Рішення № 95941928, 01.04.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.04.2021
Номер справи
380/1156/21
Номер документу
95941928
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/1156/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 квітня 2021 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Грінфід» (79008 м. Львів пл. Ринок 20 офіс 3) до Головного управління ДПС у Львівській області (79026 м. Львів вул. Стрийська 35) про визнання протиправним та скасування рішення -

УСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Грінфід» (далі - позивач, ТзОВ «Грінфід») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Львівській області (далі - відповідач), у якій просить визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Львівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 2261172/41206002 від 24.12.2020 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість.

Також просить здійснити судовий контроль за виконанням судового рішення в цій адміністративній справі відповідно до ст. 382 КАС України.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що підставою оскаржуваного рішення податковим органом вказано виявлення невідповідності визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам. Позивач вважає таке рішення незаконним, необґрунтованим, таким, що порушує законні інтереси товариства та не відповідає вимогам постанови Кабінету Міністрів України № 1165 від 11.12.2019, оскільки позивачем надано податковому органу інформацію про основні засоби позивача; інформація про основні засоби позивача на момент подання таблиці кодів УКТЗ не змінилася; наявні основні засоби є достатніми для забезпечення господарської діяльності позивача, адже основним видом діяльності товариства є виробництво готових кормів, відповідно для такого виду виробництва, товариством і використовується кормоцех; постановою Кабінету Міністрів України № 1165 від 11.12.2019 не встановлено додаткового обов`язку платника податку при поданні таблиці повторно подавати відомості про наявні основні засоби. Позивач стверджує, що при винесенні рішення інформація про основні засоби не перевірилась. Відтак вважає, що правові підстави для неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість відсутні.

Ухвалою від 01.02.2021 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою суду від 25.02.2021 відмовлено у задоволенні клопотання представниці позивача про розгляд справи за участю представника позивача, клопотань відповідача про перехід в загальне позовне провадження та про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.

На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 12137 від 24.02.2021), у якому проти позову заперечив. В обґрунтування зазначено, що на розгляд Комісії винесено всю наявну у базах даних АІС «Податковий блок» інформацію по ТзОВ «Грінфід». Вказав, що в повідомленні про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням, або через які провадиться діяльність ТзОВ «Грінфід» (форма № 20-ОПП), яке підписано ОСОБА_1 26.11.2020, зазначено тільки кормоцех (тип 148) зі списку основних засобів станом на 01.11.2020. Відтак встановлено невідповідність визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам, а саме: згідно із звітністю за формою № 20-ОПП платником не вказано достатню кількість основних засобів, необхідних для виробництва кормів. З огляду на вказане Комісією прийнято рішення № 2261172/41206002 від 24.12.2020 про неврахування таблиці даних платника ТзОВ «Грінфід». Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представниця позивача надіслала на адресу суду відповідь на відзив на позовну заяву (вх. № 15869 від 12.03.2021), у якому додатково вказала, що відповідно до п. 8.4 Порядку № 1588 під час надання повідомлень за формою № 20-ОПП застосовується принцип укрупнення інформації, яка надається про об`єкт оподаткування, тобто достатньо надати інформацію лише за один із типів об`єктів оподаткування. Крім цього, увесь список основних засобів було долучено позивачем до пояснень, що є обов`язковими при поданні таблиці даних платника податку на додану вартість. Відтак вважає, що на момент прийняття оскаржуваного рішення відповідач був ознайомлений з основними засобами позивача та міг надати об`єктивну оцінку можливості виробництва кормів. Просила позов задовольнити повністю.

Суд всебічно і повно з`ясував усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та встановив таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Грінфід» зареєстроване у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань як юридична особа та йому присвоєно код 41206002 (а.с. 26, 27).

Основним видом діяльності позивача є вид економічної діяльності КВЕД 10.91 - виробництво готових кормів для тварин, що утримуються на фермах.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Грінфід» 26.11.2020 повідомило відповідача про основні засоби, через які провадиться діяльність, за формою № 20-0ПП, зокрема про те, що кормоцех позивача (тип 148) перебуває за адресою: Львівська область Кам`янка-Бузький район с. Дідилів вул. Шевченка 32/А (а.с. 24).

Згідно з квитанцією № 2 від 26.11.2020 таке повідомлення прийнято контролюючим органом (а.с. 25).

Позивачем 21.12.2020 подано таблицю даних платника податку на додану вартість за формою додатку 5 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та документ довільного формату - письмові пояснення до таблиці даних платника податку на додану вартість, у яких зазначено про специфіку господарської діяльності товариства (а.с. 10-13). До письмових пояснень також додано копії первинних документів.

Згідно з квитанцією № 2 від 21.12.2020 інформацію таблиці даних платника податку на додану вартість № 9340190961 від 21.12.2020 не враховано автоматично згідно з пунктом 20 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1165 від 11.12.2019. Таблицю даних платника податку на додану вартість прийнято до розгляду (а.с. 14).

Комісією Головного управління ДПС у Львівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення про врахування/неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість № 2261172/41206002 від 24.12.2020, згідно з яким за результатами розгляду таблиці даних платника податку, зареєстрованої у контролюючому органі 21.12.2020 за № 9340190961, відповідно до п. 16 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1165 від 11.12.2019, прийнято рішення про її неврахування. Підставою визначено виявлення невідповідності визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника основним засобам (а.с. 9).

Позивач не погоджується із таким рішеннями контролюючого органу, внаслідок чого звернувся до суду із цим позовом.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Податковий кодекс України (далі - ПК України) є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.

Підпунктами 16.1.2 та 16.1.3 п. 16.1. ст. 16 ПК України визначено, що платник податків зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів та подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів;

Відповідно до п. 2 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1165 від 11.12.2019 (далі - Порядок № 1165), таблиця даних платника податку - зведена інформація, що подається платником податку до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.

Відповідно до п. 12 Порядку № 1165 платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5).

Пунктами 13-17 Порядку № 1165 визначено, що в таблиці даних платника податку зазначаються: види економічної діяльності відповідно до КВЕД; коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України; коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.

Таблиця даних платника податку подається з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку.

Таблиця даних платника податку з поясненнями розглядається комісією регіонального рівня протягом п`яти робочих днів після її отримання.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (додаток 6).

У рішенні про неврахування таблиці даних платника податку в обов`язковому порядку зазначається причина такого неврахування.

Згідно з п. 18 Порядку № 1165 таблиця даних платника податку враховується ДПС в автоматичному режимі у разі, коли:

така таблиця подається платниками податку - сільськогосподарськими товаровиробниками, включеними до Реєстру отримувачів бюджетної дотації відповідно до Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України», та/або сільськогосподарськими товаровиробниками, які на 31 грудня 2016 р. застосовували спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 Кодексу (у редакції, що діяла на 31 грудня 2016 р.) та мають у власності (право власності/користування) та/або на умовах оренди земельні ділянки, загальна площа яких становить не менш як 200 гектарів включно станом на 1 січня та які відображені в податковій звітності до 20 лютого поточного року (до 20 лютого поточного року враховується наявність таких ділянок за звітний період попереднього року), та у поданій таблиці даних платника податку зазначаються відомості про постачання (виготовлення) таких груп товарів за кодами згідно з УКТЗЕД, як живі тварини (код згідно з УКТЗЕД 01); риба і ракоподібні, молюски та інші водяні безхребетні (код згідно з УКТЗЕД 03); молоко та молочні продукти; яйця птиці; натуральний мед; їстівні продукти тваринного походження, в іншому місці не зазначені (код згідно з УКТЗЕД 04); овочі та деякі їстівні коренеплоди і бульби (код згідно з УКТЗЕД 07); їстівні плоди та горіхи; шкірки цитрусових або динь (код згідно з УКТЗЕД 08); зернові культури (код згідно з УКТЗЕД 10); насіння і плоди олійних рослин; інше насіння, плоди та зерна; технічні або лікарські рослини; солома і фураж (код згідно з УКТЗЕД 12);

зазначена таблиця подається платниками податку, в яких значення показників D та P, розрахованих у порядку, встановленому пунктом 3 цього Порядку, мають такі розміри: D > 0,02, P < Pм ґ 1,4, та в такій таблиці зазначені товари/послуги, обсяг постачання яких згідно з податковими накладними/розрахунками коригування, зареєстрованими за останні 12 календарних місяців у Реєстрі, становить більше 25 відсотків загального обсягу операцій з постачання за останні 12 календарних місяців.

Таблиця даних платника податку враховується у разі надходження до контролюючого органу рішення суду про скасування рішення про неврахування таблиці даних платника податку, яке набрало законної сили (п. 22 Порядку № 1165).

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення про неврахування таблиці даних платника податку в обов`язковому порядку повинно містити чітку підставу для такого неврахування.

Судом встановлено, що оскаржуване у цій справі рішення № 2261172/41206002 від 24.12.2020 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість вмотивовано виявленням невідповідності визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам. Проте відповідачем при розгляді справи не наведеної жодної обставини невідповідності визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам, як і не додано жодного документального доказу на підтвердження виявленої невідповідності.

Відповідачем не надано пояснень чи належних доказів правомірності оскаржуваного рішення та не наведено підстав неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість ТзОВ «Грінфід», зокрема не надано протоколу відповідної комісії, відтак у суду відсутні відомості про підстави прийняття відповідачем спірного рішення № 2261172/41206002 від 24.12.2020 та докази на їх підтвердження, оскільки, на переконання суду, посилання Комісії мали б бути документально підтвердженими.

Суд зазначає, що загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Разом з цим, в оскаржуваному рішенні не зазначено, яка саме невідповідність визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності не відповідає наявним у платника податку основним засобам, спірне рішення не містить ані посилань на види діяльності та основні засоби платника, які, на думку відповідача, є невідповідними, ані на підстави, за яких такі основні засоби не відповідають визначеним платником податків в таблиці даних видам діяльності, що свідчить про формальність прийнятого рішення.

Крім цього, суд критично оцінює твердження відповідача про те, що позивачем у колонці коду згідно з УКТЗЕД зазначено товари, які не стосуються діяльності позивача та не використовуються для виготовлення продукції позивачем (наприклад 7318169990 - група товарів з чорних металів, 4401310000 - група товарів деревина і вироби з деревини, 2716000000 - група палива мінеральні, нафта та продукти її перегонки, 9608200000 - різні промислові товари), оскільки ТзОВ «Грінфід» у поданій таблиці даних не зазначалися перелічені відповідачем коди. Усі зазначені позивачем коди відповідають видам його діяльності, відомості про які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Ураховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення Комісії Головного управління ДПС у Львівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 2261172/41206002 від 24.12.2020 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість.

Щодо вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в цій адміністративній справі суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З аналізу вказаної норми видно, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі, є правом, а не обов`язком суду. Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах є саме диспозитивним правом суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об`єктивних обставин, що підтверджені належними та допустимими доказами.

Позивач не навів аргументованих доводів та не надав доказів того, що саме рішення суду у цій справі не буде виконано відповідачем, у зв`язку з чим своєчасно у межах розумних строків не будуть поновлені його права.

Суд також враховує, що рішення суду за такими позовами не потребують виконання. Їх значення полягає у констатації факту неправомірності оскаржуваного рішення і позбавлення його правових наслідків шляхом скасування. Тому у справі за таким позовом не може бути ускладнення чи унеможливлення виконання рішення суду. З огляду на вказане така вимога позивача не підлягає задоволенню.

Оцінюючи оскаржуване рішення, суд керується нормами частини другої статті 2 КАС України, в силу яких у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, усі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на висновок суду про задоволення позовних вимог за рахунок бюджетних асигнувань відповідача слід стягнути на користь позивача сплачений ним при зверненні до суду із цим позовом судовий збір.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295, пп. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Львівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 2261172/41206002 від 24.12.2020 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС України у Львівській області (79026 м. Львів вул. Стрийська 35; код за ЄДРПОУ 43143039) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Грінфід» (79008 м. Львів пл. Ринок 20 офіс 3; код за ЄДРПОУ 41206002) судовий збір у сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Р.П. Качур