
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
30 березня 2021 року м. Київ № 640/25952/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Келеберди В.І., ознайомившись із зустрічною позовною заявою Виконавчого комітету Фастівської міської ради, що подана в адміністративній справі за позовом Акціонерного товариства «Українська залізниця» до Виконавчого комітету Фастівської міської ради, Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Акціонерне товариство «Українська залізниця» з позовом до Виконавчого комітету Фастівської міської ради, Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Фастівської міської ради в частині не передбачення коштів на компенсаційні витрати за пільговий проїзд окремих категорій громадян при розробці місцевого бюджету міста Фастова на 2020 рік та при його перегляді протягом шести місяців поточного року;
- визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради в частині не реєстрації за період з 01.01.2020 року по 30.06.2020 року додаткових зобов`язань за фактично надані послуги пільгового проїзду залізницею окремим категоріям громадян по місту Фастів за цей же період та не надсилань інформації про додаткові зобов`язання щомісяця фінансовому органу Виконавчого комітету Фастівської міської ради;
- стягнути з Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фастівської міської ради на користь Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Південо-Західна залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» 2 375 994,71 грн. - шкоди, заподіяної протиправними діями та бездіяльністю, у сумі витрат, які понесла залізниця на перевезення пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах за період з 01.01.2020 року по 30.06.2020 року.
Ухвалою суду від 04.11.2020 року відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання, встановлено п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали для надання відзиву на позовну заяву.
Зазначену ухвалу суду, відповідачами отримано 17.11.2020 року.
12 березня 2021 року Виконавчим комітетом Фастівської міської ради (суб`єктом владних повноважень) подано зустрічну позовну заяву, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Акціонерного товариства «Українська залізниця» в частині не направлення звернень до Кабінету Міністрів України з вимогою компенсувати витрати на пільговий проїзд окремих категорій громадян залізничним транспортом, які закріплені на державному рівні та передбачені Законами України.
Перевіривши дотримання вимог законодавства при подачі зустрічної позовної заяви суд дійшов висновку про наступне.
Вимоги для зустрічної позовної заяви встановлені ст. ст. 177 та 178 вказаного Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 177 КАС України відповідач, який не є суб`єктом владних повноважень, має право пред`явити зустрічний позов у строк для подання відзиву.
Аналогічні положення містяться в ч. 8 ст. 47 вказаного Кодексу, яка визначає процесуальні права та обов`язки сторін, згідно з якою відповідач, який не є суб`єктом владних повноважень, може пред`явити зустрічний позов відповідно до положень статті 177 цього Кодексу.
Відтак, право подачі зустрічної позовної заяви належить відповідачу, який не є суб`єктом владних повноважень та повинно бути реалізоване в продовж строку для подання відзиву.
Згідно з п. 1.1. Регламенту Фастівської міської ради VIII скликання, затвердженого рішенням міської ради № 1-VІІ-VIIІ від 11.02.2021 року 1-VІІ-VIIІ (зі змінами та доповненнями) Фастівська міська рада є органом місцевого самоврядування, що представляє інтереси територіальної громади і приймає від її імені рішення, утворює виконавчі органи, здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими законами.
Враховуючи приписи ст. 51, 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень, тобто Виконавчий комітет Фастівської міської ради є суб`єктом владних повноважень.
З системного аналізу положень процесуального закону, суд дійшов висновку, що суб`єкт владних повноважень позбавлений права на подачу зустрічної позовної заяви.
Враховуючи зазначене, суд застосовує до поданої відповідачем заяву загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення визначені ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), згідно з ч. 1 якої будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити, зокрема, інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
Крім того, суд зазначає, що строк пред`явлення зустрічного позову сплинув 02.12.2020 року, отже заяву відповідачем подано поза межами процесуального строку, визначеного КАС України.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що зустрічну позовну заяву подано суб`єктом владних повноважень та після закінчення процесуального строку для подачі відзиву, що не відповідає наведеними процесуальним вимогам.
Отже, заява (зустрічна позовна заява) подана без додержання вимог ч. 1 ст. 167 КАС України, і ці недоліки не дають можливості її розглянути.
Відповідно до ч. 2 ст. 167 КАС України якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Керуючись ч. 2 ст. 167, ст. 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Зустрічну позовну заяву Виконавчого комітету Фастівської міської ради, що подана в даній адміністративній справі - повернути заявнику без розгляду.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції порядку та в строки, передбачені ст.ст. 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.І. Келеберда