Рішення № 95912476, 30.03.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.03.2021
Номер справи
540/313/21
Номер документу
95912476
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/313/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтовича І.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ, Пенсійний фонд), у якому просить:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області протиправними щодо перерахунку пенсії з 01.11.2020 у розмірі 60 відсотків від суми заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Херсонської області від 21.10.2020 №21-377вих-20 та встановлення обмеження при виплаті пенсії у її граничному максимальному розмірі, яка не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести перерахунок та виплату пенсії з 01.10.2020 з розрахунку 90 відсотків від загальної суми складових місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Херсонської області від 21.10.2020 №21-377вих-20, без обмеження пенсії у її граничному максимальному розмірі, який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше проведених виплат;

- стягнути судові витрати у розмірі 908 грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонські області;

- відповідно до ст. 382 КАС України встановити судовий контроль за виконанням рішення.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ з 28.10.2002 в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ, у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. У зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури, позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Херсонської області від 21.10.2020 №21-377вих-20. Відповідач при здійсненні перерахунку протиправно зменшив розмір пенсії у відсотках з 90 на 60 та застосував обмеження при її виплаті максимальним розміром, який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Враховуючи те, що позивач вже є пенсіонером, якому пенсія призначена на підставі ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ, тому до розміру його пенсії мають застосовуватися положення даного Закону в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, та не можуть застосовуватись обмеження її максимального розміру, визначені ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014. З огляду на зазначене, посилаючись на ст. 1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод у розрізі рішень Конституційного Суду України від 22.09.2005 №5-рп/2005, від 29.06.2010 № 17-рп/2010, від 22.12.2010 №23-рп/2010, від 11.10.2011 №10-рп/2011, висновки Верховного Суду України у рішеннях №21-348а/13, № 21-420а/13 від 10.12.2013, №21-2432/15 від 06.10.2015, №240/5401/18 від 04.02.2019, №360/1428/17 від 12.11.2019 що при перерахунку пенсії повинен застосовуватися саме той відсоток, що діяв на момент призначення, застосувавши рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8- рп/99 у справі № 1-16/99 щодо права на пільги, від 20.03.2002 №5- рп/2002 у справі № 1-15/2002 щодо пільг, компенсацій і гарантій, та від 11.10.2005 №8-рп/2005 у справі № 1-21/2005 про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання, зазначено про необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності для певної категорії громадян, що перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, № 10-рп/2008 у справі № 1 -28/2008 від 22.05.2008 що однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування чи звуження їх змісту та обсягу при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, в обґрунтування неправомірних дій відповідача позивач посилається на позиції викладені у рішеннях Київського апеляційного адміністративного суду від 03.02.2016 по справі №753/20917/15-а та № 698/425/15-6, Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.02.2016 по справа № 428/11194/15-а, Верховного Суду України від 01.07.2014 по справі № 21-244а14, Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 640/22402/19 від 25.02.2020 просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

02.02.2021 ухвалою суду відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

19.02.2021 від представника відповідача надійшов до суду відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог за необґрунтованістю та безпідставністю. Зазначає, що оскільки абз.6 ч.15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ та з урахуванням ст. 2 Закону України від 08.07.2011 №3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» визначено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів. Крім того, на сьогоднішній день діє норма розрахунку пенсії відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ, яка визначає відсотковий розмір пенсії від суми місячної заробітної плати, а саме 60%. До своєї заяви від 26.10.2020 позивач долучив довідку прокуратури Херсонської області від 21.10.2020 №21-377вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, та згідно даної довідки за нормами, чинними на 11.09.2020 за відповідною (прирівняною) посадою начальника відділу, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-рп(II)2019 та статей 81, 86 Закону України «Про прокуратуру» складає 83 472, 66 грн., за результатами перерахунку, при заробітній платі 83 472,66 грн. розмір пенсії з 01.10.2020 складає 50083,60 грн. (83472,66 грн. х 60%). Проте, враховуючи обмеження, визначені ст. 86 Закону № 1697-VІІ, розмір пенсії до виплати з 01.10.2020 становить 17120,00 грн. (1712,00 грн. х 10 де 1712,00 грн. є прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 01.07.2020

відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік»). У листопаді 2020 року були нараховані кошти у сумі 24906,41 грн., у тому числі: 17120,00 грн. - пенсія за листопад + 7786,41 грн. - доплата по перерахунку пенсії за жовтень 2020 року. З 01.12.2020 відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, встановлено у розмірі 1769,00 грн., у зв`язку з чим, враховуючи обмеження, визначені ст. 86 Закону №1697-VІІ, розмір пенсії до виплати з 01.12.2020 становить 17690,00 грн. (1769,00 грн. х 10). Також, представник відповідача вказує на безпідставність заявлення вимог позивача про перерахунок пенсії у розмірі 90% від суми заробітної плати за поданою довідкою прокуратури, без обмеження граничного її розміру згідно зі ст. 501 Закону № 1789-ХІІ зазначена норма з 01.01.2015 є не чинною. На підставі викладеного, посилаючись на висновки Верховного Суду України у постанові від 17.04.2018 № 766/10614/16-а представник відповідача вважає, що не порушував прав позивача, дії суб`єкта владних повноважень законодавчо обґрунтовані та є відповідно законними.

22.02.2021 до суду надійшла відповідь позивача на відзив представника відповідача щодо заявлених позовних вимог, в якому ОСОБА_1 наполягає на задоволенні позову та зауважив, що відповідач неправомірно застосовує щодо позивача норми Закону №3668-VІ, та Закону України «Про прокуратуру» 1697-VІІ, оскільки дані Закони не застосовується до осіб, яким раніше уже призначена пенсія. Вказав також на те, що у 2016 році відповідач ГУ ПФУ в Херсонській області безпідставно з тих же мотивів уже відмовляв йому в перерахуванні пенсії, в межах 90 відсотків без обмежень, але рішення ГУПФУ області у 2016 році було скасовано у місцевому суді м. Херсона і залишено без зміни в апеляційній інстанції, відповідно, тільки після судових втручань пенсію було перераховано в розмірі 90 відсотків від нових виплат; безпідставне посилається відповідача на постанову Верховного Суду України від 17.04.2018 № 766/10614/16-а, яка не має в собі розгляд аналогічного проблемного питання; наполягав на тому, що має право на перерахунок пенсії відповідно до вимог до ст.501 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ та ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VІІ в первинній редакції, згідно рішення Другого сенату Конституційного суду України від 13.12.2019 №7-р(11)2019) в розмірі 90% від суми усіх складових заробітку з 01.10.2020, без обмеження граничного розміру пенсії.

Відповідно до ч. 1, 2, 3 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву (ч.7 ст.262 КАС України).

Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що справа підлягає розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Розглянувши надані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд зазначає наступне.

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та з 01.10.2002 отримує пенсію за вислугою років відповідно до ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ, виходячи з розрахунку 90% від суми заробітної плати. Має посвідчення серії НОМЕР_1 виданого Управлінням Пенсійного фонду України в Комсомольському районі 28.10.2002.

26.10.2020 позивач звернувся до Пенсійного фонду із заявою про перерахунок призначеної йому пенсії на підставі довідки прокуратури Херсонської області №21-377вих-20 від 21.10.2020 про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії, відповідно до рішення Конституційного суду України від 13.12.2019 №7-р (11)2019, ст.ст. 81, 86 Закону України «Про прокуратуру».

З наявної у справі довідки прокуратури Херсонської області №21-377вих-20 від 21.10.2020 вбачається розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019, ст.ст. 81, 86 Закону України «Про прокуратуру» розмір заробітної плати (грошового забезпечення) за нормами, чинними на 11.09.2020 за відповідною (прирівняною посадою) начальника відділу (старшого прокурора області) зазначено у сумі 83 472,66 грн., що складається із посадового окладу - 46 160,00 грн., надбавки за вислугу років (40%) - 18 464,00 грн., надбавки за роботу з таємними документами (15%) - 6 924,00 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення 1/12 - 5 962,33 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань 1/12 - 5962,33 грн.

Проте, листом № 367-133/Л-02/8-2100/21 від 25.01.2021, до якого було долучено виписку з рішення Пенсійного фонду 965210176113 від 28.10.2020, ГУ УПФУ повідомило позивача про перерахунок пенсії при заробітній платі 83472,66 грн., у розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати та встановлення обмеження при виплаті мені пенсії у її граничному максимальному розмірі, яка не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

З дослідженого судом листа Пенсійного фонду № 367-133/Л-02/8-2100/21 вбачається посилання останнього на норми ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VІІ та Закону України від 08.07.2011 №3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та зазначено, про те, що враховуючи отриману довідку прокуратури Херсонської області від 21.10.2020 №21-377вих-20, за результатами перерахунку, при заробітній платі 83 472,66 грн. розмір пенсії з 01.10.2020 складає 50083,60 грн. (83472,66 грн. х 60%), проте, враховуючи обмеження, визначені ст.86 Закону № 1697-VІІ, розмір пенсії до виплати з 01.10.2020 становить 17120,00 грн. (1712,00 грн. х 10 де 1712,00 грн. є прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 01.07.2020 відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік»). У листопаді 2020 року були нараховані кошти у сумі 24906,41 грн., у тому числі: 17120,00 грн. - пенсія за листопад + 7786,41 грн. - доплата по перерахунку пенсії за жовтень 2020 року. З 01.12.2020 відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, встановлено у розмірі 1769,00 грн., у зв`язку з чим, враховуючи обмеження, визначені ст.86 Закону № 1697-VІІ, розмір пенсії до виплати з 01.12.2020 становить 17690,00 грн. (1769,00 грн. х 10). Дані обставини, викладені у зазначеному листі підтверджені представником відповідача у поданих до суду запереченнях на позовну заяву.

З наданої до справи позивачем виписки з рішення Пенсійного фонду №965210176113 від 28.10.2020 вбачається здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2020 із розрахунку 60% від заробітку та застосуванням максимального розміру пенсії, який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, та визначено розмір пенсії з 01.10.2020 по 30.11.2020 - 17120,00 грн., з 01.12.2020 довічно - 17690,00 грн.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Таким чином, предметом даних позовних вимог є визнання протиправними дій Пенсійного фонду щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2020 у розмірі 60 відсотків від суми заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Херсонської області від 21.10.2020 №21-377вих-20 та встановлення обмеження при виплаті пенсії у її граничному максимальному розмірі, яка не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність та зобов`язання останнього провести перерахунок та виплату пенсії з 01.10.2020 з розрахунку 90 відсотків від загальної суми складових місячної заробітної плати, відповідно до зазначеної довідки прокуратури Херсонської області, без обмеження пенсії у її граничному максимальному розмірі. Враховуючи позицію позивача, яка ґрунтується на висновках викладених у рішенні Конституційного суду України від 13.12.2019 №7-р (11)2019 з урахуванням практики інших судів, в свою чергу представник відповідача вказує на законності своїх дій посилаючись на норми ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VІІ та Закону України від 08.07.2011 №3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», у зв`язку з чим суд вражає необхідним встановити наявність правомірності чи протиправності дій Пенсійного фонду по відношенню до ОСОБА_1 з підстав здійснення перерахунку пенсії у розмірі 60 відсотків від суми заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Херсонської області від 21.10.2020 №21-377вих-20 враховуючи наявність висновків рішення Конституційного суду України від 13.12.2019 №7-р (11)2019.

Суд вважає необхідним зазначити, що згідно ч. 1 та ч. 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до п. 3 та п. 4 ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема: визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Зокрема, ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На час призначення ОСОБА_1 пенсії пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури регламентувалося ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ).

Згідно з ч. 1 ст. 501 Закону №1789-ХІІ (в редакції від 17.01.2002, чинної на час виходу позивача на пенсію) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2%, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку.

Відповідно до ч. 12 ст. 501 Закону №1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч. 17 ст. 501 Закону №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Закону України від 08.07.2011 №3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668-VІ) до ст. 501 Закону №1789-ХІІ внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Даним Законом №3668-VІ також зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80% місячного заробітку.

При цьому, положення ст. 501 Закону №1789-ХІІ щодо підстав і порядку перерахунку пенсій прокурорам у зв`язку з прийняттям Закон № 3668-VІ змін не зазнали. Відбулася лише зміна порядкового номеру частин статті, що регламентували вказаний порядок і підстави (частина 12 на частину 13, частина 17 на частину 18).

14.10.2014 прийнято новий Закон України «Про прокуратуру» №1697-VII (далі - Закон №1697-VII), який набрав чинності з 15.07.2015. Порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури було врегульовано ст. 86 цього Закону, відповідно до частини 20 якої (у первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Надалі, згідно із Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України від 28.12.2014 №76-VІІІ, який набрав чинності 01.01.2015 (далі Закон № 76-VІІІ) ч. 18 ст. 501 Закону №1789-ХІІ (в редакції № 3668-VІ) та ч. 20 ст. 86 №1697-VII викладено в нових, однакових редакціях такого змісту: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України». Цим же Законом розмір пенсії у відсотках до заробітної плати зменшено з 70 до 60.

Таким чином, з моменту призначення ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону №1789-ХІІ до ст. 501 цього Закону неодноразово вносилися зміни. В той же час, змінена редакція ст. 501 Закону №1789-ХІІ та положення інших законів з питань пенсійного забезпечення суттєво звужують і обмежують зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання ними чинності, оскільки передбачають зменшення розміру пенсії у відсотках до заробітної плати, запроваджують обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.

У рішенні від 05.04.2001 Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58), тобто дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Суд зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивачу пов`язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії, при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.

Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивачу, має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, з урахуванням посадового окладу, надбавки за класний чин, надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливо важливої роботи, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, підвищення окладу працівникам, які здійснюють нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах та інших заходів примусового характеру, щомісячної премії, отже внесені Законами № 3668-VІ, №76-VІІІ зміни до ст. 501 Закону №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосувалися порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Вказана правова позиція узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постановах від 03.05.2018 по справі № 308/11498/16-а, від 19.06.2018 по справі №583/2264/17, від 31.07.2019 по справі № 569/4150/16-а.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідач протиправно зменшив розмір пенсії позивача ОСОБА_1 під час її перерахунку до 60% від заробітку.

Суд, також у даній справі враховує повідомлення позивача про обставини оскарження в судовому порядку рішення Комісії управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні від 18.07.2016 № 97 про відмову гр. ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 86 Закону №1697-VII за довідкою прокуратури Херсонської області від 06.07.2016 №18/227вих-16 про заробітну плату, під час вирішення якої судом було визнано неправомірними дії Пенсійного фонду щодо відмови у здійснення перерахунку пенсії в належному розмірі. Зокрема, судом встановлено, що у справі № 766/7729/16-а 01.09.2016 Херсонським міським судом Херсонської області було задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 , визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90% середньомісячної (чинної) заробітної плати відповідно до ст.501 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 року № 358/95-ВР у редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-111, що діяла станом на липень 2009 року) на підставі довідки прокуратури Херсонської області № 18/227вих-16 від 06.07.2016 року про заробітну плату та визнано протиправними діяння комісії управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні щодо відмови у перерахунку розміру пенсії, зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок призначеної пенсії за вислугою років у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до постанов КМУ №505 від 31.05.2012 року №763 від 30.09.2015 року та №1013 від 09.12.2015 року згідно з вимогами ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 року №358/95-ВР у редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-111, що діяла станом на 2002- 2009 року) з розрахунку 90 % від середньої (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури згідно довідки прокуратури Херсонської області №18/227вих-16 від 06.07.2016 року, починаючи з 01.01.2016 року, без обмежень граничного розміру пенсій та здійснювати відповідні виплати, а також виплатити різницю між фактично отриманою та належною до оплати сумою пенсії. За наслідками апеляційного розгляду Одеським апеляційним адміністративним судом 14.11.2016 апеляційну скаргу Пенсійного фонду повернуто апелянту, таким чином, рішення суду першої інстанції набрало законної сили 14.11.2016. Представник відповідача з даного приводу зауважень та доповнень у поданому до суду відзиві не виклав, наполягав на безпідставності заявлених позовних вимог у даній справі. Таким чином, суд вбачає сталий характер поведінки Пенсійного фонду по не здійсненню перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами діючого законодавства відповідно до новосформованої та отриманої довідки прокуратури Херсонської області про розмір заробітної плати, яка періодично збільшується та має відповідно враховуватись під час перерахунку та визначенню розміру пенсії особі.

Відповідно до ч.15 ст. 86 №1697-VII (в редакції Законів України №911-VІІІ від 24.12.2015, №1774-VІІІ від 06.12.2016 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Положення про встановлення тимчасового обмеження на періоди з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року та з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року максимального розміру пенсії у розмірі 10740 грн. визначено Законом України від 24.12.2015 № 911-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України та Законом України від 06.12.2016 №1774-VІІІ. При цьому, згідно з п. 1 та 2 Прикінцевих положень Закону № 911-VІІІ, цей Закон набирає чинності з 1 січня 2016 року та дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року. Крім того, відповідно до п. 1 Прикінцевих Положень Закону №1774-VІІІ цей Закон набирає чинності з 1 січня 2017 року.

З наведеного слідує, що законодавець чітко визначив коло суб`єктів, на яких поширюється дія даної норми, до якого позивач не входить, так як у даних правовідносинах має місце перерахунок пенсії, а не її призначення.

Оскільки позивачу пенсія була призначена у 2002 році, що не заперечується представником відповідача, отже, до розміру його пенсії не можуть застосовуватись обмеження максимального розміру пенсії, визначені частиною п`ятнадцятої ст. 86 №1697-VII . При цьому суд звертає увагу, що наведені вище положення, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, в цілому визнано неконституційним відповідно до Конституційного суду України від 13.12.2019 №7-р (11)2019.

Отже, враховуючи викладене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії без обмеження її максимальним розміром.

Відповідно до п. 2 ст. 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

В даному випадку судом встановлено наявність рішення Пенсійного фонду №965210176113 від 28.10.2020 щодо здійснення перерахунку пенсії з 01.10.2020 у розмірі 60 відсотків від суми заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Херсонської області від 21.10.2020 №21-377вих-20 та встановлення обмеження при виплаті пенсії у її граничному максимальному розмірі, яка не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача на належний йому розмір соціального забезпечення є визнання неправомірними дій Пенсійного фонду щодо здійснення перерахунку пенсії з 01.10.2020 у розмірі 60 відсотків від суми заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Херсонської області від 21.10.2020 №21-377вих-20 та встановлення обмеження при виплаті пенсії у її граничному максимальному розмірі, яка не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, визнання неправомірним та скасування рішення ГУ ПФУ №965210176113 від 28.10.2020 про перерахунок пенсії позивачу в частині розрахунку 60% від заробітку і застосуванні максимального розміру пенсії, який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність та зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 01.10.2020 з розрахунку 90 відсотків від загальної суми складових місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Херсонської області від 21.10.2020 №21-377вих-20, без обмеження пенсії у її граничному максимальному розмірі відповідно до ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, з урахуванням раніше проведених виплат.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частина 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Проте, представником відповідача не надано до суду належних та допустимих доказів, відповідно до положень ст.ст. 72-79 КАС України, на підтвердження законності прийнятого рішення №965210176113 від 28.10.2020 та вчинення дій щодо перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 .

Щодо вимоги позивача про встановлення судового контролю відповідно до ст. 382 КАС України, суд зазначає, що ч. 1 ст. 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Наведені процесуальні приписи не є імперативними, передбачають диспозитивну поведінку суду щодо зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, суд вважає, що зобов`язати надати такий звіт, це право суду, а не обов`язок. В даному спорі суд не вбачає підстав для зобов`язання Пенсійного фонду подати звіт про виконання судового рішення, оскільки позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання даного рішення суду.

Крім того, суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до ст.383 КАС України особа - позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України на користь позивача підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір у сумі 908,00 грн.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 60 відсотків від заробітку і застосуванні максимального розміру пенсії, зазначеної у довідці прокуратури Херсонської області від 21.10.2020 №21-377вих-20 та встановлення обмеження при виплаті пенсії у її граничному максимальному розмірі, яка не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Визнання неправомірним та скасування рішення управління Пенсійного фонду України в Херсонській області №965210176113 від 28.10.2020 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 в частині розрахунку 60% від заробітку і застосуванні максимального розміру пенсії, який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м. Херсон, вул.28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057) здійснити з 01.10.2020 перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) пенсії за вислугу років виходячи з розрахунку 90% від суми заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії, на підставі довідки прокуратури Херсонської області №21-377вих-20 від 21.10.2020 без обмеження пенсії у її граничному максимальному розмірі відповідно до ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, з урахуванням раніше проведених виплат.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057) витрати по сплаті судового збору в сумі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя І.І. Войтович

кат. 112010201