
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 лютого 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2943/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Дубровної В.А.,
при секретарі: Абрамовій К.В.,
за участю представників
позивачів - Лодиги М.Т., Вороніна С.К.,
відповідача - Єхвая М.Т.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області про визнання наказів протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
І. Зміст позовних вимог
ОСОБА_1 (надалі - позивачка, ОСОБА_1 ), ОСОБА_2 (надалі - позивач, ОСОБА_2 ) звернулися до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (надалі - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Херсонській області), у якому просять:
- визнати протиправним наказ Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 27.05.2020 р. № 6504-СГ щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1,8340 га, кадастровий номер 6525083000:03:001:0127, яка розташована на території Підстепінської сільської ради Олешківського району Херсонської області для ведення особистого селянського господарства та надання їх у власність ОСОБА_1 та зобов`язати відповідача переглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1,8340 га, яка розташована на території Підстепінської сільської ради Олешківського району Херсонської області для ведення особистого селянського господарства та надання їх у власність;
- визнати протиправним наказ Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 25.05.2020 р. № 6453-СГ щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1,8340 га, кадастровий номер 6525083000:03:001:0124, яка розташована на території Підстепінської сільської ради Олешківського району Херсонської області для ведення особистого селянського господарства та надання їх у власність ОСОБА_2 та зобов`язати відповідача переглянути заяву ОСОБА_2 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1,8340 га, яка розташована на території Підстепінської сільської ради Олешківського району Херсонської області для ведення особистого селянського господарства та надання їх у власність.
ІІ. Позиція позивача та заперечення відповідача
Вказані вимоги позивачі обґрунтовують тим, у травні 2020 року звернулись до відповідача із заявами про затвердження проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для ведення селянського господарства в адміністративних межах Підстепненської сільської ради Олешківського району Херсонської області, проте всупереч ст.118, ст.186 Земельного кодексу України відповідач наказами від 25.05.2020 року №6453-СГ та від 27.05.2020 року № 6504-СГ відмов у їх затверджені, що стало підставою звернення до суду з вказаним позовом.
В судовому засіданні представники позивачів вказані позовні вимоги підтримали та просили суд задовольнити позовні вимоги.
11 листопада 2020 року відповідачем надано до суду відзив на позов, яким заперечує проти його задоволення, оскільки вважає, що оскаржувані накази ГУ Держгеокадастру у Херсонській області від 25.05.2020 року № 6453-СГ та від 27.05.2020 року № 6504-СГ про відмову позивачам у затверджені проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок для ведення селянського господарства відповідають вимогам земельного законодавства, оскільки наданні на затвердження проекти землеустрою не містять рішення відповідного органу виконавчої влади про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що не відповідає ст. 50 Закону України "Про землеустрій". При цьому, 15.02.2021 р. представником відповідача надано витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, згідно яким власником спірних земельних ділянок є Олешківська міська рада, а відтак ГУ Держгеокадастру у Херсонській області не є їх розпорядником.
В судовому засіданні представник відповідача підтримала вказані заперечення та з урахуванням зміни власника спірних земельних ділянок, просила відмовити у задоволені позову.
ІІІ. Процесуальні дії у справі
Ухвалою суду від 12.10.2020 року відкрито спрощене провадження в справі з повідомленням сторін, призначено судове засідання на 12.11.2020 р.
У зв`язку з тимчасовою непрацездатністю судді та перебуванням її у відпустці за сімейними обставинами, судові засідання, призначення на 12.11.2020 р. та 1.12.2020, не відбулись, подальший розгляд справи призначено на 16.02.2021 р.
16.02.2021 року судом без виходу до нарадчої кімнати, шляхом занесення секретарем судового засідання до протоколу судового засідання, оголошено перерву в судовому засіданні до 23.02.2021 року.
23.02.2021 року судом без виходу до нарадчої кімнати, шляхом занесення секретарем судового засідання до протоколу судового засідання відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Олешківську територіальну громаду.
23.02.2021 року в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини
15.05.2020 року ГУ Держгеокадастру у Херсонській області отримало від кожного із позивачів заяви про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1,8340 га для ведення селянського господарства в адміністративних межах Підстепненської сільської ради Олешківського району Херсонської області, до яких серед іншого додано проект землеустрою ( 1 примірник).
25.05.2020 року наказом ГУ Держгеокадастру у Херсонській області "Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки" №6453-СГ відповідно до ст. ст. 15-1, 118, 122 ЗК України та ст. 50 Закону України "Про землеустрій" відмовлено ОСОБА_2 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, розташованої за межами населених пунктів на території Підстепненської сільської ради Олешківського району Херсонської області, розмір земельної ділянки 1,8340 га, кадастровий номер 6525083000:03:001:0124, із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства та наданні цієї земельної ділянки у власність, у зв`язку з тим, що проект землеустрою не відповідає ст. 50 Закону України "Про землеустрій", а саме в проекті землеустрою відсутнє рішення відповідного органу виконавчої влади про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
27.05.2020 року наказом ГУ Держгеокадастру у Херсонській області "Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки" № 6504-СГ відповідно до ст.ст. 15-1, 118, 122 ЗК України та ст.50 Закону України "Про землеустрій" відмовлено ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, розташованої за межами населених пунктів на території Підстепненської сільської ради Олешківського району Херсонської області, розмір земельної ділянки 1,8340 га, кадастровий номер 6525083000:03:001:0127, із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства та наданні цієї земельної ділянки у власність, у зв`язку з тим, що проект землеустрою не відповідає ст.50 Закону України "Про землеустрій", а саме в проекті землеустрою відсутнє рішення відповідного органу виконавчої влади про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Не погоджуючись з вказаними наказами відповідача, позивачі звернулись до суду.
V. Норми права, які застосував суд
Статтею 14 Конституції України закріплено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель регулюються, зокрема, Земельним кодексом України № 2768-III від 25 жовтня 2001 року ( далі - ЗК України), Законом України "Про землеустрій" від 22.05.2003 № 858-IV (далі - Закон № 858-IV).
Положеннями Земельного кодексу України від 24.10.2001 № 2768-ІІІ (далі - ЗК України) передбачено, зокрема,
- до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом. (пункт "є-1" частини першої статті 15-1 цього Кодексу);
- громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування ( частиною 1 статті 116 цього Кодексу);
- набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. ( частина 2 статті 116 цього Кодексу);
- безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, у т.ч. одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. ( пункт "в" частини 3 статті 116 цього Кодексу);
- передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз за кожним видом використання. ( частина 4 статті 116 цього Кодексу);
- проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу. ( частина восьма статті 118 цього Кодексу);
- відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. ( частина дев`ята статті 118 цього Кодексу);
- відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду. ( частина десята статті 118 цього Кодексу);
- громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства із земель державної або комунальної власності в розмірі не більше 2,0 га. (п "б" ч. 1 ст. 121).
- центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. ( частина 4 ст. 122 ЗК України).
Згідно вимог п. 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року № 15, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Відповідно до п. 1 Положення про Головне управління Держгеокадастру в Херсонській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 року № 308, у редакції наказу Держгеокадастру від 20.02.2020 № 53, Головне управління Держгеокадастру в Херсонській області (далі Головне управління) є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.
Підпунктом 13 пункту 4 вказаного Положення передбачено, що Головне управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством, на території Херсонської області.
За правилами п. 8 цього ж Положення Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру.
VI. Оцінка суду
Системний аналіз наведених правових норм свідчить про те, що Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та йому підпорядковане, і розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, на території Херсонської області.
Як встановлено судом предметом спору у даній справі є правомірність відмови ГУ Держгеокадастру у Херсонській області у затвердженні проектів землеустрою та передачі земельних ділянок у власність з підстав відсутності в складі наданого на затвердження проекту рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою.
Вирішуючи дані спірні правовідносини, суд враховує наступне.
Частиною 7 статті 118 ЗК України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Так, у постанові Верховного Суду від 17.12.2018 у справі №509/4156/15-а, яка стосується застосування абзацу 3 частини 7 статті 118 ЗК України, зазначено, що зацікавлена особа має право замовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки без згоди уповноваженого органу протягом одного місяця від дня закінчення місячного строку з часу реєстрації клопотання у відповідному уповноваженому органі. Місячний строк, упродовж якого особа може реалізувати це право, є присічним. Відтак, нездійснення права замовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у цей строк призводить до припинення цього права. Використання особою права замовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки без згоди уповноваженого органу не позбавляє обов`язку розглянути заяву згідно із чинним законодавством та прийняти відповідне рішення. Відтак, якщо зацікавлена особа замовила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки без згоди уповноваженого органу у встановлений строк, вона не позбавляється права на оскарження бездіяльності відповідного органу. ( пункти 62-64 цієї постанови).
Отже, відсутність рішення про надання дозволу або відмову у наданні дозволу в межах встановленого законом місячного строку свідчить про протиправну бездіяльність відповідного органу і надає особі право замовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки без згоди уповноваженого органу відповідно до абзацу 3 частини 7 статті 118 ЗК України.
З матеріалів справи вбачається, що 07.05.2016 року позивачі звернулись до ГУ Держгеокадастру у Херсонській області із заявами про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки (земельних ділянок) у власність площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Підстепненської сільської ради Цюрупинського району.
10.06.2016 року відповідачу вручено зазначені заяви, про що представника позивачів повідомлено листом Укрпошти №31-21/210 від 19.08.2016 року.
В судому засіданні представник відповідача підтримала позицію, висловлену у відзиві на позов стосовно того, що вказані заяви позивачів про надання дозволів на розробку проектів були зареєстровані у ГУ Держгеокадастру у Херсонській області 24.06.2016 р., та листом ГУ Держгеокадастру у Херсонській області від 22.07.2016 р. за № А-5028/0-1257/6-16-СГ було повідомлено позивачів про відмову у задоволені таких заяв, відтак місячний строк розгляду вказаних заяв позивачів не був пропущений.
Проте суд зазначає, що відсутність належним чином оформленого рішення органу Держгеокадастру про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність чи відмову у його наданні у формі наказу, свідчить про те, що уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом. Лист не є рішенням, що прийнято за належним розглядом клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою. Отже, наданий відповідачем лист не може оцінюватись як належна правова відмова у наданні такого дозволу, оскільки питання вирішене не у встановленому законом порядку. Таким чином, суб`єкт владних повноважень діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Земельним кодексом України, без дотримання вимог частини другої статті 2 КАС України, що свідчить про допущення відповідачем як суб`єктом владних повноважень протиправної бездіяльності стосовно розгляду поданих позивачем заяви.
З урахуванням наведеного, надання листом відповіді про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою свідчить, що Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області не прийняло жодного рішення, яке мало прийняти за результатами вирішення заяв позивачів.
28.07.2016 року позивачі направили на адресу відповідача повідомлення, в якому зазначили, що через пропуск терміну відповіді на заяви позивачів від 07.05.2016 року, позивачі в порядку ст.122 ЗК України використовують своє право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання дозволу. Додатком до повідомлення є копії договорів на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства.
З огляду на вказане, суд вважає, що позивачі діяли з дотримання вимог та строків, встановлених абз. 3 ч. 7 статті 118 ЗК України
Як зазначалось вище, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом.
Як встановлено судом, НВФ " Нові технології" розробили позивачам проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 1,8340 га для ведення особистого селянського господарства із земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Підстепненської сільської ради Олешківського району Херсонської області
Висновком про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 18.12.2018 року № 12789/82-18 експерт державної експертизи погодив проект землеустрою (а.с. 31) ОСОБА_1 .
Висновком про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 01.10.2018 року №8346/82-18 експерт державної експертизи ГУ Держгеокадастру в Івано-Франківській області погодив проект землеустрою ОСОБА_2 .
Як вбачається з положень частини 9 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади, який передає земельні ділянки державної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Враховуючи, надані відповідачу на затвердження проекти землеустрою були погоджені у встановленому ст.186-1 Земельного кодексу України порядку і останній не навів підстав для необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи вказаній землевпорядній документації, суд вважає, що відмови ГУ Держгеокадастру у Херсонській області у затверджені проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1,8340 га, які розташовані на території Підстепінської сільської ради Олешківського району Херсонської області для ведення особистого селянського господарства та надання їх у власність ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є протиправними та підлягають скасуванню.
Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача переглянути заяви ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про затвердження проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок площею 1,8340 га, які розташовані на території Підстепінської сільської ради Олешківського району Херсонської області для ведення особистого селянського господарства та надання їх у власність суд враховує наступне.
Відповідно до частини 1 статі 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
При цьому, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. ( частина 4 статі 122 ЗК України).
Як зазначалось вище, Головне управління Держгеокадастру в Херсонській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане, яке відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством, на території Херсонської області. ( підпункт 13 пункту 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в Херсонській області).
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, земельні ділянки з кадастровими номерами 6525083000:03:001:0127 та 6525083000:03:001:0124 є комунальною власністю Олешківської міської ради, що підтверджується інформаційними довідками з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно…. від 15.02.2021 р. за № 244307393 та № 244307217.
В судовому засіданні представник відповідача пояснила, що зміна власника вказаних земельних ділянок відбулась відповідно до Указу президента України "Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин" №449 від 15.10.2020 року, постанови КМ України "Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин" №1113 від 16.11.2020 року та наказу ГУ Держгеокадастру у Херсонській області "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" №56 від 24.12.2020 р.
Отже, земельні ділянки з кадастровими номерами 6525083000:03:001:0127 та 6525083000:03:001:0124, щодо яких проекти розробки землеустрою передані на затвердження до відповідача, передано до комунальної власності Олешківської міської ради.
Як встановлено судом, предметом розгляду у даній справі є вимога позивачів зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області переглянути заяви ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1,8340 га, яка розташована на території Підстепенської сільської ради Олешківського району Херсонської області для ведення особистого селянського господарства та надання їх у власність, тобто результатом такого розгляду є конкретне рішення, прийняте відповідачем відповідно до наданих йому повноважень.
Разом з тим, зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити певні та прийняти певне рішення, як і будь-які інші способи захисту застосовується лише за наявності законних підстав та з урахуванням фактичних обставин справи.
Враховуючи, що на момент прийняття даного рішення відповідач не є розпорядником земельних ділянок з кадастровими номерами 6525083000:03:001:0127 та 6525083000:03:001:0124, тому у суду відсутні законні підстави для визначення способу відновлення порушених прав позивачів в межах даних спірних правовідносин, що є підставою для відмови у задоволенні позову у цій частині.
VII. Висновок суду
Частиною 1 ст. 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно із ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин. (ч. 2 ст.77 КАС України)
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх рішень, та враховуючи, що на момент вирішення даних спірних правовідносин відповідач не є розпорядником спірних земельних ділянок, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.
VIII. Розподіл судових витрат
Згідно положень ст. 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема витрати на професійну правничу допомогу.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат в частині судового збору, суд вказує про таке.
Як встановлено судом, за подання позовної заяви позивачами сплачено судовий збір в сумі 840,80 грн. кожним, що підтверджується платіжними документами від 07.10.2020 № 7_12 та № 9_12.
Враховуючи, що часткове задоволення позовних вимог пов`язано з відсутністю способу захисту порушених прав позивачів, тому сплачений судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області на користь ОСОБА_1 та ОСОБА_2 по 840,840 гривень кожному.
Керуючись статтями 2, 6, 9, 14, 72, 76 - 79, 90, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (місцезнаходження: 73036, м. Херсон, вул. Університетська, 136-а, код ЄДРПОУ 39766281) про визнання наказів протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 27.05.2020 р. № 6504-СГ щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1,8340 га, кадастровий номер 6525083000:03:001:0127, яка розташована на території Підстепінської сільської ради Олешківського району Херсонської області для ведення особистого селянського господарства та надання їх у власність ОСОБА_1
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 25.05.2020 р. № 6453-СГ щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1,8340 га, кадастровий номер 6525083000:03:001:0124, яка розташована на території Підстепенської сільської ради Олешківського району Херсонської області для ведення особистого селянського господарства та надання їх у власність ОСОБА_2
В частині зобов`язання Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області переглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1,8340 га, яка розташована на території Підстепенської сільської ради Олешківського району Херсонської області для ведення особистого селянського господарства та надання їх у власність - відмовити.
В частині зобов`язання Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області переглянути заяву ОСОБА_2 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1,8340 га, яка розташована на території Підстепенської сільської ради Олешківського району Херсонської області для ведення особистого селянського господарства та надання їх у власність - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 840,80 ( вісімсот сорок грн. 80 копійок) гривень.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області на користь ОСОБА_2 сплачений судовий збір в сумі 840,80 ( вісімсот сорок грн. 80 копійок) гривень.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 28 лютого 2021 р.
Суддя В.А. Дубровна
кат. 109020100