Ухвала суду № 95896790, 29.03.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2021
Номер справи
420/1925/21
Номер документу
95896790
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/1925/21

УХВАЛА

29 березня 2021 року м.Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Харченко Ю.В., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання представника відповідача – Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (від 25.02.2021 року за вхід. №9562/21) про залишення без розгляду адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня за 2018, 2019, 2020 роки у розмірі, п`яти мінімальних пенсій за віком; зобов`язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня за 2018, 2019, 2020 роки у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

Ухвалою одеського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі № № 420/1925/21 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

25.02.2021 р. від відповідача – Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (вхід. №9546/21) надійшло клопотання про застосування строків звернення до адміністративного суду, обґрунтовуючи його тим, що виплата щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2018-2019 року було здійснено у травні 2018-2019 років, а за 2020 рік була здійснена у червні 2020 року, а з позовом позивач звернувся до суду 11.02.2021р., тобто з порушенням 6-місячного строку звернення до суду із цим позовом.

Відповідно до ч.1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно з ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч.3 ст.122 КАС України, для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Строк звернення до адміністративного суду - це строк, в межах якого особа, яка має право на позов, повинна звернутися до адміністративного суду для захисту своїх прав у публічно-правових відносинах або для реалізації владних повноважень.

Днем, коли особа дізналась про порушення свого права, - є день, коли позивач дізнався про рішення, дію чи бездіяльність, внаслідок якої відбулося порушення її прав, свобод чи інтересів.

Суд звертає увагу, що поважними причинами пропуску строку звернення до суду можуть бути визнані лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, які повинні бути підтверджені належними доказами.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач звернувся до відповідача із заявою з проханням виплатити недоотриману частину грошової допомоги як учаснику бойових дій за 2016-2020 роки у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги, однак, листом від 29.12.2020 року вих. №01-Л-66229-п Департамент праці та соціальної політики повідомило ОСОБА_1 про те, що для призначення та виплати департаментом грошової допомоги до 5 травня у 2016-2017 роках відсутні, а виплата разової щорічної грошової допомоги до 05 травня за 2018-2020 роки була призначена та виплачена відповідно до чинного законодавства.

Дослідивши вказаний лист, суд вважає, що вказаним листом відповідачем відмовлено позивачу в отриманні разової грошової допомоги до 05 травня за 2018-2020 роки, у зв`язку з тим, що допомога була призначена та виплачена відповідно до чинного законодавства.

Розглядаючи клопотання представника відповідача, суд виходить із приписів ст. 122 КАС України, відповідно до якої строк обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Підставою для звернення до відповідача із відповідною заявою стало ухвалення рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 року (в справі 1 -247/2018(3393/18), внаслідок чого позивач дізнався про порушення своїх прав.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24.12.2020 року (справа № 510/1286/16-а) зазначила: "Визначаючи початок перебігу строку звернення до суду, важливо встановити той момент, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення її прав. У спорах, що виникають з органами ПФУ, особа може дізнатися, що її права порушені, зокрема, при отриманні від органу ПФУ відповіді на надісланий запит щодо розміру пенсії, нормативно-правових документів, на підставі яких був здійснений саме такий розрахунок. Отже, в цьому випадку початок перебігу строку звернення до адміністративного суду слід пов`язувати з датою отримання листа-відповіді, листа-роз`яснення від органу ПФУ на запит особи про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність / несвоєчасність її перерахунку".

Суд вважає, що вказані спірні правовідносини є подібними до правовідносин, що були предметом спору у справі № 510/1286/16-а в частині щодо перебігу строку коли позивач дізнався про порушене право.

Враховуючи, що позивач дізнавшись про прийняте Конституційним Судом України рішення від 27.02.2020 року вважав, що таке рішення стане підставою для проведення перерахунку та виплати оспорюваної допомоги у позасудовому порядку і в подальшому з цією метою звернувся із заявою до відповідача, то саме із моменту отримання листа про відмову у перерахунку допомоги від 29.12.2020 року, слід обраховувати початок перебігу строку звернення до суду з позовом.

Тому, за вказаних обставин, шестимісячний строк звернення до суду не вважається пропущеним.

Зважаючи на вищевикладене та те, що позивач звернувся до адміністративного суду із дотримання строків встановлених ст. 122 КАС України, суд вважає, що відсутні підстави для задоволення клопотання Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про застосування строків звернення до суду із цим позовом та залишення адміністративного позову без розгляду.

Керуючись ст. 237, 248, 294 КАС України, суд –

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання представника відповідача – Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (від 25.02.2021 року за вхід. №9562/21) про залишення без розгляду адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії -відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не належить до оскарження в апеляційному порядку окремо від судового рішення по справі.

Суддя Ю.В. Харченко