
Справа № 283/965/20
Провадження №1-кс/283/212/2021
У Х В А Л А
25 березня 2021 року м. Малин
Слідчий суддя Малинського районного суду Житомирської області Тимошенко А.О. розглянувши клопотання слідчої СВ відділення поліції № 1 Коростенського районного управління поліції ГУНП в Житомирській області лейтенанта поліції Гаури М.С., погоджене прокурором Коростишівської місцевої прокуратури Яричевською Н.М., про продовження строку досудового розслідування,-
встановив:
Слідча СВ відділення поліції № 1 Коростенського районного управління поліції ГУНП в Житомирській області лейтенант поліції Гаура М.С. звернулася до слідчого судді Малинського районного суду Житомирської області з клопотанням, погодженим з прокурором, в якому просить винести ухвалу про продовження строку досудового розслідування по кримінальному провадженню № 12020060080000167, відомості про яке 04.04.2021 року внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочину передбаченого ч. 1 ст. 3641, ч. 1 ст. 3652, ч. 2 ст. 1971, ч. 3 ст. 191 КК України, до двох років, тобто до 04.04.2022 року.
Досудовим розслідуванням встановлено, що посадові особи П(ПО)СП ім. Чкалова в с. Любовичі Малинського району Житомирської області самовільно, всупереч встановленому законом порядку, здійснюють незаконну реєстрацію земельних ділянок колективної власності, що розташовані за межами населеного пункту Любовицької сільської ради Малинського району Житомирської області та згідно з відомостями Державного реєстру державним реєстратором Пиріжківської сільської ради Малинського району ОСОБА_1 та державним реєстратором Ігнатпільської сільської ради Овруцького району Житомирської області ОСОБА_2 за заявами представника П(ПО)СП ім. Чкалова, були прийняті рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та на підставі яких відкрито розділи у Державному реєстрі прав та проведено державну реєстрацію права власності на земельні ділянки, що відносяться до запасу (земельних ділянок кожної категорії земель, які надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам).
За даним фактом 04.04.2020 року внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12020060080000167 та розпочато досудове розслідування за ч. 1 ст. 364-1, ч. 1 ст. 365-2 КК України.
Допитаний в якості свідка голова Любовицької сільської ради ОСОБА_3 пояснив, що сільськогосподарська техніка ТОВ «Корона Сервіс 1», незаконно, без будь-яких дозвільних документів здійснює обробку земельної ділянки, що розташована на території Любовицької сільської ради Малинського району Житомирської області між с. Ялцівка та автодорогою «Київ-Ковель-Ягодин», що віднесена до пасовищ Любовицької сільської ради Малинського району та відповідно до протоколу №1 від 20.10.2004 року перебуває у спільній частковій власності громадян, які набули право на земельну частку (пай).
Допитаний в якості свідка ОСОБА_4 повідомив, що він разом із ОСОБА_5 являється одним із засновників П(ПО)СП ім. Чкалова (код ЄДРПОУ – 30853517) в с. Любовичі Малинського району Житомирської області. В подальшому, до засновників було долучено ОСОБА_6 мешканця АДРЕСА_1 .
Досудовим розслідуванням встановлено, що згідно з відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права державним реєстратором Пиріжківської сільської ради Малинського району ОСОБА_1 за заявами представника П(ПО)СП ім. Чкалова було здійснено державну реєстрацію прав та їх обтяжень:
від 21.07.2020 року №53228938, 53230173, 53231436, 53236250, 53236170
від 22.07.2020 року №53241848, 53252667, 53245894, 53245043,
від 23.07.2020 року №52264641, 53266778, 53263215, 53265028, 53261595 на підставі яких відкрито розділи та проведено державну реєстрацію 14 – ти земельних ділянок за наступними кадастровими номерами:
1823484800:08:000:0289, 1823484800:06:000:0307, 1823484800:11:000:0713,
1823484800:08:000:0293, 1823484800:09:000:0339, 1823484800:09:000:0340,
1823484800:10:000:0062, 1823484800:12:000:0112, 1823484800:12:000:0113,
1823484800:11:000:0711, 1823484800:08:000:0292, 1823484800:10:000:0063,
1823484800:10:000:0064, 1823484800:11:000:0714.
Підставою для відкриття розділів та реєстрації права власності стали наступні документи: статут СВК ім. Чкалова, зареєстрований Малинською РДА рішенням №114 від 03.03.2000 року; статут П(ПО)СП ім. Чкалова, зареєстрований районною державною адміністрацією Малинського району рішенням №251 від 24.03.2001 року; фотокопія витягу з протоколу №2 засідання зборів КСП ім. Чкалова від 16.02.2000 року; фотокопія витягу з протоколу №1 засідання зборів СВК ім. Чкалова від 28.01.2001 року, державний акт на право колективної власності на землю серії ЖТ №17-13-000001, витяги з державного земельного кадастру про земельні 1823484800:08:000:0289, 1823484800:06:000:0307,1823484800:11:000:0713, 1823484800:08:000:0293, 1823484800:09:000:0339, 1823484800:09:000:0340,1823484800:10:000:0062, 1823484800:12:000:0112, 1823484800:12:000:0113, 1823484800:11:000:0711,1823484800:08:000:0292, 1823484800:10:000:0063, 1823484800:10:000:0064, 1823484800:11:000:0714, та їх кадастрові плани.
Під час проведення державної реєстрації прав власності Приватного (приватно-орендного ) сільськогосподарського підприємства ім. Чкалова на земельні ділянки державним реєстратором ОСОБА_1 вчинено зловживання своїми повноваженнями як державного реєстратора з огляду на наступне.
Згідно з частиною першою статті 27 Закону державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об`єкти незавершеного будівництва проводиться на підставі, зокрема, інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.
Пунктами 1, 2 частини третьої статті 10 Закону визначено, що державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих /отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями. Перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 23 Закону визначено, що розгляд заяви про державну реєстрацію прав може бути зупинено державним реєстратором у випадку подання документів для державної реєстрації прав не в повному обсязі, передбаченому законодавством.
У державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено зокрема, у випадку, коли подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження (пункт 4 частини першої статті 24 Закону). За наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав (частина друга статті 24 Закону).
Разом з тим, для проведення державної реєстрації прав власності Приватного (приватно-орендного ) сільськогосподарського підприємства ім. Чкалова на перелічені вище земельні ділянки державному реєстратору ОСОБА_1 не було долучено документів, що підтверджують набуття права власності на ці земельні ділянки Приватним (приватно-орендним) сільськогосподарським підприємством ім. Чкалова, оскільки державний акт на право колективної власності на землю за № ЖТ № 17-13-000001, поданий державному реєстратору для проведення державної реєстрації права власності на земельні ділянки, не містить кадастрових номерів земельних ділянок, щодо яких проведено державну реєстрацію виникнення права власності П (ПО) СП ім. Чкалова.
Також, для реєстрації не подано документів, які б підтверджували факт передачі вище перелічених земельних ділянок від СВК ім. Чкалова до П(ПО)СП ім. Чкалова (передавальний акт, акт приймання-передачі земельних ділянок тощо), а подані документи у сукупності не дозволяють встановити виникнення такого права саме на ті земельні ділянки, щодо яких воно зареєстровано.
Більше того, реєстратором ОСОБА_1 не встановлено суперечностей у поданих документах, що обмежують реєстрацію права приватної власності, а саме того факту, що у всіх без виключення Витягах з державного земельного кадастру про земельні ділянки міститься інформація про те, що кожна з зареєстрованих ділянок відносяться до земель запасу (земельних ділянок кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам), зокрема у витягах зазначено:
Цільове призначення:
16.00 Землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам).
Вид використання земельної ділянки:
Землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам).
Частиною 2 статті 19 Земельного кодексу України передбачено, що земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.
Реєстратором навіть не надано належної оцінки представленим П(ПО)СП ім. Чкалова фотокопіям - витягам з протоколу № 1 та протоколу № 2, які мають напис нотаріуса про вірність копії оригіналу з однією тою самою датою та номером в реєстрі - від 13.05.2020 №946. На одному з протоколів взагалі немає підписів відповідальних осіб, що свідчить про їх підробку.
Також встановлено, що рішення про державну реєстрацію від 22.07.2020 року №№ 53241848, 53252667, 53245894, 53245043; від 23.07.2020 року №№ 53264641, 53266778, 53263215, 53265028, 53261595 приймалися реєстратором ОСОБА_1 вже після анулювання її доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Так, як наказом Мінюсту від 22.07.2020 року №2507/5 задоволено скаргу Обиходівської сільської ради Коростенського району від 02.07.2020 року, скасовано рішення від 16.06.2020, 17.06.2020 та 23.06.2020, прийняті державним реєстратором Пиріжківської сільської ради Малинського району Житомирської області ОСОБА_1 та анульовано державному реєстратору ОСОБА_1 доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Зі змісту пункту 8 Порядку забезпечення доступу осіб, уповноважених на здійснення реєстраційних дій, до Єдиних та Державних реєстрів, створення та забезпечення функціонування яких належить до компетенції Міністерства юстиції України, затвердженого наказом Мінюсту від 15.12.2015р. № 2586/5 «Про впорядкування відносин з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» вбачається, що орган місцевого самоврядування, в трудових відносинах з яким перебуває користувач реєстру, зобов`язаний у день припинення виконання користувачем своїх функцій (тимчасового блокування чи анулювання доступу) повідомити адміністратора реєстрів про необхідність припинення доступу до реєстрів такому користувачу, а також негайно звернутися до кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг для скасування відповідного кваліфікованого сертифіката відкритого ключа.
Про викладені вище факти незаконного прийняття державним реєстратором ОСОБА_1 рішень, що оскаржуються, Любовицькій сільській раді Малинського району стало відомо в ході проведення інвентаризації земель колишнього КСП ім. Чкалова на підставі рішення Любовицької сільської ради від 29.04.2020 року, прийнятого на 29 сесії 7-го скликання (копія додається).
Таким чином, незаконно прийняті рішення державним реєстратором ОСОБА_1 обмежують законодавчо визначені права Любовицької сільської ради в оформленні права комунальної власності та в подальшому розпорядженні земельними ділянками, розташованими на території сільської ради, що віднесені до земель запасу.
Так, 16 вересня 2020 року ухвалою Малинського районного суду №283\965\20 було накладено арешт формі позбавлення права на розпорядження та відчуження на земельні ділянки з кадастровими номерами 1823484800:08:000:0289, 1823484800:06:000:0307, 1823484800:11:000:0713, 1823484800:08:000:0293, 1823484800:09:000:0339, 1823484800:09:000:0340, 1823484800:10:000:0062, 1823484800:12:000:0112, 1823484800:12:000:0113, 1823484800:11:000:0711, 1823484800:08:000:0292, 1823484800:10:000:0063, 1823484800:10:000:0064, 1823484800:11:000:0714.
Тому для організації виконання ухвали було надіслано до Малинівської сільської ради Малинського району Житомирської області про негайне внесення відомості про обтяження нерухомого майна до Державного реєстру прав власності на рухом майно.
Так, 24 вересня 2020 року до Коростишівської місцевої прокуратури надійшов лист від державного реєстратора Малинівської сільської ради Малинського району Житомирської області про неможливість виконання ухвали в повному обсязі, оскільки по п`ятьом земельним ділянкам при формуванні заяви в Державному реєстрі прав власності на рухоме майно про накладання обтяження, вийшла інформація з Державного реєстру прав власності на рухоме майно, щодо відсутності відомостей в останньому.
Так, 23 вересня 2020 року СВ Малинського ВП Коростишівського ВП ГУНП в Житомирській області, було надіслано на підставі ст. 93 КПК України запит до Малинського відділення Управління Держгеокадастру у Житомирській області з наданням інформації чи змінювались (з`єднувалися, роз`єднувалися) земельні ділянки з наступними кадастровими номерами: 1823484800:08:000:0289; 1823484800:06:000:0307; 1823484800:09:000:0339; 1823484800:10:000:0062; 1823484800:10:000:0064.
12 листопада 2020 року слідчим СВ Малинського ВП Коростишівського ВП ГУНП в Житомирській області на підставі ст. 93 КПК України, було надіслано запит до директора ПП «Граунтплюс» ОСОБА_7 так як останній надав технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок комунальної власності, що перебувають в управлінні Любовицької сільської ради загальною площею – 709,1108га з цільовим призначенням «Земелі запасу», що знаходиться за межами населених пунктів на території Любовицької сільської ради Малинського району Житомирської області на публічній кадастровій карті відомості про земельні ділянки (1823484800:08:000:0289, 1823484800:06:000:0307, 1823484800:09:000:0339, 1823484800:10:000:0062, 1823484800:10:000:0064) про надання інформації про зміни (з`єднання, роз`єднання) земельних ділянок з вище вказаними кадастровими номерами.
12 листопада 2020 року до СВ Малинського ВП Коростишівського ВП ГУНП в Житомирській області надійшла відповідь від директора ПП «Граунтплюс» ОСОБА_7 , в якій зазначено, що земельні ділянки з кадастровими номерами були розділені, а саме:
1.1823484800:08:000:0289 на 1823484800:08:000:0294, та 1823484800:08:000:0295;
2.1823484800:06:000:0307 на 1823484800:06:000:0334, та 1823484800:06:000:0335;
3.1823484800:09:000:0339 на 1823484800:09:000:0345, та 1823484800:09:000:0346;
4.1823484800:10:000:0062 на 1823484800:10:000:0070, та 1823484800:10:000:0069;
5.1823484800:10:000:0064 на 1823484800:10:000:0072, та 1823484800:10:000:0073.
18 грудня 2020 року Коростишівською місцевою прокуратурою Житомирської області, було внесено відомості до Єдиного реєстру досудового розслідування за письмовою заявою від Малинського міського голови Малинської міської ради Житомирської області ОСОБА_8 в якій зазначено, що у 1996 році громадянам – членам (653 особи) КСП ім. Чкалова на підставі державного акта на право колективної власності на землю від 13 січня 1996 року (зареєстровано в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за ЖТ № 17-13-000001) було надано у колективну власність 2 762,4 га.
На підставі заяв власників сертифікатів на земельний пай членів КСП ім.Чкалова в 2004 році була розроблена проектно-технічна документація із землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) та складання державних актів на право власності на земельні ділянки громадян за рахунок земель реформованого КСП ім.Чкалова Любовицької сільської ради Малинського району.
20.10.2004 року на загальних зборах власників земельних часток (паїв) реформованого КСП ім.Чкалова (протокол №1) прийнято рішення затвердити вищезазначений проект, розподіл земельних часток (паїв) між власниками сертифікатів провести у відповідності до ст.29 ЗК України за списком, пасовища та багаторічні насадження надати у спільну часткову власність.
Розпорядженням голови Малинської райдержадміністрації №135 від 22.04.2005 року було затверджено протокол розподілу часток (паїв) реформованого КСП ім.Чкалова, вирішено виділити земельні частки (паї) в натурі та видати державні акти.
Не дивлячись на те, що стосовно земельних ділянок під багаторічними насадженнями та пасовищем, орієнтовною площею 710 га, зборами членів КСП ім.Чкалова прийнято рішення про передачу їх у спільну часткову приватну власність членів КСП, право власності до цього часу так і не було оформлено (зареєстровано).
Відповідно до п.21 Перехідних положень Земельного кодексу України з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним Законом перебували у приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані.
Відповідно до ч.1 ст.37 ЦК УРСР (1963р.), яка діяла станом на 2000 рік юридична особа припиняється шляхом ліквідації або реорганізації (злиття, поділу або приєднання).
Землі колективної власності КСП ім. Чкалова були розпайовані, однак не всі землі станом на 01.01.2019 рік перебували у приватній власності, а тому згідно п. 21 Перехідних положень Земельного кодексу України вони вважалися власністю територіальної громади Любовицької сільської ради.
На підставі вищевикладеного Любовицька сільська рада також 29.04.2020р. приймає рішення на сесії «Про проведення інвентаризації земель колишнього КСП ім. Чкалова» з метою оформлення цієї землі як комунальної власності громади.
Згідно розробленої технічної документації по інвентаризації земель колишнього КСП дані земельні ділянки були віднесені до земель запасу.
30.07.2020р. Любовицька сільська рада прийняла рішення «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель та визнання комунальної власності на земельні ділянки інвентаризації».
З прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій» від 17 листопада 2020 року № 1009-IX дані землі в порядку правонаступництва належать Малинській ОТГ.
В подальшому, стало відомо, що П(ПО)СП ім.Чкалова розпочав реєстрацію права приватної власності за собою на землю, яка належала на праві колективної власності КСП ім.Чкалова.
Так, 11.12.2020 державним реєстратором Ігнатпільської сільської ради Овруцького району Житомирської області ОСОБА_2 було зареєстровано за П(ПО)СП ім.Чкалова наступні земельні ділянки загальною площею 365,5811 га:
№ п/пКадастровий номер земельної ділянкиМісце розташування (адміністративно- територіальна одиниця)Площа земельної ділянки(га)Цільове призначення11823484800:11:000:0753За межами населених пунктів на території Любовицької сільської ради Малинського району, Житомирської області25,513316.00 Землі запасу21823484800:11:000:0755За межами населених пунктів на території Любовицької сільської ради Малинського району, Житомирської області16,530516.00 Землі запасу31823484800:09:000:0336За межами населених пунктів на території Любовицької сільської ради Малинського району, Житомирської області1,481616.00 Землі запасу41823484800:09:000:0342За межами населених пунктів на території Любовицької сільської ради Малинського району, Житомирської області14,128116.00 Землі запасу51823484800:09:000:0341За межами населених пунктів на території Любовицької сільської ради Малинського району, Житомирської області2,009116.00 Землі запасу61823484800:11:000:0751За межами населених пунктів на території Любовицької сільської ради Малинського району, Житомирської області5,94416.00 Землі запасу71823484800:11:000:0712За межами населених пунктів на території Любовицької сільської ради Малинського району, Житомирської області14,561816.00 Землі запасу81823484800:10:000:0065За межами населених пунктів на території Любовицької сільської ради Малинського району, Житомирської області37,011616.00 Землі запасу91823484800:10:000:0068За межами населених пунктів на території Любовицької сільської ради Малинського району, Житомирської області5,520716.00 Землі запасу101823484800:13:000:0023За межами населених пунктів на території Любовицької сільської ради Малинського району, Житомирської області26,424816.00 Землі запасу111823484800:11:000:1001За межами населених пунктів на території Любовицької сільської ради Малинського району, Житомирської області17,572716.00 Землі запасу121823484800:11:000:0727За межами населених пунктів на території Любовицької сільської ради Малинського району, Житомирської області1,401916.00 Землі запасу131823484800:12:000:0114За межами населених пунктів на території Любовицької сільської ради Малинського району, Житомирської області22,927816.00 Землі запасу141823484800:10:000:0067За межами населених пунктів на території Любовицької сільської ради Малинського району, Житомирської області12,965116.00 Землі запасу151823484800:11:000:0752За межами населених пунктів на території Любовицької сільської ради Малинського району, Житомирської області148,619516.00 Землі запасу161823484800:06:000:0332За межами населених пунктів на території Любовицької сільської ради Малинського району, Житомирської області8,728716.00 Землі запасу171823484800:10:000:0066За межами населених пунктів на території Любовицької сільської ради Малинського району, Житомирської області4,239916.00 Землі запасу
Підставою для відкриття розділів та реєстрації права власності стали наступні документи:
-Статут Сільськогосподарського виробничого кооперативу імені Чкалова, зареєстрований Малинською районною державною адміністрацією, рішення № 114 від 03.03.2000 року.
-Статут Приватного (приватно-орендного) сільськогосподарського підприємства ім. Чкалова, зареєстрований Районною державною адміністрацією Малинського району Житомирської обл., рішення № 251 від 24.03.2001 року.
-Фотокопія - витягу з протоколу № 2 засідання зборів колективного сільськогосподарського підприємства ім. Чкалова від 16.02.2000 року, вірність якої оригіналу документа засвідчено ОСОБА_9 , приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу 13.05.2020 року, зареєстровано в реєстрі за № 946;
-Фотокопія - витягу з протоколу № 1 засідання загальних зборів членів СВК ім. Чкалова від 28.02.2001 року, вірність якої оригіналу документа засвідчено ОСОБА_9 , приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу 13.05.2020 року, зареєстровано в реєстрі за № 946;
-Державний акт на право колективної власності на землю, зареєстрований в книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № ЖТ № 17-13-000001;
Було встановлено, що під час проведення державної реєстрації прав власності Приватного (приватно-орендного ) сільськогосподарського підприємства ім. Чкалова на земельні ділянки державним реєстратором ОСОБА_2 вчинено зловживання своїми повноваженнями як державного реєстратора з огляду на наступне.
Згідно з частиною першою статті 27 Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об`єкти незавершеного будівництва проводиться на підставі, зокрема, інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.
Пунктами 1, 2 частини третьої статті 10 даного Закону визначено, що державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих /отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями. Перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 23 Закону визначено, що розгляд заяви про державну реєстрацію прав може бути зупинено державним реєстратором у випадку подання документів для державної реєстрації прав не в повному обсязі, передбаченому законодавством.
При цьому варто зазначити, що на ці земельні ділянки подавало заяву на реєстрацію права власності за територіальною громадою Любовицька сільська рада, однак рух даних заяв був призупинений, про що було в реєстрі внесено запис, та відповідно достовірно відомо реєстратору ОСОБА_2 .
У державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено зокрема, у випадку, коли подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження (пункт 4 частини першої статті 24 Закону). За наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав (частина друга статті 24 Закону).
Разом з тим, для проведення державної реєстрації прав власності Приватного (приватно-орендного ) сільськогосподарського підприємства ім. Чкалова на перелічені вище земельні ділянки державному реєстратору ОСОБА_2 не було долучено документів, що підтверджують набуття права власності на ці земельні ділянки Приватним (приватно-орендним) сільськогосподарським підприємством ім. Чкалова, оскільки державний акт на право колективної власності на землю за № ЖТ № 17-13-000001, поданий державному реєстратору для проведення державної реєстрації права власності на земельні ділянки, не містить кадастрових номерів земельних ділянок, щодо яких проведено державну реєстрацію виникнення права власності П (ПО) СП ім. Чкалова.
Більше того, реєстратор ОСОБА_2 не встановлено суперечностей у поданих документах, що обмежують реєстрацію права приватної власності, а саме того факту, що у всіх без виключення Витягах з державного земельного кадастру про земельні ділянки міститься інформація про те, що кожна з зареєстрованих ділянок відносяться до земель запасу (земельних ділянок кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам), зокрема у витягах зазначено:
Цільове призначення:
16.00 Землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам)
Вид використання земельної ділянки:
Землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам)
Частиною 2 статті 19 Земельного кодексу України передбачено, що земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.
Реєстратором навіть не надано належної оцінки представленим П(ПО)СП ім. Чкалова фотокопіям - витягам з протоколу № 1 та протоколу № 2, які мають напис нотаріуса про вірність копії оригіналу з однією тою самою датою та номером в реєстрі – від 13.05.2020 №946. На одному з протоколів взагалі немає підписів відповідальних осіб, що свідчить про їх підробку.
При цьому варто зазначити що державний реєстратор ОСОБА_2 проводив реєстрацію не по тим заявкам, які були подані саме йому, а по заявкам іншого реєстратора – Пиріжської сільскої ради Малинського району ОСОБА_1 доступ до реєстру якої був зупинений Міністерством юстиції України на підставі наказу Мінюсту від 22.07.2020 року №2507/5. При цьому поліцією зареєстроване кримінальне провадження на ОСОБА_1 по ст.365-2 за незаконну реєстрацію 14 земельних ділянок за П(ПО)СП ім.Чкалова, які також належали Любовицькій сільській раді.
Таким чином, незаконно прийняті рішення державним реєстратором ОСОБА_2 обмежують законодавчо визначені права Малинської ОТГ в оформленні права комунальної власності та в подальшому розпорядженні земельними ділянками, розташованими на території Малинської ОТГ, що віднесені до земель запасу.
Зазначені дії містять склад кримінального правопорушення, передбаченого статтею 365-2 Кримінального кодексу України.
Оформлення права приватної власності за П(ПО)СП ім. Чкалова, тобто фактично за двома її учасниками ОСОБА_4 та ОСОБА_6 , загальною площею 586,3127 га (з урахуванням раніше зареєстрованих), фактично є заволодінням майном комунальної власності шляхом обману (шахрайства), за попередньою змовою групою осіб.
Також стало відомо, що 09.12.2020 П(ПО)СП ім.Чкалова було реорганізоване і з нього було виділено та створено ТОВ «Любовичі+» (код ЄДРПОУ 43997230), яке отримало статутний фонд в 5000 грн. і засновниками якого стали ОСОБА_6 житель м.Донецьк та ОСОБА_4 , які також є засновниками П(ПО)СП ім.Чкалова. При цьому 15.12.2020 року за розподільчим балансом П(ПО)СП ім.Чкалова до ТОВ «Любовичі+» було передано 35 земельних ділянок, в т.ч. і ті 17 що зазначені вище і ті на які Малинським районним судом було накладено арешт в межах кримінального провадження № 12020060080000167 щодо незаконного оформлення у приватну власність П(ПО)СП ім.Чкалова земель КСП ім.Чкалова. Не дивлячись на арешт земельних ділянок, приватним нотаріусом ОСОБА_10 смт. Романів, було зареєстровано перехід права власності на земельні ділянки.
Таким чином, у ході досудового розслідування, проведено ряд слідчих (процесуальних) дій спрямованих на з`ясування обставин, що підлягають доказуванню відповідно до ст. 91 КПК України. Однак у даний строк досудового розслідування не стало можливим провести всі необхідні слідчі дії.
Враховуючи те, що однорічний строк досудового розслідування закінчується 04 квітня 2021 року, однак завершити досудове розслідування до вказаного строку не представляється можливим, оскільки необхідно дослідити та перевірити всі обставини вчинення злочину, надати їм належну правову оцінку, а тому існує обґрунтована необхідність у проведенні ряду процесуальних дій: виконати ухвалу слідчого судді Малинського районного суду Ярмоленка В.В. від 26 лютого 2021 року справа №283\965\20, вилучити у державного реєстратора реєстраційні справи державних реєстраторів Пиріжківської сільскої ради Малинського району Житомирської області ОСОБА_1 та Ігнатпільської сільської ради Овруцького району Житомирської області ОСОБА_2 , допитати в якості свідків державних реєстраторів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 допитати очевидців, яким відомі відомості про дану подію, прийняти законне рішення.
Проведення вказаних процесуальних дій необхідне для подальшого повного всебічного і об`єктивного досудового розслідування та встановлення об`єктивної істини, а тому слідча просить задоволити клопотання.
Клопотання погоджене прокурором.
Слідчий суддя, вивчивши документи та матеріали, якими слідчий обґрунтовує клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання, приходить до висновку про наявність підстав для задоволення даного клопотання, виходячи з наступного.
Згідно з Витягом з Єдиного державного реєстру досудових розслідувань, Малинським відділення поліції проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань за № 12020060080000167 від 04.04.2020 року за ч. 1 ст. 3641, ч. 1 ст. 3652, ч. 2 ст. 1971, ч. 3 ст. 191 КК України.
Згідно з ч. 1 ст. 294 КПК України, якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 5 ст. 294 КПК України, клопотання про продовження строку досудового розслідування подається не пізніше п`яти днів до спливу строку досудового розслідування, встановленого статтею 219 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 2951 КПК України, у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
Відповідно до ч. 4 ст. 294 КПК України, строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження.
За результатами розгляду поданого клопотання слідчий суддя вважає, що воно є законним і обґрунтованим, оскільки слідчим СВ доведено необхідність продовження строку досудового розслідування, визначеного в клопотанні, достатнього для потреб досудового розслідування внаслідок особливої складності провадження, а саме до двох років.
Згідно з ч. 9 ст. 2951 КПК України, ухвала слідчого судді, прийнята за результатами розгляду клопотання про продовження строку досудового розслідування, оскарженню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 219, 294, 2951, 309, 372 КПК України, слідчий суддя,-
ухвалив:
Клопотання задовольнити частково.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12020060080000167 від 04.04.2020 року за ознаками складу кримінальних правопорушень - злочинів, передбачених ч. 1 ст. 3641, ч. 1 ст. 3652, ч. 2 ст. 1971, ч. 3 ст. 191 КК України, до одного року, тобто до 04.04.2022 року включно.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Суддя: А. О. Тимошенко