Рішення № 95940781, 01.04.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.04.2021
Номер справи
200/500/21-а
Номер документу
95940781
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 квітня 2021 р. Справа№200/500/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хохленкова О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відповідача 1 Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, відповідача 2 Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області про визнання протиправною бездіяльність та стягнення заборгованості з виплати пенсії,-

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність та стягнення заборгованості з виплати пенсії, в якому просить суд:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області щодо невиплати ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 01.01.2020 по 31.12.2020 року (включно) у розмірі 106061,42 грн.

стягнути з Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій облаеті на користь ОСОБА_1 заборгованість з виплати пенсії за період з 01.01.2020 по 31.12.2020 (включно) у розмірі 106061 (сто шість тисяч шістдесят одна) грн. 42 коп.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що він є пенсіонером за віком, на даний час має статус внутрішньо переміщеної особи.

Спірним питанням є бездіяльність відповідача щодо невиплати заборгованості по пенсії у розмірі 106061,42 грн. та стягнення належної виплати у відповідному розмірі.

У зв`язку з тим, що позовна заява була подана без дотримання вимог статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 січня 2021 року позовна заява була залишена без руху.

Зазначеною ухвалою позивачу був встановлений строк для усунення недоліків, шляхом надання суду: належного обґрунтування, протиправності дії або бездіяльність відповідача, з зазначенням чим саме порушуються його права, свободи та інтереси з посиланнями на норми права та надання конкретних доказів; власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав; доказів сплати судового збору в належному розмірі або доказів на підтвердження скрутного матеріального становища позивача.

Позивач виконав вимоги ухвали, тим самим усунувши недоліки позовної заяви.

Ухвалою від 29 січня 2021 року суд прийняв до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність та стягнення заборгованості з виплати пенсії та відкрив провадження в адміністративній справі призначивши до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін на 2 березня 2021 року об 11 год. 00 хв.

10 лютого 2021 року представник позивача надав через канцелярію суду заяву про залучення другого відповідача та уточнений адміністративний позов в якому просить суд:

-визнати протиправною бездіяльність Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного Фонду України щодо невиплати ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 01.01.2020 по 31.12.2020 року (включно) у розмірі 106 061,42 грн.

-стягнути з Бахмутсько-Лиманського обєднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 заборгованість з виплати пенсії за період з 01.01.2020 по 31.12.2020 (включно) у розмірі 106061 (сто шість тисяч шістдесят одна) грн. 42 коп.

19 лютого 2021 року представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надав через канцелярію суду відзив на адміністративний позов по справі згідно якого зазначено, що позивач перебуває на обліку в Бахмутсько -Лиманському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області і отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV. Тому, належним відповідачем по справі є саме Бахмутсько -Лиманське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.

Ухвалою від 02 березня 2021 року суд відклав розгляд справи до 1 квітня 2021 року та залучив до участі по справі співвідповідача - Бахмутсько-Лиманське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.

31 березня 2021 року відповідач 2 надав через канцелярію суду відзив на адміністративний позов, відповідно до якого просив суд відмовити в задоволені позовних вимог з наступних підстав.

Бахмутсько-Лиманське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області з доводами позивача викладеними у адміністративному позові, не згодне. Зазначає, що відповідно до частини третьої статті 7 Закону України від 20.10.2014 № 1706-VII "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Згідно пункту 8 Тимчасового порядку особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку № 509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати, протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до абзацу дванадцятого пункту 1 Постанови № 637 припинення або відновлення соціальних виплат проводиться, зокрема, управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, об`єднаними управліннями згідно з Порядком здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. № 365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам".

Таким чином, пенсіонери з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, реалізують право на одержання пенсії після переміщення в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі, і звернення до структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення та взяття на облік, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. З даною довідкою пенсіонер має право звернутися до територіального підрозділу Пенсійного фонду України. Пенсія та заборгованість такому пенсіонеру будуть виплачені в повному обсязі.

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України». На час звернення позивача із даним позовом вищенаведеною постановою Кабінету Міністрів України був чітко визначений порядок виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам - такі виплати здійснюються через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України».

При цьому, можливість одержання пенсії на особові рахунки, відкриті в інших банківських установах, не передбачена.

ОСОБА_1 14.01.2020 року звернувся з заявою про призначенням пенсії до Бахмутсько-Лиманського об`єднаного УПФУ Донецької області. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365 до управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради був направлений запит для перевірки фактичного місця проживання.

Виплата позивачу поточної пенсії розпочата з 01.12.2020 року. Оплата заборгованості з 14.01.2020 року по 30.11.2020 року буде проведена на умовах окремого порядку визначеного Кабінетом Міністрів України, що передбачено пунктом 16 постанови КМУ №365.

На підставі викладеного у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , просить відмовити у повному обсязі.

01 квітня 2021 року сторони у судове засідання не з`явились. Були повідомлені належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий Сніжнянським МВ УМВС України в Донецькій області 06.12.2001 року (а.с.9-14).

Відповідач 1, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яке є юридичною особою код ЄДРПОУ 13486010, 84121, Донецька обл., місто Словянськ, вулиця Генерала Батюка, 8 та суб`єктом владних повноважень.

Відповідач 2, Бахмутсько-Лиманське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, яке є юридичною особою код ЄДРПОУ 42172734, 84511, Донецька обл., місто Бахмут, вулиця Миру, 35 та суб`єктом владних повноважень.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Бахмутсько -Лиманському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області і отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV.

Тому, належним відповідачем по справі є саме Бахмутсько -Лиманське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.

18 листопада 2019 року позивач взятий на облік внутрішньо переміщених осіб за адресою проживання: АДРЕСА_2 .

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Бахмутсько-Лиманському об`єднаному УПФУ Донецької області. Виплату пенсії було призупинено з 01.12.2017 р. на підставі інформації, отриманої з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Згідно довідки про виплату пенсії, доданої до позовної заяви від 30.12.2020 року заборгованість по пенсії за період з 14 січня 2020 року по 30 листопада 2020 року складає 106 061,42 гривень.

Таким чином, спірним питанням є не виплати позивачу нарахованої пенсії у розмірі 106 061,42 гривень.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд приходить до наступного висновку.

Що стосується строку звернення до адміністративного суду суд зазначає наступне.

Згідно з частиною першою статті 122 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення громадян, строки та порядок виплати пенсій є Закон № 1058-IV.

Відповідно до частини другої статті 46 Закону № 1058-IV нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Враховуючи те, що позивач звернувся до суду з позовом про стягнення заборгованості з пенсії, заборгованість по якій відповідачем не заперечується, при цьому судом встановлено, що суми пенсії фактично не отримані з вини органу та піддані формальним обмеженням, з підстав та у спосіб, які суперечать вимогам Конституції та законів України, суд вважає, що на спірні відносини не розповсюджується шестимісячний строк звернення до суду.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Частиною 3 статті 4 вказаного Закону визначено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Згідно зі статтею 5 вказаного Закону виключно цим Законом, визначаються, зокрема порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.

Відповідно до частини 1 статті 47 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Підстави для припинення виплати пенсії визначені статтею 49 вказаного Закону, згідно з якою виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до частини 2 статті 6 цього Закону нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Нарахована позивачеві пенсія не отримана без вини з його боку, а тому вважається такою, що не отримана з вини відповідача. Адже щодо пенсійного забезпечення тільки відповідач знаходиться у безпосередніх правовідносинах з позивачем. Бездіяльність інших органів державної влади у бюджетних відносинах між собою не може оцінюватися у спорі щодо невиплати позивачеві 93 496,67 грн. через їх знеособлені дії при фінансуванні Пенсійного Фонду України. Правові наслідки для позивача має саме бездіяльність органу Пенсійного фонду України, який є кінцевим представником держави у відносинах щодо виплати особі коштів, необхідних для забезпечення мінімально встановленого законом рівня життя.

Реалізація особою права, яке пов`язане з отриманням бюджетних коштів, і яке ґрунтується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена в залежність від наявності бюджетних асигнувань.

Європейський суд з прав людини зазначив, що в контексті ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод поняття «майно» охоплює як «наявне майно», так і активи, включаючи право вимоги, з посиланням на які заявник може стверджувати, що він має принаймні законні очікування стосовно ефективного здійснення свого «права власності» (п.74 рішення від 02.03.2005 у справі «Von Maltzan and Others v. Germany»). Європейський суд з прав людини зробив висновок, що певні законні очікування заявників підлягають правовому захисту, та сформував позицію для інтерпретації вимоги як такої, що може вважатися «активом»: вона повинна мати обґрунтовану законну підставу, якою, зокрема, є чинна норма закону, тобто встановлена законом норма щодо виплат (пенсійних, заробітної плати, винагороди, допомоги) на момент дії цієї норми є «активом», на який може розраховувати громадянин як на свою власність. Таким чином, ст.1 Першого протоколу до Конвенції слід застосовувати для захисту «правомірних (законних) очікувань».

Держава в особі відповідача обмежила позивача у праві власності на його актив (нараховану пенсію) без законних підстав для цього та відповідної легітимної мети. Відсутність фінансування або інші особливості бюджетного законодавства не впливають на вказаний висновок, оскільки закон не звільняє з таких підстав відповідача від покладених на нього обов`язків. Фінансове забезпечення виплат позивачеві знаходиться у сфері відповідальності держави та не може виправдовувати обмеження права власності особи.

Суд зазначає, що відповідачем протиправно не виплачено позивачу заборгованість з пенсії у сумі 106 061, 42грн. Спору щодо розміру нарахованої заборгованості з пенсії між сторонами немає.

Позивач в адміністративному позові просив суд визнати протиправною бездіяльність Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного Фонду України щодо невиплати ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 01.01.2020 по 31.12.2020 року (включно) у розмірі 106 061,42 грн., проте згідно з довідки від 30.12.2020 року, яка долучена до позову вбачається, що пенсія позивачу не виплачувалась з 14.01.2020 року по 30.11.2020 року.

Зважаючи на наведені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача в частині визнання протиправною бездіяльність Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного Фонду України щодо невиплати ОСОБА_1 заборгованості з пенсії та стягнути з Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 заборгованість з виплати пенсії, підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Вирішуючи питання судових витрат суд зазначає, що у відповідності до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тож, сплачена позивачем сума судового збору у розмірі 1060,61 гривень, підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до відповідача 1 Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, відповідача 2 Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області про визнання протиправною бездіяльність та стягнення заборгованості з виплати пенсії, задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного Фонду України щодо невиплати ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 14 січня 2020 року по 30 листопада 2020 року у розмірі 106 061,42 грн.

Стягнути з Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області (84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, 35, код ЄДРПОУ 42172734) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) заборгованість з виплати пенсії за період з 14 січня 2020 року по 30 листопада 2020 року у розмірі 106061 (сто шість тисяч шістдесят одна) гривня 42 коп.

У задоволенні позовної вимоги в частині визнання протиправною бездіяльність Бахмутсько-Лиманського об`єднаного управління Пенсійного Фонду України щодо невиплати ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 1 січня 2020 року по 13 січня 2020 року та з 1 грудня 2020 року 31 грудня 2020 року - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Бахмутсько-Лиманського обєднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області (84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, 35, код ЄДРПОУ 42172734) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1060 (одна тисяча шістдесят) гривень 61 коп.

Повний текст судового рішення складено 1 квітня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя О.В. Хохленков