
Справа № 560/5767/20
РІШЕННЯ
іменем України
31 березня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати пенсійну справу ОСОБА_1 , яка зберігалася в УПФУ Київського району м. Донецьку, втраченою по вині органів Пенсійного фонду України, та за відсутності в цьому вини позивача;
- визнати незаконною відмову у поновленні пенсійної справи ОСОБА_1 з боку Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відновити втрачену паперову пенсійну справу за місцем реєстрації позивача за адресою: АДРЕСА_1 ;
- зобов`язати відповідача здійснювати нарахування позивачу пенсії за віком на загальних підставах, як для громадянина України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що є пенсіонером за віком та з 01.01.2019 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію як внутрішньо переміщена особа. Вважає, що відповідач протиправно відмовив у відновленні його паперової пенсійної справи на основі трудової книжки, з підстав того, що пенсійна справа у паперовому вигляді перебуває в м. Донецьку на непідконтрольній території. При цьому, в силу положень статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" трудова книжка є основним документом, що підтверджує стаж роботи.
Вказує на те, що згідно з пунктом 4.8 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1), пенсійні справи зберігаються в органах, що призначають пенсії, за місцем проживання (реєстрації) або за місцем перебування пенсіонерів. При цьому ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Вважає, що на порядок отримання позивачем пенсії за віком не поширюється законодавство, яким врегульовано питання виплати (відновлення) пенсії внутрішньо переміщеним особам за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов`язкового державного страхування, оскільки на даний час він не може вважатися внутрішньо переміщеною особою.
До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволені позову. Зазначає, що згідно з довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 27.02.2019 №6806-5000046697 ОСОБА_1 27.02.2019 внесено в Єдину інформаційну базу даних внутрішньо переміщених осіб та поновлено виплату пенсії за новим місцем проживання з 01.04.2019 згідно з макетом електронної пенсійної справи.
Вказує, що неможливо відновити паперову пенсійну справу без оригіналів трудової книжки позивача та усіх документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, які залишилися в пенсійній справі ОСОБА_1 на непідконтрольній українській владі території в управлінні Пенсійного фонду в Кіровському районі м. Донецька.
Звертає увагу на те, що нарахування та виплата пенсії за віком проводиться ОСОБА_1 на загальних підставах, як громадянину України.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.10.2020 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.10.2020 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.11.2020 відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.03.2021 відповідь на відзив ОСОБА_1 повернуто без розгляду.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
ОСОБА_1 з 01.11.2014 перебував на обліку в Красноармійському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області як внутрішньо переміщена особа, що підтверджено довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 11.11.2014 №1427001464, в якій зазначено місце фактичного перебування - м. Родинське.
На підставі заяви позивача від 26.11.2018 у зв`язку з переїздом на нове місце проживання в смт. Смотрич Дунаєвецького району Хмельницької області Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зробило запит електронної пенсійної справи до Красноармійського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області.
Відповідно до супровідного листа Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області пенсія за попереднім місцем проживання виплачена по 31.12.2018.
Рішенням комісії з розгляду заяв громадян призначення державних пенсій, субсидій та призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Дунаєвецької районної державної адміністрації від 07.03.2019 №5 виплату пенсії поновлено з 01.04.2019.
Пенсія за період з 01.01.2019 по 31.03.2019 в сумі 42306,72 грн в листопаді 2019 року перерахована на банківський рахунок позивача.
Згідно з довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 27.02.2019 №6806-5000046697 ОСОБА_1 27.02.2019 внесено в Єдину інформаційну базу даних внутрішньо переміщених осіб та поновлено виплату пенсії за новим місцем проживання з 01.04.2019 згідно з макетом електронної пенсійної справи.
Розмір пенсії позивача з 01.07.2020 становить 17120,00 грн.
Позивач звернувся до відповідача з заявою від 30.05.2020, в якій, зокрема, просив вжити заходів щодо відновлення у паперовому вигляді його особової пенсійної справи за місцем постійного проживання, обраного відповідно до положень Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", за адресою: АДРЕСА_1 .
Листом від 02.07.2020 №3195-2691/Ц-03/8-2200/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило ОСОБА_1 про те, що запросити його паперову пенсійну справу немає можливості, оскільки вона залишилась на непідконтрольній українській владі території (в управлінні Пенсійного України в Кіровському районі м. Донецька).
Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.
IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до частини 3 статті 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Згідно з пунктом 2.1 розділу ІІ Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: 1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування; 2) документи про стаж; 3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року; 4) документи про місце проживання (реєстрації) особи; 5) документи, які засвідчують особливий статус особи.
Відповідно до пункту 2.23 розділу ІІ Порядку №22-1 документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.
Згідно з пунктом 4.2 розділу ІV Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Водночас, Законом України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" визначено особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на тимчасово окупованій території.
Згідно з частинами 2, 3 статті 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
За змістом розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення" та додатку 1 до нього, органи державної влади на території м. Донецька Донецької області не здійснюють свої повноваження, а будь які документи, видані такими органами, є недійсними і не створюють правових наслідків.
Зміст наведених норм свідчить про те, що паперова пенсійна справа повинна містити, зокрема, ряд документів в оригіналах. Проте, оригінали документів ОСОБА_1 залишились в матеріалах його пенсійної справи на непідконтрольній українській владі території. Як наслідок, за відсутності оригіналів документів, у відповідача відсутні підстави для відновлення паперової пенсійної справи позивача.
Суд вважає помилковими доводи позивача щодо достатності трудової книжки для відновлення його пенсійної справи, оскільки приписами законодавства, зокрема, пункту 2.1 розділу ІІ Порядку №22-1, встановлено ширший перелік документів, які надалі формуються в пенсійну справу особи.
Таким чином, відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог про визнання незаконною відмови у поновленні пенсійної справи ОСОБА_1 з боку Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відновити втрачену паперову пенсійну справу за місцем реєстрації позивача за адресою: АДРЕСА_1 .
Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача здійснювати нарахування позивачу пенсії за віком на загальних підставах, як для громадянина України, суд зазначає та враховує наступне.
Згідно з статтею 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
Відповідно до частини 1 статті 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення, здійснюється відповідно до законодавства України.
Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 №637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" призначення та продовження виплати довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509.
Призначення, відновлення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) (далі - пенсії) внутрішньо переміщеним особам, у тому числі особам, які відмовились відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження (далі - внутрішньо переміщені особи), здійснюються територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей, що містяться в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.
Суми пенсій, які не виплачено за період до місяця їх відновлення, обліковуються в органі, що здійснює пенсійні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
При цьому, частиною 3 статті 4 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Згідно з частинами 1, 2 статті 5 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.
Тобто, саме Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" має враховуватися при здійсненні нарахування та виплати пенсії позивачу. Доказів його не застосування пенсійним органом позивач не надав. Не здобуто таких доказів і судом.
Як встановив суд, нарахування та виплата пенсії за віком проводиться ОСОБА_1 на загальних підставах, як громадянину України.
Крім того, суд зазначає, що вичерпний список підстав для позбавлення статусу внутрішньо переміщеної особи (скасування довідки) прописаний в статті 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб". Так, підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:
1) подала заяву про відмову від довідки;
2) скоїла кримінальне правопорушення: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; вчинення кримінального правопорушення проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку або військового кримінального правопорушення;
3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;
4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;
5) подала завідомо недостовірні відомості.
Зі змісту наведених норм слідує, що до вичерпного списку підстав для позбавлення статусу внутрішньо переміщеної особи (скасування довідки) не входить купівля житла та реєстрація в ньому. Як наслідок, помилковим є твердження позивача про те, що внаслідок його реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , він більше не є внутрішньо переміщеною особою.
Крім того, суд зважає на те, що доказів скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 11.11.2014 №1427001464 позивач не надав. Не здобуто таких доказів і судом.
Таким чином, відсутні підстави для задоволення позовних вимог про зобов`язання відповідача здійснювати нарахування позивачу пенсії за віком на загальних підставах, як для громадянина України.
Щодо позовних вимог про визнання пенсійної справи ОСОБА_1 , яка зберігалася в УПФУ Київського району м. Донецьку, втраченою по вині органів Пенсійного фонду України, та за відсутності в цьому вини позивача, суд вважає відсутніми підстави для їх задоволення, оскільки на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області законодавчо не покладено ні зобов`язань щодо зберігання паперової пенсійної справи позивача, ні обов`язку відповідати за її зберігання іншими територіальними органами Пенсійного фонду України. Крім того, в матеріалах справи відсутні докази фізичної втрати паперової пенсійної справи позивача.
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач спростував, а позивач не підтвердив правомірність заявлених позовних вимог, а тому, в їх задоволенні слід відмовити.
Враховуючи положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України та відсутність підстав для задоволення позовних вимог, немає підстав для стягнення на користь позивача сплаченого ним судового збору.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк