Ухвала суду № 95904257, 04.03.2021, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
04.03.2021
Номер справи
925/856/18
Номер документу
95904257
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

04 березня 2021 року

м. Черкаси справа № 925/856/18

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Довганя К.І., з секретарем судового засідання Дяченко Т.В., за участю представників сторін: стягувача – Іващенко Н.В. за довіреністю, Михно Р.М. за довіреністю, боржника – не з`явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси заяву В.о. начальника Державної екологічної інспекції Центрального округу Поліщук С. про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 925/856/18 за позовом Державної екологічної інспекції у Черкаській області до Комунального підприємства "Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів" Черкаської міської ради" за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Департамента житлово - комунального господарства виконавчого комітету Черкаської міської ради про стягнення 594807,20 грн.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Черкаської області від 30.01.2019, позовні вимоги задоволено повністю.

30.07.2019 на виконання рішення господарського суду Черкаської області були видані накази.

В.о. начальника Державної екологічної інспекції Центрального округу Поліщук С. звернувся до господарського суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження із посиланням на те, що наказом від 31.07.2018 №146 Державну екологічну інспекцію у Черкаській області ліквідовано, та наказом від 23.07.2018 № 138 утворено Державну екологічну інспекцію Центрального округу, яка є правонаступником Державної екологічної інспекції у Черкаській області.

Ухвалою суду від 28.01.2021 заява прийнята судом до розгляду та призначено судове засідання з її розгляду на 12 год. 00 хв. на 11 лютого 2021 р.

11.02.2021 судове засідання з розгляду заяви про заміну сторони виконавчого провадження було відкладено до 12:00 год. 04 лютого 2021 р.

09.02.2021 від боржника до суду надійшли письмові пояснення в яких він заяву про заміну сторони виконавчого провадження вважає необґрунтованою посилаючись на таке.

У своїй заяві ДЕІ Центрального округу зазначає, що згідно наказу Державної екологічної інспекції України від 23.07.2018 року № 138 «Про питання діяльності Державної екологічної інспекції Центрального округу» Державна екологічна інспекція України здійснює свої повноваження на території Черкаської та Полтавської областей через утворений у відповідному порядку міжрегіональний територіальний орган Держекоінспекції, а саме ДЕІ Центрального округу. Наказом Державної екологічної інспекції України від 31.07.2018 року № 146 «Про ліквідацію Державної екологічної інспекції у Черкаській області» ліквідовано ДЕІ у Черкаській області.

ДЕІ у Черкаській області ліквідована відповідно до Постанови КМУ «Питання реалізації Концепції реформування системи державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища» від 21.02.2018 № 102. Згідно з цією ж Постановою створена ДЕІ Центрального округу (Полтавська та Черкаська області). Жодних відомостей щодо правонаступництва вказана Постанова не містить.

Постановою від 21.02.2018 №102 «Питання реалізації Концепції реформування системи державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища» Кабінет Міністрів України установив, що територіальні органи Державної екологічної інспекції, що ліквідуються, продовжують виконувати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам, які утворюються згідно з пунктом 1 цієї постанови.

Крім того, заявником не надано суду будь-яких доказів припинення виконання Державною екологічною інспекцією у Черкаській області своїх повноважень та доказів передачі таких повноважень територіальним органам, які утворюються згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №102. Також заявником не надано жодних доказів на підтвердження переходу до Державної екологічної інспекції України прав та обов`язків Державної екологічної інспекції у Черкаській області.

Представники заявника в судовому засіданні заяву підтримали, просили суд її задовольнити.

Представник боржника в судове засідання не з`явився.

Суд, вислухавши представників заявника, дослідивши наявні у справі матеріали, заяву про заміну сторони виконавчого провадження, приходить до наступного.

Рішенням господарського суду Черкаської області від 30.01.2019, яке постановою Північного апеляційного Господарського суду від 02.07.2019 залишено без змін, позовні вимоги задоволено повністю.

30.07.2019 на виконання рішення господарського суду Черкаської області були видані накази.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 29 серпня 2019 заяву про відстрочення виконання судового рішення у справі задоволено, відстрочено виконання рішення Господарського суду Черкаської області від 30 січня 2019 року у справі №925/856/18 до 30 січня 2020 року.

Свої зобов`язання Комунальне підприємство "Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів" Черкаської міської ради не виконало, терміни виконання, визначені судом, порушено, сума стягнення не сплачена.

Згідно наказу Державної екологічної інспекції України від 31.07.2018 № 146 "Про ліквідацію Державної екологічної інспекції у Черкаській області" ліквідовано Державну екологічну інспекцію у Черкаській області, а згідно наказу Державної екологічної інспекції України від 23.07.2018№ 138 "Про питання діяльності Державної екологічної інспекції Центрального округу" Державна екологічна інспекція України здійснює свої повноваження на території Черкаської та Полтавської областей через утворений у відповідному порядку міжрегіональний територіальний орган Держекоінспекції, а саме Державну екологічну інспекцію Центрального органу. Державна екологічна інспекція Центрального органу є правонаступником Державної екологічної інспекції у Черкаській області, а тому, керуючись статтею 15 Закону України Закону України "Про виконавче провадження", з метою фактичного виконання рішення суду державний виконавець звернувся із даною заявою про заміну сторони виконавчого провадження.

Відповідно до частини 1, 5 статті 5 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" міністерства та інші центральні органи виконавчої влади утворюються, реорганізуються та ліквідуються Кабінетом Міністрів України за поданням Прем`єр-міністра України. Міністерство, інший центральний орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.

Згідно із частиною 8 статті 5 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" актом Кабінету Міністрів України про ліквідацію міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади визначається орган виконавчої влади, якому передаються повноваження та функції міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, що ліквідується.

Механізм здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів визначений Порядком здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074 (далі -Порядок № 1074 від 20.10.2011).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1074 від 20.10.2011 органи виконавчої влади утворюються, реорганізуються або ліквідуються Кабінетом Міністрів України за поданням Прем`єр-міністра України.

За змістом пунктів 4, 5 Порядку № 1074 від 20.10.2011 орган виконавчої влади утворюється шляхом утворення нового органу виконавчої влади або в результаті реорганізації (злиття, поділу, перетворення) одного чи кількох органів виконавчої влади. Орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.

Згідно з пунктом 6 Порядку № 1074 від 20.10.2011 права та обов`язки органів виконавчої влади переходять, зокрема, у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 Порядку № 1074 від 20.10.2011 майнові права та обов`язки органів виконавчої влади у разі їх злиття, приєднання або перетворення переходять правонаступникові на підставі передавального акта, а у разі їх поділу - згідно з розподільчим балансом. У разі ліквідації органу виконавчої влади складається ліквідаційний баланс. Кабінет Міністрів України приймає рішення щодо подальшого використання нерухомого майна органу виконавчої влади, що ліквідується, та визначає суб`єкта управління підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління такого органу.

Пунктом 13 Порядку № 1074 від 20.10.2011 передбачено, що акт Кабінету Міністрів України про можливість забезпечення здійснення утвореним органом виконавчої влади повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється, видається після здійснення заходів, пов`язаних з державною реєстрацією утвореного органу виконавчої влади як юридичної особи публічного права, затвердженням положення про нього, структури та штатного розпису його апарату, кошторису та заповненням 30 відсотків вакансій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 102 "Питання реалізації Концепції реформування системи державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища":

- утворено як юридичні особи публічного права міжрегіональні

територіальні органи Державної екологічної інспекції за переліком згідно з додатком

1;

- ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної екологічної інспекції за переліком згідно з додатком 2;

- установлено, що територіальні органи Державної екологічної інспекції, що ліквідуються, продовжують виконувати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам, які утворюються згідно з пунктом 1 цієї постанови.

У додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 102 серед міжрегіональних територіальних органів Держекоінспекції, що утворюються, вказана Державна екологічна інспекція Центрального округу (Полтавська та Черкаська області), а в додатку 2 цієї ж постанови серед територіальних органів Держекоінспекції, що ліквідуються, зазначена Державна екологічна інспекція у Черкаській області.

Наказом Державної екологічної інспекції України від 27.11.2018 №260 затверджено Положення про Державну екологічну інспекцію Центрального округу (стара редакція).

22.05.2018 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис (№ 1 588 102 0000 017181) про проведення державної реєстрації юридичної особи - Державної екологічної інспекції Центрального району (код ЄДРПОУ 42149108). Відповідно до відомостей ЄДР дані про розпорядчий акт, на підставі якого створено юридичну особу - постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 102.

Відповідно до наказу Державної екологічної інспекції України від 23.07.2018 № 138 "Про питання діяльності Державної екологічної інспекції Центрального округу" Державна екологічна інспекція України погодилася з пропозицією Державної екологічної інспекції Центрального округу щодо можливості забезпечення здійснення покладених на Державну екологічну інспекцію Центрального округу функцій і повноважень, які визначені наказом Державної екологічної інспекції України від 17.05.2018 № 82 "Про затвердження Положення про Державну екологічну інспекцію Центрального округу"; встановлено, що Державна екологічна інспекція України здійснює свої повноваження на території Черкаської та Полтавської областей через утворений у відповідному порядку міжрегіональний територіальний орган Держекоінспекції, а саме Державну екологічну інспекцію Центрального органу.

Відповідно до підпункту 8 пункту 4 та пункту 7 Положення "Про державну екологічну інспекцію України", яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275, Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань пред`являє претензії про відшкодування шкоди, збитків і втрат, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції, та розраховує їх розмір, звертається до суду з відповідними позовами. Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Пунктами 6-8 Положення про Державну екологічну інспекцію Центрального округу", передбачено, що Державна екологічна інспекція Центрального округу розраховує розмір шкоди, збитків і втрат, заподіяних внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції, вживає в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступає позивачем та відповідачем у судах.

Повноваження та функції Державної екологічної інспекції у Черкаській області щодо звернення до суду з позовом про стягнення на користь держави заподіяних їй порушенням природоохоронного законодавства збитків покладені на Державну екологічну інспекцію Центрального округу.

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо Державної екологічної інспекції в Черкаській області стан суб`єкта припинено, про що внесено відповідний запис 06.11.2020 № 1000261110010011728.

Відповідно до статті 52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.

Процесуальне правонаступництво в розумінні статті 52 ГПК України допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення.

Відповідно до положень ст. 334 ГПК України встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону

її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.

За таких обставин, суд вважає, що Державної екологічної інспекції у Черкаській області не може бути належною стороною у виконавчому провадженні по виконанню рішення у даній справі.

Оцінивши додані до заяви докази, суд приходить до висновку про задоволення заяви та заміну сторони виконавчого провадження.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 234, 334 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

Заяву В.о. начальника Державної екологічної інспекції Центрального округу Поліщук С. про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 925/856/18 за позовом Державної екологічної інспекції у Черкаській області до Комунального підприємства "Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів" Черкаської міської ради", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Департамента житлово - комунального господарства виконавчого комітету Черкаської міської ради про стягнення 594807,20 грн. задовольнити.

Замінити боржника у справі № 925/856/18 з Державної екологічної інспекції у Черкаській області (код 38030602; місцезнаходження вул. Вернигори, 17, м. Черкаси, 18008) на Державну екологічну інспекцію Центрального округу (код 42149108; місцезнаходження: 36039, вул.. Коцюбинського, 36, м. Полтава).

Ухвала набрала законної сили 04 березня 2021 року.

Ухвала протягом десяти днів може бути оскаржена в апеляційному порядку до Північного апеляційного господарського суду.

СУДДЯ К.І.Довгань