Рішення № 95913266, 30.03.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
30.03.2021
Номер справи
640/26182/19
Номер документу
95913266
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Вн. №27/264

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 березня 2021 року м. Київ № 640/26182/19

за позовомОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві провизнання протиправними дій, зобов`язати вчинити діїГоловань О.В .

Обставини справи:

ОСОБА_1 звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій відповідача щодо відмови у зарахуванні до трудового стажу періоду роботи з 22.06.1982 по 02.09.1993 рр. у виконавчому комітеті Розсипненської селищної ради неправомірними та зобов`язання відповідача зарахувати до трудового стажу період роботи з 22.06.1982 по 02.09.1993рр. у виконавчому комітеті Розсипненської селищної ради та здійснити перерахунок пенсії з дня призначення, а саме з 29.05.2017 року.

Ухвалою суду від 03.02.2020 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду у письмовому провадженні згідно ст. 263 КАС України.

23.03.2020 року відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою (довідка від 01.12.2016 р. №0000053274); з 29.05.2017 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у м. Києві та отримує пенсію по інвалідності, розмір якої обчислено відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Пізніше позивач дізналася, що при призначенні пенсії було враховано неповний трудовий стаж, а саме - не враховано період роботи з 22.06.1982 по 02.09.1993 рр. у виконавчому комітеті Розсипненської селищної ради, хоча запис про це міститься у трудовій книжці.

Листом від 13.10.2017 року № 1513/К-1216 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача про те, що період роботи з 22.06.1982 по 02.09.1993 рр. у виконавчому комітеті Розсипненської селищної ради не враховано до загального стажу, оскільки не вбачається перейменування організації.

Позивач - ОСОБА_1 - вважає неправомірними дії відповідача щодо не врахування під час призначення пенсії стажу роботи з 22.06.1982 по 02.09.1993 рр. у виконавчому комітеті Розсипненської селищної ради, зазначаючи наступне.

Позивач зазначає, що відповідний запис міститься у її трудовій книжці, а та обставина, що Розсипненська селищна рада після набрання чинності Законом України "Про місцеві ради народних депутатів та місцеве і регіональне самоврядування" з 07.12.1990 р. не внесла запис до трудової книжки про рішення про перейменування, не є підставою для відмови відповідний стаж враховувати.

Оскільки відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014р. № 1085-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення" Розсипненська селищна рада знаходиться на тимчасово окупованій території, отримати довідку або інший документ щодо вказаних обставин неможливо.

Також позивач зазначає, що для оформлення пенсії у 2013 р. нею отримано довідку про заробітну плату від 25.02.2013 р., що підтверджує факт наявності відповідного трудового стажу.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив, зазначаючи наступне.

Відповідач посилається на п. 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. №637, згідно з яким за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, встановлено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Період роботи позивача з 22.06.1982 по 02.09.1993 рр. в системі персоніфікованого обліку не значиться, оскільки він ведеться лише з 01.01.2004 р., тому у відповідача відсутня інформація щодо роботи позивача за вказаний період.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.

В силу вимог ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Згідно зі ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 р. №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Аналогічні приписи містяться і у п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. №637.

Відповідно до ст. 56 Закону №1788-XII до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Приписами п. 3 Порядку № 637 для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, встановлено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Аналіз норм чинного законодавства дозволяє зробити висновок, що необхідність підтверджувати періоди роботи для визначення стажу роботи виникає у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту населення України №58 від 29.07.1993, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.08.1993 за №110 затверджено Інструкцію про порядок ведення трудових книжок працівників (далі - Інструкція).

Згідно з п. 2.15 Інструкції №58 якщо за час роботи працівника назва підприємства змінюється, то про це окремим порядком у графі 3 трудової книжки робиться запис: "Підприємство таке-то з такого-то числа переіменоване на таке-то", а у графі 4 проставляється підстава перейменування - наказ (розпорядження), його дата і номер.

Як вбачається з матеріалів справи, у трудовій книжці позивача містяться записи про роботу з 22.06.1982 по 02.09.1993 рр. у виконавчому комітеті Розсипненської селищної ради м. Торез Донецької області на посаді бухгалтера.

При чому, запис про звільнення позивача від 02.09.1993 р. завірений печаткою "нового" зразка, на якому міститься назва - виконавчий комітет Розсипненської міської ради народних депутатів Донецької області та міститься герб - тризуб, у зв`язку з проголошенням України незалежною демократичною державою 24.08.1991.

В трудовій книжці позивача запис про зміну назви органу місцевого самоврядування після 24.08.1991 р. відсутній.

На думку суду, та обставина, що орган місцевого самоврядування як роботодавець своєчасно вніс відповідний запис про зміну назви не може бути підставою для відмови у зарахуванні до загального трудового стажу періодів роботи з 22.06.1982 по 02.09.1993 рр.

Відповідач, в свою чергу, не надав суду доказів того, що в трудовій книжці позивача містяться неправильні чи неточні записи про цей період роботи.

Більше того, відповідно п. 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про трудові книжки працівників" від 27.04.1993 року № 301, відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, представництва іноземного суб`єкта господарювання.

За порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок посадові особи несуть дисциплінарну, а в передбачених законом випадках іншу відповідальність.

Таким чином, працівник не відповідає за правильність записів у трудовій книжці та не повинен контролювати роботодавця щодо її заповнення. На особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у трудовій книжці.

З аналізу вказаних нормативно-правових актів випливає, що законодавцем покладено обов`язок ведення трудових книжок на адміністрацію підприємств, тому її не належне ведення не може позбавити позивача права на включення спірного періоду роботи до його страхового стажу і на отримання пенсії з врахуванням такого періоду.

Правова позиція щодо недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, викладена в постанові Верховного Суду від 06.02.2018р. у справі № 677/277/17.

Також позивачем надано копії довідок від 25.02.2013 р. №13/68, від 25.02.2013 р. №14/69, від 25.02.2013 р. №15/70 про заробітну плату для нарахування пенсії, виданих виконавчим комітетом Розсипнянської селищної ради Донецької області та завірених її печаткою, що також підтверджують відповідний стаж роботи.

З огляду на розташування відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 р. № 1085-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення" Розсипненської селищної ради на тимчасово окупованій території, отримати довідку або інший документ щодо вказаних обставин неможливо ні позивачу, ні відповідачу, що саме по собі не має бути підставою для неврахування відповідного періоду у стаж роботи.

Суд зазначає, що в даному випадку мова йде про орган місцевого самоврядування, що з тією чи іншою назвою діяв на території селища Розсипне як до 24.08.1991 р., так і після.

Оскільки роботодавець в даному випадку не є юридичною особою приватного права, фактичне здійснення діяльності яким, включаючи працевлаштування працівників та сплату за них обов`язкових внесків, може викликати сумніви, недотримання ним вимог п. 2.15 Інструкції №58 не можна визнати таким, що впливає на зарахування позивачу трудового стажу.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 241-246, 255, 257-263, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо незарахування ОСОБА_1 до страхового стажу періоду роботи з 22.06.1982 по 02.09.1993 рр. у виконавчому комітеті Розсипненської селищної ради.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код 42098368) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) із врахуванням періоду роботи з 22.06.1982 по 02.09.1993 рр. у виконавчому комітеті Розсипненської селищної ради.

4. Присудити за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код 42098368) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) 768,40 грн. судового збору.

5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

6. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 30.03.2021 р.