
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2777/19
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Дубровної В.А.,
при секретарі: Абрамовій К.В.,
за участю представників:
позивача - Морева І.В.
відповідача - Величко О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Новокаховської міської ради Херсонської області про визнання протиправними та скасування рішень Новокаховської міської ради Херсонської області,
встановив:
І. Зміст позовних вимог
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач, ФОП ОСОБА_1 ) звернулася до суду з позовом до Новокаховської міської ради Херсонської області (далі - відповідач), у якому просить:
- визнати протиправним та скасувати Рішення Новокаховської міської Ради Херсонської області від 27 червня 2019 року № 2080 "Про надання дозволу на розробку документації із землеустрою та викуп земельних ділянок" в частині надання Новокаховській міській раді дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, загальною площею 0,4092 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 65107000000:01:016:0025 на три земельні ділянки: № НОМЕР_1 - площею 0,1731 га,; № НОМЕР_2 - площею 0,1696 га; № 3 - площею 0,0664 га для визначення вільних земельних ділянок для подальшої їх передачі в оренду шляхом проведення земельних торгів.
- визнати протиправним та скасувати Рішення Новокаховської міської Ради Херсонської області від 21 листопада 2019 року №2380 "Про поділ земельної ділянки по АДРЕСА_1 " в частині затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, загальною площею 0,4092 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 65107000000:01:016:0025 на три земельні ділянки: № 1 - площею 0,1731 га, кадастровий номер 6510700000:01:001:1606; № 2 - площею 0,1696 га, кадастровий номер 6510700000:01:001:1607; № 3 - площею 0,0664 га, кадастровий номер 6510700000:01:001:1608 та припинення права власності Новокаховської міської ради на земельну ділянку 0,4092 га яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 65107000000:01:016:0025 в зв`язку з поділом земельної ділянки на три об`єкти.
- визнати протиправним та скасувати Рішення Новокаховської міської Ради Херсонської області від 21 листопада 2019 року №2382 "Про визначення земельних ділянок які будуть передаватися в оренду шляхом проведення торгів окремими лотами" в частині визначення земельних ділянок для передання в оренду шляхом проведення торгів окремими лотами та реєстрації право комунальної власності на земельні ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а саме: земельна ділянка площею 0,1696 га, за адресою: АДРЕСА_1 , (з правого боку від будівлі), для розміщення виробничих будівель, на землях промисловості транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, кадастровий номер 6510700000:01:001:1607, для оформлення договору оренди терміном на п`ять років; земельна ділянка площею 0,0664 га, за адресою: АДРЕСА_1 , (з лівого боку від будівлі), для розміщення виробничих будівель, на землях промисловості транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, кадастровий номер 6510700000:01:001:1608, для оформлення договору оренди терміном на п`ять років.
ІІ. Позиція позивача та заперечення відповідача
Вказані вимоги позивачка обґрунтовує тим, що відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 07.11.2003 року серія САА № 698238, виданого Виконавчим комітетом Новокаховської міської ради є власницею нежитлової будівлі майстерні, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 1 441,9 кв. м., яка розміщується на земельній ділянці загальною площею 0,4092 га, яка перебувала в оренді ФОП ОСОБА_1 з 2002 року згідно договорів оренди, укладених з Новокаховською міською радою Херсонської області. Крім того, на вказаній земельній ділянці згідно декларації про початок виконання будівельних робіт від 19.12.2011 р. та розробленого проекту позивачкою частково побудовано контрольно-перепускний пункт. Перебуваючи у грудні 2019 р. у Новокаховській міській раді з питання укладання нового договору оренди земельної ділянки, позивачці було повідомлено, що земельна ділянка на якій розмішений об`єкт нерухомості ФОП ОСОБА_1 розділена на три земельних ділянки, а земельні торги з передачі в оренду земельних ділянок, відбудуться 27.12.2019 р. Вказуючи на те, що на вищезазначеній земельній ділянці розташований об`єкт нерухомості, який належить позивачці на праві власності і жодних погоджень щодо поділу земельної ділянки, на якій він розташований, позивачка не надавала, тому вважає, що оскаржувані рішення відповідача про надання дозволу Новокаховській міській раді на розробку документації із землеустрою та викуп земельних ділянок, про поділ земельної ділянки по АДРЕСА_1 та в частині визначення земельних ділянок ( кадастровий номер 6510700000:01:001:1607 та 6510700000:01:001:1608) для передання в оренду шляхом проведення торгів окремими лотами та реєстрації право комунальної власності на земельні ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно суперечать ст. ст. 120, 122, 123, 124, 134, 141 ЗК України, у т.ч. положенням п. 1 ч. 2 ст. 134 ЗК України, згідно яким не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки комунальної власності або права на них у разі розташування на земельних ділянках об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних осіб, а тому є протиправними та підлягають скасуванню.
04 січня 2020 року представником відповідача надано до суду відзив на позов та додаткові пояснення від 10.03.2020 р., якими заперечує проти задоволення позовних вимог, вказуючи на те, що передумовою для прийняття відповідачем оскаржуваних рішень було рішення Новокаховської міської ради від 27.06.2019 року № 2099 про припинення ФОП ОСОБА_1 у відповідності до статті 31 Закону України " Про оренду землі " право користування земельною ділянкою площею 0,4092 га, за адресою АДРЕСА_1 , для реконструкції будівлі столярної майстерні під цех металообробки (код класифікації цільового призначення - 11.02.), кадастровий номер 6510700000:01:016:0025, в зв`язку із значною заборгованістю по сплаті орендних платежів та закінченням 09.06.2019 року терміну дії договору оренди земельної ділянки, зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно року за № 16867877 від 09.06.2016 р. Додатково відповідач вказує, що за зверненням у 2018 році ФОП ОСОБА_1 до міської ради з проханням розподілу земельної ділянки, яка перебуває в оренді на окремих три ділянки, згідно поданої схеми, у рішенням міської ради від 07.08.2018 р. № 1442 було надано дозвіл ФОП ОСОБА_1 на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу сформованої земельної ділянки комунальної власності, яка знаходиться в оренді ФОП ОСОБА_1 площею 0,4092 га по АДРЕСА_2 , для реконструкції будівлі столярної майстерні під цех металообробки, на землях промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення (код цільового призначення - 11.02.), кадастровий номер 65107000000:01:016:0025, на три окремі земельні ділянки: № НОМЕР_1 - площею 0,1731 га, № НОМЕР_2 - площею 0,1696 га та № НОМЕР_3 - площею 0,0664 га, проте, позивачкою до теперішнього часу вказане рішення не було виконано, що є порушенням діючого законодавства. Враховуючи, припинення орендних правовідносин з ФОП ОСОБА_1 щодо вказаної земельної ділянки та з метою визначення вільних земельних ділянок для подальшої їх передачі в оренду шляхом проведення земельних торгів, керуючись ст.ст. 83, 122, 124, 134 Земельного кодексу України, ст. 25 Закону України " Про землеустрій " Новокаховською міською радою було прийнято оскаржуване рішення від 27.06.2019 року № 2080 про надання Новокаховській міській раді дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу сформованої земельної ділянки комунальної власності з кадастровим номером 65107000000:01:016:0025 площею 0,4092 га. для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, розташованої по АДРЕСА_1 , на три окремі земельні ділянки: № 1 - площею 0,1731 га, № НОМЕР_2 - площею 0,1696 га та № НОМЕР_3 - площею 0,0664 га. При цьому, розробляючи технічну документацію із землеустрою щодо поділу сформованої земельної ділянки комунальної власності інженером - землевпорядником ФОП ОСОБА_2 було враховано розташування на певній частині вказаної земельної ділянки нежитлову будівлю майстерню, яка належить на праві власності ФОП ОСОБА_1 та забезпечено доступ для її обслуговування відповідно до земельного законодавства України. Отже, з урахування вищевказаних норм права та вказаних обставин, Новокаховською міською радою були прийняті рішення від 21.11.2019 року № 2380 "Про поділ земельної ділянки по АДРЕСА_2 " та рішення № 2382 "Про визнання земельних ділянок несільськогосподарського призначення на території міста Нова Каховка, які плануються для передачі в оренду на земельних торгах". При цьому, відповідач звертає увагу, що згідно схем новосформованих земельних ділянок за кадастровими номерами 6510700000:01:001:1607, 6510700000:01:001:1608 для передачі в оренду шляхом проведення аукціону відсутні об`єкти нерухомого майна, які належить позивачу (або будь-кому іншому), а тому права позивачки оскаржуваними рішеннями не порушені. При цьому, згідно схеми сформованої земельної ділянки за кадастровим номером 6510700000:01:001:1606, на якій знаходиться нежитлова будівля та майстерня ФОП ОСОБА_1 вбачається можливість безперешкодного доступу до вказаного об`єкту з метою його обслуговування. Також відповідач звертає увагу, що внаслідок знаходження на новосформованій земельній ділянці за кадастровим номером 6510700000:01:001:1606 нежитлових будівель ФОП ОСОБА_1 , вказана земельна ділянка в оренду через аукціон не передавалась. Отже, приймаючи спірні рішення відповідач не порушив права та інтереси позивачки, а навпаки забезпечив дотримання її прав, як власниці нерухомого майна, що підтверджується рішенням від 21.11.2019 р. № 2380 " Про поділ земельної ділянки по АДРЕСА_1 ", яким передано ФОП ОСОБА_1 в оренду земельну ділянку площею 0,1731 га. ( ділянка № НОМЕР_1 ), кадастровий номер 6510700000:01:001:1606 (код цільового призначення 11.02.), яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , для реконструкції будівлі столярної майстерні під цех металообробки, сформовану шляхом поділу земельної ділянки загальною площею 0,4092 га, кадастровий номер 65107000000:01:016:0025, в зв`язку із наявністю нерухомого майна на земельній ділянці.
ІІІ. Процесуальні дії у справі
Ухвалою суду від 24.01.2020 року відкрито провадження в справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 24.01.2020 року.
24.01.2020 року судом без виходу до нарадчої кімнати, шляхом занесення секретарем судового засідання до протоколу судового засідання, відкладено підготовче засідання до 18.02.2020 року.
18.02.2020 року судом без виходу до нарадчої кімнати, шляхом занесення секретарем судового засідання до протоколу судового засідання продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів, оголошено перерву в підготовчому засіданні до 12.03.2020 року.
Ухвалою суду від 12.03.2020 р. закрито підготовче провадження та розпочато розгляд справи по суті одразу після закінчення підготовчого засідання.
12.03.2020 року судом без виходу до нарадчої кімнати, шляхом занесення секретарем судового засідання до протоколу судового засідання оголошено перерву в судовому засіданні до 31.03.2020 року.
Ухвалою суду від 31.03.2020 року зупинено провадження у справі до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.
Ухвалою суду від 13.10.2020 року поновлено провадження у справі, призначено судове засідання на 03.11.2020 р.
Ухвалою суду від 29.10.2020 р. відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача щодо проведення судового засідання 03.11.2020 р. в режимі відео конференції у зв`язку з технічною неможливістю.
Судове засідання, призначене на 03.11.2020 р. не відбулось у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю судді, призначено судове засідання на 24.11.2020 р.
Ухвалою суду від 16.11.2020 року призначено судове засідання на 24.11.2020 р. в режимі відео конференції.
24.11.2020 року судом без виходу до нарадчої кімнати, шляхом занесення секретарем судового засідання до протоколу судового засідання, відкладено судове засідання до 11.12.2020 р. у зв`язку з не явкою в судове засідання позивачки та її представника та відсутністю в матеріалах справи доказів щодо їх повідомлення про дату та час розгляду справи.
Ухвалою суду від 25.11.2020 року призначено судове засідання на 11.12.2020 р. в режимі відео конференції.
Судове засідання, призначене на 11.12.2020 р. не відбулось у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю судді, призначено судове засідання на 04.02.2021 р.
04.02.2021 року судом без виходу до нарадчої кімнати, шляхом занесення секретарем судового засідання до протоколу судового засідання вирішено замінити позивача у справі ОСОБА_1 на належного позивача Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 ( код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), оголошено перерву в судовому засіданні до 08.02.2021 року.
В судовому засіданні 08.02.2021 року оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини
ОСОБА_1 є фізичною особою - підприємцем, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця, виданого виконавчим комітетом Новокаховської міської ради Херсонської області 24.05.2000 р. за реєстр. № 2 501 017 0000 002939. Основним видом діяльності за КВЕД є механічне оброблення металевих виробів.
Згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 07.11.2003 року серія САА № 698238, виданого Виконавчим комітетом Новокаховської міської ради, ОСОБА_1 є власником нежитлової будівлі - майстерні, розташованної за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 1441,9 кв. м.
У період з 14 жовтня 2002 року по 07 вересня 2016 року між власником землі Новокаховською міською радою Херсонської області ( орендодавцем) та ФОП ОСОБА_1 (орендарем) було укладено декілька договорів оренди щодо земельної ділянки площею 0,4092 га., (кадастровий номер 65107000000:01:016:0025), яка розташована за адресою АДРЕСА_2 для розміщення та обслуговування будівлі майстерні, зокрема,
1) договір оренди земельної ділянки від 14.10.2002 р., з підписаними до нього угодою № 1 без номера та дати, угодою № 2 від 18.07.2006 р. зі строком дії до 02.03.2007 року.
2) договір оренди земельної ділянки від 29.02.2008 р. зі строком дії до 24.07.2010 р.
3) договір оренди земельної ділянки від 21.06.2010 року зі строком на 3 роки;
4) договір оренди земельної ділянки від 07.09.2016 року зі строком дії до 09.06.2019 р. ( пункт 8 договору); цільове призначення земельної ділянки - для реконструкції будівлі столярної майстерні під цех металообробки ( пункт 16 договору); передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду (зміна цільового використання) ( пункт 18 договору).
27.06.2019 р. на 63-й сесії 7-го скликання Новокаховської міської ради Херсонської області прийнято рішення № 2099 " Про припинення прав на землю, передачу землі в користування, поновлення дії договорів оренди земельних ділянок та внесення змін до діючих договорів" ( далі - рішення № 2099 від 27.06.2019 р.), яким вирішено
- припинити право користування земельною ділянкою фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 площею 0,4092 га, за адресою: АДРЕСА_2 , для реконструкції будівлі столярної майстерні під цех металообробки (код класифікації цільового призначення - 11.02.), кадастровий номер 6510700000:01:016:0025, в зв`язку із закінченням терміну дії договору оренди та значною заборгованістю із орендної плати ( підпункт 1.1. пункту 1 цього рішення)
- договір оренди земельної ділянки, зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно року за №16867877 від 09.06.2016 року, припинити у відповідності до статті 31 Закону України "Про оренду землі". ( підпункт 1.1.1. пункту 1.1 цього рішення)
- відділу земельних відносин та комунальної власності провести роботу по здійсненню поділу зазначеної земельної ділянки для визначення вільних від забудов, які можуть бути передані в оренду шляхом проведення аукціону. ( підпункт 1.1.2. пункту 1.1 цього рішення)
27.06.2019 року на 63-й сесії 7-го скликання Новокаховської міської ради Херсонської області прийнято рішення № 2080 " Про надання дозволу на розробку документації із землеустрою та викуп земельних ділянок" ( далі - рішення № 2080 від 27.06.2019 р.), підпунктом 2.1 пункту 2 якого вирішено
- надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності Новокаховській міській раді площею 0,4092 га по АДРЕСА_2 , для реконструкції будівлі столярної майстерні під цех металооброки, на землях промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення (код цільового призначення - 11.02.), кадастровий номер 65107000000:01:016:0025, на три окремі земельні ділянки: № 1 - площею 0,1731 га, №2 -- площею 0,1696 га та №3 - площею 0,0664 га для визначення вільних земельних ділянок для подальшої їх передачі в оренду шляхом проведення земельних торгів.
21.11.2019 року на 74-й сесії 7-го скликання Новокаховської міської ради Херсонської області прийнято рішення № 2380 " Про поділ земельної ділянки по АДРЕСА_1 " ( далі - рішення № 2380 від 21.11.2019 р.), яким вирішено
- затвердити технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності Новокаховській міській раді щодо земельної ділянки загальною площею 0,4092 га, яка розташована за адресою: Херсонська область, місто Нова Каховка, вул. Французька, 8-6, для реконструкції будівлі столярної майстерні під цех металообробки, на землях промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення (код цільового призначення - 11.02. - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємства переробної, машинобудівної та Іншої промисловості), кадастровий номер 65107000000:01:016:00.25, на три земельні ділянки №1 - площею 0,1731 га, кадастровий номер 6510700000:01:001:1606, №2 - площею 0,1696 га кадастровий номер 6510700000:01:001:1607 та №3 - площею 0,0664 га кадастровий номер 6510700000:01:001:1608 ( пункт 1.1.)
- припинити право власності Новокаховської міської ради на земельну ділянку площею 0,4092 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , для реконструкції будівлі столярної майстерні під цех металообробки, на землях промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення (код цільового призначення - 11.02. - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємства переробної, машинобудівної та іншої промисловості), кадастровий номер 65107000000:01:016:0025, яке зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №5804595 від 27.05.2014 року, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна №370643665107, в зв`язку із поділом земельної ділянки на три окремі ( підпункт 1.1.2. пункту 1.1.)
- передати в оренду земельну ділянку із земель комунальної власності, яка розташована в межах населеного пункту на території міста Нова Каховка та сформована шляхом поділу земельної ділянки : Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 площею 0,1731 па (ділянка № 1), кадастровий номер 6510700000:01:001:1606 (код цільового призначення 11.02.), яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , для реконструкції будівлі столярної майстерні під цех металообробки, на землях промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, що сформована шляхом поділу земельної ділянки загальною площею 0,4092 га, кадастровий номер 65107000000:01:016:0025, в зв`язку із наявністю нерухомого майна на земельній ділянці. ( підпункт 2.1. пункту 2.1.);
- землекористувачу розробити новий технічний паспорт на нерухоме майно, в зв`язку із зменшенням площі земельної ділянки ( підпункт 2.1.1. пункту 2.1.)
- сформовані шляхом поділу земельні ділянки комунальної власності площею 0,1696 га (ділянка № НОМЕР_2 ) кадастровий номер 6510700000:01:001:1607, площею 0,0664 га (ділянка №3) кадастровий номер 6510700000:01:001:1608, які є вільними від забудови, включити в Перелік земельних ділянки несільськогосподарського призначення на території міста Нова Каховка, які плануються для передачі в оренду на земельних торгах та сформувати відповідні лоти для проведення аукціону. Визначити цільове призначення в межах категорії: "Для розміщення та обслуговування виробничих споруд". ( пункт 3 )
21.11.2019 року відповідно до Порядку проведення земельних торгів у формі аукціону на території міста Нова Каховка, затвердженого рішенням міської ради №750 від 30.03.2017 року, до статей 124, 134 Земельного кодексу України, статті 16 Закону України "Про оренду землі", керуючись статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" на 74-й сесії 7-го скликання Новокаховської міської ради Херсонської області прийнято рішення № 2382 " Про визнання земельних ділянок несільськогосподарського призначення на території міста Нова Каховка, які плануються для передачі в оренду на земельних торгах ", ( далі - рішення № 2382 від 21.11.2019 р.), яким вирішено
- визначити земельні ділянки несільськогосподарського призначення на території міста Нова Каховка, які плануються для передачі в оренду шляхом проведення земельних торгів (додаються).
Згідно Додатку до рішення № 2382 від 21.11.2019 р. земельними ділянками несільськогосподарського призначення на території міста Мова Каховка, які плануються для передачі в оренду на земельних торгах,
- адреса АДРЕСА_2 (з правого боку від будівлі) площею 0,1696, цільове призначення: для розміщення виробничих будівель, кадастровий номер 6510700000:01:001:1607, вид права - оренда;
- адреса АДРЕСА_2 (з лівого боку від будівлі) площею 0.0664, цільове призначення: для розміщення виробничих будівель, кадастровий номер 6510700000:01:001:1608, вид права - оренда;
Вважаючи, вказані рішення Новокаховської міської ради в частині їх оскарження протиправними, позивачка звернулась до суду з даним позовом.
V. Норми права, які застосував суд
Статтею 14 Конституції України закріплено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель регулюються, зокрема, Земельним кодексом України № 2768-III від 25 жовтня 2001 року ( далі - ЗК України), Законом України "Про землеустрій" від 22.05.2003 № 858-IV (далі - Закон № 858-IV), Законом України "Про оренду землі" від 06.10.1998 № 161-XIV ( далі Закон № 161-XIV).
Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. ( частина 1 статі 3 ЗК України).
Відповідно до п.п. "а", "б", "в", "є" ст. 12 ЗК України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства.
Згідно з частинами першою та другою статті 79-1 ЗК України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки, як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель державної чи комунальної власності у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).
Відповідно до частини п`ятої статті 79-1 ЗК України формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Частинами шостою та сьомою статті 79-1 ЗК України передбачено, що формування земельних ділянок шляхом поділу та об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.
Винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування.
Відповідно до частин дев`ятої та десятої статті 79-1 ЗК України земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Згідно з ч. 1 ст. 93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Право оренди земельної ділянки може відчужуватися, у тому числі продаватися на земельних торгах, а також передаватися у заставу, спадщину, вноситися до статутного капіталу власником земельної ділянки - на строк до 50 років, крім випадків, визначених законом (ч. 5 ст. 93 ЗК України).
Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються законом (ч. 9 ст. 93 ЗК України).
Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону (ч. 1 ст. 116 ЗК України).
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (ч. 2 ст. 116 ЗК України).
Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об`єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача (ч. 2 ст.120 ЗК України).
Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб ( ч. 1 ст.122 ЗК України).
У силу вимог статті 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).
Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Відповідно до частини першої статті 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Разом з тим, із змісту ст. 125, 126 ЗК України слідує, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Згідно ч. 1 ст. 134 ЗК України встановлено, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених ч. 2 цієї статті. Але в ч. 2 цієї статті не передбачено випадку на підставі якого земельну ділянку можна б було передати без аукціону (земельних торгів).
Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі. ( стаття 2 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 № 161-XIV).
Згідно з частиною 4 статті 4 Закону № 161-XIV орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування.
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону № 161-XIV орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою.
Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" визначено, що договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно з частиною 1 статті 34 Закону України "Про оренду землі" у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
Договір оренди землі припиняється в разі, зокрема, закінчення строку, на який його було укладено ( частина перша статі 31 цього Закону).
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про землеустрій" замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі.
Згідно з частиною першою статті 50 Закону України "Про землеустрій" проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.
Пунктом "е" статті 56 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що технічна документація із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок включає зокрема нотаріальну посвідчену згоду на поділ чи об`єднання земельної ділянки заставодержателів, користувачів земельної ділянки (у разі перебування земельної ділянки в заставі, користуванні).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Положеннями ч. 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
VI. Оцінка суду
Системний аналіз наведених правових норм свідчить про те, що до повноважень органів місцевого самоврядування віднесено передання фізичним особам та юридичним особам у користування земельні ділянки із земель комунальної власності відповідних територіальних громад, у т.ч. для провадження підприємницької діяльності.
При цьому, вказана процедура передачі права користування землею комунальної власності передбачає розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.
Крім того, технічна документація із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок включає, зокрема, нотаріальну посвідчену згоду на поділ чи об`єднання земельної ділянки заставодержателів, користувачів земельної ділянки (у разі перебування земельної ділянки в заставі, користуванні).
Отже, формування земельних ділянок шляхом поділу та об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення, здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.
Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду від 03.10.2019 у справі № 823/1172/17.
Як встановлено судом, в обґрунтування протиправності оскаржуваних рішень відповідача, позивачка вказує, що з 2003 року їй належить на праві приватної власності нежитлова будівля майстерні за адресою АДРЕСА_2 , загальною площею 1441,9 кв.м., як розташована на земельній ділянці загальною площею 0,4092 га., право оренди на яку з 2002 року підтверджується договорами оренди, укладеними між ФОП ОСОБА_1 та Новокаховською міською радою. Крім того, 17.01.2012 р. Інспекцією ДАБК у Херсонській області зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт " Контрольно-перепускний пункт виробничої бази АДРЕСА_1 , замовником якого є ФОП ОСОБА_1 , в якій документом, що посвідчує право замовника на земельну ділянку, вказано договір оренди земельної ділянки від 12.11.2010 р. № 041073200085, укладений з Новокаховською міською радою. Отже, усупереч розташуванню на вказаній земельній ділянці об`єктів нерухомого майна ФОП ОСОБА_1 та без її згоди відповідач прийняв оскаржувані рішення про поділ вказаної земельної ділянки на три окремі земельні ділянки з подальшою їх передачею в оренду шляхом проведення земельних торгів окремими лотами, чим порушив частину 2 статі 134 ЗК України.
За позицією відповідача, земельна ділянка загальною площею 0,4092 га, кадастровий номер 65107000000:01:016:0025, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , є комунальною власністю, а її розпорядником Новокаховська міська рада Херсонської області. При цьому, відповідач вказує, що позивачкою не надано доказів на підтвердження того, що об`єкти нерухомості, власником яких є ФОП ОСОБА_1 , та об`єкт незавершеного будівництва контрольно-перепускний пункт, надають їй право продовжувати використовувати вказану земельну ділянку при тому, що договір оренди земельної ділянки за №16867877 від 09.06.2016 р. припинений у зв`язку з закінченням строку його дії та значною сумою заборгованості по сплаті орендних платежів.
Вирішуючи спірні правовідносини з урахуванням вказаних позицій сторін суд вказує про таке.
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 176375791 ( а.с. 29 т.1) земельна ділянка площею 0,4092 га., кадастровий номер 65107000000:01:016:0025, місце розташування АДРЕСА_1 є комунальною власністю. ( надалі - спірна земельна ділянка).
У період з 14.10.2002 року по 09.06.2019 р. вказана земельна ділянка перебувала в оренді ФОП ОСОБА_1 з метою розміщення та обслуговування будівлі майстерні.
27.06.2019 р. відповідно до підпункту 1.1.2. пункту 1.1 рішення Новокаховської міської ради Херсонської області № 2099 припинено ФОП ОСОБА_1 право користування спірною земельною ділянкою.
Одночасно, рішенням Новокаховської міської ради Херсонської області від 27.06.2019 р. № 2080 було надано дозвіл Новокаховській міській раді на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу спірної земельної ділянки на три окремі земельні ділянки: № НОМЕР_1 - площею 0,1731 га, № НОМЕР_2 - площею 0,1696 га та № НОМЕР_3 - площею 0,0664 га для визначення вільних земельних ділянок для подальшої їх передачі в оренду шляхом проведення земельних торгів.
Отже, на момент виникнення спірних правовідносин спірна земельна ділянка не була об`єктом оренди, а тому відповідач мав законні підстави для поділу спірної земельної ділянки та подальшою передачею новосформованих земельних ділянок в оренду шляхом проведення аукціону за умови дотримання приписів ЗК України та Закону України "Про землеустрій".
Щодо доводу сторони позивачки про те, що на спірній земельній ділянці розташуванні об`єктів нерухомого майна ФОП ОСОБА_1 , а відповідач в порушення частини 2 ст. 134 ЗК України прийняв оскаржувані рішення, то суд враховує наступне.
Як зазначалось вище, відповідно до підпункту 2.1 пункту 2 рішення від 21.11.2019 року № 2380 " Про поділ земельної ділянки по АДРЕСА_1 " передано ФОП ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,1731 га (ділянка № НОМЕР_1 ), кадастровий номер 6510700000:01:001:1606 (код цільового призначення 11.02), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , для реконструкції будівлі столярної майстерні під цех металообробки, на землях промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, що сформована шляхом поділу земельної ділянки загальною площею 0,4092 га…в зв`язку із наявністю нерухомого майна на земельній ділянці".
При цьому, суд звертає увагу, що у цій частині рішення Новокаховської міської ради Херсонської області від 21.11.2019 року № 2380 "Про поділ земельної ділянки по АДРЕСА_1 " позивачкою не оскаржується.
Крім того, підпунктом 2.1.1. пункту 2.1. цього рішення наказано ФОП ОСОБА_1 , як землекористувачу, розробити новий технічний паспорт на нерухоме майно, в зв`язку із зменшенням площі земельної ділянки. Вказана частина рішення Новокаховської міської ради Херсонської області від 21.11.2019 року № 2380 також не оскаржується позивачкою.
Також, пунктом 3 вказаного рішенням від 21.11.2019 року № 2380 "Про поділ земельної ділянки по АДРЕСА_1 " відповідачем вирішено включити в Переліку земельних ділянки несільськогосподарського призначення на території міста Нова Каховка, які плануються для передачі в оренду на земельних торгах та сформувати відповідні лоти для проведення аукціону із трьох сформованих земельних ділянок лише дві, а саме земельні ділянки з кадастровими номерами 6510700000:01:001:1607 та 6510700000:01:001:1608, як вільні від забудови.
Отже, на переконання суду при розпорядженні спірною земельною ділянкою шляхом її поділу на три окремі земельні ділянки, відповідачем не порушені права позивачки, як власниці нежитлової будівлі - майстерні, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 1 441,9 кв.м.
Щодо посилання сторони позивачки на те, що на спірній земельній ділянці, крім нежитлової будівлі - майстерні, розміщено також об`єкт незавершеного будівництва - контрольно-пропускний пункт виробничої бази, замовником якого є позивачка згідно декларації про початок виконання будівельних робіт № ХС08212007694 від 17.01.2012 р., то суд вказує наступне.
В ході розгляду справи представником позивачки до матеріалів справи надано технічний паспорт, виготовлений 30.03.2020 р. ФОП ОСОБА_3 , згідно якого готовність будівництва вказаного об`єкту складає 53 %, що на нього думку також підтверджує порушення відповідачем частини 2 ст. 134 ЗК України.
Суд не погоджується з даним доводом сторони позивачки з огляду на таке.
Відповідно до ст. 1 Закону "Про іпотеку" об`єкт незавершеного будівництва - це об`єкт будівництва, на який видано дозвіл на будівництво, понесені витрати на його спорудження та не прийнятий в експлуатацію відповідно до законодавства.
Так, до завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна) (ч. 3 ст. 331 Цивільного кодексу).
Закон України " Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон) передбачає, що право власності на об`єкт незавершеного будівництва підлягає державній реєстрації.
Натомість, представником позивачки до матеріалів справи надано лише вказаний технічний паспорт, проте доказів набуття позивачкою права власності на вказаний об`єкт у визначений законом спосіб до суду не надано.
При цьому, суд приймає до уваги, що вказана декларація про початок виконання будівельних робіт № ХС08212007694 від 17.01.2012 р., містить інформацію про документ, що посвідчує право замовника на земельну ділянку, а саме, договір оренди земельної ділянки від 12.11.2010 р., проте, відповідно до наданих позивачкою документів даний договір оренди землі втратив чинність у 2013 році.
Щодо доводу представника позивачки стосовно не надання згоди ФОП ОСОБА_1 на поділ спірної земельної ділянки, то з матеріалів справи вбачається, що рішенням Новокаховської міської ради "Про надання дозволу на розробку документації із землеустрою та викуп земельних ділянок" № 1442 від 07.08.2018 року з метою забезпечення прав позивачки на безперешкодне функціонування об`єкта нерухомості, ФОП ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу сформованої земельної ділянки комунальної власності, яка знаходиться в оренді ФОП ОСОБА_1 площею 0,4092 га по АДРЕСА_1 , для реконструкції будівлі столярної майстерні під цех металообробки, на землях промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення (код цільового призначення - 11.02.), кадастровий номер 65107000000:01:016:0025, на три окремі земельні ділянки: № НОМЕР_1 - площею 0,1731 га (позивачу), № НОМЕР_2 - площею 0,1696 га та № НОМЕР_3 - площею 0,0664 га.
Проте, позивачка не виконала вказаного рішення та доказів його оскарження суду не надала.
Щодо посилання представника позивачки на не справжність підпису ФОП ОСОБА_1 на заяві від 24.07.2019 р. щодо погодження нею поділу спірної земельної ділянки, то суд не приймає його до уваги, оскільки вказане твердження не спростовано належними та допустимими доказами.
Крім того, наявність або відсутність вказаної заяви не спростовує того, що на момент виникнення спірних правовідносин у ФОП ОСОБА_1 спірна земельна ділянка комунальної власності не перебувала у користуванні.
Підсумовуючи вказане, суд вважає необґрунтованим довід позивачки щодо порушення відповідачем частини 2 ст. 134 ЗК України при поділі спірної земельної ділянки з огляду на розташовування на ній об`єкту нерухомого майна, власницею якого є ФОП ОСОБА_1 .
Щодо оскаржуваного рішення Новокаховської міської ради Херсонської області від 21.11.2019 року №2382 "Про визнання земельних ділянок несільськогосподарського призначення на території міста Нова Каховка, які плануються для передачі в оренду на земельних торгах", то вказаним рішенням визначено передачу в оренду на земельних торгах земельні ділянки, які розташовані з лівого та з правого боку від об`єкту нерухомого майна позивачки, що підтверджується наявними у справі витягами з Державного земельного кадастру та кадастровими планами щодо земельних ділянок за кадастровим номером 6510700000:01:001:1607 площею 0,1696 га та кадастровим номером 6510700000:01:001:1608 площею 0,0664 га. ( а.с. 101 - 112, т. 2 ).
Крім того, з матеріалів технічної документації із землеустрою щодо поділу сформованої земельної ділянки комунальної власності площею 0,4092 га, кадастровий номер 65107000000:01:016:00.25 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємства переробної, машинобудівної та іншої промисловості ( для реконструкції будівлі столярної майстерні під цех металообробки), а саме на три (3) окремі земельні ділянки №1 - площею 0,1731 га, № НОМЕР_2 - площею 0,1696 га та № НОМЕР_3 - площею 0,0664 га розташованої по АДРЕСА_2 , на землях промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення Новокаховської міської ради Херсонської області вбачається, що за кадастровим планом земельної ділянки №1 - площею 0,1731 га, ( а.с. 108 т. 1), то вказана земельна ділянка за кодом та назвою угіддя є землею під будівлями та спорудами промислових підприємств, у даному випадку це під об`єктами нерухомого майна позивачки, чим підтверджується відсутність будь-яких перешкод щодо користування позивачкою своєю власністю. Вказане не спростовано стороною позивачки та не надано доказів зворотного.
Щодо посилання представника позивачки на статтю 120 Земельного кодексу України, згідно якої до особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, то суд зазначає, що на момент придбання позивачкою нерухомого майна та укладання договорів оренди земельної ділянки власником землі була Новокаховська міська рада.
Доказів зворотного стороною позивачки в ході розгляду справи не надано.
Щодо порушених прав позивачки в межах даних спірних правовідносин, то суд враховує, що Конституційний Суд України, вирішуючи питання, порушені в конституційному зверненні і конституційному поданні щодо тлумачення частини другої статті 55 Конституції України, в Рішенні від 14 грудня 2011 року № 19-рп/2011 зазначив, що особа, стосовно якої суб`єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.
Отже, обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Однак, порушення вимог Закону діями суб`єкта владних повноважень не є достатньою підставою для визнання їх протиправними, оскільки обов`язковою умовою визнання їх протиправними є доведеність позивачем порушених його прав та охоронюваних законом інтересів цими діями.
З огляду на зазначене, вирішуючи спір, суд повинен пересвідчитись у належності особи, яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу (чи є така особа належним позивачем у справі - наявність права на позов у матеріальному розумінні), встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (встановити факт порушення), а також визначити чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.
Тобто, обов`язковою умовою задоволення позову є доведеність позивачем порушених саме його прав та охоронюваних законом інтересів з боку відповідача, зокрема наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб`єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов.
Як зазначалось вище, то з урахуванням встановлених судом обставин відповідачем здійснено поділ спірної земельної ділянки після припинення з позивачкою договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно року за №16867877 від 09.06.2016 р., при цьому, з урахуванням розміщення на спірній земельній ділянці об`єктів нерухомого майна, позивачці було передано в оренду одну із сформованих шляхом поділу земельну ділянку площею 0,1731 га (ділянка № 1), кадастровий номер 6510700000:01:001:1606, яка розташована за адресою : АДРЕСА_2 , для реконструкції будівлі столярної майстерні під цех металообробки.
При цьому, судом встановлено, а стороною позивачки не заперечувалось, що у 2018 році рішенням Новокаховської міської ради № 1442 від 07.08.2018 року за результатами розгляду заяви ФОП ОСОБА_1 було надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу сформованої земельної ділянки комунальної власності, яка знаходиться в оренді ФОП ОСОБА_1 площею 0,4092 га по АДРЕСА_1 , для реконструкції будівлі столярної майстерні під цех металообробки, на землях промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення (код цільового призначення - 11.02.), кадастровий номер 65107000000:01:016:0025, на три окремі земельні ділянки: № НОМЕР_1 - площею 0,1731 га (позивачу), № НОМЕР_2 - площею 0,1696 га. та № НОМЕР_3 - площею 0,0664 га.
Натомість, у зв`язку з не виконанням позивачкою вказаного рішення та внаслідок припинення з ФОП ОСОБА_1 орендних відносин стосовно спірної земельної ділянки, відповідачем було реалізовано надане йому відповідно до ЗК України та Закону України " Про місцеве самоврядування" право та прийнято аналогічне рішення щодо розробки технічної документації із землеустрою щодо поділу спірної земельної ділянки комунальної власності на три окремі земельні ділянки для визначення вільних земельних ділянок для подальшої їх передачі в оренду шляхом проведення земельних торгів.
Отже, з 2018 року позивачці було відомо про наміри відповідача поділити спірну земельну ділянку, а підставою такого поділу стала заборгованість позивачки зі сплати орендних платежів згідно укладених нею договорів оренди.
Згідно із положеннями статті 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочинну щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
З аналізу зазначеної норми вбачається, що будь-які дії, направлені на фактичне використання земельної ділянки без оформлення права власності на земельну ділянку або права постійного користування чи права оренди земельної ділянки в порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", є самовільним заняттям земельної ділянки.
В ході розгляду справи стороною позивачки не надано суду доказів того, що на момент прийняття оскаржуваних рішень ФОП ОСОБА_1 перебувала у договірних орендних правовідносинах з Новокаховською міською радою Херсонської області щодо спірної земельної ділянки. При цьому, не надано доказів того, що ФОП ОСОБА_1 оскаржувалось рішення відповідача від 27.06.2019 року № 2099 щодо припинення права користування позивачкою спірною земельною ділянкою площею.
Отже, до прийняття відповідним органом місцевого самоврядування рішення про надання земельної ділянки, на якій розташовані об`єкти нерухомості позивачки, у користування (оренду) та подальше її оформлення у порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" не породжує у неї права на її використання.
Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 20.02.2020 у справі № 1940/1655/18.
Додатково суд зауважує, що оскаржуване рішення Новокаховської міської ради Херсонської області від 27.06.2019 року № 2080 "Про надання дозволу на розробку документації із землеустрою та викуп земельних ділянок" в межах даних спірних правовідносин не може бути предметом окремого оскарження, як таке, що вичерпало свою дію.
Як зазначалось вище, іншим оскаржуваним рішенням Новокаховської міської ради Херсонської області від 21.11.2019 року №2380 " Про поділ земельної ділянки по АДРЕСА_1 " затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності, площею 0,4092 га, дозвіл на розробку якого було надано вказаним рішення Новокаховської міської ради Херсонської області від 27.06.2019 року № 2080.
Індивідуальний акт - це акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті (рішенні) особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк (пункт 19 частини першої статті 4 КАС України).
Індивідуально-правові акти, як результати правозастосування, адресовані конкретним особам, тобто є формально обов`язковими для персоніфікованих (чітко визначених) суб`єктів; містять індивідуальні приписи, в яких зафіксовані суб`єктивні права та/чи обов`язки адресатів цих актів; розраховані на врегулювання лише конкретної життєвої ситуації, а тому їх юридична чинність (формальна обов`язковість) вичерпується одноразовою реалізацією. Крім того, такі акти не можуть мати зворотної дії в часі, а свій зовнішній прояв можуть отримувати не лише в письмовій (документальній), але й в усній (вербальній) або ж фізично-діяльнісній (конклюдентній) формах.
З огляду на викладене, акт застосування норм права (індивідуальний акт) містить індивідуально-конкретні приписи, що є результатом застосування норм права, акт застосування норм права адресується конкретним суб`єктам і створює права та/чи обов`язки лише для цих суб`єктів, акт застосування норм права регулює конкретну життєву ситуацію, дія акта застосування норм права закінчується у зв`язку з припиненням конкретних правовідносин.
Такий правовий висновок, щодо індивідуального акту, міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.02.2020 у справі № 9901/520/19.
VII. Висновок суду
Частиною 1 ст. 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно із ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин. (ч. 2 ст.77 КАС України)
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Оцінюючи наявні докази, суд дотримується позиції, вказаної у рішенні Європейського суду з прав людини, яку він висловив у пункті 53 рішення у справі "Федорченко та Лозенко проти України", відповідно до якої суд при оцінці доказів керується критерієм доведення "поза розумним сумнівом".
Обов`язковою для застосування в Україні є практика Європейського суду з прав людини, яка статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" визнана джерелом права.
Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (ратифіковано Україною 17.07.1997 року, набула чинності для України 11.09.1997 року) "Кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження".
Вирішуючи питання про застосування ст.13 Конвенції, суд бере до уваги, що в рішенні Європейського суду з прав людини по справі "Аманн проти Швейцарії" (Заява N 27798/95 п.88) зазначено, що стаття 13 Конвенції вимагає, щоб кожен, хто вважає себе потерпілим внаслідок заходу, який, на його думку, суперечив Конвенції, мав право на засіб правового захисту у відповідному національному органі для вирішення свого спору, а в разі позитивного вирішення - для одержання відшкодування шкоди. Однак це положення не вимагає безумовного досягнення вирішення спору на користь заявника.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх рішень та враховуючи, що позивачкою та її представником не надано доказів щодо будь - яких прав на спірну земельну ділянку, жодних рішень щодо передачі землі в оренду позивачці матеріали справи не містять, суд дійшов висновку, що оспорюваними рішеннями відповідача не порушено права та інтереси позивачки, що є підставою для відмови у задоволені позову.
VIII. Розподіл судових витрат
У відповідності до положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відмови в задоволенні позову судові витрати, зі сплати судового збору не підлягають відшкодуванню.
Керуючись статтями 2, 6, 9, 14, 72, 76 - 79, 90, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
У задоволені позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (місце проживання АДРЕСА_3 , рнокпп НОМЕР_4 ) до Новокаховської міської ради Херсонської області (місце знаходження 74900, Херсонська область, м. Нова Каховка, пр. Дніпровський, буд. 23, код ЄДРПОУ 33358194) про визнання протиправними та скасування рішень - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 18 березня 2021 р.
Суддя В.А. Дубровна
кат. 109020100