
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
02 квітня 2021 р. Справа №200/1876/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши клопотання Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Представник ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) в інтересах позивача ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 42172734, 84500, Донецька область, м.Бахмут, вул.Миру 35) про визнання дій протиправними щодо визначення розміру недоотриманої за життя пенсії ОСОБА_3 за запитом приватного нотаріуса Скиби Т.В. не за весь час, а лише за період з 11.01.2018 по 31.07.2020 (включно), зобов`язання сформувати та направити до приватного нотаріуса Скиби Т.В. для включення до складу спадщини померлої ОСОБА_3 відповідну довідку із врахуванням усіє суми недоотриманої пенсії без обмеження будь яким строком та із врахуванням індексації та усіх проведених надбавок. В обґрунтування зазначено, що за результатом звернення позивача відкрита спадкова справа після смерті ОСОБА_3 . На запит приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу Скиби Т.В. відповідачем надана відповідь про те, що сума недоотриманої пенсії за життя ОСОБА_3 складає 80372,56 грн., що утворилася за період з 11.01.2018 по 31.07.2020 (включно). Вважає, що сума заборгованості є більшою, оскільки пенсію ОСОБА_3 не отримувала з березня 2016 року.
26 лютого 2021 року ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судових засідань та повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідачем надано клопотання про закриття провадження у справі. На думку відповідача справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Вирішуючи клопотання по суті суд виходить з наступного.
ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , дата смерті – ІНФОРМАЦІЯ_2 .
29 грудня 2020 року здійснена реєстрація спадкової справи №67026179, спадкодавець – ОСОБА_3 , дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 .
30 грудня 2020 року Бахмутсько-Лиманським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області на запит приватного нотаріуса ОСОБА_4 листом №150/02-14 надана інформація про те, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 не отримувала пенсію за період з 11.01.2018 по 31.08.2020 в загальній сумі 80372,56 грн. Сума недоотриманої пенсії може змінюватися відповідно до ст.46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
ОСОБА_1 , онука ОСОБА_3 , вважаючи дії управління протиправними щодо надання приватному нотаріусу неповних відомостей про розмір недоотриманої за життя пенсії звернулася до адміністративного суду з даним позовом.
Судова юрисдикція це компетенція спеціально уповноважених органів судової влади здійснювати правосуддя у формі встановленого законом виду судочинства щодо визначеного кола правовідносин.
За визначенням пункту 1 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) адміністративна справа це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір. Публічно-правовий спір це спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку з наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку з порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи (пункт 2 частини першої статті 4 КАС України).
Суб`єкт владних повноважень це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС України).
За правилами пункту 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом установлено інший порядок судового провадження.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є наявність публічно-правового спору, тобто спору, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції і який виник у зв`язку з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
До компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до вимог статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Так, статтею 1218 ЦК України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до статті 1227 ЦК України - суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліменти, допомоги у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Вирішуючи питання про віднесення спору до юрисдикції адміністративного суду, слід ураховувати не лише суб`єктний склад правовідносин, які склалися між сторонами, а й сутність (характер) таких правовідносин.
Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Разом з тим, приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника.
Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило майнового, конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин. Спір є приватноправовим також у тому випадку, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб`єктів владних повноважень.
Згідно матеріалів справи, ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визнання протиправними дій пенсійного органу щодо надання на запит нотаріуса неповної інформації про недоотриману ОСОБА_3 пенсію та зобов`язання пенсійного органу надати довідку із зазначенням повної суми недоотриманої пенсії.
Із наданої пенсійним органом на запит приватного нотаріуса відповіді вбачається, що управлінням обмежено строк, за який ОСОБА_3 була недоотримана пенсія.
У даному випадку позивач вважає, що дії відповідача щодо надання на запит нотаріуса неповної інформації про недоотриману ОСОБА_3 пенсію порушує його право на спадкове майно, а саме на неотримані померлим пенсіонером пенсійні виплати.
Отже, адміністративні правовідносини між позивачем та відповідачем - відсутні, оскільки позивач звернувся за захистом права на спадщину.
Тобто, у даному випадку виник спір про цивільне право, а тому має приватноправовий характер і підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.
Аналогічний висновок викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 27.03.2019 у справі № 286/3516/16-ц, від 03.04.2019 у справі №808/1346/18 та Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 11.06.2019 у справі №180/754/17.
За приписами Цивільного процесуального кодексу України спори щодо складу спадщини вирішуються за правилами цього кодексу.
При цьому слід зазначити про відсутність публічно-правових відносин саме між позивачем та пенсійним органом, оскільки пенсійний орган в даному випадку не виконує жодних владних чи управлінських функцій відносно позивача.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що спірні правовідносини мають приватноправовий характер, а тому даний спір не належить до юрисдикції суду адміністративної юрисдикції і повинен вирішуватися за правилами Цивільного процесуального кодексу України.
Відповідно до п. 1 ч. 1, ч.2 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі, зокрема, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
З огляду на викладене та враховуючи суть спірних правовідносин, суд дійшов висновку про закриття провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України.
Також, суд вважає за необхідне роз`яснити позивачу наступне.
Згідно пункту 5 частини першої статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Відповідно до частини шостої статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку постановлення ухвали про закриття провадження у справі, залишення позову без розгляду або ухвалення рішення про задоволення позову у зв`язку з його визнанням суд вирішує питання про розподіл судових витрат не пізніше десяти днів з дня ухвалення відповідного судового рішення, за умови подання учасником справи відповідної заяви і доказів, які підтверджують розмір судових витрат.
З урахуванням наведеного, суд роз`яснює позивачу право звернутися до суду з клопотанням про повернення сплаченої суми судового збору на підставі пункту 5 частини першої статті 7 Закону України "Про судовий збір" з урахуванням вимог частини шостої статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 189, 238, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Клопотання Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про закриття провадження у справі задовольнити.
Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії закрити.
Повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, щодо якого постановлено ухвалу про закриття провадження у справі, не допускається.
Роз`яснити позивачу, що даний спір відноситься до юрисдикції місцевого суду в порядку цивільного судочинства.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо розгляду справи було здійснено в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Ухвала суду набирає законної сили у строк та в порядку передбаченому статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.О. Кошкош