
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 березня 2021 року м. Чернігів Справа № 620/1445/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом керівника Прилуцької місцевої прокуратури до Малодівицької селищної ради Прилуцького району Чернігівської області про визнання бездіяльність протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
Керівник Прилуцької місцевої прокуратури в інтересах держави 26.02.2021 (відповідно до дати поштового відправлення, вказаної на конверті) звернувся до суду з адміністративним позовом до Малодівицької селищної ради Прилуцького району Чернігівської області (далі – селищна рада), у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невжиття заходів по оформленню права власності на будівлю сільського клубу, що знаходиться по вул. Степаненка, 29а в с. Світанкове Прилуцького району Чернігівської області;
- зобов`язати відповідача прийняти у власність та оформити право комунальної власності Малодівицької селищної ради на будівлю сільського клубу, що знаходиться по вул. Степаненка, 29а в с. Світанкове Прилуцького району Чернігівської області.
Свої вимоги мотивує тим, що під час здійснення Прилуцькою місцевою прокуратурою стану додержання законодавства у сфері державної та комунальної власності щодо передачі об`єктів соціальної інфраструктури і прийняття їх на баланс під час створення ОТГ селищної ради, було виявлено факт порушення відповідачем вимог законодавства у зв`язку із не взяттям на баланс будівлі сільського клуба, що стало підставою для звернення прокуратури до суду з відповідним позовом.
Ухвалою судді від 04.03.2021 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Також судом запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення йому даної ухвали надати відзив на позовну заяву або заяву про визнання позову.
Від представника відповідача надійшла заява, у якій він позовні вимоги визнав у повному обсязі та проти їх задоволення не заперечував.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов має бути задоволений у повному обсязі, враховуючи таке.
Судом встановлено, що на території Малодівицької ОТГ, а саме в с. Світанкове по вул. Степаненка, 29а, розташоване приміщення недіючого сільського клубу (а.с. 24). Разом з тим, відповідачем право власності на вказаний об`єкт нерухомості не оформлено, на баланс не взято, технічну документацію не розроблено, про що зазначено у листі від 10.02.2021 №03-05/143 (а.с. 19-20). Земельна ділянка, розташована під приміщенням сільського клубу, не приватизована і належить територіальній громаді Малодівицької селищної ради.
Вважаючи, що у зв`язку із невжиттям селищною радою заходів щодо взяття будівель і приміщень зазначеного вище сільського клубу на баланс об`єднаної територіальної громади, порушуються її інтереси та інтереси держави в цілому, керівник Прилуцької місцевої прокуратури звернувся до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді.
Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене статтями 2, 23 Закону України «Про прокуратуру» та статтею 53 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до вимог статті 23 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.
Обираючи форму представництва, прокурор визначає, у чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту.
Згідно із частиною четвертою статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
У даному випадку, охоронюваний законом інтерес полягає у необхідності відновлення та захисту порушених інтересів держави та територіальної громади селищної ради щодо оформлення права власності та взяття на баланс комунального майна.
При цьому, суд зазначає, що в даному випадку порушення допущено самою селищною радою, що є органом, уповноваженим здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, відтак позивач і відповідач є однією й тією ж самою особою, а стороною у справі один і той самий орган місцевого самоврядування, тому прокурор наділений повноваженнями на звернення до суду з позовом у процесуальному статусі повивача.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон) місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Статтею 10 Закону визначено статус сільських рад, як органів місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно із частиною п`ятою статті 16 Закону від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Статтею 60 Закону визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності, зокрема, на заклади культури. Від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності органи місцевого самоврядування.
Підставою набуття права комунальної власності є передача майна комунальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування, та розпорядження об`єктами права комунальної власності.
Майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об`єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.
Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб`єктів. Об`єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад, передані іншим суб`єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
Згідно із статтею 25 Закону селищні ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
У свою чергу, статтею 26 Закону встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад, до яких віднесено розпорядження комунальним майном територіальних громад та інше.
Пунктом 30 статті 26 Закону України до виключної компетенції сільських, селищних рад відносено вирішення питання про включення до об`єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації.
Згідно з підпунктом «б» пункту 2 статті 32 Закону до делегованих повноважень місцевих рад належить, зокрема, забезпечення відповідно до закону розвитку всіх видів освіти, розвитку і вдосконалення мережі освітніх закладів усіх форм власності, фізичної культури і спорту.
Відповідно до матеріалів справи, приміщення сільського клубу по вул. Степаненка, 29а в с. Світанкове належало колишньому КПСГ «Пошук» (ТОВ «Пошук»). У процесі розпаювання колективних підприємств, згідно із протоколом №1 від 19.01.2000, вказане приміщення включено до переліку майна об`єктів соціальної сфери, а надалі, згідно із актом приймання-передачі від 27.11.2003, передано у комунальну власність Жовтневої сільської ради (а.с. 25).
Відповідно до рішення сесії Жовтневої сільської ради від 05.04.2016 село Жовтневе Прилуцького району перейменовано на село Дмитрівка Прилуцького району, Жовтневу сільську раду, відповідно, - на Дмитрівську сільську раду (а.с. 26).
Рішенням сесії Малодівицької селищної ради від 16.11.2017 для забезпечення створення ОТГ розпочато реорганізацію сільських рад, внаслідок чого Дмитрівську сільську раду приєднано до Малодівицької селищної ради (Малодівицький старостинський округ) (а.с. 27-31, 32-36).
Частиною восьмою статті 31 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» об`єкти соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарські меліоративні системи підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників, підлягають безоплатній передачі до комунальної власності в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.1996 №1060 «Про поетапну передачу у комунальну власність об`єктів соціальної сфери, житлового фонду сільськогосподарських, переробних та обслуговуючих підприємств, установ і організацій агропромислового комплексу, заснованих на колективній та інших формах недержавної власності» визнано за необхідно провести у 1997-2001 роках безоплатну поетапну передачу у комунальну власність об`єктів соціальної сфери, житлового фонду разом з об`єктам інженерного забезпечення сільськогосподарських, переробних і обслуговуючих, підприємств, установ і організацій агропромислового комплексу (за їх згодою ), заснованих на колективній та інших формах недержавної власності, шо знаходяться на їх балансі.
Пунктами 2, 3, 8 вищевказаної Постанови встановлено, що передачі у комунальну власність підлягають в т.ч. об`єкти культури. Об`єкти соціальної сфери та житлового фонду разом з об`єктами інженерної інфраструктури підприємств, установ і організацій агропромислового комплексу, заснованих на колективній та інших формах недержавної власності, за рішенням загальних зборів членів підприємства чи зборів уповноважених колективних сільськогосподарських підприємств або за рішенням органів, уповноважених розпоряджатися майном підприємств інших форм недержавної власності, передаються безоплатно у комунальну власність відповідних адміністративно-територіальних одиниць (за згодою органів місцевого самоврядування). Передача об`єктів соціальної інфраструктури у комунальну власність здійснюється відповідно до Положення про порядок передачі у комунальну власність загальнодержавного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 №891.
Згідно Указу Президента України від 09.03.2000 №398/2000 зобов`язано державні адміністрації із залученням у встановленому порядку органів місцевого самоврядування здійснити відповідно до Закону України "Про передачу об`єктів права державної та комунальної власності" організаційні заходи щодо безоплатної передачі протягом 2000 року в комунальну власність житлового фонду та інших об`єктів соціальної інфраструктури, включаючи об`єкти незавершеного будівництва (далі - об`єкти соціальної інфраструктури), які належать сільськогосподарським кооперативам, приватним (приватно-орендним) сільськогосподарським підприємствам, селянським (фермерським) господарствам, господарським товариствам, а також іншим сільськогосподарським підприємствам, які засновано на приватній власності (далі - недержавні сільськогосподарські підприємства), із збереженням мережі та функціонального призначення об`єктів соціальної інфраструктури.
У зв`язку із реалізацією реформи децентралізації влади, відповідно до частини третьої статті 8 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», об`єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків територіальних громад, що об`єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об`єднаною територіальною громадою.
На виконання Указу Президента України від 09.03.2000 №398 «Про деякі заходи щодо поліпшення умов господарювання на державних сільськогосподарських підприємствах» головою Жовтневої сільської ради затверджено акт приймання - передачі об`єкта соціальної сфери у комунальну власність Жовтневої сільської ради - приміщення сільського клубу, однак у порушення вказаних норм законодавства не прийнято у комунальну власність та на комунальний облік не поставлено, фактично не вчинено дії по оформленню права власності на вказане майно.
У зв`язку з вказаним, під час об`єднання територіальної громади Малодівицької селищної ради приміщення сільського клубу колишнього КПСГ «Пошук» (ТОВ «Пошук»), розташованого в Прилуцькому районі с. Світанкове по вул. Степаненка 29А, яке лише формально прийнято у комунальну власність Жовтневої сільської ради згідно акта приймання-передачі об`єкта соціальної сфери у комунальну власність Жовтневої сільської ради від 27.11.2003, до передавального акту не включено та на баланс Малодівицької селищної ради не взято, що свідчить про протиправну бездіяльність.
Про приміщення вказаного сільського клубу Малодівицькій селищній раді було відомо як під час реорганізації, так і на даний час, що підтверджується листом №03-05/143 від 10.02.2021, проте належних заходів до прийняття на баланс раніше неврахованого (облікованого) майна – будівлі сільського клубу с. Воровське (с. Світанкове) під час інвентаризації майна Дмитрівської сільської ради не здійснено. Фактично комунальне майно на балансі у жодного органу, уповноваженого управляти таким майном, не перебуває, що є порушенням вимог статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та статті 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон №1952-VI), який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.
За визначенням, наведеним у статті 2 Закону №1952-VI, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону №1952-VI, загальними засадами державної реєстрації прав є: гарантування державою об`єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав', публічність державної реєстрації прав; внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом; відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав.
Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації (частина друга статті 3 Закону №1952-VI).
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 4 Закону №1952-VI державній реєстрації прав підлягає, зокрема, право власності.
Частиною першою статті 5 Закону №1952-VI встановлено, що у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №127 від 24.05.2001 «Про затвердження Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна», визначено порядок та методику проведення технічної інвентаризації збудованих (реконструйованих) будинків, допоміжних будівель та споруд з метою: визначення їх фактичної площі та об`єму (щодо проектних); обстеження та оцінки технічного стану наявних об`єктів; установлення вартості об`єктів.
Інвентаризаційна справа формується і ведеться на кожен об`єкт нерухомого майна на весь час його існування та зберігається в органі державної реєстрації прав за місцезнаходженням такого об`єкта.
Зважаючи на те, що сільський клуб села Воровське відповідно до акту приймання-передачі об`єкта соціальної сфери у комунальну власність Жовтневої сільської ради від 27.11.2003 переданий до комунальної власності Жовтневої сільської ради, яка у подальшому увійшла до Малодівицької об`єднаної територіальної громади, і все належне їй майно прийнято Малодівицькою селищною радою, будівля вказаного сільського клубу є комунальною власністю об`єднаної територіальної громади Малодівицької селищної ради. За наведених обставин, тривале не забезпечення відповідачем виконання вимог законодавства щодо оформлення права власності на вказаний об`єкт нерухомості свідчить про протиправну бездіяльність з боку Малодівицької селищної ради.
З наведеним погодилась і селищна рада у наданій заяві про визнання позову, а тому позовні вимоги Прилуцької місцевої прокуратури мають бути задоволені у повному обсязі.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Прилуцької місцевої прокуратури до Малодівицької селищної ради Прилуцького району Чернігівської області про визнання бездіяльність протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Малодівицької селищної ради Прилуцького району Чернігівської області щодо невжиття заходів по оформленню права власності на будівлю сільського клубу, що знаходиться по вул. Степаненка, 29а в с. Світанкове Прилуцького району Чернігівської області.
Зобов`язати Малодівицьку селищну раду Прилуцького району Чернігівської області прийняти у власність та оформити право комунальної власності Малодівицької селищної ради на будівлю сільського клубу, що знаходиться по вул. Степаненка, 29а в с. Світанкове Прилуцького району Чернігівської області.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 31 березня 2021 року.
Позивач: Прилуцька місцева прокуратура (вул. 1Травня, 50-а, Прилуки, Чернігівська область, 17500).
Відповідач: Малодівицька селищна рада Прилуцького району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 04412490, вул. Слобідська, буд. 3, смт. Мала Дівиця, Прилуцький район, Чернігівська область, 17523).
Суддя С.В. Бородавкіна