
Справа № 560/3030/20
РІШЕННЯ
іменем України
30 березня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Гнап Д.Д. розглянув адміністративну справу за позовом Західного офісу Держаудитслужби до Вищого професійного училище №36 про зобов`язання вчинити дії.
I. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
Західний офіс Держаудитслужби звернувся в суд з позовом до Вищого професійного училища №36, в якому просить зобов`язати Вище професійне училище №36 с. Балин Хмельницької області виконати п. 1 вимоги про усунення порушень від 25.06.2019 №13-22-03- 14/3105-2019 - повернути використані не за цільовим призначенням кошти субвенції на підготовку робітничих кадрів в сумі 1204456,00 грн. до обласного бюджету відповідно до вимог Порядку повернення бюджетних коштів до відповідного бюджету в разі їх нецільового використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 №1163.
Посилається на те, що позивачем проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Вищого професійного училища №36 за період з 01.01.2015 по 28.02.2019, за результатами якої виявлені порушення фінансово-бюджетної дисципліни, про що складений акт №03-08/19 від 31.05.2019.
Листом від 25.06.2019 року №13-22-03-14/3102-2019 відповідачу було скеровано письмову вимогу "Про усунення порушень, виявлених ревізією». За результатами розгляду вимоги відповідач частково усунув порушення, однак не виконав п.1 вимоги, не забезпечивши повернення використаних не за цільовим призначенням кошти субвенції на підготовку робітничих кадрів в сумі 1204456,00 грн.
Зважаючи на це, позивач просить суд зобов`язати відповідача виконати п. 1 Вимоги, вчинивши необхідні дії, спрямовані на повернення використаних не за цільовим призначенням кошти субвенції на підготовку робітничих кадрів в сумі 1204456,00 грн.
09.02.2021 подано відзив, у якому відповідач посилається на те, що відповідно до інтегрованого навчального плану ВПУ №36 на 2015, затвердженого Міністерством освіти і науки, в 2015 році була передбачена підготовка молодших спеціалістів за спеціальністю 5.10010201 «Експлуатація та ремонт машин і обладнання агропромислового виробництва». За змістом норм ст. 50 Закону України «Про професійно - технічну освіту» (в редакції станом на 01.01.2015.) фінансування професійної підготовки кваліфікованих робітників (первинної професійної підготовки) здійснюється за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів. Держава забезпечує своєчасність відповідних виплат педагогічним працівникам державних професійно-технічних навчальних закладах.
Вказує, що в 2015 році обсяг державного замовлення на підготовку робітничих кадрів і молодших спеціалістів був затверджений Наказом Міністерства освіти і науки України від 10.07.2015 №733. Відповідно до «Обсягів державного замовлення у 2015 році на підготовку робітничих кадрів і молодших спеціалістів у професійно - технічних закладах Хмельницької області» (додаток до наказу Міністерства освіти і науки України від10.07.2015 №733, стор. 6) для позивача ВПУ №36 був встановлений обсяг державного замовлення на випуск молодших спеціалістів - 28 осіб, прийом - 25 осіб, джерело фінансування - субвенція.
З урахуванням вищевикладеного, зазначає, що діяв в межах норм діючого законодавства України та жодних порушень бюджетного законодавства під час підготовки молодших спеціалістів не допускав, а тому просить у задоволенні позову відмовити.
До суду 15.02.2021 надійшла відповідь на відзив, в якій позивач посилається на те, що у 2015 році ВПУ №36, в порушення вимог частини першої статті 103-3 БК України, пункту 3 Порядку № 7 за рахунок коштів субвенції на підготовку робітничих кадрів, яка надана з державного бюджету місцевим бюджетам за КТКВ 070501 «Професійно технічні заклади освіти», проведено незаконні видатки на оплату поточних видатків з підготовки кадрів за освітньо - кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст» за спеціальністю 5.10010201 «Експлуатація та ремонт машин і обладнання агропромислового виробництва» на загальну суму 1 204 456,00 гривень. Просить позов задовольнити.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 13.01.2021 суд прийняв справу до свого провадження та вирішив її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області проведено планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності Вищого професійного училища №36 с. Балин Хмельницької області за період з 01.01.2015 по 28.02.2019.
За результатами ревізії складено акт від 31.05.2019 № 03-08/19, в якому зафіксовані виявлені ревізією порушення фінансово-бюджетної дисципліни, а саме використання не за цільовим призначенням коштів субвенції на суму 1 204 456,00 гривень.
Листом від 25.06.2019 №13- 22-03-14/3102-2019 до розпорядника бюджетних коштів направлено вимогу №1 про повернення до відповідного бюджету використаної ним не за цільовим призначенням суми субвенції.
Відповідно до вищевказаної вимоги бюджетні кошти, отримані у вигляді субвенції на підготовку робітних кадрів і використані на за цільовим призначенням у сумі 1204456,00 грн., підлягають поверненню до обласного бюджету Хмельницької області шляхом їх перерахування з рахунка № НОМЕР_1 на рахунок № НОМЕР_2 .
ВПУ №36 листом від 23.07.2019 №480 повідомило Управління про часткове усунення порушень та виконання цієї вимоги.
Оскільки виявлені ревізією порушення не були усунуті повністю, Управління листом від 12.11.2019 №13-22-03-14/4974-2019 зобов`язало ВПУ №36 надіслати вичерпну інформацію про вжиті заходи з усунення порушень та надати документи, що підтверджують їх усунення.
Листом від 13.12.2019 №833 ВПУ №36 повідомило про вжиття заходів щодо усунення деяких порушень (проведення претензійно-позовної роботи, проведення перерахунку до кінця грудня 2019).
Оскільки ВПУ №36 не повернуто використані не за цільовим призначенням кошти субвенції на підготовку робітничих кадрів в сумі 1204456,00 грн. до обласного бюджету відповідно до вимог Порядку повернення бюджетних коштів до відповідного бюджету в разі їх нецільового використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 №1163, позивач звернувся до суду з цим позовом.
IV. ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 №2939-ХІІ (далі - Закон №2939) головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов`язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб`єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб`єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Частиною другою статті 2 Закону №2939 визначено, що державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.
Частиною першою статті 4 Закону №2939 передбачено, що інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Порядок проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами затверджений постановою Кабінету Міністрів України 20.04.2006 №550 (далі - Порядок №550).
Частиною першою статті 11 Закону №2939 визначено, що плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія.
Відповідно до п.8.2.1.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Західного офісу Держаудитслужби на І квартал 2019 року, Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області проведено планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності Вищого професійного училища №36 с. Балин Хмельницької області за період з 01.01.2015 по 28.02.2019.
За результатами ревізії складено акт від 31.05.2019 № 03-08/19, в якому зафіксовані виявлені ревізією порушення фінансово-бюджетної дисципліни.
Так, ревізією законності використання субвенції на підготовку робітничих кадрів встановлено, що ВПУ №36 у 2015 році частину коштів на підготовку робітничих кадрів спрямовано на видатки, пов`язані з підготовкою фахівців за кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст», прийнятих на навчання за державним замовленням за спеціальністю 5.10010201 «Експлуатація та ремонт машин і обладнання агропромислового виробництва».
Відповідно до пункту 48 частини першої статті 2 Бюджетного Кодексу України (далі — БК України), субвенції - міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному органом, який прийняв рішення про надання субвенції.
Субвенція, як зазначено у пункті 3 Порядку та умови надання субвенції на підготовку робітничих кадрів з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №7 (далі - Порядок №7), спрямовуються на оплату поточних видатків професійно-технічних та інших навчальних закладів державної та комунальної власності, які надають послуги з підготовки кваліфікованих робітників на умовах державного замовлення.
Отже, умов спрямування субвенції на оплату поточних видатків професійно-технічних та інших навчальних закладів державної та комунальної власності, які надають послуги з підготовки фахівців - молодших спеціалістів за умовами державного замовлення, у Порядку №7 немає.
В ході ревізії відповідно до проведеного розрахунку встановлено, що загальний обсяг використаної субвенції на оплату поточних видатків з підготовки молодших спеціалістів за спеціальністю 5.10010201 «Експлуатація та ремонт машин і обладнання агропромислового виробництва» у 2015 році становить 1 204 456,00 гривень.
Таким чином, у 2015 році ВПУ №36, в порушення вимог частини першої статті 103-3 БК України, пункту 3 Порядку № 7, за рахунок коштів субвенції на підготовку робітничих кадрів, яка надана з державного бюджету місцевим бюджетам за КТКВ 070501 «Професійно технічні заклади освіти», проведено незаконні видатки на оплату поточних видатків з підготовки кадрів за освітньо - кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст» за спеціальністю 5.10010201 «Експлуатація та ремонт машин і обладнання агропромислового виробництва» на загальну суму 1 204 456,00 гривень.
Відповідно до абзацу третього частини першої статті 119 БК України, нецільовим використанням бюджетних коштів є їх витрачання на цілі, що не відповідають напрямам використання бюджетних коштів, визначеним у паспорті бюджетної програми або в порядку використання бюджетних коштів (включаючи порядок та умови надання субвенцій).
Пунктом 2 Порядку повернення бюджетних коштів до відповідного бюджету в разі їх нецільового використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 №1163 (далі - Порядок №1163) передбачено, що підставою для повернення коштів до відповідного бюджету є акт ревізії, складений органом, уповноваженим здійснювати контроль за дотриманням бюджетного законодавства, в якому зафіксовано факт нецільового використання субвенції розпорядником бюджетних коштів.
Пунктом 3 Порядку №1163 визначено, що протягом 10 робочих днів з дати реєстрації акта ревізії, а у разі наявності заперечень (зауважень) до акта - з дати надання письмового висновку щодо таких заперечень (зауважень) контролюючий орган складає вимогу до розпорядника бюджетних коштів про повернення до відповідного бюджету використаної ним не за цільовим призначенням суми субвенції про повернення бюджетних коштів до відповідного бюджету в сумі, що використана ним не за цільовим призначенням.
Пунктом 46 Порядку №550 визначено, що якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом державного фінансового контролю у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об`єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
Судом встановлено, що листом від 25.06.2019 №13-22-03-14/3105-2019 позивач направив керівнику підконтрольної установи вимогу про усунення порушень, на що отримав повідомлення про часткове усунення порушень та виконання цієї вимоги.
Абзацом другим пункту 46 Порядку №550 передбачено, що про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об`єкт контролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний орган державного фінансового контролю з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень. Таких документів відповідач ні до органу державного фінансового контролю, ні до суду не подав.
Отже, на дату подання позову залишається не виконаним п.1 Вимоги про усунення порушень від 25.06.2019 №13-22-03-14/3105-2019, ВПУ №36, а саме не повернуто використані не за цільовим призначенням кошти субвенції на підготовку робітничих кадрів в сумі 1204456,00 грн. до обласного бюджету відповідно до вимог Порядку повернення бюджетних коштів до відповідного бюджету в разі їх нецільового використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 №1163.
Відповідно до пункту 7 статті 10 Закону №2939, органу державного фінансового контролю надано право пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Пунктом 10 статті 10 Закону №2939 надано право органу державного фінансового контролю звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
На думку суду, задоволення позовних вимог не перешкоджає відповідачу належним чином виконувати вимоги контролюючого органу.
Оскільки станом на час розгляду справи відповідач не повернув до обласного бюджету використані не за цільовим призначенням кошти субвенції на підготовку робітничих кадрів в сумі 1204456,00 грн, не спростував правомірність та обґрунтованість вимог позивача, позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов Західного офісу Держаудитслужби задовольнити.
Зобов`язати Вище професійне училище №36 с. Балин Хмельницької області виконати п. 1 вимоги про усунення порушень від 25.06.2019 №13-22-03- 14/3105-2019 - повернути використані не за цільовим призначенням кошти субвенції на підготовку робітничих кадрів в сумі 1204456,00 грн. до обласного бюджету відповідно до вимог Порядку повернення бюджетних коштів до відповідного бюджету в разі їх нецільового використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 №1163.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 30 березня 2021 року
Позивач:Західний офіс Держаудитслужби (вул. Костюшка, 8,Львів,79007 , код ЄДРПОУ - 40479801) Відповідач:Вище професійне училище №36 (вул. Центральна, 1а,Балин,Дунаєвецький район, Хмельницька область,32440 , код ЄДРПОУ - 26294370)
Головуюча суддя Д.Д. Гнап