Рішення № 95943150, 30.03.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.03.2021
Номер справи
580/1091/21
Номер документу
95943150
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2021 року справа № 580/1091/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними матеріалами адміністративну справу за позовом керівника Уманської місцевої прокуратури до Буцької селищної ради Уманського району Черкаської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Керівник Уманської місцевої прокуратури в інтересах держави звернувся до суду з позовною заявою до Буцької селищної ради Уманського району Черкаської області, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Буцької селищної ради Уманського району Черкаської області (вул. Центральна, 28, смт. Буки Уманського району Черкаської області, 20114, ЄДРПОУ 25659763) щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під закладом дошкільної освіти «Дзвіночок» смт. Буки Черкаської області за адресою: вул. Сонячна, 3, смт. Буки Уманського району Черкаської області та зобов`язати Буцьку селищну раду Уманського району Черкаської області (вул. Центральна, 28, смт. Буки Уманського району Черкаської області, 20114, ЄДРПОУ 25659763) вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під закладом дошкільної освіти «Дзвіночок» смт. Буки Черкаської області за адресою: вул. Сонячна, 3, смт. Буки Уманського району Черкаської області;

- визнати протиправною бездіяльність Буцької селищної ради Уманського району Черкаської області (вул. Центральна, 28, смт. Буки Уманського району Черкаської області, 20114, ЄДРПОУ 25659763) щодо не оформлення правовстановлюючих документів на будівлю закладу дошкільної освіти «Дзвіночок» смт. Буки Черкаської області за адресою: вул. Сонячна, 3, смт. Буки Уманського району Черкаської області та зобов`язати Буцьку селищну раду Уманського району Черкаської області (вул. Центральна, 28, смт. Буки Уманського району Черкаської області, 20114, ЄДРПОУ 25659763) вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на будівлю закладу дошкільної освіти «Дзвіночок» смт. Буки Черкаської області за адресою: вул. Сонячна, 3, смт. Буки Уманського району Черкаської області.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Уманською місцевою прокуратурою встановлено, що на будівлю та земельну ділянку під закладом дошкільної освіти «Дзвіночок» Буцької селищної ради Уманського району Черкаської області за адресою: вул. Сонячна, 3, смт. Буки Уманського району Черкаської області, правовстановлюючі документи не оформлені, що створює передумови для зловживань щодо розпорядження земельною ділянкою та приміщеннями закладу дошкільної освіти, тим самим створює ризики для нормального функціонування навчального закладу та здійснення учбового процесу.

Ухвалою суду від 09.09.2021 відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач 25.03.2021 надіслав до суду заяву, за підписом селищного голови, про визнання позовних вимог повністю та відсутність заперечень проти задоволення позову, а також розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи не заперечує.

В силу вимог ч. 4 ст. 181 КАС України ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, примирення сторін проводиться в порядку, встановленому статтями 189, 190 цього Кодексу.

За нормами ч. 4 ст. 189 КАС України у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

Уманською місцевою прокуратурою встановлено, що на будівлю та земельну ділянку під закладом дошкільної освіти «Дзвіночок» Буцької селищної ради Уманського району Черкаської області за адресою: вул. Сонячна, 3, смт. Буки Уманського району Черкаської області, правовстановлюючі документи не оформлені, що створює передумови для зловживань щодо розпорядження земельною ділянкою та приміщеннями закладу дошкільної освіти, тим самим створює ризики для нормального функціонування навчального закладу та здійснення учбового процесу.

Відповідно до Статуту, затвердженого рішенням виконавчого комітету Буцької селищної ради від 30.03.2018 №20, Заклад дошкільної освіти «Дзвіночок», є комунальною власністю Буцької селищної ради Манківського району Черкаської області, яка є засновником закладу дошкільної освіти.

Головною метою закладу дошкільної освіти є забезпечення реалізації прав громадян на здобуття дошкільної освіти, задоволення потреб громадян у нагляді, догляді та оздоровлення дітей, створення умов для їх фізичного, розумового і духовного розвитку.

Заклад дошкільної освіти «Дзвіночок» є юридичною особою, має печатку, штамп, ідентифікаційний номер.

Юридична адреса: вул. Сонячна, 3, смт. Буки Уманського району Черкаської області.

У відповідності до п. 10.1 Статуту закладу дошкільної освіти «Дзвіночок» джерелами формування кошторису закладу є кошти засновника, тощо.

Матеріально - технічна база закладу дошкільної освіти «Дзвіночок» включає земельну ділянку 1 га, будівлі, споруди, комунікації, інвентар, обладнання, спортивні та ігрові майданчики, інші матеріальні цінності, вартість яких відображена у балансі закладу.

Відповідно до інформації КП «Черкаське обласне об`єднання БТІ» Маньківський виробничий відділок, викладеної у листі від 17.02.2021 №2, станом на 01.01.2013 в смт. Буки по вул. Сонячна, 3, на дошкільний навчальний заклад «Дзвіночок» право власності не зареєстровано. Загальна площа за інвентаризацією 11.05.1977 дитсадка «Дзвіночок» становить 1048,9 кв.м.

За інформацією відділу у Маньківському районі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, викладеної у листі від 17.02.2021 №10-23-0.300-18/108-21 2, відповідно до форми 6-зем станом на 31.12.2015 за дошкільним навчальним закладом «Дзвіночок» рахується земельна ділянка загальною площею 1 га, документація із землеустрою не виготовлялась, в натурі не виділена.

Крім того, відповідно до листа Буцької селищної ради Уманського району Черкаської області №85 від 18.02.2021, станом на 18.02.2021 заходи щодо виділення в натурі (на місцевості) та оформлення земельної ділянки площею 1 га, яка перебуває у користуванні дошкільного навчального закладу «Дзвіночок», смт. Буки, вул. Сонячна, 3, щодо оформлення права власності на будівлю вказаного закладу не вживались, правовстановлюючі документи відсутні.

Таким чином, Уманською місцевою прокуратурою встановлено, що на будівлю та земельну ділянку під закладом дошкільної освіти «Дзвіночок» Буцької селищної ради Уманського району Черкаської області за адресою: вул. Сонячна, 3, смт. Буки Уманського району Черкаської області, правовстановлюючі документи не оформлені, що створює передумови для зловживань щодо розпорядження земельною ділянкою та приміщеннями закладу дошкільної освіти, тим самим створює ризики для нормального функціонування навчального закладу та здійснення учбового процесу, а Буцькою селищною радою як засновником, не вжито заходів направлених на оформлення правовстановлюючих документів на будівлі та земельну ділянку, яка знаходиться у користуванні вказаного закладу дошкільної освіти.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає, що відповідно до ст. 131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді.

Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» та ст. 53 КАС України.

Відповідно до вимог ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.

Обираючи форму представництва, прокурор визначає, у чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту.

Згідно із ч. 4 ст. 53 КАС України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

В даному випадку, охоронюваний законом інтерес полягає в реалізації гарантованого державою права на здобуття дошкільної освіти усіма громадянами та доступність дошкільної освіти. Відповідно, у даному випадку порушено інтереси держави у соціальній та освітній галузі. Оскільки відсутній орган, уповноважений відповідно до вимог чинного законодавства України звертатися до суду з позовом про зобов`язання селищної ради здійснити вищевказані дії, є підстави для відповідного звернення до суду прокурора в інтересах держави.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 53 Конституції України визначено, що кожен громадянин має право на освіту. Держава забезпечує розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної освіти.

Частиною 2 ст. 37 Закону України «Про дошкільну освіту» передбачено, що утримання та розвиток матеріально-технічної бази закладів дошкільної освіти фінансуються за рахунок коштів засновника (засновників) цих закладів.

Статтею 38 Закону України «Про дошкільну освіту» визначено, що матеріально-технічна база закладу дошкільної освіти включає будівлі, споруди і земельні ділянки, комунікації, інвентар, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інше. Майно закладу дошкільної освіти належить йому на правах, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно статей 124, 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтею 92 Земельного кодексу України визначено, що право постійного користування земельною ділянкою – це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.

Кабінетом Міністрів України 17.10.2012 прийнято розпорядження №802-р «Про здійснення протягом 2012 і 2013 років заходів, пов`язаних з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади», яким зобов`язано органи виконавчої влади, у підпорядкуванні яких перебувають дошкільні, загальноосвітні навчальні заклади, здійснити протягом 2012 та 2013 років заходи, пов`язані з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені навчальні заклади.

Отже необхідність оформлення відповідачем, у підпорядкуванні якого перебуває дошкільний заклад, правовстановлюючих документів на земельну ділянку навчального закладу прямо передбачено розпорядженням КМУ від 17.10.2012 №802-р.

У відповідності до приписів частин 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України юридичні особи набувають права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю юридичними особами здійснюється шляхом надання їх у користування.

Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до ст. 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження щодо управління закладами освіти, охорони здоров`я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.

Статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачені повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин, зокрема, власні: 1) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; та делеговані - 1) здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, 8) підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; 9) організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; 10) здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.

Приписами п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Статтею 12 Земельного кодексу України визначені повноваження сільських, селищних міських рад у галузі земельних відносин, до яких віднесено розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності та інші.

Відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для усіх потреб.

Порядок надання земельних ділянок комунальної власності у користування визначений ст. 123 Земельного кодексу України.

Згідно зі ст. 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Органи місцевого самоврядування здійснюють державну політику в галузі освіти і в межах їх компетенції: забезпечують розвиток мережі навчальних закладів та установ, організацій системи освіти, зміцнення їх матеріальної бази, господарське обслуговування.

Відсутність правовстановлюючих документів на будівлі та земельну ділянку, може призвести до надання їх іншим особам, зокрема, для цілей, не пов`язаних із навчально-виховним процесом, що є порушенням ст. ст. 63, 80 Закону України «Про освіту».

З наведеного слідує, що обов`язковою умовою фактичного використання земельної ділянки, споруд та будівель є наявність правовстановлюючих документів, оформлених у відповідності до вимог закону.

Крім того за визначенням ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 3 цього Закону загальними засадами державної реєстрації прав є гарантування державою об`єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав; публічність державної реєстрації прав; внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом.

Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону виникають з моменту такої реєстрації.

Відповідно до ст. 5 вказаного Закону у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких не можливо без їх знецінення та зміни призначення, зокрема будівлі, споруди, а також їх окремі частини, житлові та нежитлові приміщення.

Таким чином, відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій знаходиться навчальний заклад, створює передумови до зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування дошкільного закладу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей. У зв`язку із цим, діяльність навчального закладу підлягає приведенню у відповідність до законодавства.

Крім того, у відповідно до п. 1.9 Статуту дошкільного закладу освіти, наявність зареєстрованого право постійного на користування земельною ділянкою дозволить покращити роботу дошкільного закладу, привести її до вимог діючого законодавства, тому суд вважає, що відповідачем вчинена бездіяльність щодо не оформлення правовстановлюючих документів на будівлі і земельну ділянку.

Судом також враховано, що відповідач надіслав до суду заяву про визнання позову, а тому у зв`язку із вищевикладеним та за наявності законних підстав, суд дійшов висновку про повне задоволення позову.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи, що позов подано суб`єктом владних повноважень, і при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 9, 14, 181, 189, 242-245, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Буцької селищної ради Уманського району Черкаської області (вул. Центральна, 28, смт. Буки Уманського району Черкаської області, 20114, ЄДРПОУ 25659763) щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під закладом дошкільної освіти «Дзвіночок» смт. Буки Черкаської області за адресою: вул. Сонячна, 3, смт. Буки Уманського району Черкаської області.

Визнати протиправною бездіяльність Буцької селищної ради Уманського району Черкаської області (вул. Центральна, 28, смт. Буки Уманського району Черкаської області, 20114, ЄДРПОУ 25659763) щодо не оформлення правовстановлюючих документів на будівлю закладу дошкільної освіти «Дзвіночок» смт. Буки Черкаської області за адресою: вул. Сонячна, 3, смт. Буки Уманського району Черкаської області.

Зобов`язати Буцьку селищну раду Уманського району Черкаської області (вул. Центральна, 28, смт. Буки Уманського району Черкаської області, 20114, ЄДРПОУ 25659763) вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під закладом дошкільної освіти «Дзвіночок» смт. Буки Черкаської області за адресою: вул. Сонячна, 3, смт. Буки Уманського району Черкаської області.

Зобов`язати Буцьку селищну раду Уманського району Черкаської області (вул. Центральна, 28, смт. Буки Уманського району Черкаської області, 20114, ЄДРПОУ 25659763) вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на будівлю закладу дошкільної освіти «Дзвіночок» смт. Буки Черкаської області за адресою: вул. Сонячна, 3, смт. Буки Уманського району Черкаської області.

Судові витрати залишити за позивачем.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені статями 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням особливостей п. 15.5 Розділу VII «Перехідні положення» та п. 3 Розділу VII «Прикінцеві положення» цього Кодексу.

Судове рішення підписане 30.03.2021.

Суддя В.В. Гаращенко