Рішення № 95913636, 31.03.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
31.03.2021
Номер справи
640/2945/21
Номер документу
95913636
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 березня 2021 року м. Київ № 640/2945/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Чудак О.М., за участю секретаря судового засідання Лисун А.А., представника позивача Зубар О.В., у відсутність інших учасників справи, розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства «Укргазвидобування» до Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Державної казначейської служби України у місті Києві, про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,

установив:

Акціонерне товариство «Укргазвидобування» (АТ «Укргазвидобування») звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (Шевченківське РВДВС у м. Києві Центрального МРУ МЮ (м. Київ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Державної казначейської служби України у місті Києві, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Шевченківського РВДВС у м. Києві Центрального МРУ МЮ (м. Київ) щодо неповернення АТ «Укргазвидобування» грошових коштів у сумі 611,58 грн, як безпідставно стягнутого виконавчого збору на підставі постанови про стягнення з боржника виконавчого збору від 10.08.2020 у виконавчому провадженні №4642059, яка визнана судом протиправною та скасована;

- зобов`язати Шевченківський РВДВС у м. Києві Центрального МРУ МЮ (м. Київ) підготувати подання щодо повернення АТ «Укргазвидобування» грошових коштів у сумі 611,58 грн, як безпідставно стягнутого виконавчого збору на підставі постанови про стягнення з боржника виконавчого збору від 10.08.2020 у виконавчому провадженні №4642059, яка визнана рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва №640/19822/20 від 16 16.11.2020 протиправною та скасована.

В обґрунтування заявлених вимог представник стверджувала про бездіяльність відповідача щодо неповернення позивачу грошових коштів, як безпідставно стягнутого виконавчого збору за постановою про стягнення з боржника виконавчого збору від 10.08.2020, оскільки така постанова державного виконавця скасована судом.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.02.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи та витребувано у відповідача матеріали виконавчого провадження.

Відзив на позовну заяву відповідач не подав, а третя особа в письмових поясненнях вказала, що саме відповідач несе відповідальність за несвоєчасну передачу органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення сум коштів з відповідного бюджету.

В судовому засіданні представник позивача просила позовні вимоги задовольнити, з підстав, викладених в позовній заяві, інші учасники справи в судове засідання не прибули, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Отже, суд, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

19.02.2007 державним виконавцем ВДВС Шевченківського РУЮ у м. Києві відкрито виконавче провадження з примусового виконання наказу Господарського суду м. Києва від 07.12.2006 № 42/490 щодо стягнення з Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» (ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України») на користь Державного комунального підприємства каналізаційного господарства «Харківкомуночиствод» боргу у розмірі 6 115,80 грн. Виконавче провадження було зупинено на підставі статті 34 Закону України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999 № 606-ХІV, а в подальшому цьому виконавчому провадженню присвоєний номер 4642059.

Ухвалою Господарського суду м. Києва від 22.07.2020 у справі №42/490 замінено боржника (ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України») правонаступником (Акціонерним товариством «Укргазвидобування»).

Постановами державного виконавця від 10.08.2020 поновлено виконавче провадження № 4642059 та стягнуто з ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» виконавчий збір у розмірі 611,58 грн.

Платіжним дорученням від 11.08.2020 №318305 АТ «Укргазвидобування» сплатило борг у сумі 6 115,80 грн за наказом Господарського суду м. Києва від 07.12.2006 № 42/490 на рахунок Шевченківського РВДВС у м. Києві Центрального МРУ МЮ (м. Київ).

Однак державним виконавцем Шевченківського РВДВС у м. Києві Центрального МРУ МЮ (м. Київ) того ж дня складено платіжну вимогу № 4642059/UАН/1699/8, на підставі якої 14.08.2020 з рахунку позивача списані кошти у сумі 7185,30 грн, у тому числі 611,58 грн виконавчого збору у виконавчому провадженні № 4642059.

11.09.2020 державним виконавцем винесено постанову про закінчення даного виконавчого провадження в порядку пункту 9 частини першої статті 39 Закону України «Про виконавче провадження».

Не погоджуючись із постановою про стягнення виконавчого збору від 10.08.2020 та направленням платіжної вимоги, АТ «Укргазвидобування» звернулося до суду із позовом до Шевченківського РВДВС у м. Києві Центрального МРУ МЮ (м. Київ) про визнання дій протиправними, скасування постанови, стягнення коштів.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.11.2020 у справі №640/19822/20 адміністративний позов АТ «Укргазвидобування» задоволено частково. Визнано протиправною та скасовано постанову Шевченківського РВДВС у м. Києві Центрального МРУ МЮ (м. Київ) про стягнення виконавчого збору від 10.08.2020 у виконавчому провадженні №4642059. Визнано протиправними дії Шевченківського РВДВС у м. Києві Центрального МРУ МЮ (м. Київ) з винесення та направлення платіжної вимоги від 11.08.2020 № 4642059/UАН/1699/8. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

30.12.2020 АТ «Укргазвидобування» звернулося до Шевченківського РВДВС у м. Києві Центрального МРУ МЮ (м. Київ) із заявою № 2/1-489, в якій, зокрема, просило звернутися до відповідного органу Державної казначейської служби України з поданням про повернення надмірно зарахованих до бюджету коштів з бюджету на рахунок АТ «Укргазвидобування», у тому числі у виконавчому провадженні № 4642059 в сумі 611,58 грн.

За результатами розгляду вказаної заяви листом від 26.01.2021 № 17109 відповідачем повідомлено, що у виконавчому провадженні № 4642059 державним виконавцем Відділу, 19.08.2020 п/д № 28550 кошти в сумі 611,58 грн перераховані, як виконавчий збір, та оскільки станом на дату завершення виконавчого провадження постанова про стягнення виконавчого збору не була скасована, підстави для звернення державного виконавця до органів Казначейства для повернення коштів відсутні.

Не погоджуючись з бездіяльністю державного виконавця щодо повернення коштів у сумі 611,58 грн, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною першою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок та умови виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі не виконання їх у добровільному порядку визначає Закон України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VIII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до частин першої, четвертої, сьомої статті 27 Закону №1404-VIII виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.

Виконавчий збір перераховується до Державного бюджету України протягом трьох робочих днів з дня надходження на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби.

У разі закінчення виконавчого провадження у зв`язку із скасуванням рішення, що підлягало виконанню, або визнання судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, стягнутий виконавчий збір підлягає поверненню.

Як встановлено судом, рішенням Окружного адміністративного міста Києва від 16.11.2020 у справі №640/19822/20, зокрема, скасовано постанову Шевченківського РВДВС у м. Києві Центрального МРУ МЮ (м. Київ) про стягнення виконавчого збору від 10.08.2020 у виконавчому провадженні №4642059, а відтак, у позивача виникло право на повернення товариству коштів, зарахованих до бюджету на підставі визнаного протиправним рішення.

Процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі), визначає Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 за № 1650/24182; далі - Порядок №787; в редакції на момент виникнення спірних правовідносин).

Стягнуті з позивача кошти є за своїм змістом надміру (помилково) зарахованим до бюджету платежем.

Відповідно до пункту 3 Порядку №787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті, перерахування компенсації здійснюється Казначейством або головними управліннями Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в Казначействі відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.

Згідно з пунктом 5 Порядку №787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету або на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, перерахування компенсації здійснюється за поданням (висновком) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за судовим рішенням, яке набрало законної сили.

У разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної податкової служби України (далі - органи ДПС) та органи Державної митної служби України (далі - органи Держмитслужби)) подання подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Подання подається платником разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.

Заява про повернення коштів з бюджету складається платником у довільній формі з обов`язковим зазначенням такої інформації: причина повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб`єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону, сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи у готівковій формі.

Згідно з пунктом 10 Порядку №787 заява та подання подається до відповідного органу Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету.

Міністерство юстиції України є органом, який відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 № 106 «Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету» зобов`язаний забезпечувати відповідно до законодавства здійснення постійного контролю за правильністю та своєчасністю надходження до державного та місцевих бюджетів податків, зборів, платежів та інших доходів згідно з переліком, а також ведення обліку таких платежів у розрізі платників з метою забезпечення повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів.

Таким чином, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, тобто органу державної виконавчої служби разом з заявою особи про повернення коштів з бюджету.

Варто зауважити, що подання подається платником разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документу, який підтверджує перерахування коштів ( у даному випадку суми штрафу) до бюджету.

Відтак, відповідно до чинної редакції Порядку №787 обов`язок щодо формування подання покладений на орган ДВС, а обов`язок щодо подачі відповідного подання до органу Казначейства покладений на позивача.

Отже, враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що бездіяльність органу ДВС з приводу поданої позивачем заяви про повернення товариству коштів є неправомірною, оскільки орган ДВС мав повноваження на вчинення дій щодо формування відповідного подання з метою повернення коштів, а тому суд вважає, що з метою повного та ефективного захисту порушеного права позивача необхідним є зобов`язання відповідача сформувати до територіального органу державної казначейської служби України подання про повернення АТ «Укргазвидобування» стягнутих з товариства грошових коштів у сумі 611,58 грн в якості виконавчого збору.

Згідно із частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінюючи подані сторонами докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням обставин зазначених вище, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до платіжного доручення, що міститься в матеріалах справи, позивач сплатив судовий збір за подання позовної заяви в розмірі 2270,00 грн. Відтак, з огляду на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у розмірі 2270,00 грн підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Шевченківського РВДВС у м. Києві Центрального МРУ МЮ (м. Київ).

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 77, 139, 255, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов Акціонерного товариства «Укргазвидобування» до Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Державної казначейської служби України у місті Києві, про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) щодо неповернення Акціонерному товариству «Укргазвидобування» грошових коштів у сумі 611,58 грн, як безпідставно стягнутого виконавчого збору на підставі постанови про стягнення з боржника виконавчого збору від 10.08.2020 у виконавчому провадженні №4642059, яка визнана судом протиправною та скасована.

Зобов`язати Шевченківський районний відділ державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) підготувати подання щодо повернення Акціонерному товариству «Укргазвидобування» грошових коштів у сумі 611,58 грн, як безпідставно стягнутого виконавчого збору на підставі постанови про стягнення з боржника виконавчого збору від 10.08.2020 у виконавчому провадженні №4642059, яка визнана рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва №640/19822/20 від 16.11.2020 протиправною та скасована.

Стягнути на користь Акціонерного товариства «Укргазвидобування» понесені ними витрати по сплаті судового збору у розмірі 2270,00 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 272 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 287, 293, 296, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач - Акціонерне товариство «Укргазвидобування» (вулиця Кудрявська, будинок 26/28, місто Київ, 04053, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 30019775).

Відповідач - Шевченківський районний відділ державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (вулиця Саксаганського, будинок 110, місто Київ, 04032, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 34967593).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України у місті Києві (вулиця Терещенківська, будинок 11-А, місто Київ, 01004. ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 37993783).

Повний текс рішення складено й проголошено в судовому засіданні 31.03.2021.

Суддя О.М. Чудак