Рішення № 95943178, 31.03.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.03.2021
Номер справи
580/865/21
Номер документу
95943178
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2021 року справа № 580/865/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом першого заступника керівника Смілянської місцевої прокуратури в інтересах держави до Вільшанської селищної ради, третя особа – Вільшанський заклад дошкільної освіти (дитячий садок) “Ромашка” Вільшанської селищної ради Городищенського району Черкаської області про визнання незаконною бездіяльністі та зобов`язання вчинити дії,

ВТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов першого заступника керівника Смілянської місцевої прокуратури (20701, м. Сміла, вул. Ю.Кондратюка, 25) до Вільшанської селищної ради (19523, Черкаська область, смт. Вільшана, вул. Шевченка, 190), в якому позивач просить:

-визнати протиправною бездіяльність Вільшанської селищної ради щодо не оформлення правовстановлюючих документів на приміщення та будівлі і земельну ділянку Вільшанського закладу дошкільної освіти (дитячий садок) “Ромашка” Вільшанської селищної ради Городищенського району Черкаської області за адресою: 19534, Черкаська область, смт. Вільшана, вул. Шевченка, 43;

-зобов`язати Вільшанську селищну раду вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під Вільшанським закладом дошкільної освіти (дитячий садок) “Ромашка” Вільшанської селищної ради Городищенського району Черкаської області за адресою: 19534, Черкаська область, Городищенський район, смт. Вільшана, вул. Шевченка, 43;

-зобов`язати Вільшанську селищну раду вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на приміщення та будівлі Вільшанського закладу дошкільної освіти (дитячий садок) “Ромашка” Вільшанської селищної ради Городищенського району Черкаської області за адресою: 19534, Черкаська область, смт. Вільшана, вул. Шевченка, 43.

В обґрунтування позовних вимог представником позивача зазначено, що позивачем під час перевірки оформлення правовстановлюючих документів на будівлі та земельні ділянки закладів освіти Городищенського району встановлено, що за адресою: вул. Шевченка, 43, смт. Вільшана (Вільшанська ОТГ), Черкаської області функціонує Вільшанський заклад дошкільної освіти (дитячий садок) «Ромашка» Вільшанської селищної ради Городищенського району Черкаської області, будівлі, споруди та земельна ділянка, якого використовуються без оформлення та реєстрації права власності, що в свою чергу створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеним майном та земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування навчального закладу та здійснення учбового процесу, що може призвести до негативних наслідків.

Від відповідача, до суду надійшов лист, в якому відповідачем визнано позовні вимоги в повному обсязі.

Третя особа письмових пояснень до суду не надала.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає таке.

Судом встановлено, що Смілянською місцевою прокуратурою вивчено стан додержання вимог законодавства органами влади та місцевого самоврядування в частині оформлення правовстановлюючих документів на будівлі та земельні ділянки закладів освіти Городищенського району Черкаської області та встановлено, що Вільшанською селищною радою не оформлено правовстановлюючі документи на будівлю та земельну ділянку Вільшанського закладу дошкільної освіти (дитячий садок) «Ромашка» Вільшанської селищної ради Городищенського району Черкаської області.

Відповідно до Статуту Вільшанського закладу дошкільної освіти (дитячий садок) «Ромашка» Вільшанської селищної ради Городищенського району Черкаської області, затвердженого рішенням Вільшанської селищної ради від 26.06.2019 №7-5/VІІ, комунальний заклад - Вільшанський заклад дошкільної освіти (дитячий садок) «Ромашка» Вільшанської селищної ради Городищенського району Черкаської області належить до комунальної власності Вільшанської селищної ради Городищенського району Черкаської області.

Згідно п. 1.3 - 1.5 Статуту, засновником закладу дошкільної освіти є Вільшанська селищна рада Городищенського району Черкаської області, уповноваженим органом управління є відділ освіти, культури, туризму, молоді і спорту Вільшанської селищної ради Городищенського району Черкаської області. Тип закладу - заклад дошкільної освіти (дитячий садок) для дітей віком від трьох до шести (семи) років, де забезпечуються догляд за ними, розвиток, виховання і навчання відповідно до вимог Базового компонента дошкільної освіти. ЗДО «Ромашка» є юридичною особою, має печатку, штамп, ідентифікаційний номер. Юридична адреса: 19534, Черкаська область, Городищенський район, смт. Вільшана, вул. Шевченка, 43.

У відповідності до п. 11.2 Статуту, ЗДО «Ромашка» утримання та розвиток матеріально -технічної бази ЗДО «Ромашка» фінансується за рахунок коштів засновника закладу. Майно передане засновником ЗДО «Ромашка», належиь йому на правах оперативного управління (п. 14.1 Статуту).

Матеріально - технічна база ЗДО «Ромашка» включає земельну ділянку, будівлі, споруди, комунікації, інвентар, обладнання, спортивні та ігрові майданчики, інші матеріальні цінності, вартість яких відображена у балансі централізованої бухгалтерії Уповноваженого органу (п. 13.2 Статуту).

Відповідно до інформації виконавчого комітету Вільшанської селищної ради Городищенського району Черкаської області, викладеної у листі від 27.01.2021 №02-33/110 на підставі облікових даних Вільшанської селищної ради за закладом дошкільної освіти «Ромашка» рахується земельна ділянка орієнтовною площею 2,2га. Правовстановлюючий документ на земельну ділянку відсутній. Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності щодо ЗДО «Ромашка» відсутній.

Згідно інформації із Державного реєстру прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна за адресою: 19534, Черкаська область, Городищенський район, смт. Вільшана, вул. Шевченка, 43, відсутні відомості щодо державної реєстрації права власності на об`єкти нерухомості за вказаною адресою.

Крім того, за результатами перевірки позивачем відомостей з Публічної кадастрової карти України встановлено, що на даний час питання щодо розробки земельно-технічної документації на земельну ділянку, що знаходиться за адресою: 19534, Черкаська область, Городищенський район, смт. Вільшана, вул, Шевченка, 43 залишається не вирішеним, правовстановлюючі документи на земельну ділянку не розроблено та не видано.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд врахував таке.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 24 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 53 Конституції України визначено, що кожен громадянин має право на освіту. Держава забезпечує розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної освіти.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про освіту», освіта є державним пріоритетом, що забезпечує інноваційний, соціально-економічний і культурний розвиток суспільства. Фінансування освіти є інвестицією в людський потенціал, сталий розвиток суспільства і держави.

Згідно ч. 6 ст. 25 Закону України «Про освіту», засновник закладу освіти зобов`язаний, зокрема, забезпечити утримання та розвиток матеріально-технічної бази заснованого ним закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов.

Відповідно до ст. 80 Закону України «Про освіту» до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об`єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об`єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством. Порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.

Частиною 2 ст. 37 Закону України “Про дошкільну освіту” передбачено, що утримання та розвиток матеріально-технічної бази закладів дошкільної освіти фінансуються за рахунок коштів засновника (засновників) цих закладів.

Статтею 38 Закону України “Про дошкільну освіту” визначено, що матеріально-технічна база закладу дошкільної освіти включає будівлі, споруди і земельні ділянки, комунікації, інвентар, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інше. Майно закладу дошкільної освіти належить йому на правах, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно з Інструкцією про порядок державної реєстрації права власності на об`єкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 09.06.1998 №121 (яка діяла до 06.08.2012) державній реєстрації в бюро технічної інвентаризації підлягають об`єкти нерухомості, розташовані на всій території України (населених пунктах, військових містечках, військових частинах, аеропортах, річкових і морських портах, заповідниках, заказниках, на дорогах, полігонах і т.п.). Державна реєстрація права власності на об`єкти нерухомого майна в бюро технічної інвентаризації є обов`язковою для власників, незалежно від форм власності.

Відповідно до п.1.4 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №7/5 від 07.02.2002 (який діяв до 01.01.2013) обов`язковій державній реєстрації підлягають право власності та інші речові права на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування.

Згідно статей 124, 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтею 92 Земельного кодексу України визначено, що право постійного користування земельною ділянкою – це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.

Кабінетом Міністрів України 17.10.2012 прийнято розпорядження №802-р “Про здійснення протягом 2012 і 2013 років заходів, пов`язаних з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади”, яким зобов`язано органи виконавчої влади, у підпорядкуванні яких перебувають дошкільні, загальноосвітні навчальні заклади, здійснити протягом 2012 та 2013 років заходи, пов`язані з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені навчальні заклади.

Отже необхідність оформлення відповідачем, у підпорядкуванні якого перебуває дошкільний заклад, правовстановлюючих документів на земельну ділянку навчального закладу прямо передбачено розпорядженням КМУ від 17.10.2012 №802-р.

У відповідності до приписів частин 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України юридичні особи набувають права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю юридичними особами здійснюється шляхом надання їх у користування.

Статтею 25 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до ст. 32 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження щодо управління закладами освіти, охорони здоров`я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.

Статтею 33 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачені повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин, зокрема, власні: 1) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; та делеговані - 1) здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, 8) підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; 9) організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; 10) здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.

Приписами п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Статтею 12 Земельного кодексу України визначені повноваження сільських, селищних міських рад у галузі земельних відносин, до яких віднесено розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності та інші.

Відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для усіх потреб.

Порядок надання земельних ділянок комунальної власності у користування визначений ст. 123 Земельного кодексу України.

Згідно зі ст. 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”.

Органи місцевого самоврядування здійснюють державну політику в галузі освіти і в межах їх компетенції: забезпечують розвиток мережі навчальних закладів та установ, організацій системи освіти, зміцнення їх матеріальної бази, господарське обслуговування.

Відсутність правовстановлюючих документів на будівлі та земельну ділянку, може призвести до надання їх іншим особам, зокрема, для цілей, не пов`язаних із навчально-виховним процесом, що є порушенням ст. ст. 63, 80 Закону України “Про освіту”.

З наведеного слідує, що обов`язковою умовою фактичного використання земельної ділянки, споруд та будівель є наявність правовстановлюючих документів, оформлених у відповідності до вимог закону.

Крім того за визначенням ст. 2 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 3 цього Закону загальними засадами державної реєстрації прав є гарантування державою об`єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав; публічність державної реєстрації прав; внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом.

Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону виникають з моменту такої реєстрації.

Відповідно до ст. 5 вказаного Закону у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких не можливо без їх знецінення та зміни призначення, зокрема будівлі, споруди, а також їх окремі частини, житлові та нежитлові приміщення.

Таким чином, відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій знаходиться навчальний заклад, створює передумови до зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування дошкільного закладу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей. У зв`язку із цим, діяльність навчального закладу підлягає приведенню у відповідність до законодавства.

Крім того, у відповідно до п. 1.9 Статуту дошкільного закладу освіти, наявність зареєстрованого право постійного на користування земельною ділянкою дозволить покращити роботу дошкільного закладу, привести її до вимог діючого законодавства, тому суд вважає, що відповідачем вчинена бездіяльність щодо не оформлення правовстановлюючих документів на будівлі і земельну ділянку.

Відповідно до ч. 4 ст. 189 КАС України, у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.

Судом враховано, що відповідач надіслав до суду заяву про визнання позову, а тому у зв`язку із вищевикладеним та за наявності законних підстав, суд дійшов висновку про повне задоволення позову.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи, що позов подано суб`єктом владних повноважень, і при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 9, 14, 181, 189, 242-245, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Вільшанської селищної ради щодо не оформлення правовстановлюючих документів на приміщення та будівлі і земельну ділянку Вільшанського закладу дошкільної освіти (дитячий садок) “Ромашка” Вільшанської селищної ради Городищенського району Черкаської області за адресою: 19534, Черкаська область, Городищенський район, смт. Вільшана, вул. Шевченка, 43.

Зобов`язати Вільшанську селищну раду (19523, Черкаська область, Городищенський район, смт. Вільшана, вул. Шевченка, 190; код ЄДРПОУ 26423991) вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під Вільшанським закладом дошкільної освіти (дитячий садок) “Ромашка” Вільшанської селищної ради Городищенського району Черкаської області за адресою: 19534, Черкаська область, Городищенський район, смт. Вільшана, вул. Шевченка, 43.

Зобов`язати Вільшанську селищну раду (19523, Черкаська область, Городищенський район, смт. Вільшана, вул. Шевченка, 190; код ЄДРПОУ 26423991) вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на приміщення та будівлі Вільшанського закладу дошкільної освіти (дитячий садок) “Ромашка” Вільшанської селищної ради Городищенського району Черкаської області за адресою: 19534, Черкаська область, Городищенський район, смт. Вільшана, вул. Шевченка, 43.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені статями 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням особливостей п. 15.5 Розділу VII “Перехідні положення”.

Суддя П.Г. Паламар