Рішення № 95910993, 30.03.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.03.2021
Номер справи
380/2312/21
Номер документу
95910993
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/2312/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 березня 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Брильовського Р.М., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до Державного підприємства “Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут” про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків,-

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Львівській області до Державного підприємства “Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут” про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів у розмірі 3 988 779,75 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач включений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, перебуває на обліку в органах доходів і зборів та є платником податків і зборів, передбачених Податковим кодексом України. Податковий борг відповідача виник у зв`язку з несплатою податку на додану вартість, земельному податку з юридичних осіб, збору за спеціальне використання води та військового збору. Сума податкової заборгованості є узгодженою, добровільно у встановлені законом строки до бюджету не сплачена. Вжиті позивачем до відповідача заходи не призвели до погашення такого зобов`язання, тому позивач звернувся із зазначеним позовом до суду.

25.03.2021 від Державного підприємства “Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут” надійшла заява про визнання позову у повному обсязі.

Згідно з пунктом 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 23.02.2021 залишено позовну заяву без руху та надано строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче засідання.

25.03.2021 ухвалою Львівського окружного адміністративного суду закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.

25.03.2021 від Головного управління ДПС у Львівській області та Державного підприємства “Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут” надійшли заяви про розгляд справи за їхньої відсутності у письмовому провадженні.

Відповідно до частини 3 статті 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Згідно із ч. 9 ст. 205 КАС України у разі, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності сторін у порядку письмового провадження.

Суд, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з таких підстав.

Суд встановив, що Державне підприємство “Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут” зареєстроване як юридична особа 15.04.1991 номер запису 1415120000014621, код ЄДРПОУ 14311429, за адресою: 79060, м. Львів, вул. Наукова, буд.7, код ЄДРПОУ 1431142, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Як вбачається із доказів наявних у матеріалах справи за відповідачем обліковується заборгованість з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарі (робіт, послуг) у розмірі 2095332, 39 грн; по земельному податку з юридичних осіб у розмірі 1890696, 84 грн; збору за спеціальне використання води у розмірі 2744, 78 грн та військовому зборі у розмірі 5, 74 грн.

Заборгованість у Державного підприємства “Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут” виникла:

по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарі (робіт, послуг) на підставі податкових декларацій від 21.02.2018р. на суму - 24 626,00 грн.; від 19.03.2018р. на суму - 30 253,00 грн.; від 19.04.2018р. на суму - 37 829,00 грн.; від 21.05.2018р. на суму - 28 184,00 грн.; від 20.06.2018р. на суму - 38 994,00 грн.; від 20.07.2018р. на суму - 20 528,00 грн.; від 17.08.2018р. на суму - 4 865,00 грн.; від 20.09.2018р. на суму - 42 367,00 грн.; від 22.10.2018р. на суму - 40 713,00 грн.; від 21.11.2018р. на суму - 20 020,00 грн.; від 19.12.2018р. на суму - 32 898,00 грн.; від 17.01.2019р. на суму - 10 487,00 грн.; від 19.02.2019р. на суму - 18 643,00 грн.; від 19.03.2019р. на суму – 9353, 00 грн; від 19.04.2019р. на суму - 7 691,00 грн.; від 17.05.2019р. на суму - 11 970,00 грн.; від 19.06.2019р. на суму - 15 681,00 грн.; від 19.07.2019р. на суму - 6 251,00 грн.; від 19.08.2019р. на суму - 21 700,00 грн.; від 19.09.2019р. на суму - 88 979,00 грн.; від 18.10.2019р. на суму – 163 015,00 грн.; від 18.11.2019р. на суму - 11884,00 грн.; від 20.12.2019р. на суму - 108 153,00 грн.; від 17.01.2020р. на суму - 109973,00 грн.; від 19.02.2020р. на суму - 104 407,00 грн.; від 18.03.2020р. на суму - 63 835,00 грн.; від 14.04.2020р. на суму - 114 947,00 грн.; від 18.05.2020р. на суму - 97 564,00 грн.; від 22.06.2020р. на суму - 111 371,00 грн.; від 16.07.2020р. на суму - 87 356,00 грн.; від 20.08.2020р. на суму - 78 735,00 грн.; від 17.09.2020р. на суму - 76 701,00 грн.; від 19.10.2020р. на суму - 100 099,00 грн.; від 18.11.2020р. на суму - 78 901,00 грн.; від 21.12.2020р. на суму - 100734,00 грн.; податкового повідомлення-рішення від 02.02.2018р. №0041971201 на суму - 170,00 грн.; від 22.01.2019р. №0003725112 на суму -1 020,00 грн.; згідно зворотного боку облікової картки пеня на суму - 75 435,39 грн.

по земельному податку з юридичних осіб на підставі податкових декларацій за 2018р. на суму - 729 913,87 грн.; за 2019р. на суму - 729 913,87 грн.; за 2020р. на суму - 428 829,06 грн.; податкового повідомлення-рішення від 17.05.2019р. №0039065112 на суму - 1020,00 грн.; згідно зворотного боку облікової картки пеня на суму - 1020,04 грн.

по збору за спеціальне використання води на підставі податкової декларації від 19.01.2018р. на суму - 2 744,78 грн..

по військовому збору згідно зворотного боку облікової картки пеня на суму на 5,74 грн.

Вищезазначені податкові повідомлення-рішення скеровані на адресу відповідача, що підтверджується копіями рекомендованих повідомлень про вручення поштового відправлення та конвертів.

ДПІ у Франківському районі м. Львова виставлено податкові вимоги № 1/7 від 12.01.2010 та № 2/280 від 19.02.2010, які отримано платником податків, про що свідчить підпис головного бухгалтера у рядку «податкову вимогу отримав».

Станом на день розгляду справи вказаний податковий борг Державним підприємством “Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут” не погашений, про що свідчить інтегрована картка платника податків та не заперечується відповідачем.

25.03.2021 Державне підприємство “Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут” визнало позов у повному обсязі.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд виходив з наступного.

Відповідно до статті 8 ПК України в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені вказаним Кодексом і є обов`язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених вказаним Кодексом. До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених вказаним Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад та рад об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, у межах їх повноважень і є обов`язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

Відповідно до пункту 9.1 статті 9 ПК України до загальнодержавних податків належать: податок на прибуток підприємств; податок на доходи фізичних осіб; податок на додану вартість; акцизний податок; екологічний податок; рентна плата; мито.

Статтею 15 ПК України визначено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з вказаним Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з вказаним Кодексом.

Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті ПК України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з підпунктом 14.1.152. пункту 14.1 статті ПК України погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.

Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений вказаним Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.

Статтею 36 ПК України передбачено, що податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені вказаним Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов`язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Виконання податкового обов`язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента.

Пунктом 57.3 статті 57 ПК України передбачено, що у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 вказаного Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Згідно з пунктом 110.1 статті 110 ПК України платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з пунктом 59.5 статті 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Суд встановив, що за відповідачем рахується заборгованість по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарі (робіт, послуг) у розмірі 2095332, 39 грн; по земельному податку з юридичних осіб у розмірі 1890696, 84 грн; збору за спеціальне використання води у розмірі 2744, 78 грн та військовому зборі у розмірі 5, 74 грн, що підтверджується довідкою ГУ ДПС у Львівській області та інтегрованою карткою платника податків.

ДПІ у Франківському районі м. Львова виставлено податкові вимоги № 1/7 від 12.01.2010 та № 2/280 від 19.02.2010, які отримано платником податків, про що свідчить підпис головного бухгалтера у рядку «податкову вимогу отримав».

Пунктом 95.2 ст. 95 ПУ України визначено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Станом на день розгляду справи доказів оскарження вказаних податкових повідомлень-рішень, податкової вимоги в судовому чи в адміністративному порядку відповідач не надав, як і не надав доказів сплати податкового боргу. Вказані обставини свідчать про наявність у відповідача податкового боргу у розмірі 3988779, 75 грн.

Підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до пункту 95.3 статті 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (пункт 95.4 статті 95 ПК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Приписами частини четвертої статті 47 КАС України визначено, що відповідач має право визнати позов повністю або частково, подати відзив на позовну заяву.

Згідно з положеннями частини першої статті 189 КАС України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

У разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог (ч. 4 ст. 189 КАС України).

Частиною п`ятою статті 189 КАС України, яка кореспондується із частиною шостою статті 47 цього Кодексу, визначено, що суд не приймає визнання позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

З огляду на викладене, а також враховуючи те, що відповідач погоджується із пред`явленими у даному позові вимогами, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо визнання позову не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Відтак, суд вважає за можливе прийняти визнання відповідачем даного позову та задовольнити позовні вимоги у повному обсязі шляхом стягнення з відповідача до бюджету коштів з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів у розмірі 3988779, 75 грн.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з рахунків Державного підприємства “Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут” (79060, м. Львів, вул. Наукова, буд. 7, код ЄДРПОУ 14311429), відкритих у банках та інших фінансових установах, обслуговуючих такого платника податків та з рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів до бюджету кошти для погашення податкового боргу у розмірі 3988779, 75 грн (три мільйони дев`ятсот вісімдесят вісім тисяч сімсот сімдесят дев`ять гривень сімдесят п`ять копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Р.М. Брильовський