Рішення № 95913086, 30.03.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
30.03.2021
Номер справи
640/16081/20
Номер документу
95913086
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Вн. №27/486

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 березня 2021 року м. Київ № 640/16081/20

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Прімекс-Клінінг" до Державної податкової служби України в особі відокремленого підрозділу - Головного управління ДПС у м. Києві провизнання протиправними дій, зобов`язати вчинити діїСуддя О.В.Головань

Обставини справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Прімекс-Клінінг" звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування рішень №21401 від 05.02.2020 р. №57465 від 14.05.2020 р. про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку; зобов`язання виключити Товариство з обмеженою відповідальністю "Прімекс-Клінінг" з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Ухвалою від 27.07.2020 року відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

01.10.2020 року представником ГУ ДПС у м. Києві подано до суду відзив на позов.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Прімекс-Клінінг" зареєстроване як юридична особа 16.03.1999 р. під кодом ЄДРПОУ 30002060. Перебуває на обліку в ГУ ДПС у м. Києві як платник податків. На дату звернення до суду та на дату прийняття рішення зареєстрованим місцезнаходженням позивача є адреса: 02192, м. Київ, Дарницький бульвар, буд. 8. Видами діяльності за КВЕД є: 81.21 Загальне прибирання будинків (основний); 46.45 Оптова торгівля парфумними та косметичними товарами; 46.49 Оптова торгівля іншими товарами господарського призначення; 81.10 Комплексне обслуговування об`єктів; 81.22 Інша діяльність із прибирання будинків і промислових об`єктів; 81.29 Інші види діяльності із прибирання; 81.30 Надання ландшафтних послуг; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля.

05 лютого 2020 року Позивачу через електронний кабінет від Головного управління ДПС у м. Києві надійшло рішення № 21401 про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, згідно якого комісією регіонального рівня у відповідності до п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, прийнято рішення про відповідність Позивача критеріям ризиковості платника податків, надалі - Рішення № 21401 від 05.02.2020р.

Не погодившись з таким рішенням, озивач листом № 240420-1 від 24 квітня 2020 року звернувся до контролюючого органу з вимогою виключити ТОВ "Прімекс-Клінінг" з числа платників податків, які відповідають критеріям ризиковості на обґрунтування чого надав інформацію та додаткові документи.

14 травня 2020 року Головним управлінням ДПС у м. Києві з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій документів прийнято рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку № 57465, надалі - Рішення № 57465 від 14.05.2020р.

Вказане рішення мотивовано тим, що позивач відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, оскільки використовуючи бази даних ДПС України, надані пояснення та копії документів, проведено аналіз діяльності ТОВ "Прімекс-Клінінг" (30002060), в результаті чого встановлено, що підприємством здійснюється придбання у суб`єктів господарювання, які здійснюють ризикову діяльність, а саме: ТОВ "ВІВАЛЕЙЗ" (42792809); ТОВ "СПЕЦМОНТАЖ-2015" (40002349); ТОВ "ЕВОР ВЕЛІД" (42521577); ТОВ "ХОЗПРОМТОРГ" (42463641); ТОВ "ІНКОРБУД" (43159363); ТОВ "АВІОНІКА ПЛЮС" (42049017); ТОВ "БРЕНДІК КОНСТРАКТ" (43217393); ТОВ "ЮСКІ КОМГІАНІ" (42734354); ТОВ "КАРО-Україна" (39367618); ТОВ "ІНЖЕНІРІНГ КОНСАЛТИНГ ЮА" (40198939); ТОВ "РІЧЕЗА" (37012954); ТОВ "РОСЛІЙ ФОРТ" (43140635); ТОВ "ВІРА" (19122496); ТОВ "АНДРЕЧЧО" (41516236); ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "ЛІДІВ" (42403273).

У зв`язку з включенням позивача до переліку ризикових платників податків контролюючим органом була зупинена реєстрація податкових накладних позивача в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав відповідності платника податків п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків, про що свідчать квитанції від 13.03.2020 №9051999760, №9051960685, №9051922159, №9051961716, від 30.06.2020 № 9150843465, № 915080768.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Прімекс-Клінінг" - вважає вказані рішення протиправними та просить суд їх скасувати.

Позовні зазначає, що оскаржувані рішення не містять мотивів та причин віднесення позивача до ризикових платників податків і доказів наявності податкової інформації, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій з посиланням на відповідні документи. Вказані рішення перешкоджають здійсненню господарської діяльності позивача, оскільки є підставою для зупиненню реєстрації податкових накладних позивача в Єдиному державному реєстрі податкових накладних.

Відповідач - Державна податкова служба України в особі відокремленого підрозділу - Головного управління ДПС у м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечило, зазначивши, що рішення про відповідність платника податків критеріям ризиковості є законними та прийняті відповідно до Податкового кодексу та Порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165.

Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представника позивача, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовано нормами Податкового кодексу України та Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (що набрав чинності з 01.02.2020).

Статтею 61 ПК України визначено податковий контроль та повноваження органів державної влади щодо його здійснення.

Відповідно до п. 61.1 ст. 61 ПК України, податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реаl3;ізує державну фінансову політику, з метою контролю правиль 85;ості нарахува;ння, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно пп. 62.1.2 п. 62.1 ст. 62 ПК України податковий контроль здійснюється шляхом, серед іншого, інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.

Відповідно до п. 71.1 ст. 71 ПК України, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Згідно п. 74.1, 74.3 ст. 74 ПК України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.

Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, є державною власністю.

Система захисту податкової інформації, що зберігається в базах даних Інформаційних систем, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.

Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючими органами.

Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.

Відповідно до п. 201.1 ст.201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з п. 201.16 ст. 201 ПК України (у редакції, чинній з 31 грудня 2017 року) реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", зокрема затверджений Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165).

Цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів.

Відповідно до п. 2 Порядку 1165, автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.

Ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту "а" або "б" пункту 185.1 статті 185, підпункту "а" або "б" пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) за наявності об`єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов`язку.

Згідно з п. 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (п. 7 Порядку № 1165).

Додатками №1 та №3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначені Критерії ризиковості платника податку на додану вартість та Критерії ризиковості здійснення операцій відповідно.

Так, Додатком 1 до Порядку №1165 встановлено наступні Критерії ризиковості платника податку на додану вартість:

1. Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

2. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

3. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами.

4. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово- господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками.

5. Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Казначейства (крім бюджетних установ).

6. Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України.

7. Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України.

8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Також за змістом п. 6 Порядку №1165 питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення.

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Згідно п. 2 Порядку № 1165, комісія регіонального рівня - комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь ДПС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Додатком №4 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджено бланк рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.

За змістом затвердженої Постановою Уряду форми рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4 до Порядку №1165) вказане рішення може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Наведене положення Порядку №1165 кореспондується з нормами ст. 17 і 56 ПК України. Так, згідно п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 ПК України платник податків має право оскаржувати в порядку, встановленому цим Кодексом, рішення, дії (бездіяльність) контролюючих органів (посадових осіб), у тому числі індивідуальну податкову консультацію, яка йому надана, а також узагальнюючу податкову консультацію.

Окрім того, за змістом п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17, п. 56.1 ст. 56 ПК України платник податків має право оскаржити до адміністративного суду будь-яке рішення, прийняте контролюючим органом, у тому числі рішення відповідної комісії головного управління ДПС в області, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС щодо встановлення ризиковості платника податків.

Дослідивши оскаржувані рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість, судом встановлено, що контролюючим органом порушено процедуру прийняття вказаних рішень.

Так, зі змісту рішень та з відзиву на позовну заяву вбачається, що комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність платника Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість не за наслідками подання останнім податкової накладної/ розрахунку коригування для реєстрації, що має передувати моніторингу платника податку, моніторингу такої накладної/ розрахунку коригування, а прийнято у зв`язку з наявною податковою інформацією, що отримана з баз даних ДПС під час виконання функцій контролю, а не за наслідками подання останнім податкової накладної/ розрахунку коригування для реєстрації.

З огляду на викладений принцип контролюючий орган має дотримуватись послідовності дій при прийнятті рішення.

Дослідивши матеріали справи та проаналізувавши норми законодавства, суд дійшов висновку про те, що рішення прийнято з порушенням процедури, встановленої нормами чинного законодавства, а тому є протиправним.

Крім того, у затвердженій формі рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку передбачено необхідність зазначення контролюючим органом однієї із двох підстав для прийняття такого рішення, а саме: 1) у зв`язку з виявленням обставин та/або отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності; 2) з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від … р. №.

У формі рішенні вказано про необхідність зазначення пункту критерію ризиковості платника податку, а у разі відповідності суб`єкта пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку необхідно також зазначити, яка саме інформація була підставою для висновків про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У Рішеннях відповідача № 21401 від 05.02.2020, № 57465 від 14.05.2020 зазначено про відповідність платника податку - ТОВ "Прімекс-Клінінг" п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

В рішенні № 21401 від 05.02.2020 додаткове поле, яке підлягає заповненню при застосуванні п. 8 Критеріїв ризиковості заповнено та зазначено: "Наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію податковій накладній/розрахунку коригування".

Разом з тим в оскаржуваному рішенні № 21401 від 05.02.2020 відповідачем не вказано, на підставі чого було прийнято таке рішення, зокрема: відсутня позначка у колонках "у зв`язку з виявленням обставин та/або отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності" або "з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від … р. №".

Також, у рішенні № 21401 від 05.02.2020 в рядку "Податкова інформація" відповідачем не зазначено суть та характер наявної податкової інформації, що стала підставою для прийняття такого рішення, не ідентифіковано конкретні ризикові операції та/або податкові накладні платника, в яких були зафіксовані такі операції. Натомість контролюючим органом лише процитовано зміст п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків.

В іншому оскаржуваному рішенні № 57465 від 14.05.2020 зазначено: "Використовуючи бази даних ДПС України, надані пояснення та копії документів, проведено аналіз діяльності ТОВ "Прімекс-Клінінг" (30002060), в результаті чого встановлено, що підприємством здійснюється придбання у суб`єктів господарювання, які здійснюють ризикову діяльність, а саме: ТОВ "ВІВАЛЕЙЗ" (42792809); ТОВ "СПЕЦМОНТАЖ-2015" (40002349); ТОВ "ЕВОР ВЕЛІД" (42521577); ТОВ "ХОЗПРОМТОРГ" (42463641); ТОВ "ІНКОРБУД" (43159363); ТОВ "АВІОНІКА ПЛЮС" (42049017); ТОВ "БРЕНДІК КОНСТРАКТ" (43217393); ТОВ "ЮСКІ КОМГІАНІ" (42734354); ТОВ "КАРО-Україна" (39367618); ТОВ "ІНЖЕНІРІНГ КОНСАЛТИНГ ЮА" (40198939); ТОВ "РІЧЕЗА" (37012954); ТОВ "РОСЛІЙ ФОРТ" (43140635); ТОВ "ВІРА" (19122496); ТОВ "АНДРЕЧЧО" (41516236); ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "ЛІДІВ" (42403273).

Суд зауважує, що зазначивши у рішенні № 57465 від 14.05.2020 перелік суб`єктів господарювання, які на думку контролюючого органу здійснюють ризиковану діяльність, контролюючий орган не конкретизував самі господарські операції платника податків (їх суть, обсяг та періоди вчинення), реквізити, суть і зміст документів, що містять відомості про такі вчинені операції (зокрема, податкових накладних), суть та підстави висновку про ризикованість операцій зазначених суб`єктів.

При цьому, повторне віднесення позивача до переліку ризикових платників податку на додану вартість згідно Рішення № 57465 від 14.05.2020р., унеможливлює спростування ТОВ "Прімекс-Клінінг" зазначених у Рішенні № 521401 від 05.02.2020р. Критеріїв ризиковості платника податків, оскільки відповідач не визначив заходу (варіанту поведінки), яких слід вжити Позивачу для прийняття комісією регіонального рівня протилежного рішення.

Суд звертає увагу, що головною рисою індивідуальних актів є їхня конкретність (чіткість), а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб`єктами владних повноважень, які видають такі акти; розв`язання за їх допомогою конкретних, а саме індивідуальних, справ або питань, настанов для їх розв`язання що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата, конкретної особи або осіб; чітка відповідність такого акту нормам чинного законодавства.

Отже, рішення суб`єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб`єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.

Тобто, рішення відповідача не відповідають наведеним вище вимогам щодо чіткості та зрозумілості, та породжують їх неоднозначне трактування, що, у свою чергу, впливає на можливість реалізації права або виконання обов`язку платником податків виконати волевиявлення суб`єкта владних повноважень.

Таким чином, суд дійшов висновку, що оспорювані рішення не містить мотивації підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку.

Таким чином, суд вважає, що відповідач всупереч вимог ч. 2 ст. 77 КАС України не навів та не довів суду наявність у нього, в особі комісії регіонального рівня, законних підстав та причин для прийняття рішень про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку №21401 від 05.02.2020, № 57465 від 14.05.2020.

З огляду на вищевикладене, суд погоджується із доводами позивача про те, що такі рішення контролюючого органу є протиправними та підлягають скасуванню.

Що позовної вимоги про зобов`язання відповідача виключити ТОВ "Прімекс-Клінінг" з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, суд зазначає таке.

Судом встановлено, що відповідно до п. 6 Порядку №1165 включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття останньою рішення про відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку.

При цьому, аналіз змісту першого абзацу п. 6 Порядку №1165 дає підстави для висновку, що наявність рішення комісії регіонального рівня про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку (в даному випадку про відповідність позивача п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку) є безпосередньо передумовою для автоматичного зупинення реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних отриманих від такого платника податкових накладних/розрахунків коригування.

Так, суд наголошує, що включення платника до переліку ризикових платників податку на додану вартість тягне за собою правові наслідки у вигляді зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань, поданих таким платником. При цьому, такі наслідки носять для платника виключно негативний характер з огляду на те, що строк реєстрації кожної податкової накладної значно збільшується, а на платника відповідно покладається додатковий обов`язок щодо надання пояснень та документів, при цьому, остаточне рішення про реєстрацію податкової накладної чи про відмову в реєстрації буде прийнято лише після надання таких пояснень та документів. Негативні наслідки від необґрунтованого прийняття зазначеного рішення полягають також у тому, що контрагенти платника (позивача) не мають можливості сформувати податковий кредит за податковою накладною, реєстрація якої зупинена, що у подальшому несе ризики припинення господарських відносин між платником (позивачем) та його контрагентами.

З матеріалів справи вбачається, що у зв`язку з прийняттям відповідачем оскаржуваних рішень була зупинена реєстрація податкових накладних позивача в Єдиному реєстрі податкових накладних, про що свідчать квитанції від 13.03.2020 № 9051999760, № 9051960685, №9051922159, № 9051961716, від 30.06.2020 № 9150843465, № 915080768.

Таким чином, позивач довів, що оскаржувані рішення порушують його права та охоронювані законом інтереси, оскільки, створюють перешкоди у здійсненні господарської діяльності та покладають на позивача додатковий тягар.

Згідно останнього абзацу цього ж п. 6 Порядку №1165 у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Тобто, у силу положень Порядку №1165 саме по собі скасування у судовому порядку рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості є безумовною підставою для виключення комісією регіонального рівня платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості.

Отже, у даному випадку, належним способом захисту прав позивача, який забезпечить їх ефективне поновлення, є зобов`язання Головного управління ДПС у м. Києві виключити позивача з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 241-246, 255, 257-262, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС у м. Києві про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №21401 від 05.02.2020 р., №57465 від 14.05.2020 р.

3. Зобов`язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код 43005393) в особі відокремленого підрозділу - Головне управління ДПС у м. Києві, Код ВП:44116011, Місцезнаходження: Україна, 04116, місто Київ, вул.Шолуденка, будинок 33/19) виключити Товариство з обмеженою відповідальністю "Прімекс-Клінінг" (02192, м. Київ, Дарницький бульвар, 8, код 30002060) з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

4. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код 43005393) в особі відокремленого підрозділу - Головне управління ДПС у м. Києві, Код ВП:44116011, Місцезнаходження: Україна, 04116, місто Київ, вул.Шолуденка, будинок 33/19) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Прімекс-Клінінг" (02192, м. Київ, Дарницький бульвар, 8, код 30002060) 4204,00 грн. судового збору.

5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

6. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 30.03.2021 р.