
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Справа №500/43/21
31 березня 2021 рокум. Тернопіль Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мартиць О.І. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДПС у Тернопільській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
04 січня 2021 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Тернопільській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.
Ухвалою суду від 11.01.2021 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення виявлених недоліків. У встановлений судом строк вимоги ухвали суду виконані.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 01.02.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. У справі призначено судове засідання на 01.03.2021.
01.03.2021 від позивача через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду поступило клопотання про заміну Головного управління ДПС у Тернопільській області на правонаступника Головне управління ДПС у Тернопільській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, обґрунтоване реорганізацію податкових органів.
В судовому засіданні 01.03.2021 розгляд справи відкладено до 31.03.2021.
31.03.2021 від Головного управління ДПС у Тернопільській області до суду поступило клопотання про розгляд справи №500/43/21 без участі представника позивача. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить задовольнити.
Відповідач фізична особа-підприємець ОСОБА_1 у судове засідання 31.03.2021 повторно не прибув, відзив на позов не надав, про причини неявки суду не повідомив.
Суд здійснив всі, передбачені Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заходи щодо належного повідомлення відповідача про розгляд даної справи, відповідач вважається належним чином повідомленим про дату, час і місце розгляду справи, а його неприбуття не перешкоджає судовому розгляду.
Так, про судове засідання 01.03.2021 відповідач повідомлений 04.02.2021, а про розгляд справи 31.03.2021 - 11.03.2021, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Згідно частини третьої статті 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до частини дев`ятої статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Частиною четвертою статті 229 КАС України визначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку за можливе розглянути адміністративну справу №500/43/21 у порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
При цьому суд також враховує, що дана справа є справою незначної складності, для якої пріоритетним є швидке її вирішення.
Вирішуючи питання заміни сторони правонаступником, суд керується такими мотивами та положеннями законодавства.
Згідно зі статтею 52 КАС України у разі вибуття або зміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" (далі - Постанова №893) вирішено ліквідувати, як юридичні особи публічного права, територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, до якого у тому числі, включено Головне управління ДПС у Тернопільській області.
Абзацом 3 пункту 2 Постанови №893 установлено, що територіальні органи ДПС України, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення ДПС України територіальних органів згідно з абзацом 4 пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається ДПС України після здійснення заходів, пов`язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи ДПС України, що будуть утворені згідно з абзацом 4 пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, та заповненням 30% вакансій.
В абзаці 4 пункту 2 Постанови №893 закріплено, що права та обов`язки територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять до ДПС України та її територіальних органів.
Наказом ДПС України від 30.09.2020 №529 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" вирішено утворити як відокремлені підрозділи ДПС України територіальні органи за переліком згідно з додатком, до якого, зокрема, включено Головне управління ДПС у Тернопільській області.
Наказом ДПС України від 24.12.2020 №755 "Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій" розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС України, утвореними як її відокремлені підрозділи, повноважень і функцій територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до пункту 1 Постанови №893.
Відповідно до приписів постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 та наказу Державної податкової служби України від 30.09.2020 №529 відбулось компетенційне правонаступництво між Головним управлінням ДПС у Тернопільській області (у якості правопопередника зі статусом юридичної особи публічного права) та Головним управлінням ДПС у Тернопільській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу ДПС (у якості правонаступника зі статусом структурного підрозділу органу державної виконавчої влади - юридичної особи публічного права).
У розумінні підпункту 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України Державна податкова служба України та Головне управління ДПС у Тернопільській області, утворене на правах відокремленого підрозділу ДПС, є окремими податковими органами та окремими контролюючими органами як центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, та територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. З огляду на приписи пункту 41.4 статті 41 ПК України і Державна податкова служба України, і Головне управління ДПС у Тернопільській області, утворене на правах відокремленого підрозділу ДПС, є окремими органами стягнення.
За змістом положень пунктів 7-9 частини першої статті 4, частин першої, третьої статті 43, частини першої статті 46 КАС України участь в адміністративній справі у якості сторони може брати або юридична особа публічного права (посадова чи службова особа цього суб`єкта права), або орган державної влади без статусу юридичної особи (посадова чи службова особа цього органу державної влади), або інший суб`єкт при здійсненні публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства.
Згідно з частиною першою статті 4 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" міністерства та інші центральні органи виконавчої влади є юридичними особами публічного права і відповідно до частини першої статті 16 цього Закону утворюються для виконання окремих функцій з реалізації державної політики як служби, агентства, інспекції, комісії.
Частиною другою статті 21-1 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" визначено, що територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є органами державної влади.
Таким чином, структурні відокремлені підрозділи органу державної виконавчої влади (а саме центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику) є самостійними органами державної влади без статусу юридичної особи, а тому наділені адміністративною процесуальною дієздатністю.
З огляду на викладене, клопотання представника позивача про заміну сторони правонаступником підлягає задоволенню, у цій справі необхідно допустити заміну позивача Головне управління ДПС у Тернопільській області на його правонаступника Головне управління ДПС у Тернопільській області як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України.
Керуючись статтями 52, 205, 229, 241, 243, 248 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Перейти до розгляду справи №500/43/21 за позовом Головного управління ДПС у Тернопільській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в порядку письмового провадження.
Клопотання Головного управління ДПС у Тернопільській області про заміну позивача правонаступником задовольнити.
Допустити в адміністративній справі за позовом Головного управління ДПС у Тернопільській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу заміну позивача Головне управління ДПС у Тернопільській області на правонаступника Головне управління ДПС у Тернопільській області як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вулиця Білецька, 1, місто Тернопіль, 46003, код ЄДРПОУ: 44143637).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Мартиць О.І.