Рішення № 95940600, 31.03.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.03.2021
Номер справи
215/2225/20
Номер документу
95940600
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2021 рокуСправа № 215/2225/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту охорони здоров`я Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності,-

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 10.04.2020 ОСОБА_1 звернулась до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області з адміністративним позовом до Департаменту охорони здоров`я Дніпропетровської обласної державної адміністрації про:

- визнання протиправною бездіяльності Департаменту охорони здоров`я Дніпропетровської обласної державної адміністрації, яка виявилася у непопереджені виникнення негативних суспільних наслідків, пов`язаних з непідкоренням Основному Закону України на соціальний захист гарантованого статтями 1, 3, 21, 22, частини другої статті 38, 46, 49, 92 Конституції України та постановити окрему ухвалу згідно статті 249 КАС України;

- визнання протиправною бездіяльності Департаменту охорони здоров`я Дніпропетровської обласної державної адміністрації, яка виявилася у невинесенні за результатами розгляду скарги від 25.01.2020 рішення, постанови, тобто правового акту;

- визнання протиправною бездіяльності Департаменту охорони здоров`я Дніпропетровської обласної державної адміністрації, яка виявилася у невжитті заходів для забезпечення абсолютного фундаментального права на попередження за можливістю страждань і болю відповідно до правової позиції статті 3, частини другої статті 28 Конституції України, а саме без згоди була піддана медичним чи іншим дослідам;

- визнання протиправною бездіяльності Департаменту охорони здоров`я Дніпропетровської обласної державної адміністрації, яка виявилася у невжитті заходів для ліквідації причин, які породили скаргу від 25.01.2020 відповідно до Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я».

2. Ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 14.04.2020 справу № 215/2225/20 (провадження № 2-а/215/178/20) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту охорони здоров`я Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності передано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду за предметною підсудністю відповідно до положень статей 20, 29 КАС України.

3. Справа № 215/2225/20 надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду 05.05.2020 та за результатами автоматизованого розподілу передано на розгляд судді Верба І.О.

4. Адміністративний позов ухвалою суду від 12.05.2020 залишений без руху із наданням строку для усунення недоліків, який складає 10 днів з дня отримання копії ухвали шляхом надання довідки про інвалідність І групи позивачу.

5. Конверт, направлений на поштову адресу позивача, яка зазначена в адміністративному позові, з ухвалою суду від 12.05.2020, повернуто зворотно до суду із зазначенням «за закінченням терміну зберігання», у зв`язку із чим судом 09.07.2020 повторно направлено на адресу позивача ухвалу суду від 12.05.2020.

6. На адресу суду повернуто поштове відправлення, яким на адресу позивача було повторно направлено ухвалу суду від 12.05.2020, з відміткою поштового відділення «за закінченням терміну зберігання», у зв`язку із чим судом 09.09.2020 втретє направлено на адресу позивача ухвалу суду від 12.05.2020.

7. Поштове відправлення вручено позивачу 30.10.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням № 490008586354.

8. 09.11.2020 засобами поштового зв`язку на виконання вимог ухвали суду судом отримано заяву про поновлення провадження по справі після усунення недоліків із копією довідки про інвалідність.

9. Ухвалою суду від 13.11.2020 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, визначено, що питання щодо строку звернення до суду суд розгляне під час розгляду справи після отримання всіх заяв по суті спору та документів, встановлено учасникам справи строки для надання заяв по суті спору.

10. Ухвала суду від 13.11.2020 про прийняття позову до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі № 215/2225/20 отримана відповідачем 30.12.2020, що вбачається з розписки, яка додана до матеріалів справи.

11. 13.01.2021 засобами поштового зв`язку від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з доказом направлення позивачу, надано витребувані судом докази.

12. 27.01.2021 від позивача надійшло клопотання, яке направлено засобами поштового зв`язку 19.01.2021, в якому просив відхилити заперечення, як мотиви їх визнання і ухвалою повернути відповідно до частини другої статті 167 КАС України та кваліфікувати такий відзив як відмову відповідача надати відзив на позов в строк; при відмові в клопотанні продовжити строк для подання відповіді на відзив.

13. Ухвалою суду від 08.02.2021 клопотання позивача задоволено частково, встановлено позивачу 5-денний строк, з отримання копії ухвали, для подання відповіді на відзив з одночасним надісланням її копії іншим учасникам справи та долученням доказів направлення її копії учасникам справи.

14. 29.03.2021 на адресу суду конверт із ухвалою від 08.02.2021 повернуто зворотно із зазначенням «за закінченням терміну зберігання», позивач додаткових заяв, клопотань не надав.

15. Судом враховано, що Європейський суд з прав людини в рішенні від 07.07.1989 у справі «Юніон Аліментаріа проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосується безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.

16. Сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження (рішення у справах «Пономарьов проти України», «Трух проти України»).

17. У рішенні в справі «Каракуця проти України» Європейський суд з прав людини також зазначив, що заявники повинні проявляти належну зацікавленість у розгляді їхньої справи.

18. Сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Нешев проти Болгарії» від 28.10.2004).

19. Практикою Європейського суду з прав людини, яка є преюдиційною, також встановлено, що якщо заявники у визначений законом термін не виявили належної зацікавленості у розгляді їхньої справи та своєчасно не звертались до суду за інформацією щодо стану розгляду їх справи їх права на доступ до правосуддя не є порушеними.

20. Позивач не реалізував право на поданні відповіді на відзив, у зв`язку із чим справа розглянута за наявними матеріалами.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

21. Позивач вважає протиправною оскаржену бездіяльність відповідача, оскільки останній відмовив визначити спосіб соціального захисту прав інтересів позивача, не попередив виникнення негативних суспільних наслідків, не забезпечив право на доступність у галузі охорони здоров`я.

22. Невжиттям заходів відповідач піддає позивача до медичних досліджень, стражданням та болю.

23. Як вбачається із бездіяльності відповідача, вона не переслідувала законну мету правового режиму розгляду заяв, відмовилася використовувати свої владні виконавчі функції та не прийняла рішення, яке положенням права відповідає.

24. Якщо звернення не розглядається то правовий акт відсутній відповідно до законодавства, само до цього допущена бездіяльність відповідача, так як для цього не достатньо надіслати листа після подання звернення, який не має юридичної сили і не відповідає конституційним принципам.

25. Предметом позову є управлінська функція суб`єкта власних повноважень, нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який не наданий, так як не вжиті заходи для забезпечення гарантій держави для врегулювання питань надання адміністративних послуг.

26. Суд зобов`язаний надати визначеності змісту «відповідь відповідно до законодавства» чи це є лист який не має юридичної сили чи акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

27. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначивши, що за результатами розгляду звернення позивача від 25.01.2020, скерованого до Департаменту та одержаного 11.03.2020 за вх. № С-788, заявнику була надана належна відповідь.

28. У ході розгляду скарги з`ясовано, що управлінням охорони здоров`я виконавчого комітету Криворізької міської ради було проведено комісійну перевірку викладених фактів та встановлено, що ОСОБА_1 не підписувала декларацію про вибір лікаря, що надає первину медичну допомогу і перебувала на диспансерному обліку у лікаря - терапевта амбулаторії загальної практики - сімейної медицини № 1 комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1» Криворізької міської ради.

29. 01.02.2020 та 03.02.2020 ОСОБА_1 було оглянуто лікарем цього закладу і були надані рекомендації та виписаний рецепт на лікарські засоби.

30. Стаття 8 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я» визначає, що Держава визнає право кожного громадянина України на охорону здоров`я і забезпечує його захист. Кожен громадянин має право на безоплатне отримання у державних та комунальних закладах охорони здоров`я медичної допомоги, до якої належать первинна медична допомога.

31. У статті 35-1 вказаного Закону зазначено, що первинну медичну допомогу надають лікарі загальної практики - сімейні лікарі, лікарі інших спеціальностей, визначених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, та інші медичні працівники, які працюють під їх керівництвом. Пацієнт має право обирати лікаря, який надає первинну медичну допомогу, у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.

32. Згідно з пунктом 8 розділу III «Порядку вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу», затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 19.03.2018 № 503 (зі змінами), пацієнт має право на отримання медичних послуг, пов`язаних з первинною медичною допомогою, у надавача первинної медичної допомоги з моменту подання йому Декларації та до її припинення.

33. Пункт 4 розділу II Порядку № 503, уточнює, що пацієнт, який не обрав лікаря та перебуває у невідкладному стані, має право отримати безперервну та безоплатну ПМД у державних і комунальних закладах охорони здоров`я, а також звернутися до НСЗУ або його територіальних органів за роз`ясненнями стосовно надавачів ПМД для забезпечення можливості реалізувати своє право на вибір лікаря.

34. Тому, ОСОБА_1 було рекомендовано визначитися із лікарем та підписати з ним декларацію для подальшого отримання первинної медичної допомоги у повному обсязі.

35. З огляду на вищенаведене, при розгляді звернення ОСОБА_1 департамент охорони здоров`я облдержадміністрації діяв в межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений законодавством України.

36. Разом з тим, у позові не наведено правового обґрунтування неправомірності дій департаменту охорони здоров`я облдержадміністрації, а викладені в ньому відомості носять суб`єктивний, оціночний характер і не містять будь яких фактичних даних.

37. Департамент не наділений повноваженнями щодо управління поведінкою ОСОБА_1 чи здійснення інших владних функцій щодо неї, заявлені вимоги є неналежно обраним способом правового захисту позивача, оскільки вирішення такого спору не захищає саме по собі його права чи інтереси.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

38. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є особою з інвалідністю І групи з 01.12.2014, звернулась до Президента України із скаргою від 25.01.2020, в якій просила:

1) розпорядженням Президента України визнати дії Міністра охорони здоров`я України, виконавчого комітету Криворізької ради, такими які не додержуються гарантій статей 46, 49 Конституції України та зобов`язати виконавчий комітет Криворізької ради гарантувати моє право на одержання безоплатних лікарських засобів, як ОНКО хворій людині відповідно до статей 46, 48 Конституції України, забезпеченням безоплатними рецептами на усі ліки, копію якого надати мені для ознайомлення;

2) указом Президента України зупинити дію пункту 12 постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 848 «Про спрощення Порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного, побутового палива» та постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2016 № 203 «Про норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників» і постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 389 «Про затвердження Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім`ї» з мотивів невідповідності Конституції одночасним зверненням до Конституційного Суду України щодо їх конституційності;

3) розпорядженням Президента України вжити системи заходів для фінансування виконання постанови від 13.04.2012 Тернівського райсуду м. Кривого Рогу по справі № 215/2959/11 та рішення суду від 15.07.2014 по справі № 215/3481/14-а та зобов`язати ПФУ перерахувати мені пенсію згідно показника середньої заробітної плати за 2019 рік, відповідно пункту 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;

4) розпорядженням Президента України звернутися до Кабінету Міністрів України, Пенсійного фонду України з проханням надати роз`яснення відповідно наданого перерахунку мені пенсії з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника чи забезпечено ним моє право на достатній життєвий рівень і копію роз`яснення і звернення, яких надати мені та з мотивів невідповідності їх Конституції звернутися до Конституційного Суду України щодо їх конституційності;

5) розпорядженням Президента України вжити системи заходів для видачи мені архівної довідки, що підтверджує мій виробничий стаж з 1957 року по 1964 рік медсестри на закритому державному підприємстві Медико-санітарний відділ № 19 Комбінату № 9 Другого головного управління при Раді Міністрів СРСР, підтвердити спеціальний виробничий стаж уточнюючою довідкою підприємства, у якій зазначений період роботи, що враховує пільговий стаж, професія, факт зайнятості на цій професії протягом повного робочого дня, характер виконуваної роботи, розділ, пункт, найменування списків куди включається цей період роботи й підтвердити документально, що на підприємствах Комбінату № 9 Другого головного управління при Раді Міністрів СРСР, а саме на підприємстві Медико-санітарний відділ № 19 технологічний процес, сировина й матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, які небезпечні для здоров`я працюючи та довідку про заробіток щомісячно за зазначений період, які направити до ПФУ для перерахунку мені пенсії державного статусу;

6) розпорядженням Президента України вжити системи заходів для видачи мені копії постанови Ради Міністрів СРСР від 24.06.1951 № 2659-1287/сс «Про розвиток видобутку фосфатних руд на Первомайськом і Жолтореченском родовищах у Кривому Розі й про організацію на базі цих родовищ Комбінату № 9 Другого головного управління при Раді Міністрів СРСР»;

7) розпорядженням Президента України залучити Національний антикорупційний комітет до проведення внутрішнього аудиту виконавчого комітету Криворізької ради, Пенсійного фонду України в частині дотримання вимог антикорупційного законодавства, здійснення контролю за дотриманням вимог законодавства щодо врегулювання конфлікту інтересів і повідомити мені дату цього розпорядження та висновки зроблені Національним антикорупційним комітетом;

8) розпорядженням Президента України вжити системи заходів для установки за адресою 50083 м. Кривий Ріг вул. Ухтомського 2-8 індивідуального лічильника споживання газу, електроенергії за тарифом день/ніч;

9) частково загладити мої моральні страждання сумою у 600 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 2102 грн х 600 = 1261200 грн;

10) вжити систему заходів для з`ясування наступних обставин, які документи, куди потрібно подати особі, щоб бути позаштатним працівником, який надає соціальні послуги по догляду за інвалідом, для забезпечення конституційних прав на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, на рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму

11) звернутися до Кабінету Міністрів України, як вищого органу виконавчої влади з проханням надати роз`яснення відповідно постанови Кабінету Міністрів України № 428 Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 № 558 Кабінет Міністрів України пунктом 2 і 11 внесені зміни у пункті 4 і 15 постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 № 558 Про затвердження Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги чи відповідає вона нормам статей 46, 48 Конституції України, Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права держави, Міжнародного пакту про громадянські та політичні права чи забезпечено нею основні організаційні та правові засади оформлення трудових відносин фізичних осіб які надають соціальні послуги, гарантується нею загальнообов`язкове державне соціальне страхування і яким чином. Копію роз`яснення і звернення надати мені;

12) надати копію указу, розпорядження Президента України, яким зобов`язано провести облік фактичного стану житлового фонду;

13) витребувати та видати мені копію наказу щодо відключення гарячої води в зазначеному районі по вул. Ухтомського;

14) розпорядженням Президента України вжити заходи для відновлення гарячого водопостачання в Тернівському районі м. Кривий Ріг;

15) надати довідку по роках починаючи з 2016 року по 2020 рік про ставку заробітної плати голів обласних, міських, районних рад і за ці роки надати суми премій за рік міського голови Криворізької ради та голови Тернівської районної у місті ради.

39. З обґрунтування звернення від 25.01.2020 в частині питань, що стосуються медичного забезпечення, заявник повідомив про неотримання лікарських засобів безкоштовно, штучного зменшення кількості необхідних медикаментів, відмови надання безоплатних рецептів.

40. Листом Департаменту з питань звернень громадян Офісу Президента України від 05.02.2020 № 22/006234-04 звернення ОСОБА_1 було направлене на розгляд до Секретаріату Кабінету Міністрів України.

41. Управлінням з питань роботи із зверненнями громадян Секретаріату Кабінету Міністрів України звернення надіслане для розгляду до Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства соціальної політики та Дніпропетровської обласної державної адміністрації.

42. Листом Міністерства охорони здоров`я України від 27.02.2020 № 04.1-19/С-2734/2816 звернення ОСОБА_1 було направлене до Департаменту охорони здоров`я Дніпропетровської обласної державної адміністрації.

43. Звернення отримане і зареєстроване в Департаменті 11.03.2020 за № С-788.

44. 25.03.2020 Управлінням охорони здоров`я виконавчого комітету Криворізької міської ради за вих. № С-125-П на адресу ОСОБА_1 та Департаменту охорони здоров`я Дніпропетровської обласної державної адміністрації направлено довідку про комісійний розгляд 24.02.2020 звернень:

- до урядової гарячої лінії № СТ-10200148 від 30.01.2020; № СТ-10200097 від 30.01.2020;

- до гарячої лінія голови Дніпропетровської облдержадміністрації № СТ-1424272 від 29.01.2020, № СТ-1424560 від 31.01.2020, № СТ1424558 від 31.01.2020, № СТ-1424647 від 03.02.2020, № СТ-10209183 від 03.02.2020, № СТ-1424650 від 03.02.2020;

- до голови Тернівської районної у місті ради № С-69 від 31.01.2020.

45. Комісія у складі голови комісії - заступника головного лікаря з медичного обслуговування населення КНП «ЦПМСД №4» КМР Задорожного О.Ю., членів комісії заступника головного лікаря з експертизи тимчасової непрацездатності КНП «ЦПМСД № 2» КМР ОСОБА_2 , завідуючої амбулаторії загальної практики сімейної медицини №2 КНП «ЦПМСД № 2» КМР Огороднік В.І., у присутності заступника головного лікаря з медичного обслуговування населення КНП «ЦПМСД № 1» КМР Бурова І.М., ОСОБА_3 , комісією проведено розгляд звернень заявника, мешкаючого за адресою АДРЕСА_1 щодо фактів викладених у зверненнях.

46. Комісією:

1) розглянуто медичну картку амбулаторного хворого ф. 025/о ОСОБА_1 , 1939 р.н.;

2) проведено опитування: в.о. головного лікаря КНП «ЦПМСД №1» КМР Косяк Н.В., заступника головного лікаря з медичного обслуговування населення КНП «ЦПМСД № 1» КМР Бурову І.М., голову ЛКК з експертизи тимчасової непрацездатності ОСОБА_4 ;

3) звернення:

- до урядової гарячої лінії:

-- від 30.01.2020 № СТ-10200148 щодо видачі підгузків за період з 01.09.2020 по 01.01.2020, факти, викладені у звернені частково необґрунтовані, так як ОСОБА_1 , забезпечена підгузками (30.07.2020 у кількості 210 штук, 23.10.2020 у кількості 60, 22.11.2020 у кількості 60 штук, 27.12.2020 у кількості 90 штук, 25.01.2020 у кількості 90 штук). Необхідна кількість на добу 3 штуки;

-- факти викладені у звернені від 30.01.2020 № СТ-10200097 щодо забезпечення знеболювальними препаратами, не відповідають дійсності так як ОСОБА_1 забезпечена препаратами для знеболення згідно її стану (оцінка за шкалою ВАШ 1-3 балів), рецепти виписані з урахуванням наявних залишків 01.02.2020;

- до гарячої лінія голови Дніпропетровської облдержадміністрації:

-- від 29.01.2020 № СТ-1424272 щодо зменшення лікарських засобів для знеболення, інформацію викладену у звернені підтвердити не вдалося так як при бесіді з заявником, він описує стан ОСОБА_1 як такий, що потребує знеболення сильними опіойдами, зі слів заявника вбачається зацікавленість до препарату морфіну, при розгляді картки амбулаторного хворого ф.025/о стан ОСОБА_1 не потребує додаткового знеболення;

-- факти викладені у звернені від 31.01.2020 № СТ-1424560 щодо забезпечення препаратом но-шпа та спирт етиловий 96% для онкохворої, рецепти виписані 01.02.2020 року, але чітких обґрунтувань не надано навіщо необхідно спирт етиловий 96% (зі слів необхідність створення настоїв за власним бажанням та протирання місць введення при внутрішньом`язових ін`єкціях), зі слів медичного персоналу пролежні відсутні;

- від 03.02.2020 № СТ-1424647 щодо медичного огляду на дому ОСОБА_1 . Оглянута 01.02.2020 лікарем-терапевтом дільничним АЗПСМ № 1 ОСОБА_5 вдома, виписано з урахуванням наявних пільг спирт-етиловий 96% 100 мл № 2 та но-шпа 40 мг, № 30 (за 50% відшкодування вартості лікарського засобу), ксефокам 8 мг 5 ампул;

- від 03.02.2020 № СТ-10209183 щодо виклику лікаря додому ОСОБА_5 , лікар-терапевт дільничний вела амбулаторний прийом хворих з 8:00 до 12:30 згідно записів в Журналі реєстрації викликів додому 27 пацієнтів. Протягом дня поступило 7 викликів додому, в 12:45 виклик до ОСОБА_1 (сьомий виклик згідно запису). Після прийому лікар відвідала ОСОБА_1 , при огляді з`ясовано, що необхідність виклику здійснено для виписки рецептів на дому;

-- факти викладені у звернені від 03.02.2020 № СТ-1424650 щодо пільгових ліків дітям з ГРВІ та укладання договору з аптеками не відповідають дійсності. Заклад уклав договір з КП «Фармація» на можливість отриманні медичних препаратів за пільговими рецептами, договір від 02.01.2020 № 6 за тимчасовим кошторисом фінансувався даний договір подовжено за постійним кошторисом, перебоїв в виписці ліків не спостерігалося. Стосовно стурбованості заявника до дітей якім необхідні пільгові ліки для лікування ГРВІ заявник не надав жодних аргументів, роз`яснень чи прикладів;

- до голови Тернівської районної у місті ради від 31.01.2020 № С-69 щодо заяви/запиту яка дещо повторює вищевикладені звернення та додає бажання заявника отримати компенсацію за моральні страждання на суму 1261200 грн, необхідність вжити заходів до начальника управління охорони здоров`я ОСОБА_6 , який використовує бюджетні кошти не за призначенням, а саме не виконує вимоги постанови КМУ від 17.08.1998 № 1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового, відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань», також звертається надати та вирахувати суми коштів на ліки відповідно до наданих рецептів;

- в ході перевірки також з`ясовано, що у ОСОБА_1 та ОСОБА_3 відсутня декларація про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, що суперечить дотримання наказу МОЗ України від 19.03.2018 № 503 «Про затвердження Порядку вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу, та форми декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу» та наказу МОЗ України від 19.03.2018 № 504 «Про затвердження Порядку надання первинної медичної допомоги»;

- враховуючи вищевикладену інформацію комісія вважає, що викладені скарги у зверненнях необґрунтовані та майже в повній мірі не відповідають дійсності, призводять до зриву робочих процесів, а дії з боку начальника управління охорони здоров`я ОСОБА_6 , заступника начальника управління охорони здоров`я ОСОБА_7 , медичних працівників КНП «ЦГІМСД № 1» КМР та КНП «Криворізька міська лікарня № 7» КМР не суперечать та відповідають вимогам діючого законодавства;

- враховуючи вищезазначені факти рекомендовано:

1) КНП «ЦПМСД № 1» КМР:

- надавати медичну допомогу тільки при виникненні невідкладного стану так як відсутня декларація про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу;

- здійснювати виписку пільгових медикаментів згідно постанови КМУ від 17.08.1998 № 1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань» де вказано, що безоплатно і на пільгових умовах відпускаються лікарські засоби, які зареєстровані в Україні в установленому порядку (Постанова КМУ від 02.07.2014 № 240 «Про референтне ціноутворення на лікарські засоби та вироби медичного призначення, що закуповуються за кошти державного та місцевих бюджетів») та включені до галузевих стандартів у сфері охорони здоров`я (клінічні настанови), а виписку препаратів, які включено за програмою «доступні ліки» здійснювати після укладення декларації та з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 09.11.2016 № 863;

- оновлювати наявність лікарських засобів та виробів медичного призначення на електронних ресурсах згідно встановлених термінів;

- комісійно (2-5 лікарів) оглянути на дому ОСОБА_1 для визначення необхідності коригування схеми знеболення;

- направити на стаціонарне лікування для визначення подальшої тактики лікування та спостереження;

2) заявнику:

- визначитися з лікарем для себе та ОСОБА_1 та підписати декларацію, також ознайомитися з наказом МОЗ України від 19.03.2018 № 503 «Про затвердження Порядку вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу, та форми декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу» та наказом МОЗ України від 19.03.2018 № 504 «Про затвердження Порядку надання первинної медичної допомоги»;

- ознайомитися з постановою КМУ від 17.08.1998 № 1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань», постановою КМУ від 02.07.2014 № 240 «Про референтне ціноутворення на лікарські засоби та вироби медичного призначення, що закуповуються за кошти державного та місцевих бюджетів, галузевими стандартами у сфері охорони здоров`я в яких вказано які лікарські засоби його мати має право отримувати та постановою Кабінету Міністрів України від 09.11.2016 № 863.

47. За результатами розгляду звернення позивача від 25.01.2020 Департамент охорони здоров`я Дніпропетровської обласної державної адміністрації надав заявнику відповідь від 24.03.2020 № С-788:

- у відповідь на лист Міністерства охорони здоров`я України від 27.02.2020 № 04.1-19/С-2734/2816, що надійшов 11.03.2020 за № С-788, департамент охорони здоров`я облдержадміністрації у межах компетенції розглянув Ваше звернення до Президента України від 25.01.2020;

- за інформацією, наданою управлінням охорони здоров`я виконавчого комітету Криворізької міської ради (лист від 17.03.2020 № С-88-3), було проведено комісійну перевірку фактів, викладених у зверненні, та встановлено, що Ви не підписували декларацію про вибір лікаря, що надає первину медичну допомогу. Перебуваєте на диспансерному обліку у лікаря-терапевта амбулаторії загальної практики сімейної медицини № 1 комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1» Криворізької міської ради ОСОБА_5 ;

- 01.02.2020 Вас оглянуто лікарем вищезазначеного закладу вдома, після чого з урахуванням наявних пільг виписано рецепт на лікарські засоби: спирт етиловий, но-шпа, ксефшам;

- 03.02.2020 Вами здійснено виклик лікаря додому. Лікарем після завершення амбулаторного прийому Вас було оглянуто та надано рекомендації;

- враховуючи вищезазначене, комісія дійшла до висновку, що Вам потрібно визначитися з лікарем та підписати з ним декларацію для подальшого отримання первинної медичної допомоги в повному обсязі згідно з чинним законодавством.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

48. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 19 Конституції України).

49. Відповідно до частини першої статті 7 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР (далі - Закон № 393/96-ВР) звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду. Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення.

50. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення (частина друга статті 7 Закону № 393/96-ВР).

51. Відповідно до статті 8 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я» від 19.11.1992 № 2801-XII (далі - Закон № 2801-XII), Держава визнає право кожного громадянина України на охорону здоров`я і забезпечує його захист.

52. Кожен громадянин має право на безоплатне отримання у державних та комунальних закладах охорони здоров`я медичної допомоги, до якої належать:

- екстрена медична допомога;

- первинна медична допомога;

- вторинна (спеціалізована) медична допомога, що надається за медичними показаннями у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я;

- третинна (високоспеціалізована) медична допомога, що надається за медичними показаннями у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я;

- паліативна допомога, що надається за медичними показаннями у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.

53. Держава гарантує громадянам України та іншим визначеним законом особам надання необхідних медичних послуг та лікарських засобів за рахунок коштів Державного бюджету України на умовах та в порядку, встановлених законодавством.

54. Згідно із статтею 34 Закону № 2801-XII лікуючий лікар - лікар закладу охорони здоров`я або лікар, який провадить господарську діяльність з медичної практики як фізична особа - підприємець і який надає медичну допомогу пацієнту в період його обстеження та лікування. Лікуючий лікар обирається пацієнтом або призначається йому в установленому цими Основами порядку. Обов`язками лікуючого лікаря є своєчасне і кваліфіковане обстеження та лікування пацієнта. Пацієнт вправі вимагати заміни лікаря.

55. Статтею 35-1 Закону № 2801-XII визначено, що первинна медична допомога - це медична допомога, що передбачає надання консультації, проведення діагностики та лікування найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь, патологічних, фізіологічних (під час вагітності) станів, здійснення профілактичних заходів; направлення відповідно до медичних показань пацієнта, який не потребує екстреної медичної допомоги, для надання йому вторинної (спеціалізованої) або третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги; надання невідкладної медичної допомоги у разі розладу фізичного чи психічного здоров`я пацієнта, який не потребує екстреної, вторинної (спеціалізованої) або третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги.

56. Первинну медичну допомогу надають лікарі загальної практики - сімейні лікарі, лікарі інших спеціальностей, визначених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, та інші медичні працівники, які працюють під їх керівництвом.

57. Пацієнт має право обирати лікаря, який надає первинну медичну допомогу, у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.

58. Первинна медична допомога надається безоплатно в закладах охорони здоров`я та фізичними особами - підприємцями, які одержали відповідну ліцензію в установленому законом порядку, з якими головний розпорядник бюджетних коштів уклав договір про медичне обслуговування населення.

59. Первинна медична допомога може надаватися в амбулаторних умовах або за місцем проживання (перебування) пацієнта у порядку, що визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.

60. Згідно із пунктом 2 розділу І «Порядку вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу», затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 19.03.2018 № 503, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.03.2018 за № 347/31799 (далі - Порядок № 503), цей Порядок є обов`язковим для виконання усіма надавачами медичних послуг, що надають медичні послуги, пов`язані з первинною медичною допомогою за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення (надавачі ПМД).

61. «Декларація про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу» (декларація) означає документ, що підтверджує волевиявлення пацієнта (його законного представника) про вибір лікаря, який надаватиме йому первинну медичну допомогу (ПМД) (пункт 3 розділу І Порядку № 503).

62. Пацієнт, який не обрав лікаря та перебуває у невідкладному стані, має право отримати безперервну та безоплатну ПМД у державних і комунальних закладах охорони здоров`я, а також звернутися до НСЗУ або його територіальних органів за роз`ясненнями стосовно надавачів ПМД для забезпечення можливості реалізувати своє право на вибір лікаря (пункт 4 розділу ІІ Порядку № 503).

63. Пацієнт має право на отримання медичних послуг, пов`язаних з ПМД, у надавача ПМД з моменту подання йому Декларації та до її припинення (пункт 8 розділу ІІ Порядку № 503).

64. Відповідно до пунктів 1, 6 частини першої статті 13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» від 09.04.1999 № 586-XIV (далі - Закон № 586-XIV) до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань забезпечення законності, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян, охорони здоров`я.

65. Місцева державна адміністрація реалізовує державну політику в галузі охорони здоров`я (пункт 1 частини першої статті 22 Закону № 586-XIV).

66. Згідно із статтею 42 Закону № 586-XIV структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій здійснюють керівництво галузями управління та несуть відповідальність за їх розвиток.

67. Відповідно до «Положення про Департамент охорони здоров`я Дніпропетровської обласної державної адміністрації», затвердженого розпорядженням голови облдержадміністрації від 01.03.2018 № Р-112/0/3-18, до основних завдань Департаменту належить організація реалізації державної політики в галузі охорони здоров`я на території області, сприяння виконанню державних і регіональних програм соціально-економічного спрямування; управління закладами охорони здоров`я області, які утримуються за рахунок бюджетних коштів, організація їх кадрового, матеріально-технічного і методичного забезпечення.

68. Департамент відповідно до визначених галузевих повноважень, зокрема, забезпечує у межах своїх повноважень захист прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, а також, у визначений законом строк розгляд звернень громадян та їх об`єднань, вживає заходів до усунення причин, що породжують скарги громадян про порушення їх прав і законних інтересів, здійснює контроль за цією роботою у закладах охорони здоров`я.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

69. Заявлений спір виник у зв`язку із незгодою позивача у належному розгляді звернення (скарги) від 25.01.2020, поданої Президенту України з різних питань, у тому числі питань охорони здоров`я, розгляд яких в порядку частини другої статті 7 Закону № 393/96-ВР здійснено Департаментом охорони здоров`я Дніпропетровської обласної державної адміністрації.

70. Зокрема, заявник порушував питання що стосуються медичного забезпечення, а саме неотримання лікарських засобів безкоштовно, штучного зменшення кількості необхідних медикаментів, відмови надання безоплатних рецептів.

71. Судом встановлено, що розгляд порушених у зверненні від 25.01.2020 питань охорони здоров`я здійснено Департаментом із урахуванням відомостей комісійного розгляду звернень до урядової гарячої лінії № СТ-10200148 від 30.01.2020; № СТ-10200097 від 30.01.2020, до гарячої лінія голови Дніпропетровської облдержадміністрації № СТ-1424272 від 29.01.2020, № СТ-1424560 від 31.01.2020, № СТ1424558 від 31.01.2020, № СТ-1424647 від 03.02.2020, № СТ-10209183 від 03.02.2020, № СТ-1424650 від 03.02.2020, до голови Тернівської районної у місті ради № С-69 від 31.01.2020.

72. Комісією перевірено забезпечення знеболювальними препаратами, встановлено, що ОСОБА_1 забезпечена препаратами для знеболення згідно її стану, рецепти виписані з урахуванням наявних залишків 01.02.2020. Щодо зменшення лікарських засобів для знеболення, інформацію, викладену у звернені підтвердити не вдалося, при розгляді картки амбулаторного хворого ф.025/о стан ОСОБА_1 не потребує додаткового знеболення. В ході перевірки з`ясовано, що у ОСОБА_1 відсутня декларація про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу.

73. За результатами комісійного розгляду рекомендовано ОСОБА_1 визначитися з лікарем та підписати декларацію, а КНП «ЦПМСД № 1» КМР - здійснювати виписку пільгових медикаментів у встановленому порядку, а препаратів, які включено за програмою «доступні ліки» здійснювати після укладення декларації, комісійно (2-5 лікарів) оглянути на дому ОСОБА_1 для визначення необхідності коригування схеми знеболення та направити на стаціонарне лікування для визначення подальшої тактики лікування та спостереження.

74. Надаючи оцінку доводам позивача щодо порушення його прав оскаржуваною бездіяльністю щодо не попередження виникнення негативних суспільних наслідків, у зв`язку із чим позивач просить постановити окрему ухвалу згідно статті 249 КАС України, суд зазначає про належний розгляд звернення, врахування всіх викладених обставин, непідтвердження матеріалами справи оскаржуваної бездіяльності.

75. Доводи позивача про бездіяльність, пов`язану із неприйняттям за результатами розгляду скарги від 25.01.2020 рішення, постанови, тобто правового акту, суд вважає необґрунтованими, оскільки у розглянутому випадку при розгляді звернення законодавством не передбачено прийняття правового акту (рішення, постанови).

76. Допущення відповідачем бездіяльності, в результаті якої позивач без згоди був підданий медичним чи іншим дослідам, не підтверджується матеріалами справи.

77. Матеріалами справи не підтверджується також допущення відповідачем бездіяльності у формі невжиття заходів для ліквідації причин, які породили скаргу від 25.01.2020, крім того, з наданих матеріалів вбачається відсутність у позивача декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, що ускладнює як одержання позивачем первинної медичної допомоги в повному обсязі, так і пільгового отримання препаратів.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

78. З системного аналізу матеріалів справи, наведених доводів сторін, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заявленого позову.

79. Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

80. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Департаменту охорони здоров`я Дніпропетровської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 33769381; пр. Олександра Поля, 2, м. Дніпро, 49000) про визнання протиправною бездіяльності - відмовити повністю.

81. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба