Ухвала суду № 95976251, 02.04.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2021
Номер справи
120/5498/20-а
Номер документу
95976251
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

У Х В А Л А

м. Вінниця

02 квітня 2021 р. Справа № 120/5498/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Свентуха Віталія Михайловича, розглянувши в порядку письмового провадження заяву про заміну сторони виконавчого провадження у справі за позовом представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Балдинюк-Штельмах Світлани Віталіївни до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в :

в провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Балдинюк-Штельмах Світлани Віталіївни до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 14.12.2020 у справі №120/5498/20 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області № 2-11351/15-20-СГ від 01.06.2020 року. Зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га із земель державної власності сільськогосподарського призначення, на території Крищинецької сільської ради Тульчинського району Вінницької області, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства. Стягнуто на користь ОСОБА_1 сплачений при зверненні до суду судовий збір в сумі 560,53 грн. (п`ятсот шістдесят гривень 53 копійки) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області.

25.01.2021 року Вінницьким окружним адміністративним судом видано виконавчі листи №120/5498/20.

17.03.2021 року Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області подано до Вінницького окружного адміністративного суду заяву про заміну сторони у виконавчому провадженні.

Мотивуючи подану заяву представник Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області вказав, що відбувся процес переходу бажаної позивачем земельної ділянки з державної власності в комунальну власність, а тому правонаступником повноважень щодо розпорядження такими землями є орган місцевого самоврядування, зокрема Тульчинська міська рада.

Ухвалою суду від 26.03.2021 року заяву призначено до розгляду в судовому засіданні на 16:00 год. 30.03.2021 року.

29.03.2021 року представником позивача подано заяву про розгляд питання щодо заміни сторони виконавчого провадження без її участі.

30.03.2021 року до суду державним виконавцем подано відзив на заяву про заміну сторони виконавчого провадження у якому останній заперечує щодо заміни боржника у виконавчому провадженні, оскільки станом на 30.03.2021 року у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутні дата та номер запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи - Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області, а також дані про юридичних осіб правонаступників. Крім того, просив розгляд даної заяви проводити без його участі.

30.03.2021 року до суду надійшло клопотання Тульчинської міської ради про розгляд заяви про заміну сторони виконавчого провадження без їх участі, а при вирішенні заяви покладаються на розсуд суду.

У судовому засіданні 30.03.2021 року представник Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області просив замінити боржника у виконавчому провадженні №64395219 з Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області на Тульчинську міську раду.

Ухвалою, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, занесеної секретарем судового засідання до протоколу судового засідання 30.03.2021 року, у судовому засіданні оголошено перерву.

Після оголошення перерви у судове засідання учасники справи не з`явились, про дату, час та місце розгляду заяви про заміну сторони виконавчого провадження повідомлялися належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Представником Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області подано заяву про розгляд питання щодо заміни сторони виконавчого провадження без його участі у порядку письмового провадження.

Відповідно до частини 2 статті 379 КАС України суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

За приписами частини 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

При цьому, частиною 4 статті 243 КАС України вказано, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути заяву про заміну сторони виконавчого провадження без участі державного виконавця, заінтересованих осіб та учасників справи.

Визначаючись щодо заяви про заміну сторони у виконавчому провадженні, суд виходить з наступного.

У статті 1 Закону України від 2 червня 2016 року № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 1404-VIII) виконавчим провадженням як завершальною стадією судового провадження і примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) вважається сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно із частинами першою та другою статті 15 Закону № 1404-VIII сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ.

Відповідно до абзацу першого частини п`ятої статті 15 Закону № 1404-VIII у разі вибуття однієї зі сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Частиною першою статті 379 КАС України передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

З наведеного нормативного визначення слідує, що виконавче провадження є однією зі стадій судового провадження, яка його завершує. Ця стадія розпочинається з набранням судовим рішенням законної сили або за інших умов, установлених законом. Сторони судового провадження на стадії виконавчого провадження набувають відповідної процесуальної якості, користуються правами та несуть певні обов`язки, зумовлені статусом сторони. За законом на стадії виконавчого провадження можлива заміна сторони виконавчого провадження. Така заміна є прийнятною, зокрема, у правовідносинах, що допускають правонаступництво. При цьому законодавством установлено головну умову, за якої обов`язки боржника може бути перекладено на іншу особу, - це вибуття сторони виконавчого провадження.

За приписами статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

З огляду на зміст наведеної норми процесуальне правонаступництво передбачено не лише у зв`язку зі смертю (оголошенням померлою) фізичної особи та реорганізацією суб`єкта господарювання, а й в інших передбачених законом випадках, у тому числі в разі заміни кредитора або боржника в зобов`язанні. Процесуальне правонаступництво в розумінні статті 52 КАС України допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення.

Отже, ухвала про здійснення процесуального правонаступництва на стадії виконання судового рішення є документом, що забезпечує виконання рішення та фактично є його невід`ємною частиною, а тому заміна сторони в зобов`язанні (правонаступництво) на стадії виконавчого провадження є зміною судового рішення, передбаченою чинним законодавством, що оформлюється ухвалою (стаття 52 КАС України). Оскарження такої ухвали варто розуміти як оскарження судового рішення.

Аналогічну правову позицію висловила Велика Палата Верховного Суду в постанові від 26 червня 2019 року (справа № 905/1956/15).

Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов`язків одного суб`єкта права іншому. При цьому обов`язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов`язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.

У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов`язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувалися ліквідованим органом, не можуть бути припинені та підлягають передачі іншим державним органам, за винятком того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постановах від 13 березня 2019 року (справа № 524/4478/17), від 20 лютого 2019 року (справа № 826/16659/15), від 30 листопада 2020 року (справа № 260/453/19).

Отже, правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

У такому разі також відбувається вибуття суб`єкта владних повноважень із публічних правовідносин.

Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов`язків, що відбувається із суб`єктами владних повноважень, сама собою повинна бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.

При цьому можна виділити дві форми адміністративного (публічного) правонаступництва: 1) фактичне (або компетенційне адміністративне правонаступництво), тобто таке, де вирішуються питання передачі фактичних повноважень від одного до іншого органу, посадової особи (або повноважень за компетенцією) та 2) процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво.

Фактичне (компетенційне) адміністративне (публічне) правонаступництво - це врегульовані нормами адміністративного права умови та порядок передання адміністративної компетенції від одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого, який набуває певні владні повноваження внаслідок ліквідації органу чи посади суб`єкта владних повноважень, припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення компетенції органу публічної адміністрації чи припинення повноважень посадової особи.

Процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво - це унормована можливість заміни адміністративним судом (на будь-якій стадії процесу судового розгляду справи в суді першої, апеляційної та касаційної інстанцій (крім випадків перегляду справи за винятковими чи нововиявленими обставинами) сторони чи третьої особи іншим суб`єктом, коли права та обов`язки суб`єкта владних повноважень перейшли від сторони (в адміністративній справі) до іншого суб`єкта владних повноважень, а також можливість суб`єкта публічної адміністрації (правонаступника) вступити в судовий процес як сторона чи третя особа.

При визначенні процесуального адміністративного (публічного) правонаступництва суд повинен виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, і враховувати таке: якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то суд повинен залучити до участі у справі їхніх правонаступників.

У разі ж відсутності правонаступників суд повинен залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить ухвалення рішення про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача. У разі зменшення обсягу компетенції суб`єкта владних повноважень, не пов`язаного з припиненням його діяльності, до участі у справі як другий відповідач суд залучає іншого суб`єкта владних повноважень, до компетенції якого передані або належать функції чи повноваження щодо вирішення питання про відновлення порушених прав, свобод чи інтересів позивача.

Отже, підставою для переходу адміністративної компетенції від одного суб`єкта владних повноважень до іншого (набуття адміністративної компетенції) є події, що відбулися із суб`єктом владних повноважень.

До того ж суд звертає увагу на правовий висновок Верховного Суду у постанові №826/14670/16 від 09.11.2020 року, який полягає у наступному.

Під публічним правонаступництвом слід розуміти повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції; це вступ у чинні адміністративно - правові відносини нового суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) на місце суб`єкта, що або припинив своє існування або повністю чи частково позбувся адміністративної компетенції.

Оскільки, предметом розгляду у даній справі є заява Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області про заміну їх як сторони у виконавчому провадженні правонаступником Тульчинською міською радою, тому умовою для її задоволення є встановлення обставин повного чи часткового припинення адміністративної компетенції суб`єкта владних повноважень у відносинах щодо яких виник спір.

Спір у даній справі виник відносно правомірності відмови Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області у наданні позивачу дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га із земель державної власності сільськогосподарського призначення, на території Крищинецької сільської ради Тульчинського району Вінницької області, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства (кадастровий номер 0524383800:01:002:0719).

Судом встановлено, що відповідно до статтей 15, 117, 122 Земельного кодексу України, розпорядження Кабінету Міністрів України №707-р від 12 червня 2020 року, Постанови Верховної Ради України №807-ІХ від 17 липня 2020 року, Указу Президента України №449 від 15.10.2020 року, Постанови Кабінету Міністрів України №1113 від 16.11.2020 року, наказу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру №485 від 17.11.2020 року, Положення про Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області, затвердженого наказом Держгеокадастру №53 від 20.02.2020 року, наказом Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області №13-ОТГ від 04.12.2020 року передано Тульчинській міській раді (Тульчинській міській територіальній громаді) у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 4388,2712 га, які розташовані на території Тульчинської міської територіальної громади Тульчинського району Вінницької області /а.с. 81/.

Із акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 04.12.2020 року вбачається, що Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області передає із державної власності, а Тульчинська міська рада (Тульчинська міської територіальна громада) приймає у комунальну власність Тульчинської міської ради (Тульчинської міської територіальної громади) земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності.

У пункті 2 акту зазначено, що цей акт разом із даним наказом є підставою для державної реєстрації права, на вказані у додатку земельні ділянки, комунальної власності Тульчинської міської ради (Тульчинської міської територіальної громади) /а.с. 82/.

Згідно з додатком до акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 04.12.2020 року по Тульчинській міській раді (Тульчинській міській територіальній громаді) Тульчинського району Вінницької області, земельна ділянка з кадастровим номером 0524383800:01:002:0719, площею 26,7013 га, яка розташована на території Крищинецької сільської ради Тульчинського району Вінницької області - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, передана у власність Тульчинській міській раді (Тульчинській міській територіальній громаді) /а.с. 83-85/.

З інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження або об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна вбачається, що 09.02.2021 року Тульчинською міською радою зареєстровано право власності, інші речові права, іпотеки, обтяження на земельну ділянку за кадастровим номером 0524383800:01:002:0719 /а.с. 80/.

Отже, земельну ділянку за кадастровим номером 0524383800:01:002:0719, відносно якої суб`єктом владних повноважень прийнято відмову у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо її відведення у власність, а рішенням суду відновлено права та інтереси позивача шляхом зобов`язання надати такий дозвіл, передано із державної власності у комунальну власність.

Частиною 4 статті 122 Земельного кодексу України передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно до пункту 13 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області, затвердженого наказом Держгеокадастру від 20.02.2020 року №53, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством, на території Вінницької області.

Відповідно до пунктів "б", "в" статті 80 Земельного кодексу України, суб`єктами права власності на землю є:

- територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності;

- держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.

Втім, згідно з частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Таким чином, оскільки земельну ділянку за кадастровим номером 0524383800:01:002:0719 передано із земель державної власності до земель комунальної власності, то Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області на даний час не є розпорядником бажаної позивачем земельної ділянки і не може приймати жодних рішень стосовно розпорядження нею (припинення повноважень визначених ч. 4 ст. 122 ЗК України), а відтак й вчиняти дії на виконання рішення суду.

В свою чергу, Тульчинською міською радою прийнято та зареєстровано право комунальної власності на земельну ділянку за кадастровим номером 0524383800:01:002:0719, а відтак орган місцевого самоврядування набув відносно неї усіх відповідних повноважень та обов`язків.

На переконання суду, у даному випадку наявні ознаки публічного правонаступництва, оскільки одночасно із передачею земельної ділянки у комунальну власність відбулось часткове передання (набуття) адміністративної компетенції (щодо передачі земельних ділянок у власність чи користування) одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) внаслідок часткового припинення адміністративної компетенції Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області до іншого - Тульчинської міської ради

При цьому, обов`язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. У даному випадку таким органом є Тульчинська міська рада.

Щодо можливості виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 14.12.2020 у справі №120/5498/20 Тульчинською міською радою, як органом місцевого самоврядування, то суд зазначає наступне.

Суб`єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України.

Згідно із пунктом "б" статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

У постанові від 11 лютого 2021 року у справі № 814/2458/16 Верховний Суд аналізував застосування пункту 4 частини другої статті 245 КАС України і дійшов висновку, що суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, за сукупності наступних умов:

1) судом встановлено порушення прав, свобод чи інтересів позивача;

2) на час вирішення спору прийняття рішення належить до повноважень відповідача;

3) виконано усі умови, визначені законом для прийняття такого рішення, зокрема подано усі належні документи, сплачено необхідні платежі і між сторонами немає спору щодо форми, змісту, повноти та достовірності наданих документів;

4) прийняття рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Застосовуючи вищезазначені підходи до процесуального питання, що розглядається, суд звертає увагу, що рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 14.12.2020 у справі №120/5498/20 встановлено порушення прав, свобод чи інтересів позивача, прийняття рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, а позивачем виконано усі умови, визначені законом для прийняття такого рішення. У свою чергу надання такого дозволу належить до повноважень Тульчинської міської ради.

При цьому, суд звертає увагу, що отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність.

Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові № 441/701/17 від 15 березня 2021 року.

З огляду на викладене, оскільки, земельна ділянка за кадастровим номером 0524383800:01:002:0719 перейшла до земель комунальної власності, а у Тульчинської міської ради наявні повноваження для розпорядження вказаною земельною, суд дійшов висновку про наявність підстав для заміни сторони у виконавчому провадженні, а саме боржника Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області його правонаступником - Тульчинською міською радою.

Керуючись ст.ст. 52, 229, 243, 379 КАС України, -

у х в а л и в :

Заяву про заміну сторони виконавчого провадження задовольнити.

Замінити сторону у виконавчому провадженні, а саме боржника Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області його правонаступником - Тульчинською міською радою (вул. Миколи Леонтовича, 1, м. Тульчин, Вінницька область, 23600, ЄДРПОУ 04051141) за виконавчим листом №120/5498/20-а, виданого 25.01.2021 року.

Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя Свентух Віталій Михайлович