Рішення № 95977207, 30.03.2021, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.03.2021
Номер справи
260/4/21
Номер документу
95977207
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2021 рокум. Ужгород№ 260/4/21

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Рейті С.І.

при секретарі судового засідання Ватлін Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 30 березня 2021 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення в повному обсязі виготовлено 02 квітня 2021 року.

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Закарпатській області), яким просить:

1. Визнати неправомірними дії ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року на підставі довідки № 11/951 від 06.08.2020 року, виданої адміністрацією Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року за посадою, відповідною (аналогічною) останній штатній посаді, яку займав ОСОБА_1 перед звільненням з військової служби, із врахуванням розміру посадового окладу (3170,00 грн.), окладу за військовим званням "старший прапорщик" (1020,00 грн.), процентної надбавки за вислугу років 50 % (2095,00 грн.), щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за службу в умовах режимних обмежень 20 % (634,00 грн.), надбавки за особливості проходження служби 20 % (1257,00 грн.), надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі - 20 % (634,00 грн.), премії 105 % (3328,50 грн.), які передбачені згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 740 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб";

2. Визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо повернення до адміністрації Державної прикордонної служби України довідки про розмір грошового забезпечення № 11/951 від 06.08.2020 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , оформлене листом за вих. № 0700-0319-8/29108 від 17.08.2020 року;

3. Визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо зменшення з 01 січня 2018 року відсоткового значення розміру пенсії з 89% до 70% сум грошового забезпечення;

4. Зобов`язати ГУ ПФУ в Закарпатській області прийняти видану адміністрацією Державної прикордонної служби України довідку № 11/951 від 06.08.2020 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року та здійснити обчислення і перерахунок з 01.04.2019 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 11/951 від 06.08.2020 року станом на 05.03.2019 року, що підлягає врахуванню для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із врахуванням розміру посадового окладу (3170,00 грн.), окладу за військовим званням "старший прапорщик" (1020,00 грн.), процентної надбавки за вислугу років 50 % (2095,00 грн.), щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за службу в умовах режимних обмежень 20 % (634,00 грн.), надбавки за особливості проходження служби 20 % (1257,00 грн.), надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі - 20 % (634,00 грн.), премії 105 % (3328,50 грн.), а всього із суми грошового забезпечення 12138,50 грн., а також здійснити виплату перерахованої пенсії із врахуванням раніше виплачених сум та виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 89 % сум грошового забезпечення;

5. Зобов`язати ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 89 % сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Закарпатській області з 20.10.2007 року та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Вислуга років позивача станом на 01.09.2007 року становила 32 роки 11 днів, тобто, розмір призначеної пенсії становив 86 % сум грошового забезпечення. Однак, здійснюючи перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, відповідач зменшив розмір пенсії позивача з 86 % до 70 % грошового забезпечення та без урахування додаткових видів грошового забезпечення.

Зауважує, що 01.07.2020 року відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача у зв`язку із уточненням вислуги років (з урахуванням додаткової вислуги років за призовом під час мобілізації на особливий період з березня 2015 року по квітень 2016 року) з урахуванням 33 роки вислуги, проте, знову ж таки, перерахунок здійснений виходячи з основного розміру пенсії 70 % грошового забезпечення, а не 86 % як було визначено при її призначенні.

У зв`язку з набранням законної сили 05.03.2019 року судовим рішенням у справі № 826/3858/18, позивач звернувся до голови Державної прикордонної служби України із заявою про надання ГУ ПФУ в Закарпатській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру його пенсії.

Так, адміністрацією Державної прикордонної служби України, на виконання рішення Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі № 160/8324/19, надіслано до ГУ ПФУ в Закарпатській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 11/951 від 06.08.2020 року станом на 05.03.2019 року.

У відповідь на звернення позивача із запитом про надання інформації про стан перерахунку його пенсії з 01.04.2019 року, відповідач, листом № 2051-2308/Г-02/8/0700/20 від 01.10.2020 року повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача, оскільки після набрання 05.03.2019 року законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва, нормативно-правових актів щодо визначення складових грошового забезпечення, за якими має проводитись перерахунок пенсій, Кабінетом Міністрів України не приймалось. Також зазначено, що вищезгадана довідка повернута до адміністрації Державної прикордонної служби України листом від 17.08.2020 року № 0700-0319-8/29108.

Окрім того, 19.11.2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії із застосуванням відсотків у розмірі 89 % відповідних сум грошового забезпечення. Втім, листом № 2624-3000/Г-02/8-0700/20 від 01.12.2020 року відповідач повідомив, що перерахунок пенсії позивача було здійснено з урахуванням 33 років вислуги та у відповідності до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", якою встановлено максимальний розмір пенсії у розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Ухвалою судді від 11.01.2021 року відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, запропоновано відповідачеві надати відзив на позовну заяву у разі її заперечення.

01.02.2021 року відповідачем надано відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що ГУ ПФУ в Закарпатській області не погоджується з вимогами позовної заяви, вважає їх необгрунтованими та зазначає наступне. 14.08.2020 року на адресу відповідача надійшла довідка № 11/951 від 06.08.2020 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 видана Адміністрацією Державної прикордонної служби України в якій, зокрема, були перераховані основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення позивача (надбавки, доплати, підвищення) та премія станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України № 704 за посадою, аналогічною останній штатній, котру обіймав ОСОБА_1 . Згадану довідку (у відповідності до примітки, котра безпосередньо міститься в останній) складено на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 з метою здійснення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру пенсії позивача. У той же час, як ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" так і п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що такий проводиться після прийняття Урядом рішення про умови та порядок його здійснення. Разом з тим, після визнання протиправними та нечинними пунктів 1-2 Постанови № 103 інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій у відповідності до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінетом Міністрів України не приймалось. Враховуючи викладене, підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача станом на сьогодні відсутні, у зв`язку з чим, довідку № 11/915 було повернуто уповноваженому органу без виконання.

Зазначає, що суд не вправі зобов`язати орган Пенсійного фонду здійснити перерахунок із конкретних складових, які містяться в довідці Адміністрації ДПС України від 06.08.2020 року № 11/951, не перевіривши при цьому достовірності та відповідності вказаних у ній складових висновкам, викладеним у рішенні Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19.

Що стосується зниження відсоткового розміру пенсії позивача під час проведення перерахунку з 01.01.2018 року зазначає, що постанова № 103 на час виникнення спірних правовідносин виступала нормативно-правовим актом, який, із огляду на положення ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, є обов`язковим у застосуванні органами Пенсійного фонду при здійсненні обчислення перерахунку та виплати пенсії відповідній категорії осіб, на яких спрямована дія цієї постанови. На думку відповідача, помилковим є висновок що при перерахунку пенсії відповідним військовослужбовцям має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

12.02.2021 року представником позивача подано до суду заяву про збільшення позовних вимог, якою доповнено зміст позовних вимог та просить зобов`язати ГУ ПФУ в Закарпатській області подати запит до Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо повторного направлення довідки № 11/951 від 06.08.2020 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року за посадою, відповідною (аналогічною) останній штатній посаді, яку займав ОСОБА_1 , яка була видана Адміністрацією Державної прикордонної служби України 06.08.2020 року за № 11/951.

Наступною заявою представник позивача уточнила позовні вимоги та просить пункт 5 позовних вимог викласти в новій редакції: Зобов`язати ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у порядку та розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", з врахуванням 33 років вислуги (з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову його на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період з 02.03.2015 року по 05.04.2016 року), виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 89 % сум грошового забезпечення та здійснити виплату перерахованої пенсії із врахуванням виплачених сум.

Ухвалою суду від 16.02.2021 року витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області пенсійну справу ОСОБА_1 .

Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 20.10.2007 року була призначена пенсія за вислугу 32 роки відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII у розмірі 86% грошового забезпечення.

У квітня 2018 року при перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року основний розмір пенсії визначено з розрахунку 70 % грошового забезпечення.

У червні 2020 р у зв`язку з уточненням вислуги років (з урахуванням додаткової вислуги років за призовом під час мобілізації на особливий період з березня 2015 р. по квітень 2016 р.) та на підставі подання Адміністрації державної прикордонної служби України від 22.05.2020 р № 11/ПВ9229 зі складових грошового забезпечення визначених у довідці від 22.05.2020 р №11/14410 відповідачем був здійснений перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2020 року.

Як слідує з протоколу про перерахунок пенсії позивача з 01.07.2020 р., розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії складається з таких сум: посадовий оклад - 3170,00 грн., оклад за військове звання - 1020,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% - (2095,00 грн.), всього - 6285,00 грн. Основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення (вислуга років 33) у розмірі - 4399,50 грн., без врахування додаткових видів грошового забезпечення.

В подальшому, на виконання рішення Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 Адміністрацією державної прикордонної служби України складено та направлено на адресу ГУ ПФ України у Закарпатській області довідку від 06.08.2020 року № 11/951 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 року № 704.

Відповідно до вказаної довідки розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року складається із наступних складових: посадовий оклад - 3170,00 грн.; оклад за військовим званням - 1020,00 грн.; надбавка за вислугу років - 2095,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 634,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби - 1257,00 грн.; надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі - 634,00 грн.; премія - 3328,50 грн., Всього - 12138,50 грн.

Як вбачається із листа ГУ ПФУ в Закарпатській області від 01.10.2020 року, довідка № 11/951 від 06.08.2020 року, що надійшла від Адміністрації державної прикордонної служби України для перерахунку пенсії гр. ОСОБА_1 , у зв`язку з відсутністю підстав у проведенні перерахунку, повернута уповноваженому органу без виконання листом Головного управління від 17.08.2020 року № 0700-0319-8/29108.

19 листопада 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, в якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії із розрахунку 89% сум грошового забезпечення з 01.01.2018 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Листом № 2624-3000/Г-02/8-0700/20 від 01.12.2020 року відповідач повідомив позивача про те, що перерахунок пенсії було здійснено з урахуванням 33 років вислуги та у відповідності до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в якій зазначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

До спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті пору.

Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 частини першої Європейської соціальної хартії випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Ст. 46 Конституції України також передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов`язаннями України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, регулюється нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон).

Статтею 13 Закону регламентовано порядок визначення розміру пенсії за вислугу років. Так, відповідно до п. а) ч. 1 зазначеної статті (в редакції, чинній на момент набуття позивачем права на пенсію), пенсії за вислугу років призначаються особам особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

В подальшому, відповідно до Закону України від 27.03.2014 р. №1166-VІІ "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України", який набрав чинності 01.04.2014 р., було внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону, де число " 80" замінили на число " 70" (максимальний розмір пенсії).

Провівши правовий аналіз зазначених законодавчих норм, суд дійшов висновку, що положення статті 13 Закону, якими встановлено розмір пенсії, виходячи з 70 відсотків грошового забезпечення, можуть застосовуватись лише до правовідносин, що виникли після 01.04.2014 р., тобто дати набрання чинності відповідної редакції Закону, та стосуються саме питань призначення пенсії, а не її перерахунку, оскільки до останнього застосовуються спеціальні норми, що регулюють умови та підстави саме перерахунку пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, є норми ст. 63 Закону.

Як вбачається з матеріалів справи та заявлених позовних вимог, позивач оскаржує зокрема дії відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії з розрахунку 70% грошового забезпечення.

Нормами ст. 63 Закону врегульовано порядок здійснення перерахунку раніше призначених пенсій. Так, відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії позивача проведений на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова). При цьому при здійсненні такого відповідачем застосовано не тільки новий розмір грошового забезпечення, визначений постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (як передбачено Постановою), але й змінено розмір відсоткового співвідношення до грошового забезпечення, встановленого ст. 13 Закону.

Суд вважає такі дії органу Пенсійного фонду України протиправними з огляду на наступне.

Положеннями п. 1 Постанови встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Разом з тим, Постанова жодним чином не регламентує та не змінює відсоткове співвідношення розміру пенсії та грошового забезпечення. Розмір пенсії військовослужбовцям визначається виключно нормами Закону.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 р. (далі - Порядок № 45), відповідно до пункту 3 якого на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

П. 4 Порядку № 45 (у редакції, чинній на час здійснення перерахунку) визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно ст. 63 Закону обов`язковою підставою для здійснення перерахунку пенсії є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.

Кабінет Міністрів України у Порядку № 45 визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права.

Суд зазначає, що зміни до ст. 63 Закону у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.

Порядок № 45 і Постанова також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року відповідно до ст. 63 Закону на підставі Постанови в Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області були відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 13 Закону, оскільки такі стосуються саме призначення пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Разом з тим, згідно з розрахунком вислуги років на пенсію ОСОБА_1 , виданого начальником 27 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, загальна вислуга на 01 вересня 2007 року для призначення пенсії складає 32 роки 00 місяців 11 днів. За період військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період з 02 березня 2015 року по 05 квітня 2016 року - вислуга для призначення пенсії - 1 рік. Тобто разом загальна вислуга для призначення пенсії складає 33 роки, що становить 89% розміру пенсії.

Судом встановлено, що відповідачем перерахунок пенсії позивача був здійснений з 01 січня 2018 року та з 01 липня 2020 р з урахуванням 33 роки вислуги, проте перерахунок здійснений виходячи з основного розміру пенсії 70% грошового забезпечення

Суд звертає увагу, що позивачу пенсія була призначена 20.10.2007 року. За період військової служби позивача за призовом під час мобілізації, на особливий період з 02 березня 2015 року по 05 квітня 2016 року, виплата пенсій не припинялася, тобто після звільнення в запас з 05.04.2016 року позивачу не призначалась пенсія, а виплачується призначена пенсія 20.10.2007 року з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Згідно з ч. 3 ст. 2 Закону пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде нижчим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про протиправність дій ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 під час її перерахунку з 89% від відповідних сум грошового забезпечення на 70%.

Щодо позовних вимоги про визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо відмови в перерахунку пенсії позивачу з 01 квітня 2019 року на підставі довідки № 11/951 від 06.08.2020 р, виданої Адміністрацією державної прикордонної служби України та здійснити перерахунок такої, суд зазначає наступне.

Частиною 3 ст. 43 Закону визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до пунктів 2, 3 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи). На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Абзацом 1 п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому, у Додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, у справі №826/3858/18, на задоволення відповідних позовних вимог, визнано протиправними та не чинними пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Так, до компетенції Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45.

Проте, зміни, внесені Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", зокрема, до додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, а відтак з 05.03.2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка діяла до зазначених змін.

Водночас порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, органи пенсійного фонду у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Разом з тим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може слугувати як відповідна заява пенсіонера, та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, повідомляють орган ПФУ.

Отже, з 05.03.2019 року, тобто з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Разом з цим, обов`язок з перерахунку пенсії у пенсійного органу виникає після отримання ним належної довідки.

При цьому відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із ч. ч. 2 і 3 ст. 51 Закону перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Висновки суду узгоджуються з позицією Верховного Суду викладеною у постанові від 24.06.2020 року по справі № 160/8324/19.

Судом встановлено, що 04.09.2020 року (після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №160/8324/19) Адміністрація державної прикордонної служби України видала нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , в якій зазначено також додаткові щорічні види грошового забезпечення, та направило таку до органу Пенсійного фонду. Вказана обставина позивачем не заперечується. На підтвердження такої позивач долучив до матеріалів справи копію такої довідки.

Копія цієї довідки також надана до ГУ ПФУ в Закарпатській області позивачем разом із заявою щодо перерахунку та виплати її пенсії.

Отже, після отримання довідки Адміністрації державної прикордонної служби України від 06.08.2020 року № 11/951 про розмір грошового забезпечення позивача у ГУ ПФУ в Закарпатській області виник обов`язок щодо перерахунку пенсії позивача.

Проте, отримавши відповідну довідку, відповідачем протиправно було повернуто її до Адміністрації державної прикордонної служби України без виконання, що призвело до порушення прав позивача.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, в частині визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо повернення до Адміністрації державної прикордонної служби України довідки № 11/951 від 06.08.2020 р. про розмір грошового забезпечення, як наслідок, зобов`язання прийняти вказану довідку; визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Закарпатській області щодо відмови в перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 р. на підставі довідки № 11/951 від 06.08.2020 року.

Таким чином, з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача, суд вважає, за необхідне зобов`язати відповідача перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення № 11/951 від 06.08.2020 року.

Щодо вимоги позивача про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 11/951 від 06.08.2020 року виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 89 % сум грошового забезпечення, суд зазначає, що дана вимога є передчасною, оскільки перерахунок пенсії позивача у розмірі 89% грошового забезпечення за даним рішенням суду не здійснений, а тому у задоволенні такої слід відмовити.

Крім того, суд не вбачає підстав для задоволення вимоги позивача про зобов`язання ГУ ПФУ в Закарпатській області подати запит до Адміністрації державної прикордонної служби України щодо повторного направлення довідки № 11/951 від 06.08.2020 року, з огляду на те, що обставина повернення відповідачем оригіналу вказаної довідки не перешкоджає поновленню порушеного права позивача, оскільки в розпорядженні відповідача наявна копія відповідної довідки. Тому, суд вважає, що відповідач має необхідні відомості про складові грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку його пенсії. До того ж, відповідач має можливість звернутися до Адміністрації державної прикордонної служби України з проханням знову направити оригінал довідки, тим більше, що для повернення її без прийняття в роботу у відповідача не було законних підстав.

Отже, дослідивши обставини справи крізь призму законодавчих норм, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, ЄДРПОУ 20453063) про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року на підставі довідки № 11/951 від 06.08.2020 року, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року за посадою, відповідною (аналогічною) останній штатній посаді, яку займав ОСОБА_1 перед звільнення з військової служби, із врахуванням розміру посадового окладу (3170,00 грн.), окладу за військовим званням "старший прапорщик" (1020,00 грн.), процентної надбавки за вислугу років 50% (2095,00 грн.), щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за службу в умовах режимних обмежень 20 % (634,00 грн.), надбавки за особливості проходження служби 20 % (1257,00 грн.), надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі - 20% (634,00 грн.), премії 105% (3328,50 грн.), які передбачені згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 740 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

3. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо повернення до Адміністрації Державної прикордонної служби України довідки про розмір грошового забезпечення № 11/951 від 06.08.2020 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , оформлене листом за вих. № 0700-0319-8/29108 від 17.08.2020 року.

4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області прийняти видану Адміністрацією Державної прикордонної служби України довідку № 11/951 від 06.08.2020 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року та здійснити обчислення і перерахунок з 01.04.2019 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 11/951 від 06.08.2020 року станом на 05.03.2019 року, що підлягає врахуванню для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із врахуванням розміру посадового окладу (3170,00 грн.), окладу за військовим званням "старший прапорщик" (1020,00 грн.), процентної надбавки за вислугу років 50% (2095,00 грн.), щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за службу в умовах режимних обмежень 20 % (634,00 грн.), надбавки за особливості проходження служби 20 % (1257,00 грн.), надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі - 20% (634,00 грн.), премії 105% (3328,50 грн.), а всього із суми грошового забезпечення 12138,50 грн., а також здійснити виплату перерахованої пенсії із врахуванням раніше виплачених сум.

5. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо зменшення з 01.01.2018 року відсоткового значення розміру пенсії з 89% до 70% сум грошового забезпечення.

6. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких піших осіб", у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", з врахуванням 33 років вислуги (з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову його на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, з 02.03.2015 року по 05.04.2016 року), виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 89% сум грошового забезпечення та здійснити виплату перерахованої пенсії із врахуванням раніше виплачених сум.

7. В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

8. Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 255 КАС України, та може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення, а в разі проголошення в судовому засіданні вступної та резолютивної частини рішення - протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

СуддяС.І. Рейті