
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 березня 2021 року м. Київ № 640/24753/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Аверкової В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження матеріали адміністративної справи
за позовом ОСОБА_1
до Київського міського військового комісаріату
третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві
про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Київського міського військового комісаріату (далі по тексту - відповідач, КМВК, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі по тексту - третя особа, ГУ ПФУ), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у виготовленні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача на підставі довідки Київського апеляційного суду м. Києва від 17 червня 2020 року №77/0421/20;
- зобов`язати відповідача вчинити наступні дії:
а) скласти у відповідності до положень діючого на момент виникнення відповідних правовідносин законодавства довідки про розмір грошового забезпечення позивача на підставі наданої відповідачу довідки Київського апеляційного суду м. Києва від 17 червня 2020 року №77/0421/20 за посадою судді апеляційного суду м. Києва, що складаються з наступних видів грошового забезпечення: з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року включно, виходячи з посадового окладу 66 075,00 грн., окладу за військове звання (підполковник юстиції) - 1 410,00 грн., процентної надбавки за вислугу років 45% - 29 733,75 грн., середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 3 807,30 грн.; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року включно, виходячи з посадового окладу 96 050,00 грн., окладу за військове звання (підполковник юстиції) - 1 410,00 грн., процентної надбавки за вислугу років 45% - 43 222,50 грн., середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 3 807,30 грн.; з 01 січня 2020 року, виходячи з посадового окладу 131 375,00 грн., окладу за військове звання (підполковник юстиції) - 1 410,00 грн., процентної надбавки за вислугу років 45% - 59 118,75 грн., середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 3 807,30 грн.;
б) направити вказану довідку до ГУ ПФУ.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідач 2 протиправно відмовив у складенні та направленні довідки до ГУ ПФУ для перерахунку позивачу пенсії у відповідності до вимог законодавства як військовому пенсіонеру у зв`язку зі зміною розміру грошового забезпечення.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 жовтня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, з якого вбачається, що ВКВК не погоджується з позовними вимогами, вважаючи правомірною відмову у складенні та направленні до ГУ ПФУ довідки у відношенні позивача у зв`язку з відсутністю підстав для її складенні та направлення.
Третьою особою подано пояснення, в яких зазначено, що законодавчо не передбачено складення у відношенні позивача нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії як і відсутні підстави для складання нового списку та включення до нього позивача для отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
Указом Президента України «Про призначення суддів» №163/2002 від 21 лютого 2002 року ОСОБА_1 було призначено в межах п`ятирічного строку на посаду судді військового місцевого суду Феодосійського гарнізону.
Постановою ВР України №2988-VI від 03 січня 2011 року ОСОБА_1 обрано на посаду судді апеляційного суду м. Севастополя.
Указом Президента України №297/2018 від 28 вересня 2018 року «Про переведення суддів» ОСОБА_1 переведено до Апеляційного суду м. Києва.
Наказом Міністра оборони України від 11 жовтня 2010 року № 1081 позивача було звільнено з військової служби у запас за пунктом "б" ч.7 ст. 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", та наказом голови ліквідаційної комісії військового апеляційного суду Військово-морських Сил України від 09 лютого 2011 року ОСОБА_1 був виключений із списків військовослужбовців зазначеного суду, знятий з усіх видів забезпечення та направлений для зарахування на військовий облік.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач перебуває як пенсіонер на обліку в ГУ ПФУ та з 02 листопада 2010 року отримує пенсію за вислугу років згідно положень Закону України «України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту також - Закону №2262-ХІІ); пенсію призначено, виходячи із сум грошового забезпечення; посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, середньомісячна сума додаткових видів ГВ за 24 місяці, у т.ч. робота з таємними виробами, носіями, документами, суддя третього кваліфікаційного класу, надбавка за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи, премія.
Відповідно до розрахунку пенсії позивача станом на 01 січня 2018 року, пенсію обчислено, виходячи з сум грошового забезпечення; посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 45%, премія.
Позивач звернувся до КМВК із заявою, в якій просив скласти у відповідності до положень діючого на момент виникнення відповідних правовідносин законодавства довідки про розмір грошового забезпечення позивача на підставі наданої відповідачу довідки Київського апеляційного суду м. Києва від 17 червня 2020 року №77/0421/20 за посадою судді апеляційного суду м. Києва, що складаються з наступних видів грошового забезпечення: з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року включно, виходячи з посадового окладу 66 075,00 грн., окладу за військове звання (підполковник юстиції) - 1 410,00 грн., процентної надбавки за вислугу років 45% - 29 733,75 грн., середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 3 807,30 грн.; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року включно, виходячи з посадового окладу 96 050,00 грн., окладу за військове звання (підполковник юстиції) - 1 410,00 грн., процентної надбавки за вислугу років 45% - 43 222,50 грн., середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 3 807,30 грн.; з 01 січня 2020 року, виходячи з посадового окладу 131 375,00 грн., окладу за військове звання (підполковник юстиції) - 1 410,00 грн., процентної надбавки за вислугу років 45% - 59 118,75 грн., середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 3 807,30 грн.; направити вказану довідку до ГУ ПФУ.
Листом КМВК від 22 липня 2020 року №3717 позивача повідомлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі по тексту - Постанова №103) пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ для осіб, які відряджались, зокрема, до суду, перераховуються з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, яку особа займала на дату відрядження для роботи до органів державної влади, розміри яких визначені станом на 01 січня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 «»Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі по тексту - Постанова №704); відповідно до роз`яснень Департаменту фінансів МОУ від 05 квітня 2018 року №248/3/947 на лист Міністерства соціальної політики України від 30 березня 2018 року №6087/0/2-18/21 з метою своєчасного забезпечення перерахунку пенсії визначеній категорії військовослужбовців довідки про розмір грошового забезпечення оформлюються з урахуванням окладу за відповідною посадою на дату відрядження з Міністерства оборони України, а у разі неможливості встановлення розміру посадового окладу за відповідною посадою на дату відрядження враховується 12 тарифний розряд, що відповідає 2 440,00 грн., що і було встановлено позивачу; одночасно повідомлено, що пунктом 4 Постанови №103 передбачено, що у разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Тобто, позивач з 01 січня 2018 року отримує пенсію з грошового забезпечення за останньою посадою на день звільнення - судді військового апеляційного суду МВС, отже для перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року КМВК визначив розмір грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 року відповідно до законодавчих актів та роз`яснень Департаменту фінансів МОУ. Оскільки відповідно до пункту 7 Постанови №103 на МОУ покладено забезпечення оформлення та подання до органів ПФУ довідок про розмір грошового забезпечення, визначені у пункті 1 Постанови №103, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, підстав для застосування довідки Київського апеляційного суду у відповідача немає.
Позивач не погоджуючись з таким розрахунком пенсії, звернувся з вказаним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Закон №2262-XIІ визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Статтею 63 Закону N 2262-XII визначено порядок перерахунку раніше призначених пенсій.
Відповідно до частини четвертої вказаної статті Закону N 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Так, згідно з пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року (далі - Постанова № 45) під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Згідно з пунктом 1 Постанови №103, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), Кабінет Міністрів України прийняв рішення перерахувати пенсії, призначені згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови №704.
Відповідно до пункту 4 Постанови № 704 розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму, працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Наказом Міністерства оборони України від 01 березня 2018 № 90 встановлено тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України (далі - Наказ № 90).
У додатках 1-22 до Наказу № 90 визначені основні типові посади та основні посади осіб офіцерського складу Збройних Сил України, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
Проте, у цих додатках відсутня посада військового судді, з якої позивача було звільнено з військової служби.
Одночасно, суд звертає увагу, що у період здійснення позивачем правосуддя на посаді судді військового суду особливості статусу військових суддів визначались Законом України від 07 лютого 2002 року № 3018-III «Про судоустрій в Україні».
Так, статтею 63 зазначеного Закону було передбачено, що судді військових судів перебувають на військовій службі і входять до штатної чисельності Збройних Сил України.
Військові звання суддям військових судів присвоюються Президентом України за поданням Голови Верховного Суду України, якщо інше не встановлено законом. Строки та порядок присвоєння військових звань, порядок звільнення з військової служби суддів визначаються законом.
Військовий суддя крім здійснення правосуддя не може залучатися до виконання інших обов`язків військової служби.
За змістом статті 123 Закону № 3018-III розмір заробітної плати (грошового забезпечення) судді повинен забезпечувати його фінансову незалежність, визначається відповідно до закону про статус суддів та інших нормативно-правових актів щодо умов оплати праці суддів і не може бути зменшений.
Відповідно до частини третьої статті 44 Закону України від 15 грудня 1992 року №2862-XII «Про статус суддів» (чинного на час виходу позивача на пенсію) грошове утримання судді військового суду складається з посадового окладу, окладу за військове звання, доплат за кваліфікаційний клас судді та за вислугу років військовослужбовця.
Згідно з частиною третьою статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Оскільки специфіка правового статусу суддів військових судів полягає в тому, що цей правовий статус включає і статус військовослужбовця, і судді одночасно, а частина третя статті 63 Закону № 2262-ХІІ пов`язує перерахунок призначеної пенсії з фактичною зміною видів грошового забезпечення, введення в дію з 1 березня 2018 року Постанови №103 є підставою для перерахунку пенсії позивача, виходячи з посадового окладу судді апеляційного суду.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Відповідно до цього Порядку довідки про розмір грошового забезпечення надаються уповноваженими структурними підрозділами тієї силової структури, з якої особа звільнялась з військової служби.
Законом України від 15 травня 2018 року № 2415-VIII «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав» внесено зміни до Закону України від 06 грудня 2016 року № 1774 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», зокрема в абзаці 2 пункту 3 розділу ІІ слово та цифри "1600 гривень" замінено словами та цифрами "прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 01.01.2017". Таким чином, дію цього Закону поширено на правовідносини, що виникли до набрання чинності цим нормативно-правовим актом, а саме: починаючи з 01.01.2017.
Таким чином, посадовий оклад суддів встановлюється, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а тому, саме з 01.01.2018 р. зміна грошового утримання судді, є підставою для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії позивачу.
Так, матеріалами справи підтверджено, що наказом Міністра оборони України від 11 жовтня 2010 року №1081 позивача звільнено з військової служби у запас за пунктом «б» частини сьомої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» та в подальшому наказом голови ліквідаційної комісії військового апеляційного суду Військово-морських Сил України від 09 лютого 2011 року позивач був виключений із списків військовослужбовців зазначеного суду, знятий з усіх видів грошового забезпечення та направлений для зарахування на військовий облік.
Таким чином, на день звільнення з військової служби позивач обіймав посаду судді військового апеляційного суду Військово-морських Сил України.
В подальшому постановою Верховної ради України від 03 лютого 2011 року №2988VI позивача обрано безстроково на посаду судді апеляційного суду міста Севастополя.
Як вбачається з довідки Київського апеляційного суду, відповідно до затверджених штатних розписів посадовий оклад судді Київського апеляційного суду у 2018 році становить 66 075,00 грн., у 2019 році - 96 050,00 грн., у 2020 році - 131 375,00 грн.
Таким чином, відповідач при оформленні довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії останнього зобов`язаний був врахувати розмір посадового окладу судді апеляційного суду, визначений у довідці Київського апеляційного суду від 17 червня 2020 року №77/0421/20.
При цьому суд також враховує, що на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновлених довідок про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком
Згідно з абзацами другим, четвертим та п`ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.
Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Враховуючи викладене у сукупності, суд вважає, що відповідачем протиправно не складено та не скеровано до ГУ ПФУ довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , для перерахунку пенсії останнього, а тому позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Додатково суд зазначає, що Конституційний Суд України у рішенні від 08 червня 2016 року №4-рп/2016 (справа про щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці) зазначив, що виключення положення щодо можливості перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у зв`язку зі збільшенням грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, також знижує гарантії незалежності суддів, а тому у разі зміни грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання (пункт 2 мотивувальної частини).
Таку ж правову позицію Конституційний Суд України висловив і у рішенні від 03 червня 2013 року №3-рп/2013 (справа щодо змін умов виплати пенсій і щомісячного грошового утримання суддів у відставці) зазначивши, що будь-яке зниження рівня гарантій незалежності суддів суперечить конституційній вимозі неухильного забезпечення незалежного правосуддя та права людини і громадянина на захист прав і свобод незалежним судом, оскільки призводить до обмеження можливостей реалізації цього конституційного права, а отже, суперечить частині першій статті 55 Конституції України (абзац 2 пункту 3 мотивувальної частини).
Відповідно до пункту 6.4 Європейської хартії про закон «Про статус суддів» (Лісабон, 8-10 квітня 1999 року) судді, які досягли встановленого законом віку для виходу у відставку з суддівської посади і виконували суддівські обов`язки протягом певного терміну, повинні отримувати пенсію по виходу у відставку, рівень якої повинен бути якомога ближче до рівня їхньої останньої заробітної плати в якості судді.
При цьому суд враховує, що відповідно до частини п`ятої статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі в Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Зупинення пільг, компенсацій і гарантій для військовослужбовців та працівників правоохоронних органів без відповідної матеріальної компенсації є порушенням гарантованого державою права на їх соціальний захист та членів їх сімей (Рішення Конституційного Суду України від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Відповідно до абзацу восьмого підпункту 2.2 пункту 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», норми-принципи частини п`ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, у зв`язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені.
Суд звертає увагу на те, що позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та при призначенні пенсії пенсійниморганом був врахований відповідний оклад за посадою судді військового апеляційного суду, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років, а також додаткові види грошового забезпечення, тобто, при збільшенні посадового окладу судді згідно вимог Закону України «Про судоустрій і статус суддів» пенсія позивача підлягає перерахунку з урахування нового посадового окладу судді апеляційного суду.
Відповідно до пункту 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані. Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою. статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем не доведено правомірність вчинених дій з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246, 262, 263, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Київського міського військового комісаріату відмови у виготовленні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 на підставі довідки Київського апеляційного суду від 17 червня 2020 року №77/0421/20.
3. Зобов`язати Київський міський військовий комісаріат скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 на підставі наданих довідки Київського апеляційного суду від 17 червня 2020 року №77/0421/20 за посадою судді апеляційного суду м. Києва, що складаються з наступних видів грошового забезпечення: з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року включно, виходячи з посадового окладу 66 075,00 грн., окладу за військове звання (підполковник юстиції) - 1 410,00 грн., процентної надбавки за вислугу років 45% - 29 733,75 грн., середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 3 807,30 грн.; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року включно, виходячи з посадового окладу 96 050,00 грн., окладу за військове звання (підполковник юстиції) - 1 410,00 грн., процентної надбавки за вислугу років 45% - 43 222,50 грн., середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 3 807,30 грн.; з 01 січня 2020 року, виходячи з посадового окладу 131 375,00 грн., окладу за військове звання (підполковник юстиції) - 1 410,00 грн., процентної надбавки за вислугу років 45% - 59 118,75 грн., середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 3 807,30 грн.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Київського міського військового комісаріату (04112, м. Київ, вул. Парково-Сирецька, 19, ідентифікаційний код 07774420) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер № НОМЕР_1 ) 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок сплаченого судового збору.
Рішення суду, відповідно до частини першої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя В.В. Аверкова