
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 березня 2021 року Справа № 480/8561/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Діски А.Б., розглянувши у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/8561/20 за позовом Головного управління ДПС у Сумській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-
В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДПС у Сумській області (далі - позивач, ГУ ДПС у Сумській області), звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач, ФОП ОСОБА_1 ), в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить стягнути з відповідача за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків та готівки, що належить такому платнику податків податковий борг зв сумі 27276,38 грн з єдиного податку з фізичних осіб.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що за відповідачем обліковується податковий борг, який виник у зв`язку з несплатою ним суми грошового зобов`язання з єдиного податку з фізичних осіб в сумі 27276,38 грн. Відповідачу надсилалась податкова вимога від 12.12.2019, однак сума боргу залишилась не сплаченою.
Ухвалою суду від 07.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін. Цією ж ухвалою встановлено відповідачу 15-денний строк для подання відзиву на позов, доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
До суду від позивача надійшло клопотання про заміну сторони позивача у справі на правонаступника та заява про уточнення позовних вимог.
Ухвалою суду від 03.03.2021 замінено позивача - Головне управління ДПС у Сумській області (ЄДРПОУ 43144399) правонаступником - Головне управління ДПС у Сумській області як територіальний орган утворений на правах відокремленого підрозділу (ЄДРПОУ 43995469).
Ухвілою суду від 03.03.2021 прийнято до розгляду заяву позивача про уточнення позовних вимог та встановлено відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання ухвали для надання пояснень по справі щодо поданої позивачем заяви про уточнення позовних вимог.
Ухвала суду від 07.12.2021 отримана відповдачем 15.12.2020 (а. с. 30), а ухвала суду від 03.03.2021 отримана відповідачем 13.03.2021 (а.с. 60), проте на час розгляду справи, пояснення щодо поданої позивачем заяви про уточнення позовних вимог та відзив на позов від відповідача до суду не надходили.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задовольнню, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що відповідач зареєстровий органами державної реєстрації як фізична особа-підприємець та перебуває на обліку Головного управління ДПС у Сумській області (а.с 23-26).
Відповідно до розрахунку податкового боргу за відповідачем обліковується заборгованість з єдиного податку з фізичних осіб в розмірі 27276,38 грн, в тому числі основний платіж 18552,50 грн, штрафні санкції 7694,43 грн та пеня 1029,45 грн., яку позивач просить стягнути з відповідача.
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.
Згідно зі ст. 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах встановлених законом.
Відповідно до ст. 15 Податкового кодексу України (далі - ПК України), платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Виконанням податкового обов`язку згідно з п. 38.1 ст. 38 ПК України є сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.
Згідно з п. 54.1 ст. 54 ПК України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Ставки єдиного податку для платників першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - прожитковий мінімум), другої групи - у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - мінімальна заробітна плата), третьої групи - у відсотках до доходу (відсоткові ставки).
Відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі:
1) 3 відсотки доходу - у разі сплати податку на додану вартість згідно з цим Кодексом;
2) 5 відсотків доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку (п. 293.1, 293.2 ст. 293 ПК України)
Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої групи є календарний квартал (п. 294.1. ст. 294 ПК України).
Податковий (звітний) період починається з першого числа першого місяця податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем останнього місяця податкового (звітного) періоду (п. 294.2. ст. 294 ПК України).
Платники єдиного податку третьої групи сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал (п. 295.3. ст. 295 ПК України).
Платники єдиного податку третьої групи подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду тобто, протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (п.п. 49.18.2 п. 49.18. ст. 49, п. 296.3. ст. 296 ПК України).
Так відповідачем до податкового органу було подано податкову декларацію від 12.05.2020 № 6032 за І квартал 2020 року, якою позивачем самостійно визначено податкове зобов`язання з єдиного податку, що підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет в сумі 8082,50 грн (а.с. 10) та податкову декларацію від 21.07.2020 № 29519866 за півріччя 2020 року, якою позивачем самостійно визначено податкове зобов`язання з єдиного податку, що підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет в сумі 10470,00 грн (а.с. 11) .
Відповідно до п. 56.11 ст. 56 ПК України не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.
Як вбачається з наданого позивачем розрахунку податкового боргу (а.с. 50) та витягу з інтегрованої картки платника податку (а.с.50-54), несплаченою залишається сума самостійно визначеного податкового зобов`язання в розмірі 18552,50 грн.
Крім того, на підставі акта перевірки №000576/18-28-53-33/ НОМЕР_1 від 31.03.2020 (а.с. 12) прийнято податкове повідомлення-рішення № 0013015333 від 24.04.2020 (а.с.15), яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 11626,78 грн за платежем єдиний податок з фізичних осіб.
Вказане податкове повідомлення-рішення було направлено відповідачу та отримано останнім про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 16).
Доказів, що вищезазначені податкові повідомлення-рішення оскаржувалось відповідачем в адміністративному чи судовому порядку, суду надано не було.
Станом на час розгляду справи залишається несплаченою відповідачем штрафна (фінансова) санкція, застосована контролюючим органом в сумі 7694,43 грн, що підтверджується витягом з картки платника податку (а.с.53).
Крім того, згідно зі ст. 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається:
при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);
при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов`язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);
при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, нарахування пені розпочинається після спливу 90 календарних днів (270 календарних днів у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу), наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання
При цьому нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов`язань (п.п.129.3.1 п.129.3 ст.129 Податкового кодексу України).
Відповідно до абз.2 п.129.4 ст.129 Податкового кодексу України на суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, починаючи з 91 календарного дня (з 271 календарного дня у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Відповідачу була нарахована пеня з єдиного податку з фізичних осіб у сумі 1029,45 грн (а.с. 50-54).
Як вбачається з наданого позивачем розрахунку податкового боргу (а.с. 50) та витягу з картки платника податку (а.с. 51-53), загальна сума податкового боргу з єдиного податку з фізичних осіб, яка не сплачена відповідачем та підлягає стягненню з відповідача, складає 27276,38 грн.
Відповідно до ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган фіскальної служби надсилає йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Податкова вимога №84289-53 від 12.12.2019 направлялася рекомендованою кореспонденцією на адресу відповідача, та була вручена (а.с. 17).
Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
Відповідно до норм статті 95 ПК України податкова заборгованість платника податків стягується органами державної податкової служби на підставі рішення суду шляхом: стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків; реалізації майна платника податків, що перебуває у податковій заставі; стягнення коштів за рахунок готівки, що належить платнику податків.
Станом на день розгляду справи сума податкового боргу відповідача з єдиного податку з фізичних осіб в розмірі 27276,28 грн у встановлені законом строки не сплачена, тому відповідно до п.п.14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України визнається сумою податкового боргу. Доказів зворотнього відповідачем не подано, а судом не встановлено.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача податкового боргу з єдиного податку з фізичних осіб в розмірі 27276,28 грн є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Сумській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків та готівки, що належить такому платнику податків, податкову заборгованість з єдиного податку з фізичних осіб (код податку 18050400) в сумі 27276,38 грн. на р/р UА5289999803140806999000018560, отримувач ГУК Сум.обл/Глухівська МТГ, код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.Б. Діска