне звання ст. прапорщик міліції, при вислузі 25 років.
2. Що входить до грошового забезпечення, та його розмір, яке отримував поліцейський (посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугою років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення «надбавки, доплати, підвищення» та розмір премії) за порівняною посадою з якої мене було звільнено на пенсію із органів внутрішніх справ станом за листопад 2019 року.
3. Окремо надати інформацію про складові та розмір грошового забезпечення, щомісячно з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року та з 01 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року яке отримує поліцейський за посадою, яку я займав до виходу на пенсію або ж яка є до цієї посади прирівняною, з урахуванням , посадового окладу , окладу за військовим (спеціальним) званням , вислуги років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення «надбавки, доплати, підвищення» та розмір премії.
4. Надати інформацію, чи здійснюється щомісячно індексація грошового забезпечення за порівняною посадою поліцейських Національної поліції передбаченого пунктом 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078; станом на січень-квітень 2019 року, травень-червень 2019 року, липень-листопад 2019 року, грудень 2019 року.
Листом Головного управління Національної поліції в Запорізькій області від 19 січня 2021 року №141/05/12-2021 повідомлено позивача, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням , щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищень посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Посадовий оклад за посадою поліцейський складає 1700,00 грн., оклад за спеціальним званням 1000,00 грн., надбавка за стаж служби в поліції, з вислугою в календарному обчислення 25 років, складає 50% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 40% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби в поліції, а також у вказаному листі додатково зазначено, що грошове забезпечення поліцейських визначається не за окремою посадою, а індивідуально за результатами службової діяльності.
Позивач, вважаючи вказану відповідь неповною та неточною, оскільки вона містить лише часткову відповідь на поставлені у запиті питання, а дії відповідача – протиправними, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Зазначена норма кореспондується із статтею 34 Конституції України, якою передбачено, що кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначений Законом України «Про доступ до публічної інформації».
Згідно з статтею 1 вказаного Закону публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації» право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Доступ до інформації забезпечується, зокрема, шляхом надання інформації за запитами на інформацію (пункт 2 частини першої статті 5 цього Закону).
Суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є, зокрема, запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень (пункт 1 частини першої статті 12 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).
Згідно з частинами першою, другою статті 19 цього Закону запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Відповідно до частини першої, четвертої статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема, суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання.
Усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.
Розпорядники інформації зобов`язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію (пункт 6 частини першої статті 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).
Аналіз вищевикладених норм дає підстави для висновку, що розпорядники інформації зобов`язані надавати та оприлюднювати публічну інформацію, зокрема, за запитами на інформацію, незалежно від того, чи стосується ця інформація запитувача інформації особисто. При цьому, запитувана інформація повинна бути готовою та доступною, міститися, принаймні, в кількох документах і може бути зібрана і надана без значних інтелектуальних зусиль.
Як вбачається з матеріалів справи, 14 січня 2021 року позивач звернувся із письмовим запитом до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області про надання публічної інформації в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації». В свою чергу, відповідач листом від 19 січня 2021 року №141/05/12-2021 надав відповідну інформацію.
Суд зазначає, що метою інформаційного запиту в розумінні Закону України «Про доступ до публічної інформації» є одержання попередньо створеної інформації (або інформації, яка мала бути створена відповідно до законодавства), що не передбачає вжиття будь-яких заходів, окрім пошуку та надання інформації у відповідній формі. При цьому зібрання інформації з різних джерел не є створенням нової інформації.
Дослідивши зміст листа від 19 січня 2021 року №141/05/12-2021, суд вважає відповідь Головного управління Національної поліції в Запорізькій області повною та обґрунтованою по кожному з пунктів, зазначених у запиті від 14 січня 2021 року, поданому в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Таким чином, суд зазначає, що Головним управлінням Національної поліції в Запорізькій області надано достовірну, точну та об`єктивну інформацію на письмовий запит позивача від 14 січня 2021 року, що свідчить про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.
Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, а також тим, що позивач в силу вимог пункту 10 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, як громадянин, віднесений до 2 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, питання щодо розподілу судових витрат не вирішувалось.
Керуючись статтями 9, 77, 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; адреса фактичного проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, вул. Матросова, буд. 29, ЄДРПОУ: 40108688) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з урахуваннями доповнень пункту 3 розділу VІ Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 02 квітня 2021 року.
Суддя Д.В. Татаринов