
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№466/9884/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 березня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , який діє в інтересах малолітньої дочки ОСОБА_2 до Шевченківської районної адміністрації виконавчого комітету Львівської міської ради, за участю третьої особи ОСОБА_3 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 , який діє в інтересах малолітньої дочки ОСОБА_2 , звернувся до суду з позовом до Шевченківської районної адміністрації виконавчого комітету Львівської міської ради, за участю третьої особи ОСОБА_3 в якому просить суд:
- визнати бездіяльність Шевченківської районної адміністрації виконавчого комітету Львівської міської ради протиправною та зобов`язати Шевченківську районну адміністрацію виконавчого комітету Львівської міської ради провести перевірку використання аліментів ОСОБА_3 за заявою ОСОБА_1 від 02.11.2020.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 02.11.2020 позивач звернувся до Шевченківської районної адмністрації виконавчого комітету Львівської міської ради із заявою щодо здійснення перевірки цільового витрачання аліменті вна дитину пакош ОСОБА_2 . Проте, відповідач протиправно відмовив у проведнні такої перевірки.
Представник відповідача подав відзив на позовну заяву від 23.02.2021 (вх. № 12011). Вказує, що після ґрунтовного та всебічного вивчення звернення позивача та аналізу викладеного тексту і враховуючи те, що до заяви не долучено необхідних квитанцій, позивачу невідкладно підготовлена та скерована письмова відповідть (оскаржувана дія) із зазначенням причин та підстав не можливості вжиття заходів відповідно до повноважень відповідача з посиланням на нормативно правовий акт, який встановлює порядок та процедуру здійснення перевірки.
Третя особа пояснень до суду не подала, хоча про відкриття провадження у справі була належним чином повідомлена.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини.
Відповідно до свідоцтва про народження від 15.04.2014 серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 є батьком ОСОБА_2 .
Згідно з долучених квитнцій ОСОБА_1 сплачує кошти на утримання дитини ОСОБА_2 (аліменти).
02.11.2020 ОСОБА_1 звернувся до Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради із заявою про здійснення перевірки цільового використання аліментів, що були сплачені ним на утримання дитини - ОСОБА_2 .
Листом від 12.11.2020 № 260001-вих-89908 Шевченківська районна адміністрація Львівської міської ради повідомила ОСОБА_1 , про те, що процедура здійснення контролю за цільовим витрачанням коштів на утримання дитини (аліментів) регулюється «Порядком здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину» затвердженим Наказом Міністерства соціальної політики України від 15.11.2018 року №1713 ( далі- Порядок). Відповідно до п. 4 Порядку для підтвердження сплати аліментів разом із заявою платник аліментів обов`язково подає розрахунок заборгованості зі сплати аліментів за останні 12 місяців, виданий відповідно до Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року № 512/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02 квітня 2012 року за № 489/20802, а також відомості про місце проживання отримувача аліментів. У разі повторного впродовж року звернення платника аліментів із заявою про проведення інспекційного відвідування подається розрахунок заборгованості зі сплати аліментів за період, що минув з дати проведення попереднього інспекційного відвідування. У разі якщо аліменти на дитину сплачуються не за рішенням суду (за домовленістю між батьками дитини, договір між батьками про сплату аліментів на дитину) платник аліментів надає копії інших документів, що підтверджують сплату аліментів на дитину та їх розмір. Враховуючи викладене, та те, що заявником до заяви не долучено необхідних документів, розгляд заяви - припинено.
Позивач, не погоджуючись із бездіяльністю Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради, звернувся із даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наказом Міністерства соціальної політики України 15 листопада 2018 року № 1713 затверджено Порядок здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину.
Вказаний порядок визначає процедуру здійснення контролю за цільовим витрачанням коштів на утримання дитини (аліментів) одним із батьків або іншим законним представником дитини, разом з яким вона проживає (далі - одержувач аліментів).
Відповідно до п. 2 Порядку здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину контроль за цільовим витрачанням аліментів здійснюють органи опіки та піклування шляхом проведення інспекційних відвідувань одержувача аліментів.
Згідно з п. 3 Порядку здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину безпосереднє проведення інспекційного відвідування покладається на службу у справах дітей відповідної районної, районної у містах Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної ради об`єднаної територіальної громади за місцем проживання одержувача аліментів із залученням (за потреби) інших посадових осіб суб`єктів соціальної роботи із сім`ями, дітьми та молоддю (психолог, соціальний педагог, фахівець із соціальної роботи). Кількість посадових осіб, що проводять інспекційне відвідування, не може бути меншою ніж дві особи.
Відповідно до п. 4 Порядку здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину підставою для проведення інспекційного відвідування одержувача аліментів є заява платника аліментів, подана до районної, районної у містах Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної ради об`єднаної територіальної громади за місцем проживання одержувача аліментів або до відповідної служби у справах дітей.
Для підтвердження сплати аліментів разом із заявою платник аліментів обов`язково подає розрахунок заборгованості зі сплати аліментів за останні 12 місяців, виданий відповідно до Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року № 512/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02 квітня 2012 року за № 489/20802, а також відомості про місце проживання отримувача аліментів. У разі повторного впродовж року звернення платника аліментів із заявою про проведення інспекційного відвідування подається розрахунок заборгованості зі сплати аліментів за період, що минув з дати проведення попереднього інспекційного відвідування.
У разі якщо аліменти на дитину сплачуються не за рішенням суду (за домовленістю між батьками дитини, договір між батьками про сплату аліментів на дитину) платник аліментів надає копії інших документів, що підтверджують сплату аліментів на дитину та їх розмір.
Наявність заборгованості зі сплати аліментів є підставою для відмови платнику аліментів у проведенні інспекційного відвідування одержувача аліментів.
Згідно з п. 5 Порядку здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину інспекційне відвідування проводиться впродовж 30 календарних днів з дати надходження заяви платника аліментів.
Таким чином, з аналізу Порядку яким регулюються спірні відносини, можна зробити висновок, що підставою для проведення інспекційного відвідування одержувача аліментів є заява платника аліментів, подана до районної, районної у містах Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної ради об`єднаної територіальної громади за місцем проживання одержувача аліментів або до відповідної служби у справах дітей.
Як встановлено судом платник аліментів -позивач звернувся до виконавчого органу міської ради за місцем проживання одержувача аліментів із заявою про здійснення перевірки цільового використання аліментів, що були сплачені ним на утримання дитини - ОСОБА_2 . У заяві позивач зазначає, що згідно рішення Шевченківського районного суду м.Львова від 25.05.2016 року було задоволено позов про стягнення з нього аліментів на утримання малолітньої доньки в розмірі 1500 грн. Виконавче провадження про стягнення аліментів не відкривалося, проте він самостійно сплачує аліменти у розмірі 5000 грн. на місяць, наводить розрахунок сплат.
Проте, Шевченківська районна адміністрація Львівської міської ради скерувала позивачу лист, відповідно до якого повідомила, що розгляд заяви - припинено у зв`язку з неподанням .
Суд звертає увагу, що Порядком здійснення органами опіки та піклування контролю за цільовим витрачанням аліментів на дитину не передбачено можливості припинення розгляду заяви платника аліментів. Передбачено лише одну підставу для відмови у проведенні інспекційного відвідування- це наявність заборгованості зі сплати аліментів.
На підставі наведеного, скерування Шевченківською районною адміністрацією Львівської міської ради листа позивачу від 12.11.2020 № 260001-вих-89908, відповідно до якого повідомлено про припинення розгляду заяви з підстав не долучення необхідних документів, вказує на протиправну бездіяльність Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради щодо проведення перевірки використання аліментів ОСОБА_3 .
Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
За таких обставин, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати Шевченківську районну адміністрацію Львівської міської ради провести перевірку використання аліментів ОСОБА_3 за заявою ОСОБА_1 від 02.11.2020.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
1. Позов ОСОБА_1 , який діє в інтересах малолітньої дочки ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради (вул. Липинського, 11, м. Львів, ідентифікаційний номер 04056115), за участю третьої особи ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ) про визнанння бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій- задовольнити повністю
2. Визнати протиправною бездіяльність Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради щодо проведення перевірки використання аліментів ОСОБА_3 за заявою ОСОБА_1 від 02.11.2020.
3. Зобов`язати Шевченківську районну адміністрацію Львівської міської ради провести перевірку використання аліментів ОСОБА_3 за заявою ОСОБА_1 від 02.11.2020.
4. Судовий збір в розмірі 840,80 грн стягнути на користь ОСОБА_1 з Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст судового рішення складено 31.03.2021.
Суддя Костецький Н.В.