
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 лютого 2021 р. Справа№200/5235/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Краматорського міського військового комісаріату, Донецького обласного військового комісаріату, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, - Міністерства оборони України, про визнання протиправною відмови у призначенні одноразової грошової допомоги та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
01 червня 2020 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Краматорського міського військового комісаріату (далі - відповідач 1, Краматорський МВК), за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Донецького обласного військового комісаріату, Міністерства оборони України (далі - третя особа, Міноборони України), надісланий на адресу суду 27 травня 2020 року, в якому позивач просив:
1. визнати неправомірною та скасувати відмову Краматорського МВК від 15 травня 2020 року № 01/3835 в призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 ;
2. визнати протиправною бездіяльність Краматорського МВК щодо не направлення документів ОСОБА_1 до Донецького ОВК для підготовки останнім висновку з подальшим перенаправленням документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги до розпорядника бюджетних коштів Міноборони України;
3. зобов`язати Донецький ОВК в 15-денний строк подати на розгляд розпорядникові бюджетних коштів Міноборони України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та заяву з документами ОСОБА_1 , подану для призначення одноразової грошової допомоги згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975.
Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
09 червня 2020 року суд постановив ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Недоліки позовної заяви ОСОБА_1 усунув 17 серпня 2020 року.
20 серпня 2020 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі № 200/5235/20-а; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; встановив строк для подання заяв по суті справи; витребував у відповідача докази.
Цією ж ухвалою суд залучив до участі у справі як співвідповідача Донецький обласний військовий комісаріат (далі - відповідач 2, Донецький ОВК).
Залучив до участі справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Міністерство оборони України.
Про відкриття провадження в адміністративній справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Ч. 2 ст. 262 КАС України визначено, якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
На підставі ч. 5 ст. 262 КАС України та у зв`язку з відсутністю клопотання будь-якої із сторін про розгляд справи в судовому засіданні, справа розглянута в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч. 8 ст. 262 КАС України при розгляді справи за правилами прощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 16 травня 2019 року він звільнений з військової служби.
За висновком МСЕК йому встановлена часткова втрата працездатності у зв`язку з захворюванням, пов`язаним із захистом Батьківщини, з 16 травня 2019 року.
Отже, він має право на одноразову грошову допомогу відповідно до ст. 16 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011).
Позивач доводив, що рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні має право приймати Міноборони України.
Наголошував, що саме обласні військові комісаріати є уповноваженими органами, на які покладений обов`язок щодо оформлення та подання до Департаменту фінансів Міноборони України відповідних документів для отримання одноразової грошової допомоги.
Позивач вважає, що Краматорський МВК протиправно відмовив йому в призначенні одноразової грошової допомоги та не направив документи до Донецького ОВК для підготовки висновку з подальшим направленням документів до Міноборони України, а тому звернувся до суду з цим позовом.
Відповідач 1 - Краматорський МВК позов не визнав, надав відзив на позовну заяву.
Наголосив, що не має статусу юридичної особи, є відокремленим структурним підрозділом Донецького ОВК та безпосередньо йому підпорядковується.
Покликаючись на пп. 7 п. 2 ст. 16 Закону № 2011, Краматорський МВК доводив, що ОСОБА_1 не має права на отримання одноразової грошової допомоги, оскільки втрата професійної працездатності внаслідок захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини, встановлена йому у строк, що перевищує три місяці після звільнення з військової служби.
Краматорський МВК стверджував, що ні він, ні Донецький ОВК, ні структурні підрозділи Міноборони України не є належними відповідачами у справах про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги, оскільки прийняття рішення про її призначення належить до повноважень головного розпорядника коштів.
Заперечував проти доводів позивача про те, що передбачений п. 13 Порядку № 975 висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги складається як при наявності, так і при відсутності у військовослужбовця права на отримання одноразової грошової допомоги. Стверджував, що законодавство не передбачає складання такого висновку при відсутності права на отримання одноразової грошової допомоги.
З урахуванням викладеного Краматорський МВК просив відмовити в позові.
Позивач надав відповідь на відзив відповідача 1, в якій навів аргументи, аналогічні тим, що вказані у позовній заяві.
Відповідач - Донецький ОВК надав пояснення, в яких зазначив, що позивач звільнений з військової служби 16 травня 2019 року, а захворювання отримав в січні 2020 року, що значно перевищує тримісячний строк, визначений п. 7 ч. 2 ст. 16 Закону № 2011, тобто не має права на отримання
Донецький ОВК доводив, що у спірних правовідносинах і він і Краматорський МВК діяли в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.
На цих підставах Донецький ОВК просив відмовити в позові.
Правом на подання пояснення тертя особа - Міноборони України не скористалося.
Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
На виконання вимог ст. 90 КАС України суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС України кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З`ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив таке.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Краматорським МВ УМВС України в Донецькій області 20 вересня 2000 року; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .
З 16 лютого 2016 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в його паспорті.
Позивач проходив військову службу у Збройних Силах України, брав безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення.
ОСОБА_1 є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_3 , виданим управлінням персоналу штабу військової частини А1314 21 червня 2017 року.
Як свідчить довідка військово-лікарської комісії військової частини А1314 від 12 лютого 2019 року № 240, за наслідками медичного огляду госпітальною комісією терапевтичного профілю військової частини А3306 капітан ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби.
Водночас під час медичного огляду у позивача виявлена гіпертонічна хвороба І стадії, 2 ступеню, яка пов`язана із захистом Батьківщини; хронічний гастрит; короткозорість обох очей, задньокапсулярна катаракта обох очей, які пов`язані з проходженням військової служби.
16 травня 2019 року командир військової частини А1314 видав наказ (по стройовій частині) № 106.
Згідно з цим наказом капітана ОСОБА_1 , командира 2 батареї протитанкових керованих ракет пританкового артилерійського дивізіону, звільненого наказом командира військової частини А1314 (по особовому складу) від 05 квітня 2019 року № 52 з військової служби в запас за статтею 26 частиною 5 пункт 2 підпункт «й» (які уклали контракт до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію та вислужили не менше 24 місяців військової служби за контрактом, якщо вони не висловили бажання продовжувати службу під час особливого періоду) Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», з 16 травня 2019 року виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.
Згідно з тимчасовим посвідченням військовозобов`язаного, виданим Краматорським МВК 03 червня 2019 року за № 3, ОСОБА_1 визнаний обмежено придатним до військової служби та взятий на військовий облік 20 травня 2019 року.
21 серпня 2019 року для встановлення процента втрати працездатності або групи інвалідності у зв`язку з захворюванням, отриманим в період проходження військової служби, капітан запасу ОСОБА_1 був направлений на медико-соціальну експертну комісію, про що свідчить направлення Краматорського МВК № 01/7743.
Згідно з довідкою про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності серії 12 ААА № 032455, що видана обласною медико-соціальною експертною комісією № 1 21 січня 2020 року, ОСОБА_1 первинно одноразово встановлений ступінь втрати професійної працездатності - 15% на 16 травня 2019 року.
Визнано, що захворювання, пов`язане із захистом Батьківщини.
15 травня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Краматорського МВК з заявою довільної форми (вх. № 4644/1), в якій просив направити його документи до Донецького ОВК для вирішення питання щодо призначення та виплати йому одноразової грошової компенсації у зв`язку з хворобою, пов`язаною із захистом Батьківщини.
Разом з заявою позивач надав військовий квиток; посвідчення учасника бойових дій; довідку від 22 травня 2019 року № 4/3083 про участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення; витяг з наказу командира військової частини А1314 (по стройовій частині) від 16 травня 2019 року № 106, довідку про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності серії 12 ААА № 032455; виписку із медичної картки стаціонарного хворого № 913; довідку військово-лікарської комісії військової частини А3306 від 12 лютого 2019 року № 240.
15 травня 2029 року на заяві ОСОБА_1 тимчасово виконуючий обов`язки Краматорського МВК майор ОСОБА_2 проставив резолюцію «пр. ЗСУ Романовій направити документи».
Однак за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 листом від 15 травня 2020 року № 01/3835 Краматорський МВК повідомив позивачу про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги згідно з п. 7 ч. 2 ст. 16 Закону № 2011.
Краматорський МВК обґрунтував відмову в призначенні одноразової грошової допоміг тим, що ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу частини 16 травня 2019 року, а ступінь втрати працездатності внаслідок захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини, встановлений 21 січня 2020 року, тобто понад тримісячний строк після звільнення з військової служби.
Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку, що передбачено ч. 3 ст. 2 КАС України.
Отже, вирішуючи по суті публічно-правовий спір, суд має перевірити рішення, дії (бездіяльність) відповідачів на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ст. 1 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011) визначено, що соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 1-2 Закону № 2011 у зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Ст. 16 Закону № 2011 передбачає одноразову грошову допомогу у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону № 2011 одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно з п. 7 ч. 2 ст. 16 Закону № 2011 одноразова грошова допомога призначається і виплачується, зокрема, у разі отримання військовослужбовцем поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання ним обов`язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, а також особою, звільненою з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби.
При цьому відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону № 2011 військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов`язки військової служби, за умов, визначених Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу».
Військовозобов`язані та резервісти вважаються такими, що виконують обов`язки військової служби, служби у військовому резерві, за умов, визначених Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу», указами Президента України.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги регламентує ст. 16-3 Закону № 2011.
Відповідно до ч. 2 ст. 16-3 Закону № 2011 у випадках, передбачених пп. пп. 4-9 п. 2 ст. 16 цього Закону, одноразова грошова допомога призначається і виплачується відповідним військовослужбовцям, військовозобов`язаним або резервістам.
Згідно з ч. 3 ст. 16-3 Закону № 2011 встановлення інвалідності або визначення ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовцям, військовозобов`язаним та резервістам здійснюється в індивідуальному порядку державними закладами охорони здоров`я відповідно до законодавства.
Ч. 6 ст. 16-3 Закону № 2011 визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Відповідно до ч. 8 ст. 16-3 Закону № 2011 особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.
Згідно з ч. 9 ст. 16-3 Закону № 2011 порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерв затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 (далі - Порядок № 975).
Згідно з п. 1 Порядку № 975 він визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст).
П. 3 Порядку № 975 визначає день виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги.
Так, у разі встановлення ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності таким днем є дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
П. 11 Порядку № 975 передбачено, що військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи:
заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності;
завірену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв`язку інвалідності чи втрати працездатності.
До заяви додаються копії:
постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;
документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов`язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження;
сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації;
документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
П. 12 Порядку № 975 визначає, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов`язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Згідно з п. 13 Порядку № 975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов`язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.
Відповідно до п. 15 Порядку № 975 рішення про відмову у призначенні грошової допомоги може бути оскаржено в установленому порядку.
Відповідно до п. 17 Порядку № 975 особам, звільненим з військової служби, виплата одноразової грошової допомоги здійснюється органом державної влади, який здійснював розрахунок під час звільнення з військової служби.
Згідно з п. 16 Порядку № 975 фінансування витрат, пов`язаних з виплатою одноразової грошової допомоги, здійснюється відповідно до ст. 23 Закону № 2011.
При цьому, ч. 1 ст. 23 Закону № 2011 визначено, що фінансове забезпечення витрат, пов`язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів, що передбачаються в Державному бюджеті України на відповідний рік для Міністерства оборони України, розвідувальних органів України та інших центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування та правоохоронні органи, інших джерел, передбачених законом.
Міністерства оборони України наказом від 14 серпня 2018 року № 530, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року за № 1294/26071, затвердило Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі - Положення № 530).
Згідно з абз. 4 п. 1.1. Положення № 530 ним визначається порядок виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, відповідно до ст. 16 Закону № 2011 та постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975.
Порядок оформлення документів для виплати одноразової грошової допомоги регламентований розділом ІV Положення № 530.
Відповідно до п. 4.5. Положення № 530 за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України на утримання Збройних Сил України, здійснюється виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону № 2011, відповідно до Порядку № 975.
Командир (начальник) військової частини, установи (організації), у якій проходив (проходить) службу військовослужбовець, зобов`язаний:
роз`яснити права та пільги, установлені чинним законодавством для військовослужбовця (членів сім`ї загиблого (померлого) військовослужбовця), у тому числі щодо права на виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності;
сприяти своєчасному оформленню документів, визначених Порядком № 975;
забезпечити належний контроль за виплатою одноразової грошової допомоги.
У разі звернення заявника до суду з позовом до військової частини або до військового комісаріату (ТЦКСП) щодо відмови у виплаті грошової допомоги командир військової частини або військовий комісар (чи його представник) зобов`язаний письмово повідомити відповідний суд про те, що ні він, ні структурні підрозділи Міністерства оборони України не відносяться до належного відповідача, оскільки прийняття рішення про призначення допомоги належить до повноважень головного розпорядника кошів.
Згідно з п. 4.7. Положення № 530 у разі захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва) в період проходження військової служби військовослужбовець направляється на медичний огляд до ВЛК для визначення ступеня його придатності до військової служби та встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва) чи захворювання з виконанням обов`язків військової служби або з проходженням військової служби.
Рішення ВЛК про причинний зв`язок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва) військовослужбовця оформлюється свідоцтвом про хворобу, довідкою ВЛК, витягом з протоколу засідання ВЛК.
Після проходження ВЛК у разі звернення військовослужбовця (особи, звільненої з військової служби) лікарсько-консультативна комісія закладу охорони здоров`я оформляє необхідні документи на МСЕК для встановлення йому групи інвалідності та (або) відсотка втрати працездатності.
Документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб.
У разі часткової втрати працездатності внаслідок поранення, травми, контузії, каліцтва, захворювання (без установлення групи інвалідності) подаються такі документи:
висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцю, який отримав поранення, контузію, травму, каліцтво, захворювання (додаток 11);
заява про виплату одноразової грошової допомоги (додаток 12);
копія довідки МСЕК про встановлення відсотка та причинного зв`язку втрати працездатності;
копії довідки ВЛК, свідоцтва про хворобу, витягу з протоколу засідання ВЛК щодо встановлення причинного зв`язку захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва);
у разі втрати працездатності внаслідок отриманої травми (поранення, контузії, каліцтва) - копія документа про причини та обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), зокрема про те, що травма (поранення, контузія, каліцтво) не пов`язана з учиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, а саме копія довідки про причини та обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), або копія акта про нещасний випадок (архівної довідки про причини та обставини травми (поранення, контузії, каліцтва)), або інші документи про причини та обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), зазначені в абзаці першому пункту 21.8 глави 21 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за № 1109/15800;
копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я, по батькові та місце реєстрації;
копія документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копія сторінки паспорта з такою відміткою).
Згідно з п. 4.8. Положення № 530 висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги уповноважені органи (військові частини, військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів, установи, організації та військові комісаріати (ТЦКСП)), які здійснюють оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги, подають до Департаменту фінансів Міністерства оборони України в 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів.
Якщо документи, необхідні для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, відсутні, уповноважені органи (військові частини, військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів, установи, організації та військові комісаріати (ТЦКСП)), які здійснюють оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги, надають заявникам допомогу в їх розшуку.
Відповідно до п. 4.9. Положення № 530 заява та документи, що до неї додаються, щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги, подані з порушенням вимог Порядку № 975, розглядаються уповноваженим органом (військовою частиною, військовим навчальним закладом, військовим навчальним підрозділом вищого навчального закладу, установою, організацією та військовим комісаріатом (ТЦКСП)), що здійснює оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги, відповідно до Закону України «Про звернення громадян».
П. 4.10. Положення № 530 визначено, що Департамент фінансів Міністерства оборони України доводить рішення головного розпорядника бюджетних коштів до розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня щодо права на виплату одноразової грошової допомоги та у разі її призначення в порядку черговості відповідно до дати подання документів готує та надає Державній казначейській службі України розподіли відкритих асигнувань у розрізі розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.
Розпорядники бюджетних коштів нижчого рівня, які мають власну мережу розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня, доводять ці рішення до уповноважених органів (військових частин, військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, установ, організацій та військових комісаріатів (ТЦКСП)), які подавали висновки щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, та впродовж трьох робочих днів готують та надають Державній казначейській службі України розподіли відкритих асигнувань у розрізі розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня. Виплата одноразової грошової допомоги здійснюється не пізніше трьох робочих днів з дня відкриття асигнувань розпорядникам бюджетних коштів нижчого рівня шляхом перерахування коштів на рахунок, зазначений отримувачем допомоги у своїй заяві.
Уповноважені органи (військові частини, військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів, установи, організації та військові комісаріати (ТЦКСП)), які здійснювали оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги, повідомляють заявників про прийняте головним розпорядником коштів рішення щодо призначення або відмови в призначенні одноразової грошової допомоги.
Згідно з п. 4.11. Положення № 530 після отримання коштів для виплати одноразової грошової допомоги розпорядники коштів третього ступеня протягом трьох робочих днів уточнюють рахунки отримувачів допомоги та подають платіжні документи до органів Державної казначейської служби України.
Відповідно до п. 4.12. Положення № 530 зразки документів, які оформлюються для здійснення одноразової грошової допомоги, передбаченої п. п. 4.6., 4.7. цього розділу, наведені в додатках 9 - 16 до цього Положення.
Форма заяви про виплату одноразової грошової допомоги наведена в додатку № 12 Положення № 530.
Так, для отримання одноразової грошової допомоги особа подає заяву наступного змісту:
«Прошу Вас виплатити мені одноразову грошову допомогу у зв`язку із (зазначаються підстава для виплати (інвалідність, поранення, контузія, травма, каліцтво або захворювання) та зв`язок з проходженням чи виконанням обов`язків військової служби).
Виплату прошу здійснити через (найменування та реквізити банку, номер рахунку).
Мене поінформовано про можливе стягнення комісії (плати) установою банку, що зазначений мною у цій заяві, з перерахованої Міністерством оборони України мені (особам, зазначеним у цій заяві) одноразової грошової допомоги.
До заяви додаю такі документи (згідно з п. 11 Порядку № 975 та п. 4.7 розділу IV Положення № 530): …».
Форма висновку наведена в додатку № 9 Положення № 530 і передбачає таке:
«Відповідно до пункту 13 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 (зі змінами), подається висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги (прізвище, ім`я та по батькові військовослужбовця), який отримав поранення, контузію, травму, каліцтво, захворювання (залишити необхідне) і якому (дата) встановлено___% втрати працездатності, до якого додаються документи.
Командування вважає, що (прізвище, ім`я та по батькові) має право/не має права (зазначити необхідне) на отримання зазначеної грошової допомоги в розмірі ___ % ___-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 01 січня _ року.
Додаток: …».
Висновки суду по суті позовних вимог.
Щодо наявності у позивача права на одноразову грошову допомогу.
Суд встановив, що ОСОБА_1 звільнений з військової служби 16 травня 2019 року.
21 січня 2020 року йому встановлений ступінь втрати професійної працездатності - 15% на 16 травня 2019 року, що є наслідком з захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини.
Виходячи з положень п. 3 Порядку № 975, який визначає день виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги, а саме що у разі встановлення ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності таким днем є дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 має право на одноразову грошову допомогу відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 16 Закону № 2011.
Такий висновок суду ґрунтується на тому, що позивач частково втратив працездатність внаслідок захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини, в межах тримісячного строку після звільнення її з військової служби.
В даному випадку визначальною є дата встановлення ступеня втрати працездатності, вказана у довідці МСЕК, тобто 16 травня 2019 року, а не дата проведення медичного огляду чи дата видачі такої довідки (21 січня 2020 року).
Щодо органу, до компетенції якого належить прийняття рішення про призначення одноразової грошової допомоги.
Аналіз положень ч. 6 ст. 16-3, ч. 1 ст. 23 Закону № 2011, п. п. 12, 13 Порядку № 975, 4.5. Положення № 530 зумовлює висновок, що суб`єктом, до повноважень якого належить прийняття рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, є головний розпорядник коштів - Міністерство оборони України.
При цьому, ні Краматорський МВК, ні Донецький ОВК такими повноваженнями не наділені.
Щодо обов`язку уповноваженого органу подати розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги суд зазначає таке.
П. 4.7. Положення № 530 визначено, що документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб.
Таким чином, саме Донецький ОВК є уповноваженим органом.
Відповідно до п. 13 Порядку № 975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов`язково додаються документи, зазначені в п. 11 цього Порядку.
Згідно з п. п. 4.8. Положення № 530 висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги уповноважені органи, які здійснюють оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги, подають до Департаменту фінансів Міністерства оборони України в 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів.
При цьому форма цього документа, наведена в додатку № 9 Положення № 530, передбачає, що він має мітити висновок командування про те, що особа має право на отримання одноразової грошової допомоги або про те, що особа не має такого права.
Отже, уповноважений орган зобов`язаний скласти висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, в якому зазначити чи має особа право на її призначення чи ні.
На уповноважений орган покладений обов`язок подати у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов`язково додати документи, зазначені в п. 11 Порядку № 975.
Таким чином, навіть в тому випадку, коли уповноважений орган вважає, що особа не має права на призначення одноразової грошової допомоги, він все одно зобов`язаний скласти відповідний висновок та подати його з дотриманням вимог п. 13 Порядку № 975 до розпорядника бюджетних коштів для прийняття остаточного рішення.
П. 11 Порядку № 975 встановлено, що військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності та інші документи, визначені цим Порядком.
Фактичні обставини цієї справи свідчать, що в порядку, визначеному п. 11 Порядку № 975, з заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності за формою, наведеною в додатку 12 до Положення № 530, ОСОБА_1 до уповноваженого органу - Донецького ОВК не звертався.
В заяві від 15 травня 2020 року, що була подана до Краматорського МВК, позивач просив направити його документи до Донецького ОВК для вирішення питання щодо призначення та виплати йому одноразової грошової компенсації у зв`язку з хворобою, пов`язаною із захистом Батьківщини.
Відповідно до п. 4.9. Положення № 530 заява та документи, що до неї додаються, щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги, подані з порушенням вимог Порядку № 975, розглядаються уповноваженим органом, що здійснює оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги, відповідно до Закону України «Про звернення громадян».
Отже, лист Краматорського МВК від 15 травня 2020 року № 01/3835, хоча і містить помилковий висновок про відсутність у ОСОБА_1 права на одноразову грошову допомогу, не є рішенням суб`єкта владних повноважень та не створює для позивача правових наслідків.
Як наслідок, не підлягають задоволенню позовні вимоги про визнання неправомірною та скасування відмови Краматорського МВК від 15 травня 2020 року № 01/3835 в призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 .
Також не підлягають задоволенню вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності Краматорського МВК щодо не направлення документів ОСОБА_1 до Донецького ОВК та про зобов`язання Донецького ОВК в 15-денний строк подати на розгляд розпорядникові бюджетних коштів Міноборони України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та заяву з документами ОСОБА_1 , подану для призначення одноразової грошової допомоги згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975.
Цей висновок суду ґрунтується на тому, що в порядку, визначеному п. 11 Порядку № 975, з заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності за формою, наведеною в додатку 12 до Положення № 530, ОСОБА_1 мав звертатися саме до Донецького ОВК, чого позивач не зробив.
Таким чином, у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.
Розподіл судових витрат.
На підставі ч. 2 ст. 139 КАС України судові витрати присудженню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255, 257, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Краматорського міського військового комісаріату (ідентифікаційний код: 09513528, місцезнаходження: 84302, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Тріумфальна, буд. 10), Донецького обласного військового комісаріату (ідентифікаційний код: 08301764, місцезнаходження: 87548, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Громової, буд. 67), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, - Міністерства оборони України, про визнання протиправною відмови у призначенні одноразової грошової допомоги та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
3. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
4. Повне судове рішення складено 19 лютого 2021 року.
Суддя Т.О. Кравченко