Рішення № 95976412, 02.04.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2021
Номер справи
140/17535/20
Номер документу
95976412
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2021 року ЛуцькСправа № 140/17535/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ксензюка А.Я.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) звернулася в суд із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі – відповідач, ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправною відмову від 24 листопада 2020 року та зобов`язання зарахувати до страхового стажу період з 01 червня 2013 по лютий 2017 року та провести відповідний перерахунок пенсії за цей період.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відмова відповідача у зарахуванні до страхового стажу позивача період з червня 2013 року по лютий 2017 року, є неправомірною. Вказує, що їй з червня 2013 року дійсно призначено пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», однак позивач продовжувала працювати до 20 лютого 2017 року, тобто до того часу, коли було припинено діяльність прийомної сім`ї, відтак, на її думку, з урахуванням вимог статті 13 вказаного Закону вказаний період має бути зараховано до її страхового стажу.

Ухвалою судді від 03 лютого 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

У відзиві на позовну заяву відповідач позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що в Індивідуальних відомостях про застраховану особу Форми ОК-5 надана інформація, що сплата єдиного соціального внеску за період з червня 2013 року по лютий 2017 року відсутня, тому для зарахування даного періоду до страхового стажу позивача немає законних підстав. Вважає, що дії відповідача щодо розгляду звернення не можна вважати неправомірними, оскільки останній діяв виключно в межах, визначених нормами чинного законодавства. Просить у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою суду від 05 березня 2021 року ухвалено судовий розгляд даної справи продовжити проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у межах строку розгляду справи, передбаченого частиною першою статті 258 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримує з 11 червня 2013 року пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується протоколом про призначення пенсії від 17 червня 2013 року № 10459.

04 листопада 2020 року позивач звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою, у якій просила надати інформацію про незарахування до страхового стажу період «функціонування прийомної сім`ї» з серпня 2012 року по грудень 2016 року.

Листом від 24 листопада 2020 року №16628-16704/Л-02/8-0300/20 відповідач повідомив ОСОБА_1 про те, що за матеріалами її пенсійної справи страховий стаж позивача складає 26 років 11 місяців 29 днів, при цьому період перебування на обліку в Управлінні соціального захисту населення як одержувача соціальної допомоги на дітей сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування враховано включно по 31 травня 2013 року. Відповідно до даних, відображених в індивідуальних відомостях про застраховану особу, з 01 серпня 2013 року відсутні відомості про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України Управлінням соціального захисту населення Горохівської районної державної адміністрації, відтак для врахування до страхового стажу періоду з 01 червня 2013 по 19 лютого 2017 року підстави відсутні.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 21 Закону №1058-IV з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється персоніфікований облік.

Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно із частиною першою статті 15 Закону № 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Відповідно до пункту 12 статті 11 Закону №1058-IV загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню підлягають: патронатні вихователі, батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства.

При цьому, як передбачено частиною другою статті 14 Закону №1058-IV, страхувальниками відповідно до цього Закону є: підприємства, установи, організації, військові частини та органи, які виплачують заробітну плату (винагороду), грошове забезпечення, допомогу, надбавку або компенсацію, - для осіб, зазначених у пунктах 6-9, 11 і 12 статті 11 цього Закону.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина друга статті 20 Закону № 1058-IV).

Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев`ятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб`єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення.

Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.

Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць.

За осіб, зазначених у пунктах 8, 11-14 статті 11 цього Закону, страхові внески сплачуються в порядку і строки, визначені Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів, коштів цільових фондів, з яких цим особам сплачуються відповідно грошове забезпечення, страхові виплати, допомога, надбавка і компенсації.

Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду.

Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.

Суд також звертає увагу на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2011 року №178 затверджено Порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за деякі категорії застрахованих осіб» (далі - Порядок №178), підпунктом 4 пункту 1 якого передбачено, що цей Порядок визначає механізм сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) за: патронатних вихователів, батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу, прийомних батьків, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства.

Згідно з підпунктом 1 пункту 2 Порядку №178 єдиний внесок нараховується: за осіб, зазначених у підпункті 4 пункту 1 цього Порядку (у разі, коли вони не працюють), - на суму грошового забезпечення, нарахованого за базовий звітний період.

Обчислення єдиного внеску провадиться такими платниками єдиного внеску (далі - платники): районними (міськими) управліннями праці та соціального захисту населення - за осіб, зазначених у підпунктах 2-4 пункту 1 цього Порядку (підпункт 2 пункту 4 Порядку №178).

Матеріалами справи підтверджено, що розпорядженням Горохівської районної державної адміністрації Волинської області № 455 від 01 серпня 2012 року створено прийомну сім`ю на базі подружжя ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , які проживають в селі Рачин Горохівського району Волинської області, та влаштовано після повернення з оздоровлення з 27 серпня 2012 року до прийомної сім`ї дитину-сироту ОСОБА_3 .

Відповідно до розпорядження Горохівської районної державної адміністрації Волинської області № 53 від 20 лютого 2017 року виведено зі складу прийомної сім`ї ОСОБА_2 та ОСОБА_1 вихованця ОСОБА_3 та припинено діяльність вказаної прийомної сім`ї.

Як встановлено судом, спір між сторонами виник щодо незарахування до страхового стажу позивача періоду з 01 червня 2013 року по 20 лютого 2017 року у зв`язку з відсутністю даних про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України страхувальником Управлінням соціального захисту населення Горохівської районної державної адміністрації Волинської області.

У свою чергу, з листа відділення №1 м. Горохів Управління соціального захисту населення Луцької районної державної адміністрації Волинської області від 22 березня 2021 року № 1124/4.12, наданого на виконання ухвали суду від 05 березня 2021 року, слідує, що відомості про нарахування, виплату грошового забезпечення та страхових внесків за період з 01 червня 2013 по 20 лютого 2017 року по громадянці ОСОБА_1 відсутні, оскільки в даний період заявниця перебувала на обліку в Управлінні Пенсійного фонду у Горохівському районі як одержувач пенсії за віком, як така, що виховала дитину-інваліда до 6-річного віку.

Отже, за позивача страхові внески за період з 01 червня 2013 по 20 лютого 2017 року не сплачувалися у зв`язку з тим, що у зазначений період остання перебувала на обліку в органах Пенсійного фонду України як одержувач пенсії за віком.

Відповідно до частини першої статті 13 Закону №1058-IV участь застрахованих осіб у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування припиняється, зокрема, у разі якщо застрахованій особі відповідно до цього Закону призначено пенсію і вона не продовжує працювати або якщо застрахована особа відповідно до цього Закону набула права на довічну пенсію чи одноразову виплату.

На думку ОСОБА_1 , оскільки після призначення пенсії вона продовжувала працювати до 20 лютого 2017 року, тобто до того часу, коли було припинено діяльність прийомної сім`ї, тому період з 01 червня 2013 по 20 лютого 2017 року має бути зараховано до її страхового стажу.

Однак суд звертає увагу на те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.

Враховуючи те, що в ході розгляду даної справи підтверджено факт несплати за позивача страхових внесків до Пенсійного фонду України за період з 01 червня 2013 по 20 лютого 2017 року, тому підстави для зарахування вказаного періоду до її страхового стажу відсутні.

Аналізуючи вищевикладене та беручи до уваги наявні у матеріалах справи докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та безпідставними, з огляду на що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22В, код ЄДРПОУ 13358826) про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Я. Ксензюк