
Справа № 560/2025/21
РІШЕННЯ
іменем України
31 березня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук А.М.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання рішення протиправним, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить визнати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 25.11.2020 за №220550000976 щодо відмови у призначені ОСОБА_1 , пенсії за віком на пільгових умовах із заниженням пенсійного віку протиправним. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 , пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.1 статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 01.09.2020.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком достроково як учаснику бойових дій, маючи необхідний трудовий стаж та подавши усі необхідні документи.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом від 15.01.2021 №2200-0304-8/2532 повідомило про відмову в призначенні пенсії у зв`язку з недостатністю необхідного страхового стажу. У вказаному листі зазначалось про те, що до страхового стажу позивача не враховано період роботи з 13.09.1982 по 06.12.1982, оскільки трудова книжка заповнена з порушенням вимог Інструкції, а саме дата народження на титульній сторінці дописана іншим чорнилом. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 25.11.2020 №220550000976 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком згідно статті 115 Закону №1058-IV у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу 25 років.
Позивач вважає відмову відповідача незаконною, звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.03.2021 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
У відзиві Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області позов не визнає, вважає, що до страхового стажу позивача правомірно не враховано період роботи з 13.09.1982 по 06.12.1982, оскільки трудова книжка заповнена з порушенням вимог Інструкції, а саме дата народження на титульній сторінці дописана іншим чорнилом. Просить у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, а також оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 11.09.2020, після досягнення ним 55-річного віку звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком достроково, подавши трудову книжку та інші наявні у нього документи, необхідні для підтвердження трудового стажу.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 25.11.2020 №220550000976 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком згідно статті 115 Закону №1058-IV у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу 25 років.
25.11.2020 ОСОБА_1 повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо призначення дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій, при зверненні позивач додав трудову книжку від 13.09.1982 НОМЕР_1 .
Листом від 15.01.2021 №2200-0304-8/2532 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило про відмову в призначенні пенсії у зв`язку з недостатністю необхідного страхового стажу. До страхового стажу позивача не враховано період роботи з 13.09.1982 по 06.12.1982, оскільки трудова книжка заповнена з порушенням вимог Інструкції, а саме дата народження на титульній сторінці дописана іншим чорнилом.
Позивач, вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Відповідно до статті 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ (надалі - Закон України №1788-ХІІ) військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейські, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов`язку (...) мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років.
Аналогічне положення щодо права на дострокову пенсію за віком, а також вимога щодо стажу міститься у п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» .
Позивач є учасником бойових дій, що доводиться наявними у справі та у пенсійній справі доказами: копією посвідчення учасника бойових дій НОМЕР_2 , виданого 24.12.2015, довідками про періоди та місце служби позивача, у тому числі про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України. Зазначені обставини відповідач не заперечує.
Таким чином, позивач підпадає під дію вищезгаданих норм Законів України, які визначають право на пільгові умови призначення пенсії за віком.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - це період, протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з ч. 2 ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку ( до 01.01.2004 року) - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Разом з тим, як вбачається зі змісту відповіді відповідача, ним не враховано до страхового стажу ОСОБА_1 саме той період, який міг бути підтверджений на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (період з 13.09.1982 по 06.12.1982).
Згідно зі ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно даних трудової книжки, позивач з 13.09.1982 по 06.12.1982 працював у Вовковинецькій експериментальній фабриці.
Відмовляючи у зарахуванні зазначеного періоду з 13.09.1982 по 06.12.1982, відповідач вказує на те, що трудова книжка заповнена з порушенням вимог Інструкції, а саме дата народження на титульній сторінці дописана іншим чорнилом, тому такий період не може бути зарахований.
Суд не погоджується з такими доводами, з огляду на таке.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі по тексту - Порядок № 637).
Згідно з п. 1 Порядку № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п. 3 Порядку № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
З аналізу наведених положень, суд доходить висновку, що надання особою до Пенсійного органу уточнюючих довідок на підтвердження наявного трудового стажу при призначенні пенсії за віком потрібно лише в тих випадках, коли відсутня трудова книжка або відповідні записи в ній.
Відповідно до п. 20 Порядку, підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Таким чином, підтвердження стажу роботи уточнюючими довідками потрібно лише в тих випадках, коли відсутня трудова книжка або відповідні записи в ній.
У випадку ж позивача необхідні записи в трудовій книжці наявні.
Дата народження на титульній сторінці, яка як зазначає відповідач дописана іншим чорнилом не можна ототожнювати з поняттям "неправильний" або "не точний" запис відомостей в трудовій книжці про роботу особи.
Суд зазначає, що обов`язок щодо оформлення та ведення трудових книжок покладається на роботодавця або уповноважену ним особу, які здійснюють заповнення трудової книжки, а не на працівника, тому наявність недоліків у заповненні трудової книжки не може бути підставою для неврахування до страхового стажу спірного періоду роботи позивача.
Верховний Суд у постановах від 24 травня 2018 року у справі № 490/12392/16-а (провадження № К/9901/2310/18) та від 04 вересня 2018 року у справі № 423/1881/17 (провадження № К/9901/22172/18) неодноразово висловлював позицію про те, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.
Крім того, протягом 2015-2019 років позивач брав участь в АТО на території Донецької та Луганської областей, що підтверджується довідками №152 та №153 від 15.04.2019.
Статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах.
Статтею 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, пов`язаній із захистом Вітчизни.
Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 4 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, і зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.
Пунктом 2.3 розділу 2 наказу Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014р. "Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років", зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року № 1294/2607, передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Відповідний висновок також міститься у постанові Верховного Суду від 05.06.2018 у справі № №348/347/17.
Отже, вказаний період, який зазначений у довідках №152 та №153 від 15.04.2019 підлягає кратному обрахуванню.
Загальний період мобілізації підлягає зарахуванню до пільгового стажу без пільгового обчислення у кратному розмірі.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 05 червня 2018 року по справі №348/347/17, від 30 липня 2019 року по справі №346/1454/17, від 02 квітня 2020 року по справі №185/4140/17.
Також суд звертає увагу відповідача, що навіть відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку (в індивідуальних відомостях про застраховану особу) відомостей про сплату підприємством-роботодавцем страхових внесків (єдиного внеску) не може бути самостійною підставою для позбавлення особи права на врахування стажу або на пенсію. Аналогічні правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 27.03.2018 року в справі №208/6680/16-а, від 24.05.2018 року в справі № 490/12392/16-а та від 04.09.2018 року в справі № 482/434/17.
Таким чином, відповідач протиправно не врахував наявний у позивача стаж, який був необхідним для вирішення питання про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 4 ч. 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
У даному випадку суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог з метою ефективного захисту прав та свобод людини та скасувати рішення №220550000976, прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 25.11.2020, про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Оскільки відповідачем не спростовано те, що позивач з 13.09.1982 по 06.12.1982 працював у Вовковинецькій експериментальній фабриці, а також не спростовані відповідні записи про це у трудовій книжці ОСОБА_1 , та не враховано участь в антитерористичній операції, яка підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці, а тому слід зобов`язати відповідача зарахувати вказані періоди позивача до стажу, що враховується при призначенні і виплаті пенсії за віком та зобов`язати повторно розглянути та вирішити заяву про призначення пенсії за віком відповідно до п. 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням встановлених судом обставин.
Враховуючи наведене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання рішення протиправним, зобов`язання вчинити дії задоволити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 25.11.2020 №220550000976 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу, що враховується при призначенні і виплаті пенсії за віком на пільгових умовах, період роботи з 13.09.1982 по 06.12.1982 та період, який зазначений у довідках №152 та №153 від 15.04.2019 про участь в антитерористичній операції - один місяць служби за три до стажу, та повторно розглянути і вирішити заяву ОСОБА_1 від 11.09.2020 про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням встановлених судом обставин.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя А.М. Ковальчук