
Справа № 324/750/20
Провадження № 2/324/78/2021
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 березня 2021 року Пологівський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Каретник Ю.М.,
за участю секретаря судового засідання Савченко Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Пологи у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого природного газу,
в с т а н о в и в:
Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого природного газу, мотивуючи свої вимоги тим, що 01 липня 2015 року акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (до перейменування - Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз») на підставі ліцензії з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу серія АЕ №642479 здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. Тому в розумінні Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу газорозподільних систем АТ «Запоріжгаз» серед суб`єктів ринку природного газу кваліфікується як Оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ). 22 травня 2019 року Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» змінило назву на акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз».
20 березня 2019 року представниками ПАТ «Запоріжгаз» був оглянутий газовий лічильник, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , за результатами чого встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: розд.XI гл.2 п.1.3. - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, розд.XI гл.2 п.3.1. - пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно. За результатами вказаної перевірки працівниками Токмацького відділення ПАТ «Запоріжгаз» було складено акт про порушення №0600008358 від 20 березня 2019 року. Акт у порядку визначеному Кодексом ГРМ підписано працівниками ПАТ «Запоріжгаз» та споживачем без зауважень. Лічильник газу було демонтовано для проведення його експертизи, що відображено у протоколі №18 від 27 березня 2019 року про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу. 08 квітня 2019 року проведено експертизу ЗВТ про що складено Акт №0297/1 експертизи лічильника газу, за результатами якої виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ. За фактом несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу ОСОБА_1 комісією АТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення було прийнято рішення про задоволення частково акту про порушення №0600008358 від 20 березня 2019 року, а саме: в частині несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ. ПАТ «Запоріжгаз» на адресу ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням направлено Акт-розрахунок необлікованого об`єму природного газу і його вартості та рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та його вартості, з пропозицією погашення вартості необлікованого об`єму природного газу у сумі 27534,11 грн. протягом 10 днів з дати отримання цього повідомлення, які були отримані відповідачем 02 травня 2019 року. Проте, відповідач ОСОБА_1 станом на момент подання позову до суду не сплатила вказану заборгованість, тому позивач просить суд стягнути з відповідача донарахований необлікований об`єм та обсяг природного газу і його вартість у сумі 27534,11 грн. та судовий збір у сумі 2102,00 грн.
Від представника позивача за довіреністю Швайковського А.А. , який у дане судове засідання не з`явився, надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, у якій він також зазначив, що підтримує позовні вимоги та просить їх задовольнити в повному обсязі, не заперечує про винесення заочного рішення.
Відповідач ОСОБА_1 також у судове засідання не з`явилась, але звернулась до суду із заявою, в якій позовні вимоги визнала в повному обсязі, справу просила розглянути за її відсутності та без технічної фіксації.
На підставі ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, беручи до уваги підтримання позовних вимог позивачем, визнання позову відповідачем, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Так, із відповіді, наданої Пологівською сільською радою Пологівського району Запорізької області №418/02-01-34 від 25 червня 2020 року про реєстрацію місця проживання, встановлено, що ОСОБА_1 , 1961 року народження, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
20 березня 2019 року представниками ПАТ «Запоріжгаз» при огляді газового лічильника споживача за адресою: АДРЕСА_1 , було встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: розд.11 гл.2 п.1.3 - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковуються або обліковуються некоректно. За результатами вказаної перевірки було складено акт про порушення №0600008358 від 20 березня 2019 року, який підписано ОСОБА_1 без зауважень.
Згідно копії Акту №277 про демонтаж засобу вимірювальної техніки від 27 березня 2019 року та копії Протоколу №18 про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу від 27 березня 2019 року лічильник газу G4 Самгаз 2342085 за адресою: АДРЕСА_1 , було демонтовано для проведення експертизи в присутності споживача ОСОБА_1 , що підтверджується її підписом у вказаних документах. Лічильник поміщено в пакет, опломбовано пломбою С49758289. При цьому, вказані документи підписані ОСОБА_1 без жодних зауважень. Споживача запрошено 08 квітня 2019 року об 11:00 годині на проведення експертизи.
Відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов`язаний, зокрема, не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
Згідно з п. 1 гл. 5 розд. XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Пунктом 8 гл. 9 розд. Х Кодексу газорозподільних систем визначено, якщо за результатами експертизи буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, витрати, пов`язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ та витрати, пов`язані з експертизою, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому, якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов`язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).
Згідно копії Акту №0297/1 експертизи лічильника газу від 08 квітня 2019 року було проведено експертизу лічильника газу G4 Самгаз 2342085, за результатами якої виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: пошкодження пломби завода-виробника/пломби з відбитком тавра на повірку ЗВТ (пломба відрізана в верхній частині з правої сторони (відділено від ножки), з лівої сторони ножка пломби має пошкодження з нижньої частини), що надає доступ до фіксуючого гвинта відлікового механізму. Захисна пломба «Бар`єр» пошкоджена. Паз фіксуючого гвинта (шестигранник) пошкоджено - має сліди від викручування/укручування. Наявний доступ в роботу відлікового механізму. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Лічильник упаковано в пакет, опломбовано пломбою №С48718955.
Рішенням комісії частково задоволено акт про порушення №0600008358 від 20 березня 2019 року, а саме: в частині несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ. Рішення комісії оформлене протоколом №754 від 12 квітня 2019 року.
Згідно з гл. 3 розд. XI Кодексу газорозподільних систем внаслідок порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів).
Відповідно до п.4 гл.1 розд. I Кодексу газорозподільних систем несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема, лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу пераметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Відповідно до п.1 гл. 2 розд. ХІ Кодексу газорозподільних систем до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.
Відповідно до пп. 6 абз. 1 та абз. 2 п. 5 гл. 9 розд. X Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, за наявності якого та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу здійснюється розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу.
Згідно п.п. 2, 3, 8, 11 гл. 5 розд. ХІ Кодексу газорозподільних систем акт про порушення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
При складанні акта-розрахунку враховується таке:
1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;
2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;
3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;
4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
Відповідно до п. 1 гл. 3 розд. ХІ Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Згідно Акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП №2494 від 30 вересня 2015 року, (розділ ХІ, глава 3, пункт 1) з приводу несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу споживачу ОСОБА_1 нараховано 27534,11 грн. за період з 21 вересня 2018 року по 20 березня 2019 року.
Наданий до суду розрахунок необлікованого об`єму природного газу і його вартості за несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ відповідає нормам Кодексу газорозподільних систем.
Згідно з п. 12 гл. 5 розд. XI Кодексу газорозподільних систем вартість необлікованого об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку.
Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості та рахунок на оплату було направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу відповідача з пропозицією сплатити суму необлікованого об`єму природного газу у розмірі 27534,11 грн. протягом десяти календарних днів з дати отримання цього рахунку. Рекомендоване відправлення відповідачем отримано 02 травня 2019 року, проте, вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу на суму 27534,11 грн. ОСОБА_1 сплачено не було.
Врахувавши наведене, суд приходить до висновку, що дії позивача щодо проведення демонтажу лічильника газу, направлення його на проведення експертизи і проведення цієї експертизи, а також нарахування боргу у розмірі 27534,11 грн. у зв`язку з виявленням несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ відповідають вимогам закону та здійснені відповідно до положень Кодексу газопровідних систем.
При цьому, відповідачем не було надано до суду жодних вагомих доказів на спростування вказаних висновків суду.
Оскільки відповідач ОСОБА_1 нараховану їй суму заборгованості не сплатила у визначений строк, то суд вбачає підстави для задоволення позову.
Згідно з п.6 ч.1 ст.264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує, у тому числі, питання щодо розподілу між сторонами судових витрат.
Разом з тим, згідно з положеннями ч.1 ст.142 ЦПК України у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Позивачем при поданні позовної заяви сплачено судовий збір в розмірі 2102,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням №20 від 11 лютого 2020 року.
Оскільки відповідач визнала позов до початку розгляду справи по суті, суд дійшов висновку, що позивачу необхідно повернути з державного бюджету 50% відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, що становить 1051,00 грн.
Одночасно, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача 50% відсотків сплаченого судового збору, що становить 1051,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 13, 18, 76-83, 141, 142, 247 ч.2, 259, 263-265, 352, 354 ЦПК України, ст.ст. 509, 526 ЦК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого природного газу задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_1 , місце реєстрації якої: АДРЕСА_1 , на користь акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (місцезнаходження юридичної особи: м.Запоріжжя, вул.Заводська, буд.7, рахунок № НОМЕР_2 в АБ «Кліринговий Дім» м.Київ, МФО 300647, ЄДРПОУ 03345716) вартість необлікованого природного газу в сумі 27534 (двадцять сім тисяч п`ятсот тридцять чотири) гривні 11 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_1 , місце реєстрації якої: АДРЕСА_1 , на користь акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (місцезнаходження юридичної особи: м.Запоріжжя, вул.Заводська, буд.7, рахунок № НОМЕР_2 в АБ «Кліринговий Дім» м.Київ, МФО 300647, ЄДРПОУ 03345716) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1051 (одна тисяча п`ятдесят одна) гривня 00 копійок.
Зобов`язати управління Державної казначейської служби України у Пологівському районі Запорізької області (код ЄДРПОУ 37964024, що розташоване за адресою: 70608, Запорізька область, м.Пологи, вул.Державна,75) повернути акціонерному товариству «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (місцезнаходження юридичної особи: м.Запоріжжя, вул.Заводська, буд.7, рахунок № НОМЕР_2 в АБ «Кліринговий Дім» м.Київ, МФО 300647, ЄДРПОУ 03345716) 50% судового збору, сплаченого ним відповідно до платіжного доручення №20 від 11 лютого 2020 року на суму 2102,00 грн., який був перерахований на розрахунковий рахунок: №UA148999980313161206000008236, МФО 899998, одержувач: Державний бюджет Пологівського району, код одержувача 37964024, банк одержувача: Казначейство України (ел.адм.подат) в м. Київ, а саме: у сумі 1051 (одна тисяча п`ятдесят одна) гривня 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду через Пологівський районний суд Запорізької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: Каретник Ю. М.