Рішення № 95909447, 30.03.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.03.2021
Номер справи
140/1009/20
Номер документу
95909447
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2021 року ЛуцькСправа № 140/1009/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач ОСОБА_1 працював в органах прокуратури Волинської області на прокурорсько-слідчих посадах з 13.12.1997 по 09.10.2001, з 10.10.2001 позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (далі - Закон № 1789-ХІІ), позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області.

В зв`язку із збільшенням з 06.09.2017 посадових окладів працівників прокуратури та розмірів надбавок до посадових окладів за класні чини постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» (далі - Постанова № 657), 30.01.2019 позивач звернувся до керівництва прокуратури Волинської області із заявою про видачу довідки про нараховану та виплачену заробітну плату за грудень 2018 року начальника відділу роботи з кадрами, посада якої прирівнюється до посади старшого помічника прокурора Волинської області з кадрових питань (тобто, посади, з якої позивач був звільнений при виході на пенсію), у відповідь на яку прокуратурою Волинської області була надана інформація від 05.02.2019 № 19-33 вих-19.

25.02.2019 позивач звернувся до Луцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі - Луцьке ОУПФУ) із заявою про перерахунок пенсії у відповідності до Постанови № 657.

Листом від 10.03.2019 № 98/П-01 у проведенні перерахунку пенсії було відмовлено.

З урахуванням позицій, викладених у рішенні Конституційного Суду України від 13.12.2019 у справі № 7-р(ІІ)/2019 (далі - Рішення КСУ № 7-р(ІІ)/2019), 24.12.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про перегляд рішення Луцького ОУПФУ від 10.03.2019 № 98/П-01 про відмову у перерахунку пенсії, проте рішенням від 03.01.2020 № 1511/П-01 у задоволенні заяви від 24.12.2019 було відмовлено.

Позивач вважає рішення відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії незаконним та, з покликанням на нормативно-правові акти, наведені у тексті позовної заяви, стверджує про наявність у нього права на перерахунок пенсії з 01.01.2018 з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, без суми пенсії максимальним розміром.

Позивач просить визнати протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ у Волинській області, викладене в листі №1511/П-01 від 03.01.2020 про відмову у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років, та зобов`язати відповідача здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Волинської області від 22.01.2016 № 18-22 вих., інформаційного листа прокуратури Волинської області від 05.02.2019 № 19-33 вих. 19, без обмеження її граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат, та в подальшому проводити нарахування та виплату пенсії відповідно до Постанови № 657 (з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» від 31.05.2012 № 505).

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 02.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а. с. 25).

13.03.2020 позивач подав до суду заяву про уточнення позовних вимог, у якій просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Луцького ОУПФУ за листами № 98/П-01 від 10.03.2019 та рішення № 1511/П-01 від 03.01.2020 щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою - старшого прокурора прокуратури області, без обмеження граничного розміру пенсії, з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку, відповідно до Постанови № 657;

зобов`язати відповідача здійснити з 01.03.2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (у редакції, що була чинною на час призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Волинської області від 03.01.2020 № 18-81вих-20, без обмеження її граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат (а. с. 28-29).

Ухвалою суду від 17.03.2020 вказану заяву ОСОБА_1 про уточнення позовних вимог було прийнято судом до розгляду (а. с. 32).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 17.03.2020 № 0300-0802-7/5896 (а. с. 34-38) відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні у зв`язку із відсутністю правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018, позаяк у зв`язку із прийняттям Рішення КСУ № 7-р(ІІ)/2019 право на перерахунок пенсії виникає за зверненнями, що надходять, починаючи з 13.12.2019. Крім того, лист від 05.02.2019 № 19-33 вих-19 носить інформативний характер та не є документом, на підставі якого здійснюється перерахунок пенсії.

19.03.2020 до суду надійшли доповнення до відзиву (вих. № 0300-0802-7/6020 від 18.03.2020), у яких відповідач вказав, що до заяви про уточнення позовних вимог була надана довідка прокуратури Волинської області за № 18-81 вих-20 не від 03.01.2020, а від 03.03.2020, яка до органів ПФУ не була подана та не могла бути підставою для відмови у перерахунку пенсії за листами № 98/П-01 від 10.03.2019 та рішення № 1511/П-01 від 03.01.2020 (а. с. 46-48).

В поданих до суду відповіді на відзив від 20.03.2020 та відповіді на доповнення до відзиву від 23.03.2020 (а. с. 51-55) позивач не погодився із доводами відзиву та просить позовні вимоги, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, задовольнити у повному обсязі.

Ухвалою суду від 08.04.2020 судовий розгляд справи постановлено продовжити проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, витребувано у відповідача ГУ ПФУ у Волинській області оригінал пенсійної справи ОСОБА_1 та довідку про фактично виплачені суми пенсій за період з 01.03.2019 по 31.03.2020 (а. с. 62).

28.05.2020 суд постановив ухвалу про зупинення провадження у справі, відповідно до якої визнано типовою дану адміністративну справу, провадження у даній справі зупинене до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 560/2120/20 за позовом ОСОБА 1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії (а. с. 76-77).

Ухвалою суду від 27.08.2020 відмовлено у задоволенні заяви позивача ОСОБА_1 про поновлення провадження у справі (а. с. 82-83).

Ухвалою суду від 04.03.2021 провадження у цій справі було поновлено, запропоновано учасникам справи у п`ятиденний строк з дня отримання цієї ухвали, але не пізніше 12.03.2021 подати до канцелярії суду додаткові пояснення щодо правової позиції у справі з урахуванням висновків Верховного Суду у зразковій справі № 560/2120/20, та роз`яснено, що у випадку неподання додаткових пояснень справу буде вирішено на підставі наявних у ній заяв по суті справи та письмових доказів (а. с. 92).

11.03.2020 позивач подав до суду додаткові пояснення, у яких просить позовні вимоги, викладені у позовній заяві та заяві про уточнення позовних вимог задовольнити у повному обсязі (а. с. 101-102).

Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4, частини другої, пункту 10 частини шостої статті 12, частин першої - третьої статті 257, частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) дану справу, як справу незначної складності, розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення частково з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області, з жовтня 2001 року отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), що підтверджується матеріалами пенсійної справи № 184260 (а. с. 68-73), довідкою Луцького ОУПФУ від 24.01.2019 № 893 (а. с. 10).

25.02.2019 позивач звернувся до Луцького ОУПФУ із заявою, у якій просив перерахувати з 01.02.2018 пенсію у розмірі 90% від суми заробітної плати, зазначеної у інформації прокуратури Волинської області від 05.02.2019 № 19-33 вих-19 та довідці прокуратури області від 22.01.2016 № 18-22 вих. відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (у редакції, що була чинною на час призначення пенсії), без обмеження пенсії максимальним розміром (а. с. 12-13).

Листом від 10.03.2019 № 98/П-01 Луцьке ОУПФУ повідомило позивача про відсутність підстав для проведення такого перерахунку (а. с. 14).

24.12.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив скасувати рішення Луцького ОУПФУ № 98/П-01 від 10.03.2019 про відмову у перерахунку пенсії та постановити нове рішення, яким задовольнити заяву від 25.02.2019 про перерахунок пенсії (а. с. 15).

Листом від 03.01.2020 № 1511/П-01 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для позитивного вирішення звернення з огляду на те, що звернення про перерахунок пенсії мало місце до ухвалення Рішення КСУ № 7-р(ІІ)/2019 (а. с. 16).

Судом також встановлено, що 03.03.2020 прокуратура Волинської області видала позивачу ОСОБА_1 довідку за № 18-81 вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій за відповідною (прирівняною) посадою «старший прокурор прокуратури» за нормами, чинним на 06.09.2017 (а. с. 30).

Листом від 31.03.2020 № 2070-1876/П-02/8-0300/20, у відповідь на звернення ОСОБА_1 щодо перерахунку пенсії з урахуванням довідки прокуратури Волинської області № 18-81 вих-20 від 03.03.2020 в розмірі 90% заробітної плати, позивач повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії, оскільки однією з необхідних умов для проведення перерахунку пенсії з урахуванням Рішення КСУ№ 7-р(ІІ)/2019 є підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури, що відбулося не раніше 13.12.2019, проте у поданій довідці про заробітну плату зазначено розмір заробітної плати станом на 06.09.2017 (згідно з Постановою № 657) (а. с. 89).

Крім того, відповідно до довідки ГУ ПФУ у Волинській області від 16.04.2020 позивач ОСОБА_1 у період з березня 2019 року по березень 2020 року отримував пенсію за вислугу років у розмірі 19852,20 грн. щомісяця (а. с. 67).

При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

На час призначення позивачу пенсії особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури визначалися статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ (до 15.07.2015).

Відповідно до частини першої цієї статті Закону № 1789-ХІІ прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно із частиною дванадцятою вказаної статті Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина сімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ).

До статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ вносилися зміни Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI (далі - Закон № 3668-VI), унаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ з 01.10.2011 стала вісімнадцятою, - тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.

14.10.2014 ухвалено Закон № 1697-VII.

У первинній редакції частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII мала такий текст: «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Отже, первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII та частина сімнадцята (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

Розділ XII «Прикінцеві положення» Закону № 1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у тому числі й стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15.07.2015. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон № 1789-ХІІ (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).

01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) та частину двадцяту статті 86 Закону №1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015) викладено у новій редакції, відповідно до якої умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Прийняття зазначеного Закону, як убачається із пояснювальної записки до його законопроєкту, було обумовлено необхідністю реалізації заходів щодо економного та раціонального використання державних коштів та приведення до фінансових можливостей держави дії положень окремих законів України, створення умов для стабілізації фінансового стану держави та удосконалення окремих положень соціальної політики.

Таким чином, починаючи з 01.01.2015 в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру».

Законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 01.01.2015 делегував Кабінету Міністрів України. Проте, Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Конституційний Суд України за результатами розгляду справи №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 та вирішив таке:

визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VІІ зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;

положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VІІ зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7-р(II)/2019:

частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VІІ зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VІІ підлягає застосуванню в первинній редакції:

«20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Згідно зі статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Зазначене Рішення КСУ стало підставою для звернення позивача, який отримує пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру», за отриманням актуальної довідки про заробітну плату та згодом до органу ПФУ із заявою про перерахунок пенсії.

З листа ГУ ПФУ у Волинській області від 31.03.2020 № 2070-1876/П-02/8-0300/20 (а. с. 89) вбачається, що відповідач відмовив позивачу у задоволенні звернення про перерахунок пенсії на підставі прокуратури Волинської області від 03.03.2020 № 18-81 вих-20 фактично з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури. Тобто, пенсійний орган погоджується з наявністю у заявника права на перерахунок пенсії, проте зазначає про відсутність нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.

Разом з тим, доводи відповідача про те, що після набрання чинності рішенням КСУ № 7-(ІІ)/2019 (після 13.12.2019) нормативно-правового акту про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не ухвалено, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії, є помилковими та не доводять правомірності його дій, оскільки чинна з 13.12.2019 норма частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Твердження відповідача про той факт, що для реалізації права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону № 1697-VІІ (у редакції, що діє з 13.12.2019), обов`язковою умовою є прийняття урядом нової постанови про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, є хибним з огляду на те, що на момент прийняття Конституційним Судом України зазначеного рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів, і така нерівність має усуватись шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13.12.2019. Крім того, Постанова № 657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування, таке рішення уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам».

Суд також звертає увагу, що первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ до 13.12.2019 (дата ухвалення Конституційним Судом України рішення №7-р(II)/2019) не набирала чинності та не застосовувалася, оскільки Законом № 76-VIII цю первинну редакцію з 01.01.2015 було змінено на речення «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України», тобто ці зміни було внесені в текст статті 86 Закону № 1697-VІІ ще до дати набрання нею чинності (15.07.2015).

Тому частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VІІ (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі Рішення КСУ №7-р(II)/2019 набрала чинності 13.12.2019 та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати. Отже, після тривалої перерви (01.01.2015-12.12.2019) в Україні з`явилася/набрала чинності норма Закону, що визначає умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України «Про прокуратуру».

Вирішуючи питання щодо порядку перерахунку пенсії за вислугу років позивача як колишнього працівника прокуратури, суд враховує, що: перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії; відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Таким чином, з 13.12.2019 особи, яким пенсії призначені відповідно до Закону № 1789-ХІІ або Закону № 1697-VІІ мають право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам (зокрема, на підставі Постанови № 657), такі пенсії перераховуються з 13.12.2019. Вимоги щодо відсотку заробітної плати, з якого відбувається перерахунок пенсії, та вимоги щодо здійснення перерахунку пенсій без обмеження їх граничного розміру, задоволенню не підлягають як передчасні (заявлені на майбутнє).

Вказані висновки щодо застосування норм права викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 14.09.2020 та постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.01.2021 у зразковій справі № 560/2120/20 за позовом ОСОБА 1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.

При цьому, у вказаній постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.01.2021 у зразковій справі № 560/2120/20 зазначено, що це рішення суду є зразковим для справ, у яких предметом спору є: вимога зобов`язати відповідача перерахувати пенсію відповідно до статті 50 Закону № 1789-ХІІ або статті 86 Закону № 1697-VІІ; звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії після 13.12.2019. Обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права: а) позивачем є особа, яка отримує пенсію, призначену відповідно до Закону № 1789-ХІІ або Закону № 1697-VІІ; б) предметом спору є перерахунок пенсії відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ після ухвалення Рішення КСУ № 7-р(ІІ)/2019.

Отже, дана справа відповідає ознакам типової та при її розгляді підлягають врахуванню правові висновки Верховного Суду у зразковій справі № 560/2120/20.

При вирішенні даної справи суд враховує, що листом ГУ ПФУ у Волинській області від 31.03.2020 № 2070-1876/П-02/8-0300/20 (а. с. 89) позивачу фактично було відмолено у задоволенні звернення про перерахунок пенсії на підставі прокуратури Волинської області від 03.03.2020 № 18-81 вих-20, хоча з 13.12.2019 позивач, якому пенсія призначена відповідно до Закону № 1789-ХІІ, має право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам (зокрема, на підставі Постанови № 657).

З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України та висновків щодо застосування норм права, викладених у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 14.09.2020 та постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.01.2021 у зразковій справі № 560/2120/20, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача, та зобов`язання відповідача з 13.12.2019 (а не з 01.03.2019, як про це просить позивач) здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону № 1697-VІІ на підставі довідки прокуратури Волинської області від 03.03.2020 № 18-81 вих-20, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії, та про відмову у задоволенні решти позовних вимог.

В задоволенні позовних вимог про визнання протиправними та скасування рішення Луцького ОУПФУ за листом від 10.03.2019 № 98/П-01 та рішення ГУ ПФУ у Волинській області за листом № 1511/П-01 від 03.01.2020 щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугу років належить відмовити з огляду на те, що право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам (зокрема, на підставі Постанови № 657) позивач має, починаючи з 13.12.2019, та довідку прокуратури Волинської області від 03.03.2020 № 18-81 вих-20, на підставі якої повинен здійснюватися такий перерахунок, позивач не подавав до звернень, відповідь на які надано зазначеними листами.

Згідно із частиною третьою статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

В ухвалі Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 20.05.2020 про відкриття провадження у зразковій справі № 560/2120/20 вказується про перебування в провадженні різних судів справ однієї категорії, в тому числі у Волинському окружному адміністративному суді справи № 140/1009/20 (тобто, цієї справи), та щодо цих справ Верховний Суд дійшов висновку, що вони відповідають ознакам типових справ. Тобто, ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 20.05.2020 про відкриття провадження у зразковій справі № 560/2120/20 фактично визнано, що дана справа відповідає ознакам типової справи.

Суд звертає увагу, що у зразковій справі № 560/2120/20 Верховний Суд зазначив, що вимоги щодо відсотку заробітної плати, з якого відбувається перерахунок пенсії, та вимоги щодо здійснення перерахунку пенсій без обмеження їх граничного розміру, задоволенню не підлягають як передчасні (заявлені на майбутнє). Відтак, враховуючи вказані правові висновки Верховного Суду у зразковій справі № 560/2120/20, заявлені у цій справі позовні вимоги про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати та без обмеження граничного розміру пенсії до задоволення не підлягають як передчасні (заявлені на майбутнє).

Згідно із частинами першою, третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Відтак, враховуючи, що позовні вимоги задоволені частково, тому на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 420,40 грн., що був сплачений квитанцією від 21.02.2020 № 1 в сумі 840,80 грн. (а. с. 7, 24).

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826) з 13 грудня 2019 року здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ на підставі довідки прокуратури Волинської області від 03 березня 2020 року № 18-81 вих-20, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 420 гривень 40 копійок (чотириста двадцять гривень сорок копійок).

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М.Валюх