Рішення № 95902915, 25.03.2021, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
25.03.2021
Номер справи
908/3309/20
Номер документу
95902915
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 34/218/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.03.2021 Справа № 908/3309/20

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Науменка А.О.,

при секретарі судового засідання Коцар А.О., розглянувши матеріали справи № 908/3309/20

за позовом Запорізької міської ради, ідентифікаційний код юридичної особи 04053915 (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206)

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “СП “КОНТИНЕНТ”, ідентифікаційний код юридичної особи 24519155 (70422, Запорізька область, Запорізький район, село Нове Запоріжжя, вул. Першотравнева, буд. 1-г)

про внесення змін до договору оренди землі

за участі уповноважених представників сторін:

від позивача: Шеремет З.В., посвідчення № 335 від 04.01.2021, положення про департамент правового забезпечення Запорізької міської ради, затвердженого рішенням міської ради від 30.09.2020 № 33

від відповідача: не з`явився

вільний слухач: ОСОБА_1 , паспорт НОМЕР_1 виданий Комунарським РВ УМВС України в Запорізькій області 19.11.1196

СУТЬ СПОРУ:

Запорізька міська рада звернулась до Господарського суду Запорізької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “СП “КОНТИНЕНТ” про внесення змін до договору оренди землі, укладеного сторонами, який зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах” 18.12.2009 за №040926102301, виклавши його в такій редакції:

“Пункт 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 40323903 грн 80 коп. (сорок мільйонів триста двадцять три тисячі дев`ятсот три грн. 80 коп.) в цінах 2020 року”;

“Пункт 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 1209717 грн 11 коп. (один мільйон двісті дев`ять тисяч сімсот сімнадцять грн. 11 коп.), що складає 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2020 року”;

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що за умовами п. 12 договору розмір орендної плати переглядається один раз на рік, зокрема в разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; і в інших випадках, передбачених законом. Відповідно до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території. 30.06.2015 Запорізькою міською радою прийнято рішення №7 “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя”, згідно з яким запроваджено нову нормативну грошову оцінку землі з 01.01.2016. Відповідно до рішень Запорізької міської ради від 30.06.2015 №6 “Про встановлення податку на майно” та від 28.11.2018 №26 “Про встановлення розміру орендної плати за землю” розмір орендної плати за всі земельні ділянки м. Запоріжжя, визначені пунктом 15, складає 3% від нормативної грошової оцінки землі. За даними витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 25.03.2020 №1459/207-20 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:01:009:0030, що знаходиться за адресою: вул. Крива Бухта, 89-а, м. Запоріжжя, складає 40323903 грн 80 коп. в цінах 2020 року. Звідси річний розмір орендної плати за договором складає: 40323903 грн 80 коп. х 3% = 1209717 грн 11 коп. З метою досудового врегулювання спору позивач направив відповідачу 20.08.2020 пропозицію про внесення змін до договору оренди землі з проектом додаткової угоди до договору та розрахунком розміру орендної плати за земельну ділянку, однак відповідач не уклав додаткову угоду та продовжує використовувати земельну ділянку. На підставі вказаних обставин позивач просить суд внести зміни до договору оренди землі в частині розміру нормативної грошової оцінки землі та орендної плати.

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.12.2020 справу № 908/3309/20 передано на розгляд судді Науменку А.О.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 28.12.2020 № 908/3309/20 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, судове засідання призначено на 21.01.2021 об 11 год. 20 хв.

18.01.2021 від позивача на адресу суду надійшло клопотання про долучення документів.

18.01.2021 від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву.

21.01.2021 від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив.

В судовому засіданні 21.01.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу “Акорд”.

Суд відкрив підготовче засідання з розгляду справи № 908/3309/20. Перевірив явку представників сторін. Судом оголошено про надходження від сторін вищевказаних документів. Інших клопотань сторонами не заявлено. Судом прийнято до розгляду та долучено до матеріалів справи клопотання про долучення документів з додатками, відзив на позовну заяву, відповідь на відзив з доповненнями.

За наслідками судового засідання, у зв`язку з тим, що питання, визначені ч. 2 ст. 182 ГПК України, не можуть бути розглянуті в даному підготовчому засіданні, суд відклав підготовче засідання у справі № 908/3309/20 на 09.02.2021 о 11 год. 20 хв.

04.02.2021 від відповідача на адресу суду надійшло клопотання № 12 від 03.02.2021 про зупинення провадження у справі до вирішення Запорізьким окружним адміністративним судом справи № 280/779/21 та набрання законної сили судовим рішенням.

В судовому засіданні 09.02.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу “Акорд”.

Суд продовжив підготовче засідання з розгляду справи № 908/3309/20. Перевірив явку представників сторін. Судом оголошено про надходження від відповідача клопотання про зупинення провадження у справі. Клопотання відповідача прийнято судом до розгляду, приєднано до матеріалів справи. Представник позивача пояснив, що ним не отримувалось вказане клопотання, просив надати час для ознайомлення з матеріалами справи.

Згідно з ч. 2 ст. 183 ГПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках, коли питання, визначені ч. 2 ст. 182 цього кодексу, не можуть бути розглянуті в даному підготовчому засіданні.

За наслідками судового засідання, у зв`язку з тим, що питання, визначені ч. 2 ст. 182 ГПК України, не можуть бути розглянуті в даному підготовчому засіданні, суд відклав підготовче засідання у справі № 908/3309/20 на 23.02.2021 о 11 год. 00 хв.

23.02.2021 від позивача на адресу суду надійшли заперечення проти заяви про зупинення провадження, від відповідача надійшло клопотання про приєднання до матеріалів справи довіреності на представника.

В судовому засіданні 23.02.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу “Акорд”.

Суд продовжив підготовче засідання з розгляду справи № 908/3309/20. Перевірив явку представників сторін. Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив. Суд оголосив про надходження від учасників справи вищевказаних документів, які прийнято судом до розгляду, приєднано до матеріалів справи.

В судовому засіданні розглянуто клопотання відповідача про зупинення провадження у справі, відповідно до якого відповідач просить зупинити розгляд справи № 908/3309/20 до вирішення Запорізьким окружним адміністративним судом справи № 280/779/21 за позовом ТОВ “СП “Континент” до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області про визнання протиправними дії ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області щодо встановлення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Крива Бухта, 89 А, згідно із витягом із технічної документації від 25.03.2020 №1459/207-20 та набрання законної сили рішенням по цій справі. Представник позивача заперечив проти задоволення вказаного клопотання з наступних підстав.

Відповідно до положень статті 13 Закону України “Про оцінку земель” розмір орендної плати за земельні ділянки комунальної власності визначається на підставі нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

В статті 1 Закону України “Про оцінку земель” визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Згідно зі статтею 12 Закону України “Про оцінку земель” нормативно- методичне регулювання оцінки земель здійснюється у відповідних нормативно- правових актах, що встановлюють порядок проведення оцінки земель, організації і виконання землеоціночних робіт, склад і зміст технічної документації та звітів з експертної грошової оцінки земельних ділянок, вимоги до них, порядок їх виконання.

Нормативно-правові акти з проведення оцінки земель затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 15 Закону України “Про оцінку земель” підставою для проведення оцінки земель, зокрема нормативної грошової оцінки земельних ділянок, є рішення органу місцевого самоврядування.

В статті 18 Закону України “Про оцінку земель” визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України “Про землеустрій”.

Згідно зі статтею 20 Закону України “Про оцінку земель” за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

В частині 5 статті 201 Земельного кодексу України передбачено, що грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі статтею 21 Закону України “Про оцінку земель” технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок підлягають державній експертизі відповідно до закону.

Відповідно до статті 9 Закону України “Про державну експертизу землевпорядної документації” обов`язковій державній експертизі, зокрема підлягає технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Статтею 35 Закону України “Про державну експертизу землевпорядної документації” встановлено, що результатом проведення державної експертизи є висновок державної експертизи.

Позитивні висновки державної експертизи щодо об`єктів обов`язкової державної експертизи є підставою для прийняття відповідного рішення органами місцевого самоврядування, відкриття фінансування робіт з реалізації заходів, передбачених відповідною документацією.

Відповідно до статті 23 Закону України “Про оцінку земель” технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною міською радою.

Статтею 37 Закону України “Про державну експертизу землевпорядної документації” встановлено порядок спростування висновків державної експертизи.

Замовники або розробники об`єктів державної експертизи, заінтересовані у спростуванні висновків державної експертизи або їх окремих положень, подають обґрунтоване клопотання (заяву) про це до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, у місячний термін з дня отримання клопотання (заяви) розглядає його і за наявності підстав призначає проведення повторної державної експертизи.

Позитивні висновки державної експертизи технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок є підставою для її затвердження рішенням органу місцевого самоврядування.

Технічна документація з нормативно-грошової оцінки земель міста Запоріжжя розроблена Державним підприємством Українського державного науково-дослідного інституту проектування міст “Діпромісто” ім. Ю.М. Білоконя.

Рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 7 “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя” затверджено зазначену технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:01:009:0030, що знаходиться за адресою: вул. Крива Бухта, 89а, м. Запоріжжя, від 25.03.2020 № 1459/207-20 оформлено та видано Міськрайонним управлінням у Запорізькому районі та м. Запоріжжі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області на підставі та у відповідності до затвердженої технічної документації.

Територіальний орган Держгеокадастру позбавлений права на власний розсуд визначати застосування локальних чи будь-яких інших коефіцієнтів при підготовці витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, через те, що програмне забезпечення самостійно аналізує перелік усіх факторів, які впливають на розрахунок вартості земельної ділянки відповідно до геометрії земельної ділянки та площі перетину.

Витяг з технічної документації про грошову оцінку землі не є рішенням суб`єкта владних повноважень, оскільки не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов`язків для осіб, а лише носить інформаційний характер.

Відповідно до п. 4 частини 1 статті 229 Господарського процесуального кодексу України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 5 частини першої статті 227 цього Кодексу - до набрання законної сили судовим рішенням, від якого залежить вирішення справи.

Відповідно до п. 5 ч. 1 статті 227 Господарського процесуального кодексу України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у випадках, зокрема, об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Пов`язаною з даною справою є така інша справа, у якій інший суд встановлює обставини, що впливають чи можуть вплинути на подання і оцінку доказів у даній справі; в тому числі йдеться про факти, які мають преюдиціальне значення (частини 4, 6 статті 75 ГПК України).

Під неможливістю розгляду даної справи слід розуміти неможливість для даного господарського суду самостійно встановити обставини, які встановлюються іншим судом в іншій справі, - у зв`язку з непідвідомчістю або непідсудністю іншої справи даному господарському суду, одночасністю розгляду двох пов`язаних між собою справ різними судами або з інших причин.

Для вирішення питання про зупинення провадження у справі господарський суд у кожному конкретному випадку зобов`язаний з`ясувати: 1) як пов`язана справа, яка розглядається господарським судом, з іншою справою, що розглядається судом; 2) чим обумовлюється об`єктивна неможливість розгляду справи.

Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у постанові від 19.06.2018 у справі № 910/13545/17 сформульовано правовий висновок, відповідно до якого для вирішення питання про зупинення провадження у справі господарський суд у кожному конкретному випадку повинен з`ясовувати як пов`язана справа, що розглядається даним судом, зі справою, що розглядається іншим судом, а також чим обумовлюється неможливість розгляду даної справи.

Предметом розгляду справи № 908/3309/20 є внесення змін до договору оренди землі щодо визначення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати. У справі № 280/779/21 - протиправні дії ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області щодо встановлення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Крива Бухта, 89 А, згідно із витягом із технічної документації від 25.03.2020 №1459/207-20, який не є рішенням та носить інформаційний характер.

В задоволенні клопотання відповідача судом відмовлено.

Представник позивача пояснив, що всі докази надано у справу.

Відповідно до ст. 185 Господарського процесуального кодексу України за результатами підготовчого засідання суд, зокрема, постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті.

За наслідками судового засідання, суд, на підставі ст. 185 ГПК України, постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті на 04.03.2021 о 10 год. 00 хв.

В судовому засіданні 04.03.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу “Акорд”.

Суд продовжив розгляд справи № 908/3309/20. Перевірив явку представників сторін. Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив. Суд запитав у представника позивача щодо можливості розпочати розгляд справи по суті. Представник позивача пояснила, що залишає вказане питання на розсуд суду, проте оскільки в матеріалах справи відсутні належні докази отримання відповідачем ухвали суду про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті, то вважає за можливе відкласти розгляд справи.

За наслідками судового засідання, суд відклав розгляд справи по суті на 22.03.2021 о 12 год. 00 хв.

19.03.2021 від відповідача на адресу суду надійшла заява про відкладення судового засідання, в якій відповідач просить суд надати йому матеріали справи для ознайомлення.

22.03.2021 від відповідача на адресу суду надійшла заява про продовження строку розгляду справи, заява про відкладення розгляду справи.

В судовому засіданні 22.03.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу “Акорд”.

Суд продовжив розгляд справи № 908/3309/20 по суті. Перевірив явку представників сторін. Суд оголосив про надходження від відповідача вищевказаних заяв, які прийнято судом до розгляду та приєднано до матеріалів справи.

Представники позивача заперечили проти продовження строку розгляду справи на 30 діб. Також, представники позивача заперечили проти відкладення розгляду справи, оскільки це є затягуванням розгляду справи.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 22.03.2021 № 908/3309/20 суд відмовив у задоволенні клопотання про продовження розгляду справи на 30 діб.

Відповідно до ч. 2 ст. 216 ГПК України якщо спір, розгляд якого по суті розпочато, не може бути вирішено в даному судовому засіданні, судом може бути оголошено перерву в межах встановлених цим Кодексом строків розгляду справи, тривалість якої визначається відповідно до обставин, що її викликали, з наступною вказівкою про це в рішенні або ухвалі.

Враховуючи клопотання відповідача про відкладення розгляду справи та ознайомлення із матеріалами справи, суд ухвалив оголосити перерву у судовому засіданні з розгляду справи по суті до 25.03.2021 о 14 год. 30 хв. – останнього дня строку для розгляду справи по суті.

25.03.2021 від відповідача надійшла заява про відкладення розгляду справи, клопотання про колегіальний розгляд справи, заява про продовження строку розгляду справи на 30 діб у зв`язку з відрядженням адвоката та неможливості надати правову допомогу.

В судовому засіданні 25.03.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу “Акорд”.

Суд продовжив розгляд справи № 908/3309/20 по суті. Перевірив явку представників сторін. Суд оголосив про надходження від відповідача вищевказаних заяв та клопотань, які прийнято судом до розгляду та приєднано до матеріалів справи. Представник позивача заперечив проти задоволення вказаних заяв та клопотань. Суд відмовив у задоволенні клопотання відповідача про колегіальний розгляд справи, оскільки відповідно до ст.ст. 33, 183 ГПК України вирішення питання щодо колегіального розгляду справи можливо лише на стадії підготовчого провадження. Вказана справа розглядається по суті. Також, суд відмовив у задоволенні клопотання про відкладення розгляду справи, оскільки строк розгляду справи спливає 25.03.2021. Норми процесуального законодавства не передбачають можливості продовження строків понад встановлені.

Відповідно до ст.113 ГПК України строки, в межах яких вчиняються процесуальні дії, встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені, - встановлюються судом.

Відповідно до ст. 195 ГПК України суд має розпочати розгляд справи по суті не пізніше ніж через шістдесят днів з дня відкриття провадження у справі, а у випадку продовження строку підготовчого провадження - не пізніше наступного дня з дня закінчення такого строку. Суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті.

Як зазначено вище, ухвалою Господарського суду Запорізької області від 23.02.2021 №908/3309/20 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті на 04.03.2021 о 10 год. 00 хв.

Тобто, передбачений процесуальним кодексом строк розгляду справи по суті спливає 25.03.2021. Продовження вказаного строку Законом не передбачено. Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 03.12.2018 у справі № 904/5995/16.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 25.03.2021 № 908/3309/20 суд відмовив у задоволенні клопотання про продовження розгляду справи на 30 діб у зв`язку з відрядженням адвоката та неможливості надати правову допомогу.

Представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві. Суду надано наступні пояснення: Запорізькою міською радою (орендодавець) та Закритим акціонерним товариством «СП «КОНТИНЕНТ» (на теперішній час - Товариство з обмеженою відповідальністю «СП «КОНТИНЕНТ», орендар) укладено договір оренди землі, який зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 18.12.2009 за № 040926102301. В пункті 12 Договору оренди землі сторони дійшли згоди, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік, зокрема у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок і, як наслідок, зміна розміру земельного податку та ставок орендної плати за землю не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання уповноваженими органами місцевого самоврядування плати за користування землею в межах та на виконання норм Податкового кодексу України. В свою чергу, орендна плата за земельні ділянки комунальної власності є регульованою ціною. Тому, зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки (бази оподаткування) тягне за собою зміну розміру земельного податку та орендної плати, а отже є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. 30.06.2015 Запорізькою міською радою прийнято рішення № 6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)», яким затверджено розміри орендної плати за використання земельними ділянками, які перебувають у комунальній власності в межах міста Запоріжжя (далі - рішення № 6). Зазначене рішення оприлюднене 14.07.2015 в газеті «Запорозька Січ» і набрало чинності з дня його офіційного оприлюднення, а введено в дію з 01.01.2016. 30.06.2015 Запорізькою міською радою прийнято рішення № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно якого вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016. Рішення № 7 оприлюднене 14.07.2015 в газеті «Запорозька Січ» та набрало чинності з 01.01.2016. 28.11.2018 Запорізькою міською радою прийнято рішення № 26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю» (далі - рішення № 26). Рішенням № 26 внесені зміни до рішення міської ради від 30.06.2015 № 6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)» та установлено на території м. Запоріжжя розміри орендної плати згідно з додатком. Відповідно до додатку до рішення № 26 при розрахунку розміру орендної плати за всі земельні ділянки м. Запоріжжя, визначені пунктом 15, розмір орендної плати складає 3 відсотки від нормативної грошової оцінки землі. Рішення № 26 набрало чинності з дня його офіційного оприлюднення та введено в дію з 01.01.2019. Зазначене рішення оприлюднене 05.12.2018. Рішення Запорізької міської ради від 30.05.2015 № 6, від 30.06.2015 № 7 та від 28.11.2018 № 26 не скасовувалися та є чинними. Запорізькою міською радою з метою визначення бази розрахунку орендної плати за земельну ділянку, надану в користування відповідачу, отримано від Міськрайонного управління у Запорізькому районі та м. Запоріжжі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки в цінах 2020 року. За даними витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 25.03.2020 № 1459/207-20 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:01:009:0030, що знаходиться за адресою: вул. Крива Бухта, 89а, м. Запоріжжя, складає 40 323 903 грн. 80 коп. в цінах 2020 року. Позивач просить суд внести зміни у договір оренди землі, а саме у п.п. 5, 9, виклавши їх у наступній редакції: « 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 40 323 903 грн. 80 коп. (сорок мільйонів триста двадцять три тисячі дев`ятсот три грн. 80 коп.) в цінах 2020 року; 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 1 209 717 грн. 11 коп. (один мільйон двісті дев`ять тисяч сімсот сімнадцять грн. 11 коп.), що складає 3 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2020 року».

В матеріалах справи міститься відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, оскільки Запорізькою міською радою було прийнято лише рішення № 7 від 30.06.2015 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя». Будь-яких інших рішень щодо нормативної грошової оцінки земель після 2015 року не приймалось. Формула розрахунку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів є однаковою для застосування як в 2016 році, так і в 2020 році. Середня (базова) вартість земель населеного пункту м. Запоріжжя встановлена на рівні 299,14 грн. за один квадратний метр. Позивач не надав роз`яснення, яким нормативним актом готувались витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки у 2016 році та у 2020 році, та за допомогою якої програми здійснювалась грошова оцінка земельної ділянки.

25.03.2021 прийнято рішення, оголошено його вступну та резолютивну частину.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд

УСТАНОВИВ:

Запорізькою міською радою (далі - позивач, орендодавець) та Закритим акціонерним товариством «СП «КОНТИНЕНТ» (на теперішній час - Товариство з обмеженою відповідальністю «СП «КОНТИНЕНТ», далі - відповідач, орендар) укладено договір оренди землі, який зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 18.12.2009 за № 040926102301 (далі — Договір оренди землі).

За умовами Договору оренди землі, орендодавець відповідно до рішення Запорізької міської ради від 29.08.2007 № 77/112 надає, а орендар приймає в оренду земельну ділянку, площею 1,1510 га, кадастровий номер 2310100000:01:009:0030, що знаходиться за адресою: вул. Крива Бухта, 89а, м. Запоріжжя.

Згідно з пунктом 5 Договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 9 861 307 грн. 60 коп. в цінах 2009 року.

Відповідно до пункту 8 Договору оренди землі, договір укладено строком на дев`ятнадцять років.

Пунктом 9 Договору сторони визначили, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 68 160 грн. 57 коп. протягом строку будівництва об`єкту, у розмірі 340 806 грн. 78 коп. з дня введення об`єкту до експлуатації, що складає 3% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2009 року.

В пункті 12 Договору оренди землі сторони дійшли згоди, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік, зокрема у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.

Додатковою угодою, зареєстрованою у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 29.12.2009 за № 040926102338, внесені зміни до пункту 9 Договору оренди землі. Сторони визначили, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 23 856 грн.20 коп. протягом строку будівництва об`єкту, у розмірі 119 282 грн. 37 коп. з дня введення об`єкту до експлуатації, що складає 3 % від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2009 року із врахуванням часткового звільнення орендаря від сплати орендної плати на 2009 рік, згідно з рішенням Запорізької міської ради від 19.11.2008 № 6 та Запорізької обласної ради від 27.11.2008 № 7.

Додатковою угодою, зареєстрованою у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 03.02.2010 за № 041026100194, внесені зміни до пункту 9 Договору оренди землі. Сторони визначили, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 32 481 грн. 92 коп. протягом строку будівництва об`єкту, у розмірі 162 411 грн. 48 коп. з дня введення об`єкту до експлуатації, що складає 3% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2010 року із врахуванням часткового звільнення орендаря від сплати орендної плати на 2010 рік, згідно з рішенням Запорізької міської ради від 19.11.2008 № 6 та Запорізької обласної ради від 27.11.2008 № 7.

30.06.2015 Запорізькою міською радою прийнято рішення № 6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)», яким затверджено розміри орендної плати за використання земельними ділянками, які перебувають у комунальній власності в межах міста Запоріжжя (далі - рішення № 6). Зазначене рішення оприлюднене 14.07.2015 в газеті «Запорозька Січ» і набрало чинності з дня його офіційного оприлюднення, а введено в дію з 01.01.2016.

30.06.2015 Запорізькою міською радою прийнято рішення № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно якого вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016. Рішення № 7 оприлюднене 14.07.2015 в газеті «Запорозька Січ» та набрало чинності з 01.01.2016.

28.11.2018 Запорізькою міською радою прийнято рішення № 26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю» (далі - рішення № 26). Рішенням № 26 внесені зміни до рішення міської ради від 30.06.2015 № 6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)» та установлено на території м. Запоріжжя розміри орендної плати згідно з додатком. Відповідно до додатку до рішення № 26 при розрахунку розміру орендної плати за всі земельні ділянки м. Запоріжжя, визначені пунктом 15, розмір орендної плати складає 3 відсотки від нормативної грошової оцінки землі. Рішення № 26 набрало чинності з дня його офіційного оприлюднення та введено в дію з 01.01.2019. Зазначене рішення оприлюднене 05.12.2018.

Рішення Запорізької міської ради від 30.05.2015 № 6, від 30.06.2015 № 7 та від 28.11.2018 № 26 не скасовувалися та є чинними.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок і, як наслідок, зміна розміру земельного податку та ставок орендної плати за землю не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання уповноваженими органами місцевого самоврядування плати за користування землею в межах та на виконання норм Податкового кодексу України.

В свою чергу, орендна плата за земельні ділянки комунальної власності є регульованою ціною. Тому, зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки (бази оподаткування) тягне за собою зміну розміру земельного податку та орендної плати, а отже є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Запорізькою міською радою з метою визначення бази розрахунку орендної плати за земельну ділянку, надану в користування відповідачу, отримано від Міськрайонного управління у Запорізькому районі та м. Запоріжжі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки в цінах 2020 року.

За даними витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 25.03.2020 № 1459/207-20 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:01:009:0030, що знаходиться за адресою: вул. Крива Бухта, 89а, м. Запоріжжя, складає 40 323 903 грн. 80 коп. в цінах 2020 року.

Розмір орендної плати за користування земельною ділянкою по Договору оренди землі в цінах 2020 року складає 1 209 717 грн. 11 коп.:

40 323 903 грн. 80 коп. х 3% = 1 209 717 грн. 11 коп., де:

1 209 717 грн. 11 коп. - річний розмір орендної плати;

3% - розмір орендної плати у відсотках від нормативної грошової оцінки землі, визначений рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 6 (зі змінами внесеними рішенням Запорізької міської ради від 28.11.2018 № 26).

З метою досудового врегулювання спору, Запорізькою міською радою підготовлено пропозицію про внесення змін до договору оренди землі від 20.08.2020 № 01/03-32/02000 з проектом додаткової угоди та розрахунком розміру орендної плати за земельну ділянку, яку 20.08.2020 направлено на адресу орендаря рекомендованим листом. Відправлення вручено 27.08.2020.

Проте, відповідач додаткову угоду не уклав, питання про припинення чи розірвання Договору оренди землі не порушив та продовжує використовувати орендовану земельну ділянку.

Таким чином, Договір оренди землі підлягає приведенню у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення до нього відповідних змін, а саме:

Пункт 5 договору оренди землі, укладеного між Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «СП «Континент», який зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 18.12.2009 за № 040926102301, виклавши його в такій редакції: « 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 40 323 903 грн. 80 коп. (сорок мільйонів триста двадцять три тисячі дев`ятсот три грн. 80 коп.) в цінах 2020 року»;

Пункт 9 договору оренди землі, укладеного між Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «СП «Континент», який зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 18.12.2009 за № 040926102301, виклавши його в такій редакції: « 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 1 209 717 грн. 11 коп. (один мільйон двісті дев`ять тисяч сімсот сімнадцять грн. 11 коп.), що складає 3 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2020 року».

Проаналізувавши матеріали справи, оцінивши надані письмові докази у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

01.01.2011 набрав чинності Податковий кодекс України, розділ XIII якого регулює сплату орендної плати за землю.

Пунктом 3 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України встановлено, що в разі, якщо законодавчими актами передбачені інші правила справляння податків, зборів, що регулюються цим Кодексом, застосовуються правила цього Кодексу.

Відповідно до пункту 14.1.147 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Статтею 13 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно зі ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.

Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489 затверджено Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів (далі - Порядок).

Згідно з розділом II Порядку в основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель.

Населені пункти включають землі всіх категорій за основним цільовим призначенням, які розташовуються в їх адміністративних межах.

Нормативна грошова оцінка всіх категорій земель та земельних ділянок населених пунктів (за винятком земель сільськогосподарського призначення та земельних ділянок водного фонду, що використовуються для риборозведення) визначається із застосуванням, зокрема:

- коефіцієнта, який характеризує місце розташування земельної ділянки - Км;

- коефіцієнта, який характеризує функціональне використання земельної ділянки - Кф;

- коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки.

1.1. Відповідно до пункту 6 розділу II Порядку коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки (Км), обумовлюється трьома групами рентоутворювальних факторів регіонального, зонального та локального характеру і обчислюється за формулою:

Км = Кмі х Км2 х Км3, де

Кмі - регіональний коефіцієнт, який характеризує залежність рентного доходу від місцеположення населеного пункту у загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва і розселення;

Км2 - зональний коефіцієнт, який характеризує містобудівну цінність території в межах населеного пункту (економіко-планувальної зони);

Км3 - локальний коефіцієнт, який враховує місце розташування земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони.

Вихідними даними для обчислення коефіцієнта Км є затверджені матеріали Генеральної схеми планування території України, схем планування території Автономної Республіки Крим та областей, генеральні плани населених пунктів у частині, яка характеризує існуючий стан населеного пункту.

Для визначення земельної ділянки, що знаходиться за адресою: вул. Крива Бухта, 89а, м. Запоріжжя застосовуються коефіцієнти Км2 та Км3.

В пункті 9 розділу II Порядку визначено, числові значення пофакторних оцінок приймаються в межах граничних значень коефіцієнтів Км2 для груп населених пунктів із різною чисельністю населення з урахуванням нормативно-технічної документації та експертної оцінки.

Питома вага зональних рентоутворювальних факторів визначається щодо кожного населеного пункту, виходячи з його особливостей.

В додатку 1 до рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» затверджено значення коефіцієнтів місце розташування Км2 у відповідності до економіко-планувальні зони.

Земельна ділянка, надана у користування ТОВ «СП «КОНТИНЕНТ», належить до 56, 59 економіко-планувальних зон.

Економіко-планувальній зоні 56 відповідає значення 2,26.

Економіко-планувальній зоні 59 відповідає значення 2,57.

Для визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки застосовується максимальне значення коефіцієнту.

Застосування коефіцієнту Км2 із значенням 2,57 не оспорюється відповідачем.

Згідно з пунктом 10 розділу II Порядку значення коефіцієнта Км3 визначається щодо кожного населеного пункту, виходячи з його особливостей.

Для обчислення Км3 враховуються локальні фактори, наведені в додатку 7 до Порядку, при цьому добуток пофакторних оцінок не має бути нижче 0,50 і вище 1,50.

В додатку 2 до рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» затверджено значення коефіцієнтів впливу локальних факторів Км3.

Відповідно до витягу з нормативної грошової оцінки від 06.01.2021 № 22-28-0.222-171/2-21 для визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що знаходиться за адресою: вул. Крива Бухта, 89а, м. Запоріжжя, застосовується сукупний коефіцієнт Км3 - 1,20. Отже, значення коефіцієнту Км3 визначено в межах, встановлених Порядком.

Згідно з пунктом 5 розділу II Порядку коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), встановлюється на підставі Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548.

Земельна ділянка, що знаходиться за адресою: вул. Крива Бухта, 89а, м. Запоріжжя, призначена для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов`язаної з отриманням прибутку).

Відповідно до додатку 1 до Порядку значення коефіцієнту Кф земельних ділянок, що використовуються для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов`язаної з отриманням прибутку) застосовується значення 2,5.

Таким чином, значення коефіцієнту Кф (2,5), що застосовується для визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, з кадастровим номером 2310100000:01:009:0030, що знаходиться за адресою: вул. Крива Бухта, 89а, м. Запоріжжя, визначено у відповідності до норм чинного законодавства України.

Статтею 20 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що дані про нормативну грошову оцінку землі оформлюються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Позивачем отримано витяг щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, переданої в користування відповідачу. Розмір орендної плати розраховано на базі нормативної грошової оцінки, вказаної у витязі.

Згідно із ст. 142 Конституції України матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є зокрема, земля, як власність територіальної громади міста.

Статтею 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» закріплено, що територіальним громадам міст належить право комунальної власності, зокрема на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю тощо.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду.

Частиною 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключною компетенцією міської ради є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно з Конституцією України є обов`язковими до виконання на відповідній території (ст. 144 Конституції України, ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

30.06.2015 Запорізькою міською радою прийнято рішення № 6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)», яким затверджено розміри орендної плати за використання земельними ділянками, які перебувають у комунальній власності в межах міста Запоріжжя (далі - рішення № 6). Зазначене рішення оприлюднене 14.07.2015 в газеті «Запорозька Січ» і набрало чинності з дня його офіційного оприлюднення, а введено в дію з 01.01.2016.

30.06.2015 Запорізькою міською радою прийнято рішення № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно якого вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016. Рішення № 7 оприлюднене 14.07.2015 в газеті «Запорозька Січ» та набрало чинності з 01.01.2016.

28.11.2018 Запорізькою міською радою прийнято рішення № 26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю» (далі - рішення № 26). Рішенням № 26 внесені зміни до рішення міської ради від 30.06.2015 № 6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)» та установлено на території м. Запоріжжя розміри орендної плати згідно з додатком. Відповідно до додатку до рішення № 26 при розрахунку розміру орендної плати за всі земельні ділянки м. Запоріжжя, визначені пунктом 15, розмір орендної плати складає 3 відсотки від нормативної грошової оцінки землі. Рішення № 26 набрало чинності з дня його офіційного оприлюднення та введено в дію з 01.01.2019. Зазначене рішення оприлюднене 05.12.2018.

Рішення Запорізької міської ради від 30.05.2015 № 6, від 30.06.2015 № 7 та від 28.11.2018 № 26 не скасовувалися та є чинними.

Статтею 289 Податкового кодексу України встановлено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок на 1 січня поточного року.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.

Листом від 06.01.2021 № 22-28-0.222-171/2-21 Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру повідомлено, що значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2020 рік становить 1,0.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

Також, у листі від 06.01.2021 № 22-28-0.222-171/2-21 зазначено, що коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель, зокрема, становлять: 2015 рік - 1,433 (крім сільськогосподарських угідь); для земель несільськогосподарського призначення - 1,06; 2017 рік - 1,0, 2018 рік - 1,0 та 2019 рік - 1,0.

Таким чином, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що знаходиться за адресою: вул. Крива Бухта, 89а, м. Запоріжжя, станом на 2021 рік становить - 1,519, а саме:

1,433 х 1,06 х 1,0 х 1,0 х 1,0 х 1,0 =1,519

З огляду на зазначене, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що знаходиться за адресою: вул. Крива Бухта, 89а, м. Запоріжжя розраховується із застосуванням коефіцієнтів:

- Км2 із значенням 2,57;

- Км3 із значенням 1,20;

- Кф із значенням 2,50;

- коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки із значенням 1,519.

Розділом III Порядку визначено, що за результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою зацікавленої особи як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Витяг від 25.03.2020 № 1459/207-20 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:01:009:0030, що знаходиться за адресою: вул. Крива Бухта, 89а, м. Запоріжжя сформовано та видано Міськрайонним управлінням у Запорізькому районі та м. Запоріжжі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області на запит Запорізької міської ради.

Вказаний витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є чинним.

Також, суд зазначає, що витяг з технічної документації є документом, який оформлюється за результатом проведення нормативної грошової оцінки та відображає дані стосовно окремої земельної ділянки. Тобто витяг складається на основі розрахованих у встановленому порядку показників (коефіцієнтів), які визначені у технічній документації, що затверджується рішенням відповідної сільської, селищної або міської ради.

Витяг з технічної документації про грошову оцінку землі не є рішенням суб`єкта владних повноважень, оскільки не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов`язків для осіб, а лише носить інформаційний характер.

Визнання протиправним та скасування витягу з технічної документації не впливає на обсяг прав та обов`язків, зокрема, не змінює фактичне значення коефіцієнтів, що застосовані під час здійснення нормативної грошової оцінки землі, так само як і самого значення нормативної грошової оцінки землі.

Вказана правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 12.11.2018 у справі № 814/789/17, від 17.10.2019 у справі № 817/1814/17, від 30.09.2020 у справі № 817/1779/17 та інших.

Згідно зі статтею 265 Податкового кодексу України плата за землю є складовою податку на майно.

Статтею 10 Податкового кодексу України встановлено, що податок на майно є місцевим податком. Місцеві ради обов`язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині' транспортного податку та плати за землю, крім земельного податку за лісові землі).

Відповідно до підпункту 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території.

Відповідно до ст.ст. 651, 652 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.

Аналогічна умова передбачена пунктом 32 Договору оренди землі.

Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

В пункті 12 Договору оренди землі сторони дійшли згоди, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік, зокрема у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.

В даному випадку, має місце затвердження нової нормативної грошової оцінки землі, що призвело до збільшення розміру орендної плати. Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною. У зв`язку з чим наявні підстави для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

З метою досудового врегулювання спору, Запорізькою міською радою підготовлено пропозицію про внесення змін до договору оренди землі від 20.08.2020 № 01/03-32/02000 з проектом додаткової угоди та розрахунком розміру орендної плати за земельну ділянку, яку 20.08.2020 направлено на адресу орендаря рекомендованим листом. Відправлення вручено 27.08.2020.

Проте, відповідач додаткову угоду не уклав, питання про припинення чи розірвання Договору оренди землі не порушив та продовжує використовувати орендовану земельну ділянку.

Нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати. Аналогічний правовий висновок викладено у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 06.11.2019 у справі №924/187/17, від 07.06.2018 у справі № 922/518/14, від 22.01.2019 у справі № 922/539/18.

Заперечення відповідача спростовуються вищевикладеним.

З огляду на зазначене, розмір орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 2310100000:01:009:0030, що знаходиться за адресою: вул. Крива Бухта, 89а, м. Запоріжжя, наданою у користування ТОВ «СП «КОНТИНЕНТ» за договором оренди землі від 18.12.2009 за № 040926102301, підлягає зміні та приведенню до вимог чинного законодавства України.

Отже, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 129, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд –

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Змінити:

Пункт 5 договору оренди землі, укладеного між Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «СП «Континент», який зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 18.12.2009 за № 040926102301, виклавши його в такій редакції: « 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 40 323 903 грн. 80 коп. (сорок мільйонів триста двадцять три тисячі дев`ятсот три грн. 80 коп.) в цінах 2020 року»;

Пункт 9 договору оренди землі, укладеного між Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «СП «Континент», який зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 18.12.2009 за № 040926102301, виклавши його в такій редакції: « 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 1 209 717 грн. 11 коп. (один мільйон двісті дев`ять тисяч сімсот сімнадцять грн. 11 коп.), що складає 3 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2020 року».

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «СП «Континент», ідентифікаційний код юридичної особи 24519155 (70422, Запорізька область, Запорізький район, село Нове Запоріжжя, вул. Першотравнева, буд. 1-г) на користь Запорізької міської ради, ідентифікаційний код юридичної особи 04053915 (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, розрахунковий рахунок UA 538201720344280001000034816 в ДКСУ у м. Києві, отримувач – Виконавчий комітет Запорізької міської ради, МФО 820172, ЄДРПОУ 02140892) суму судового збору у розмірі 2 102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.

4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до п. 17.5 Розділу ХI Перехідних положень ГПК України апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Запорізької області протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено та підписано 30.03.2021.

Суддя А.О. Науменко