
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
26 березня 2021 року Справа №160/17019/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Серьогіної О.В., розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі питання щодо заміни відповідача у справі №160/17019/20 за позовом Державної установи "Дніпровська установа виконання покарань (№4)" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом Державної установи "Дніпровська установа виконання покарань (№4)" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Розглядаючи питання щодо заміни відповідача у справі №160/17019/20 суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 42 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) учасниками справи є сторони, треті особи.
Сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач (частина перша статті 46 цього Кодексу).
Положеннями статті 46 КАС України визначено, що позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб`єкти владних повноважень. Відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Під суб`єктом владних повноважень у силу пункту 7 частини першої статті 4 КАС України розуміється орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в оому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Статтею 43 КАС України передбачено, що здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить серед інших органам державної влади.
Одними із елементів системи центральних органів виконавчої влади є відповідні територіальні органи.
Так, згідно із положеннями частин другої-третьої статті 21-1 Закону України “Про центральні органи виконавчої влади” територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, визначені частиною першою цієї статті, утворюються без статусу юридичної особи та є органами державної влади, можуть мати окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатк) та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України. Положення про такий територіальний орган затверджуються керівником відповідного центрального органу виконавчої влади за погодженням з міністром, який спрямовує та координує діяльність відповідного центрального органу виконавчої влади.
За приписами частини першої статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Відповідно до підпункту 41.1.1 пункту 41 статті 41 Податкового кодексу України (далі - ПК України) контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
У свою чергу повноваження і функції контролюючих органів визначаються цим Кодексом, Митним кодексом України та законами України. Розмежування повноважень і функціональних обов`язків контролюючих органів визначається законодавством України (пункт 41.5 статті 41 ПК України).
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 року № 893 “Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби” (далі - Постанова № 893) ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби переліком згідно з додатком.
Установлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов`язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів заповненням 30 відсотків вакансій (пункт 2 Постанови № 893).
Права та обов`язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи (пункт 3 Постанови № 893).
Наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 року № 529 “Про утворення територіальних органів Державної податкової служби” (далі - Наказ № 529) було утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком. Можливість з 01.01.2021 року забезпечення здійснення новоствореними територіальними органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються, була передбачена відповідним наказом від 24.12.2020 року № 755.
Також встановлено, що кожен територіальний орган ДПС, утворений як її відокремлений підрозділ, є правонаступником майна, прав та обов`язків відповідного територіального органу ДПС, що ліквідується (наказ від 12.11.2020 року № 643 “Про затвердження положень про територіальні органи ДПС”).
Отже, з 01.01.2021 року відбулося фактичне (компетенційне) адміністративне правонаступництво, оскільки саме норми адміністративного права врегулювали умови та порядок передання компетенції від ліквідованого територіального органу ДПС як юридичної особи публічного права до територіального органу ДПС як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.
У свою чергу, територіальний орган ДПС як юридична особа публічного права втратив адміністративну процесуальну правоздатність органу, який згідно із законом виконує функції, зокрема у сфері реалізації державної податкової політики.
Таким чином, для встановлення факту публічного правонаступництва суб`єкта владних повноважень визначальним є встановлення або припинення первісного суб`єкта або перехід повністю чи частково його функцій (адміністративної компетенції).
Враховуючи викладене, наявні правові підстави для заміни як сторони у справі територіального органу ДПС як юридичної особи публічного права на територіальний орган ДПС, утворений як її відокремлений підрозділ.
Отже, суд вважає за необхідне здійснити заміну відповідача - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) на належного - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд.17-а, код ЄДРПОУ 44118658).
Згідно з ч. 6 ст. 48 КАС України після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
З урахуванням викладеного та зважаючи на положення ч. 6 ст. 48 КАС, суд вважає за необхідне розпочати розгляд адміністративної справи № 160/17019/20 спочатку.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з`ясування всіх обставин у справі закріплено як принцип здійснення правосуддя в адміністративних судах.
Статтею 9 КАС України встановлено, що суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно вимог частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 3, 6 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
З огляду на викладене, з метою повного, об`єктивного та всебічного розгляду справи, суд вважає за необхідне зобов`язати позивача надати додаткові докази в даній справі.
Суд звертає увагу сторін, що відповідно до ч. ч. 7,8 ст. 80 КАСУ особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 48, 52, 80, 241, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Здійснити заміну відповідача - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) на належного - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд.17-а, код ЄДРПОУ 44118658).
Розпочати спочатку розгляд адміністративної справи №160/17019/20 за позовом Державної установи "Дніпровська установа виконання покарань (№4)" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Призначити розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами з 23 квітня 2021 року, що відбудеться у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: 49089, м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4.
Здійснювати розгляд справи одноособово суддею Серьогіною О.В.
Роз`яснити сторонам, що розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі.
Зобов`язати Державну установу "Дніпровська установа виконання покарань (№4)" надати протягом десяти днів з дня отримання цієї ухвали належним чином завірені докази, а саме:
- податкову накладну №106 від 31.03.2017 року;
- податкову накладну №108 від 31.03.2017 року;
- податкову накладну №139 від 30.11.2017 року;
- податкову накладну №118 від 31.05.2017 року;
- податкову накладну №117 від 31.05.2017 року;
- податкову накладну №133 від 31.10.2017 року;
- податкову накладну №121 від 31.07.2017 року;
- податкову накладну №122 від 31.07.2017 року;
- податкову накладну №111 від 30.04.2017 року;
- податкову накладну №109 від 30.04.2017 року;
- податкову накладну №107 від 31.03.2017 року;
- податкову накладну №125 від 31.08.2017 року;
- податкову накладну №131 від 31.10.2017 року;
- податкову накладну №132 від 31.10.2017 року;
- податкову накладну №130 від 31.10.2017 року;
- податкову накладну №136 від 30.11.2017 року;
- податкову накладну №135 від 30.11.2017 року;
- податкову накладну №134 від 30.11.2017 року;
- податкову накладну №138 від 30.11.2017 року;
- податкову накладну №120 від 31.01.2017 року;
- податкову накладну №101 від 31.01.2017 року;
- податкову накладну №103 від 28.02.2017 року;
- податкову накладну №104 від 28.02.2017 року;
- податкову накладну №143 від 31.12.2017 року;
- податкову накладну №113 від 30.04.2017 року;
- податкову накладну №119 від 31.05.2017 року;
- податкову накладну №115 від 31.05.2017 року;
- податкову накладну №114 від 31.05.2017 року;
- податкову накладну №116 від 31.05.2017 року;
- податкову накладну №126 від 30.09.2017 року;
- податкову накладну №127 від 30.09.2017 року;
- податкову накладну №146 від 31.12.2017 року;
- податкову накладну №141 від 31.12.2017 року;
- податкову накладну №140 від 31.12.2017 року;
- податкову накладну №142 від 31.12.2017 року;
- податкову накладну №144 від 31.12.2017 року;
- податкову накладну №105 від 31.03.2017 року;
- податкову накладну №137 від 30.11.2017 року;
- податкову накладну №123 від 31.07.2017 року;
- податкову накладну №110 від 30.04.2017 року;
- податкову накладну №112 від 30.04.2017 року;
- податкову накладну №124 від 31.08.2017 року;
- податкову накладну №209 від 30.11.2018 року;
- податкову накладну №164 від 30.04.2018 року;
- податкову накладну №8 від 31.08.2018 року;
- податкову накладну №149 від 31.01.2018 року;
- податкову накладну №147 від 31.01.2018 року;
- податкову накладну №148 від 31.01.2018 року;
- податкову накладну №155 від 28.02.2018 року;
- податкову накладну №151 від 28.02.2018 року;
- податкову накладну №154 від 28.02.2018 року;
- податкову накладну №5 від 30.06.2018 року;
- податкову накладну №4 від 30.06.2018 року;
- податкову накладну №1 від 30.06.2018 року;
- податкову накладну №153 від 28.02.2018 року;
- податкову накладну №152 від 28.02.2018 року;
- податкову накладну №150 від 28.02.2018 року;
- податкову накладну №212 від 31.12.2018 року;
- податкову накладну №215 від 31.12.2018 року;
- податкову накладну №211 від 31.12.2018 року;
- податкову накладну №177 від 31.07.2018 року;
- податкову накладну №175 від 31.07.2018 року;
- податкову накладну №176 від 31.07.2018 року;
- податкову накладну №162 від 31.03.2018 року;
- податкову накладну №157 від 31.03.2018 року;
- податкову накладну №158 від 31.03.2018 року;
- податкову накладну №2 від 30.06.2018 року;
- податкову накладну №3 від 20.06.2018 року;
- податкову накладну №159 від 31.03.2018 року;
- податкову накладну №168 від 31.05.2018 року;
- податкову накладну №170 від 31.05.2018 року;
- податкову накладну №174 від 31.05.2018 року;
- податкову накладну №169 від 31.05.2018 року;
- податкову накладну №7 від 31.08.2018 року;
- податкову накладну №9 від 31.08.2018 року;
- податкову накладну №6 від 31.08.2018 року;
- податкову накладну №165 від 30.04.2018 року;
- податкову накладну №207 від 30.11.2018 року;
- податкову накладну №208 від 30.11.2018 року;
- податкову накладну №206 від 30.11.2018 року;
- податкову накладну №178 від 31.07.2018 року;
- податкову накладну №179 від 31.07.2018 року;
- податкову накладну №173 від 31.05.2018 року;
- податкову накладну №172 від 31.05.2018 року;
- податкову накладну №205 від 31.10.2018 року;
- податкову накладну №160 від 31.03.2018 року;
- податкову накладну №161 від 31.03.2018 року;
- податкову накладну №214 від 31.12.2018 року;
- податкову накладну №6 від 28.02.2019 року;
- податкову накладну №4 від 28.02.2019 року;
- податкову накладну №5 від 28.02.2019 року;
- податкову накладну №10 від 31.03.2019 року;
- податкову накладну №2 від 31.01.2019 року;
- податкову накладну №1 від 31.01.2019 року;
- податкову накладну №3 від 31.01.2019 року.
Копію цієї ухвали направити всім учасникам справи.
Учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі в мережі Інтернет на офіційному веб-порталі судової влади України за веб-адресою: http://adm.dp.court.gov.ua.
Ухвала може бути оскаржена та набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 256 КАС України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Серьогіна