Рішення № 95912810, 31.03.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.03.2021
Номер справи
580/498/21
Номер документу
95912810
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2021 року справа № 580/498/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши у порядку спрощеного письмового провадження в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ДЕПАРТАМЕНТУ АРХІТЕКТУРИ ТА МІСТОБУДУВАННЯ ЧЕРКАСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ про визнання протиправним і скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

05.02.2021 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до ДЕПАРТАМЕНТУ АРХІТЕКТУРИ ТА МІСТОБУДУВАННЯ ЧЕРКАСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (18000, Черкаська обл., місто Черкаси, вулиця Байди Вишневецького, будинок 36; код ЄДРПОУ 38715770) (далі - відповідач) про:

визнання протиправною та скасування відмови у видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, оформленої листом від 10.12.2020 №01-22/73826;

зобов`язання відповідача повторно розглянути питання щодо видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (кадастровий номер 7110136400:03:047:0082, площею 0,0503 га, яка розташована за адресою: м.Черкаси, садове товариство «Хімік» Черкаського міського об`єднання садівничих товариств «Садівник»), земельна ділянка № НОМЕР_2 .

В обґрунтування зазначено, що відповідач відмовив у видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки за відсутності правових підстав.

Ухвалою суду від 10.02.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного провадження. Також встановлено відповідачу строк, тривалістю п`ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву, повідомлено про строки для надання клопотань про розгляд справи з викликом у судове засідання.

24.02.2021 на адресу суду надійшов відзив відповідача з проханням у задоволенні позову відмовити повністю. В обґрунтування зазначено, що листом від 10.12.2020 повернув позивачу подані документи у зв`язку з невідповідністю намірів забудови містобудівній документації. Відповідно до Генерального плану м.Черкаси спірна земельна ділянка №608 площею 0,0503 га кадастровий номер 7110136400:03:047:0082 віднесена до території зелених насаджень та вулично-дорожної мережі. Згідно з Планом зонування території м.Черкаси вона в межі зони транспортної інфраструктури ТР-3 та зони зелених насаджень в санітарно-захисних зонах С-6п. Вказані обмеження, встановлені Генеральним планом м.Черкаси та Планом зонування території м.Черкаси, не допускають будівництва на спірній земельній ділянці садового будинку. Тому відсутні підстави для надання позивачу будівельного паспорту для забудови.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовної заяви з огляду на таке.

Відповідно до довідки обласної МСЕК №2 серії 12 ААБ №458383 позивач є інвалідом ІІ групи.

Із договору дарування земельної ділянки від 09.10.2019, посвідченого приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу Фіщук С.О., та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 09.10.2019 №184144350 суд установив, що позивачу на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 0,0503 га, кадастровий номер 7110136400:03:047:0082, цільове призначення - для індивідуального садівництва, яка розташована за адресою: місто Черкаси, садове товариство «Хімік» «Черкаського міського об`єднання садівничих товариств «Садівник», земельна ділянка № НОМЕР_2 .

04.12.2020 позивач звернувся до відповідача заявою на видачу будівельного паспорта забудови вказаної вище земельної ділянки. До неї додав копію паспорту та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, засвідчену копію документа,що посвідчує право власності/користуваня земельною ділянкою, або договір суперфіцію, ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об`єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об`єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем іненерного забезпечення, у тому числі автономного, що планується до застосування, тощо).

Відповідач листом від 10.12.2020 №01-22/73826 повідомив, що відповідно до Генерального плану м.Черкаси та Плану зонування території міста Черкаси, затвердженого рішенням від 04.12.2014 №2-513 Черкаської міської ради, переліку дозволених та допустимих видів забудови та використання земельних ділянок в межах територіальних зон вказана земельна ділянка в межах зони транспортної інфраструктури ТР-3 та зони зелених насаджень в санітарно-захисних зонах С-6п, в яких не передбачено розташування садового будинку. Вказані обмеження, встановлені Генеральним планом м.Черкаси та Планом зонування території м.Черкаси, не допускають будівництва на спірній земельній ділянці садового будинку. У зв`язку з невідповідністю намірів забудови містобудівній документації відповідно до п.2.4. Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом від 05.07.2011 №103 Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, документи для видачі будівельного паспорта повертаються.

Тому позивач звернувся в суд з позовом.

Для вирішення спору суд урахував.

Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до ч.1 ст.35 Земельного кодексу України від 25.10.2001 №2768-III (далі - ЗК України) громадяни України із земель державної і комунальної власності мають право набувати безоплатно у власність або на умовах оренди земельні ділянки для ведення індивідуального або колективного садівництва.

Згідно з ч.3 ст.35 ЗК України земельні ділянки, призначені для садівництва, можуть використовуватись для закладання багаторічних плодових насаджень, вирощування сільськогосподарських культур, а також для зведення необхідних будинків, господарських споруд тощо.

Відповідно до Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24 травня 2001 року №127, садовий будинок - будинок для літнього (сезонного) використання, в якому відсутня житлова площа, а є основна та допоміжна.

Згідно з Порядком проведення технічного обстеження і прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, будівель і споруд сільськогосподарського призначення, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), збудовані на земельній ділянці відповідного цільового призначення без дозвільного документа на виконання будівельних робіт, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 03 липня 2018 року №158, садовий будинок - будинок для літнього використання та прибудова до нього.

Будинок садовий - будівля для літнього (сезонного) використання, яка в частині нормування площі забудови, зовнішніх конструкцій та інженерного обладнання не відповідає нормативам, установленим для житлових будинків (ДБН Б.2.2-12:2019).

Водночас земельна ділянка, щодо видачі будівельного паспорта забудови якої звернувся позивач, за цільовим призначенням (індивідуальне садівництво) може використовуватись ним, як власником, для закладання багаторічних плодових насаджень, вирощування сільськогосподарських культур, а також для зведення необхідних будинків, господарських споруд. Однак наданим позивачем до матеріалів адміністративної справи ескізом намірів забудови земельної ділянки підтверджується розробка саме житлового будинку, що не відповідає вказаним вище нормам законодавства.

Частиною четвертою ст.35 ЗК України встановлено, що до земель загального користування садівницького товариства належать земельні ділянки, зайняті захисними смугами, дорогами, проїздами, будівлями і спорудами загального користування. Землі загального користування садівницького товариства безоплатно передаються йому у власність за клопотанням вищого органу управління товариства до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування на підставі документації із землеустрою, за якою здійснювалося формування земельних ділянок або технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Відповідно до ч.6 ст.35 ЗК України використання земельних ділянок садівницьких товариств здійснюється відповідно до закону та статутів цих товариств.

Статтею 39 ЗК України передбачено, що використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України від 20.05.1995 №687-ХІV «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об`єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Згідно з ч.ч.2, 3 ст.8 Закону України від 17.02.2011 №3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон №3038) планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку.

Рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, районними, обласними радами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації.

Відповідно до ч.2 ст.24 Закону №3038 зміна функціонального призначення територій не тягне за собою припинення права власності або права користування земельними ділянками, які були передані (надані) у власність чи користування до встановлення нового функціонального призначення територій.

Забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.

Згідно з ч.2 ст.24 Закону №3038 зміна цільового призначення земельної ділянки, яка не відповідає плану зонування території та/або детальному плану території забороняється.

Відповідно до ч.1 ст.26 Закону №3038 забудова територій здійснюється шляхом розміщення об`єктів будівництва.

Частина друга ст.26 Закону №3038 визначає, що суб`єкти містобудування зобов`язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об`єктів.

Згідно з ч.3 ст.26 Закону №3038 виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону.

Частиною 4 ст.26 Закону №3038 визначено, що право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Відповідно до ст.27 Закону №3038 забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт).

Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 500 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.

Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів.

За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.

Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень. Для об`єктів, зазначених у частині першій цієї статті, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника.

Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Пунктом 1.2 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом від 05.07.2011 №103 Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (далі - Порядок №103), визначено, що будівельний паспорт забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт) визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці.

Згідно з п.1.4 Порядку №103 розроблення будівельного паспорта здійснюється в межах населених пунктів - відповідно до наявної містобудівної документації на місцевому рівні.

Відповідно до п.2.1 Порядку №103 видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять: заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку; засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію; ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об`єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об`єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо); проект будівництва (за наявності); засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.

Пунктом 2.3 Порядку №103 визначено, що уповноважений орган містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

З огляду на п.2.4 Порядку №103 пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику з таких підстав: неподання повного пакета документів, визначених пунктом 2.1 або 2.2 цього розділу; невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Згідно з п.п.7, 9 ч.1 ст.1 Закону №3038 містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій; план зонування території (зонінг) - містобудівна документація, що визначає умови та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.

Частиною 1 статті 16 Закону №3038 визначено, що планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

Відповідно до абз.1, 4 ч.1 ст.17 Закону №3038 генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.

У складі генерального плану населеного пункту може розроблятися план зонування території цього населеного пункту. План зонування території може розроблятися і як окрема містобудівна документація після затвердження генерального плану.

Отже, право власника або користувача на забудову земельної ділянки може бути реалізоване за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації. При цьому, невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам, є підставою для повернення пакету документів щодо видачі будівельного паспорта.

29.12.2011 рішенням №3-505 Черкаської міської ради затверджений Генеральний план міста Черкаси. Рішенням від 04.12.2014 №2-513 затверджений План зонування території міста Черкаси.

Суд установив, що земельна ділянка, стосовно видачі будівельного паспорта забудови якої звернувся позивач, з огляду на План зонування території міста Черкаси віднесена до території санітарно-захисних зелених насаджень та вулично-дорожної мережі і перебуває в зоні транспортної інфраструктури ТР-3. На час розгляду справи План зонування території міста Черкаси розроблений як окрема містобудівна документація після затвердження генерального плану, є діючим та в силу ч.2 ст.5 Закону №3038 обов`язковим до виконання всіма суб`єктами містобудування.

Отже, за наявності затвердженого Плану зонування території та не зміненого цільового призначення земельної ділянки позивача питання видачі будівельного паспорта належить вирішувати з урахуванням встановлених ними умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.

Викладене узгоджується з висновками Верховного Суду викладеними у постановах від 16.07.2019 у справі №520/8970/18 (провадження №К/9901/15916/19), від 28.10.2019 у справі №820/4909/17 (провадження №К/9901/58871/18).

Врахувавши викладене, суд дійшов висновку, що у заявлених спірних правовідносинах, повертаючи позивачу пакет документів щодо видачі будівельного паспорта з підстави невідповідності намірів забудови містобудівній документації, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та Законами України, обґрунтовано та з дотриманням інших засад визначених ч.2 ст.2 КАС України. Відповідач не допустив необгрунтованого втручання у право власності позивача, оскільки мета містобудівної документації - створення та підтримання повноцінного життєвого середовища з урахуванням балансу інтересів.

Європейський суд з прав людини у рішеннях у справах «Стретч проти Сполученого Королівства» та «Ісмаїлов проти Російської Федерації» наголошує на одному з обов`язкових критеріїв правомірності втручання у право мирного володіння майном - його «пропорційності», «справедливій рівновазі» між суспільним та приватним інтересами. Складові цього критерію не є універсальними (абсолютними), оскільки не існує чіткого, виключного переліку обставин, установлення яких беззаперечно свідчитиме про додержання чи порушення цієї «справедливої рівноваги».

Отже, позовні вимоги є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.

Зважаючи на результат вирішеного спору, відсутні підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. Відмовити повністю у задоволенні адмінітративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до ДЕПАРТАМЕНТУ АРХІТЕКТУРИ ТА МІСТОБУДУВАННЯ ЧЕРКАСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (18000, Черкаська обл., місто Черкаси, вулиця Байди Вишневецького, будинок 36; код ЄДРПОУ 38715770) про:

визнання протиправною та скасування відмови у видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, оформленої листом від 10.12.2020 №01-22/73826;

зобов`язання повторно розглянути питання видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (кадастровий номер 7110136400:03:047:0082, площею 0,0503 га, яка розташована за адресою: м.Черкаси, садове товариство «Хімік» Черкаського міського об`єднання садівничих товариств «Садівник») №608.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Ухвала набирає законної сили з моменту підписання повного її тексту та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом 15 днів.

Суддя А.М. Бабич

Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 31.03.2021.