Рішення № 95938135, 24.03.2021, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
24.03.2021
Номер справи
903/36/21
Номер документу
95938135
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10

E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

24 березня 2021 року Справа № 903/36/21

за позовом: Державної екологічної інспекції у Волинській області

до відповідача: Ківерцівського міського виробничого управління житлово-комунального господарства

про стягнення 88852,40 грн. шкоди,

Суддя Вороняк А.С.

секретар судового засідання Коритан Л. Ю.

за участю представників сторін:

від позивача: Філюк С. П. – завідувач сектору правового забезпечення (посвідчення ВО№000051 від 01.11.2020),

від відповідача: Крупник Б. М.- начальник (розпорядження № 24 від 30.07.2018),

суть спору: Державна екологічна інспекція у Волинській області звернулась з позовом до Ківерцівського міського виробничого управління житлово-комунального господарства про стягнення 88852,40 грн. шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилаються на те, що в результаті відсутності контролю за операціями поводження з твердими побутовими відходами на сміттєзвалищі, що розташоване за межами с. Заброди Ківерцівського району, відповідачем допущено засмічення земельної ділянки площею 34174 м. кв. твердими побутовими відходами, а тому заподіяно матеріальну шкоду державі.

Ухвалою суду від 25.01.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено 10.02.2021.

10.02.2021 від відповідача надійшло клопотання про відкладення підготовчого засідання у зв`язку із відсутністю юриста на підприємстві і залученням усіх працівників на роботу по усуненню наслідків негоди, яка сталась 08.02.2021. Крім того відповідач повідомляє, що 09.02.2021 направив відзив на позов і потрібно більше часу для дотримання усіх процесуальних процедур.

10.02.2021 від відповідача надійшов відзив на позов від 09.02.2021, в якому відповідач зазначає, що позовні вимоги позивача є безпідставними, оскільки в акті перевірки не зазначено, яку шкоду правам та інтересам суб`єкта звернення громадянина ОСОБА_1 було завдано відповідачем та яким чином полігон в селі Заброди впливає на права даного громадянина проживаючого в місті Ківерці, що свідчить про безпідставність проведення перевірки па підприємстві відповідача. З документів приєднаних до позовної заяви не вбачається, доказів вручення направлення на проведення перевірки та документу про погодження її проведення керівником підприємства. З приєднаного до матеріалів справи направлення вбачається, що перевіряючі направлялися за адресою: АДРЕСА_1 , а не за адресою діяльності відповідача. Крім того, зазначає, що підприємство здійснило все від нього залежне в межах фінансування виділеного місцевим бюджетом для виконання функціональних завдань поставлених перед підприємством.

В судовому засіданні 10.02.2021 судом було задоволено клопотання відповідача та відкладено підготовче засідання.

24.02.2021 від відповідача на виконання вимог ухвали суду від 10.02.2021 надійшли докази надіслання відзиву з додатками позивачу (опис вкладення). Суд ухвалив на місці прийняти відзив на позов та долучити до матеріалів справи.

22.02.2021 від Державної екологічної інспекції у Волинській області надійшла відповідь на відзив від 22.02.2021 № 13-2/496, в якій зазначено, що інспекція вважає заперечення відповідача, викладені у відзиві, необґрунтованими та такими, що не спростовують обставин та правових підстав позову. Позивач стверджує, що відповідачем не враховано, що предметом доказування у даній справі є факт заподіяння шкоди, внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища та стягнення коштів. А у відзиві не наведено заперечень щодо викладених у позові обставин, відсутні посилання на докази та норми права, які спростовують ці обставини. Позивач просить суд позов задовольнити повністю. Судом ухвалено на місці прийняти відповідь на відзив та долучити до матеріалів справи.

03.03.2021 судом ухвалено на місці закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті на 24.03.2021.

В судовому засіданні 24.03.2021 представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні 24.03.2021 просив суд у задоволенні позову відмовити з підстав, викладених у відзиві.

Беручи до уваги приписи ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, стосовно розгляду справи упродовж розумного строку, господарський суд визнавши зібрані докази достатніми для розгляду спору, -

встановив:

05.05.2020 від ОСОБА_1 надійшло звернення начальнику Державної екологічної інспекції про те, що із експлуатацією полігона, розпорядником якого є Ківерцівська ОТГ, склалась критична ситуація, оскільки полігон повністю переповнений, захоронення відходів здійснюється на прилеглій території полігону, що спричиняє потрапляння фільтрату на прилеглі території (а.с. 12).

На підставі звернення громадянина ОСОБА_1 від 05.05.2020 та погодження Державної екологічної інспекції України від 14.05.2020 № 2.3/216ПГ, інспекцією 19.05.2020 видано наказ № 83 (а.с. 14), а також направлення № 297 на проведення у період з 20.05.2020 по 02.06.2020 позапланової перевірки дотримання Ківерцівським міським виробничим управлінням житлово-комунального господарства (вул. Комунальна, буд. 8, м. Ківерці, Ківерцівський р-н., Волинська обл., 45200, ЄДРПОУ 03339236) вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, зокрема, Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Земельного кодексу України та Закону України «Про відходи».

За результатами проведення позапланової перевірки складено акт від 02.06.2020 № 339/06.20 (а.с. 16-18), яким встановлено, що Ківерцівське МВУЖКГ діє на підставі статуту, затвердженого рішенням сесії Ківерцівської міської ради від 14.03.2008 № 21/47, підпорядковане та підзвітне Ківерцівській міській раді. Підприємство здійснює такі види діяльності: 38.11 - збирання безпечних відходів (основний); 81.29- інші види діяльності з прибирання; 96.03 - організування поховань і надання суміжних послуг; 68.20 - надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна. Ківерцівське МВУЖКГ здійснює експлуатацію сміттєзвалища твердих побутових відходів, площею 3,5320 га., що розташоване за межами населеного пункту с. Заброди, Ківерцівського району. Відповідно до договору від 20.03.2018, укладеного з Ківерцівською міською радою, Ківерцівське МВУЖКГ здійснює вивіз побутових відходів з території м. Ківерці на сміттєзвалище біля с. Заброди. В результаті відсутності контролю за операціями поводження з твердими побутовими відходами на сміттєзвалищі, Ківерцівським МВУЖКГ допущено засмічення зазначеної земельної ділянки шляхом розміщення твердих побутових відходів, що призвело до псування сільськогосподарських та інших земель. Паспорт на дане місце видалення відходів (сміттєзвалище) відсутній, що є порушенням ст.33 Закону України «Про відходи». При візуальному огляді сміттєзвалища встановлено факт відсутності пошарової пересипки твердих побутових відходів ( далі-ТПВ) при їх захороненні ґрунтом, що є порушенням правил експлуатації полігонів ТПВ. Також встановлено факт розвіювання легкої фракції ТПВ на прилеглу територію, що призвело до часткового її захаращення. Облік твердих побутових відходів не здійснюється, що є порушенням ст.17 Закону України «Про відходи».

Актом обстеження земельної ділянки площею 3,5320 га., що розташована за межами населеного пункту с. Заброди, Ківерцівського району, який складено 20.05.2020 зафіксовано факт складування твердих побутових відходів на відкритий ґрунт, що призвело до засмічення земельної ділянки площею 34174 кв. м., товщина шару відходів становить 1,5 м., відповідно об`єм відходів V=52635,9 куб. м. В смузі відводу автомобільної дороги за межами населеного пункту с. Заброди, Ківерцівського району, площа засміченої земельної ділянки становить 1146 кв. м., товщина шару відходів - 0,3 м., відповідно об`єм відходів - 344,1 куб. м. (а.с. 26).

Внаслідок виявлених порушень законодавства у сфері поводження з відходами, старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Волинської області Приходьком А. С., 20.05.2020 складено протоколи про адміністративні правопорушення відносно в. о. директора Ківерцівського МВУЖКГ Кондратюка Юрія Володимировича: № 000836 за ст. 82 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП); № 000835 за ст. 82-1 КУпАП; № 000838 за ст. 82-6 КУпАП; № 000837 за ст. 82-8 КУпАП, які підписані представником відповідача (а.с. 27-30).

За результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення 28.05.2020 встановлено, що відповідачем допущено порушення правил складування, розміщення, утилізації твердих побутових відходів при їх захороненні на сміттєзвалищі, розташованого біля села Заброди Ківерцівського району.

Постановою № 000760 про накладення адміністративного стягнення в. о. директора Ківерцівського МВУЖКГ Кондратюка Ю. В. визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1190 грн. Зазначена постанова ОСОБА_2 не оскаржувалась, а штраф було сплачено 04.06.2020, що підтверджується квитанцією № 32 (а.с. 31,32).

Крім того, з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки, позивачем 04.06.2020 винесено припис № 000368 керівнику Ківерцівського МВУЖКГ з вимогою усунути порушення виявлені під час перевірки, проведеної в період з 20.05.2020 по 02.06.2020 (а.с. 33).

Позивач стверджує, що зазначеними порушеннями законодавства про охорону навколишнього природного середовища, державі заподіяно матеріальну шкоду в розмірі 88852,40 грн., яка полягає у засміченні земельної ділянки внаслідок порушення встановлених правил поводження з відходами.

Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 27.10.1997 № 171 (в редакції наказу Мінприроди від 04.04.2007 № 149) (далі - Методика визначення розмірів шкоди) визначено, що засмічення земель це наявність на території земельних ділянок сторонніх предметів і матеріалів.

Пунктом 3.2 Методики визначення розмірів шкоди встановлено, що землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.

Відповідно до п. 3.3 зазначеної Методики визначення розмірів шкоди факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення земель.

У відповідності до Методики визначення розмірів шкоди, позивачем здійснено розрахунок розміру шкоди, зумовленої засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, а саме засмічення земельної ділянки площею 34174 м. кв. твердими побутовими відходами (сміттєзвалище с. Заброди Ківерцівського району). Відповідно до проведеного розрахунку, розмір завданої шкоди становить 88852,40 грн.

Розрахунок розміру шкоди проводився з врахуванням листів Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 01.06.2020 № 8-3-0.10- 3637/2-20 та від 19.06.2020 № 8-3-0.10-4257/2-20, якими Інспекції надано інформацію щодо нормативної грошової земельної ділянки.

Внаслідок встановлення факту заподіяння шкоди, позивач звертався до відповідача з претензією від 16.09.2020 № 2-2/2165 про відшкодування нанесеної державі шкоди в розмірі 88852,40 грн. (а.с. 34). Претензію отримано відповідачем 18.09.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 4302522066991. Проте, на даний час вимоги претензії не виконано, а заподіяна державі шкода залишилась не відшкодованою.

Статтею 13 Конституції України передбачено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Статтею 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов`язкових екологічних вимог.

Відповідно до ст. 35 Закону України «Про охорону земель» власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов`язані зокрема: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку та забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур`янами, чагарниками і дрібноліссям.

Відповідно до ст.46 Закону України «Про охорону земель», при здійсненні господарської діяльності, пов`язаної із зберіганням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням і захороненням відходів, забезпечуються, зокрема, запобігання негативному впливу об`єктів поводження з відходами, що використовуються для збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення відходів на ґрунтовий покрив прилеглих територій. Розміщення, збирання, зберігання, оброблення, утилізація та видалення, знешкодження і захоронення відходів здійснюються відповідно до вимог Закону України «Про відходи».

Згідно ст. 17. Закону України «Про відходи» суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов`язані, зокрема: д) забезпечувати повне збирання, належне зберігання та недопущення знищення і псування відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія, що відповідає вимогам екологічної безпеки; є) здійснювати організаційні, науково-технічні та технологічні заходи для максимальної утилізації відходів, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам та організаціям, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів, а також забезпечувати за власний рахунок екологічно обґрунтоване виділення тих відходів, що не підлягають утилізації; ж) не допускати змішування відходів, якщо це не передбачено існуючою технологією та ускладнює поводження з відходами або не доведено, що така дія відповідає вимогам підвищення екологічної безпеки; з) не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об`єктах; и) здійснювати контроль за станом місць чи об`єктів розміщення власних відходів; к) забезпечувати розробку в установленому порядку та виконання планів організації роботи у сфері поводження з відходами; л) відшкодовувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, здоров`ю та майну громадян, підприємствам, установам та організаціям внаслідок порушення встановлених правил поводження з відходами, відповідно до законодавства України; р) здійснювати планування нового будівництва або реконструкції об`єкта поводження з відходами з дотриманням вимог законодавства про містобудування; т) виконувати інші обов`язки, передбачені законодавством, щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища відходами.

Відповідно до ст. 33 України «Про відходи», зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства. Забороняється змішування чи захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія. Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у тому числі побутових у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об`єктів, у інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров`я людини.

Відповідно до ст. 42 Закону України «Про відходи», особи, винні в порушенні законодавства про відходи, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальність, зокрема, за: а) порушення встановленого порядку поводження з відходами, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров`я людини та економічних збитків; ж) порушення правил ведення первинного обліку та здійснення контролю за операціями поводження з відходами; и) невиконання вимог щодо поводження з відходами (під час їх збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення та захоронення), що призвело до негативних екологічних, санітарно-епідемічних наслідків або завдало матеріальної чи моральної шкоди; ї) порушення встановлених правил і режиму експлуатації установок і виробництв з оброблення та утилізації відходів, а також полігонів для зберігання чи захоронення промислових, побутових та інших відходів (сміттєзвалищ, шламосховищ, золовідвалів тощо).

Згідно Методики визначення розмірів шкоди, факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення земель. Розміри шкоди обчислюються уповноваженими особами, що здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства, на основі актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт засмічення земель, протягом шести місяців з дня виявлення порушення.

Матеріалами справи підтверджуються факти забруднення та засмічення земельних ділянок, порушення вимог екологічної безпеки при зберіганні та видаленні відходів, змішування та захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія, які були допущені відповідачем при здійсненні обслуговування полігону твердих побутових відходів в м. Ківерці (с. Заброди), що відображено в акті позапланової перевірки від 02.06.2020 № 339/06.20.

Відповідно до п.1.4 Порядку організації та проведення перевірок суб`єктів господарювання щодо дотримання природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 464 від 10.09.2008, акт перевірки це документ, який є, зокрема, носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог природоохоронного законодавства та його дотримання, а відтак, зазначений акт слід розцінювати, як належний доказ, в якому зафіксовано факт вчинення правопорушення природоохоронного законодавства.

Зважаючи на це, акт перевірки є належним доказом у справі, який встановлює факти забруднення та засмічення відповідачем земель.

Відповідно до розрахунку позивача розмір шкоди становить 88852,40 грн.(а.с.35).

Згідно ч.1 ст.1172 ЦК України, юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов`язків.

Статтею 43 Закону України «Про відходи» передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.

Положеннями ч. 4 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. У відповідності до ч. 1 ст. 69 цього ж Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

За приписами частин 1, 2 ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Для відшкодування завданої шкоди необхідно довести протиправність поведінки особи, вину особи, яка заподіяла шкоду, наявність шкоди, причинний зв`язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою. Наявність всіх вищезазначених умов є обов`язковим для прийняття судом рішення про відшкодування шкоди. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.

Обов`язок доказування наявності шкоди та протиправності поведінки заподіювача шкоди покладається на особу, якій завдано збитків. При цьому, відсутність своєї вини доводить особа, яка завдала шкоди (ч.2 ст.1166 ЦК України).

Протиправною поведінкою є поведінка, що не відповідає вимогам закону або договору, тягне за собою порушення майнових прав та інтересів іншої особи і спричинила заподіяння збитків. Причинний зв`язок виражає зв`язок протиправної поведінки і шкоди, що настала та полягає в тому, що протиправна поведінка завжди передує в часі шкідливому результату, що настав; шкідливий результат є наслідком саме цієї протиправної поведінки.

Враховуючи все вищенаведене, суд встановив наявність в діях відповідача усіх елементів складу правопорушення, зокрема, протиправна поведінка полягає у допущенні порушення правил складування, розміщення, утилізації твердих побутових відходів при їх захороненні на сміттєзвалищі, розташованого біля села Заброди Ківерцівського району в порушення ст.ст. 17, 33 Закону України «Про відходи» ст.ст.96, 164 Земельного кодексу України, ст.ст. 35, 46 Закону України «Про охорону земель» (підтверджується актом перевірки, приписом, протоколами про адміністративне правопорушення, постановою про накладення адміністративного стягнення); шкідливий результат такої поведінки (шкоди) полягає у засміченні земельної ділянки розташованого за межами населеного пункту с. Заброди Ківерцівського району площею 3,5320 га, загальним об`ємом 52980 м3 (сама шкода, яка правомірно розрахована відповідно до Методики); причинний зв`язку між протиправною поведінкою і шкодою зумовлений тим, що у зв`язку із діяльністю відповідача було заподіяно шкоду земельним ресурсам через засмічення земельної ділянки розташованої за межами населеного пункту с. Заброди Ківерцівського району площею 3,5320 га, загальним об`ємом 52980 м3; вина особи, яка заподіяла шкоду презюмується, оскільки відповідачем не було доведено існування жодних обставин, які спричинили засмічення земельної ділянки.

Крім того, судом встановлено, що одним із видів діяльності відповідача, у відповідності до п. 81.29 Статуту, є прибирання та збирання безпечних відходів (п. 38.11 Статуту).

Відповідно до договору від 20.03.2018, укладеного з Ківерцівською міською радою, відповідач здійснює вивіз побутових відходів з території м. Ківерці на сміттєзвалище біля с. Заброди. На відповідача, як землекористувача, суб`єкта господарювання у сфері поводження з відходами, покладено обов`язок вести первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, обов`язок дотримання законодавства, що регулює сферу поводження з відходами, запобігати засмічення і нанесенню шкоди земельним ресурсам.

Щодо заперечень відповідача в частині оцінки дій службових осіб контролюючого органу щодо проведення перевірки, складання акту, викладення у ньому висновків перевірки, то суд зазначає, що акт, складений за результатами перевірки, постанова про накладення адміністративного стягнення, інші документи, складені за результатами перевірки, є чинними, а встановлені ними факти є доведеними. Питання щодо процедури проведення перевірки не можуть бути предметом дослідження у даній судовій справі, наведені у відзиві доводи, не підтверджені жодними належними та допустимими доказами.

Аналогічної позиції дотримується Верховний Суд у постановах від 16.07.2020 у справі № 826/4/16 та від 23.09.2020 у справі № 640/2911/19, де вказують, що акт перевірки є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб`єктами господарювання, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу, а тому оцінка акта, в тому числі й оцінка дій службових осіб контролюючого органу щодо його складання, викладення у ньому висновків перевірки, може бути надана судом при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого на підставі такого акта.

Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Беручи до уваги наявні в матеріалах справи пояснення та докази сторін, господарський суд, оцінюючи за своїм переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному й об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню. Із відповідача підлягає стягненню 88852,40 грн. шкоди заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього середовища.

Враховуючи приписи щодо покладення судового збору на учасників судового процесу в залежності від результату вирішення спору, передбачені ст.129 ГПК України з відповідача на користь позивача належить стягнути 2270 грн. судового збору за результатами розгляду позовної заяви.

Керуючись ст.73-79, 86, 129, 185, 232, 236, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

вирішив:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути із Ківерцівського міського виробничого управління житлово-комунального господарства (вул. Комунальна, 8, м. Ківерці, Ківерцівський район, Волинська область, код ЄДРПОУ 03339236) 88852,40 грн. (вісімдесят вісім тисяч вісімсот п`ятдесят дві грн. 40 коп.) шкоди на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській області (отримувач коштів ГУК у Волинській області/м. Ківерці/24062100, код отримувача (ЄДРПОУ) 38009371, номер рахунку (IBAN) UA418999980333119331000003536, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.).

3. Стягнути із Ківерцівського міського виробничого управління житлово-комунального господарства (вул. Комунальна, 8, м. Ківерці, Ківерцівський район, Волинська область, код ЄДРПОУ 03339236) на користь Державної екологічної інспекції у Волинській області (вул. Степана бандери, 20, м. Луцьк, Волинська область, код ЄДРПОУ 38009738) 2270 грн. (дві тисячі двісті сімдесят грн.) судового збору, сплаченого позивачем.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо Рішення набирає законної сили відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржене до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку, визначеному розділом IV Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено

01.04.2021

Суддя А. С. Вороняк