
Справа №442/2771/17
Провадження №2/442/121/2021
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 березня 2021 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області у складі:
головуючого судді: Кучаковського Ю.С.,
за участю секретаря судового засідання: Кравців Х.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області цивільну справу за позовом Управління Служби безпеки України у Львівській області до Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, – Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Львів), ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , Служба у справах дітей виконкому Дрогобицької міської ради, про визнання недійсним протоколу засідання комісії, свідоцтва про право власності на квартиру та скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно, –
за участю представників
від позивача: ОСОБА_6
від відповідача: не з`явилися
від третьої особи Дрогобицьке міськрайонне управління юстиції: не з`явилися
від третьої особи ОСОБА_1 : ОСОБА_7
від третьої особи ОСОБА_2 : не з`явилися
від третьої особи ОСОБА_3 : ОСОБА_3 , ОСОБА_7
від третьої особи ОСОБА_4 : ОСОБА_3
від третьої особи ОСОБА_5 : ОСОБА_3
від третьої особи Служби у справах дітей виконкому Дрогобицької міської ради: Яким І.С.
в с т а н о в и в :
Управління СБ України у Львівській області звернулося до суду з вищезгаданим позовом (з урахуванням уточнених позовних вимог), у якому просило визнати недійсним свідоцтво про право власності від 06.11.2013 на квартиру АДРЕСА_1 , яке було видане директором департаменту міського господарства, заступником міського голови, заступником голови комісії з питань приватизації житла при виконкомі Дрогобицької міської ради на ім`я ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 та ОСОБА_4 , а також протокол № 3 засідання комісії з питань приватизації житла та виконкомі Дрогобицької міської ради від 06.11.2013 (з додатком) в частині, що стосується задоволення клопотання ОСОБА_2 про передачу у власність квартири АДРЕСА_1 ; скасувати державну реєстрацію права власності на квартиру АДРЕСА_1 ,– яке було зареєстроване державним реєстратором Дрогобицького міськрайонного управління юстиції Бобик Н.П. за ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 .
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 04.01.2000 в рахунок виконання договору № 47 від 22.03.1999 про будівництво житла для військовослужбовців та членів їх сімей АТ „ЛьвівПокізол” передало благодійному фонду „Житло військовим” трикімнатну квартиру АДРЕСА_1 для її заселення співробітниками УСБУ Львівській області. Вказує, що в той же день зазначена квартира була прийнята в експлуатацію Управлінням СБ України у Львівській області згідно акту прийому-передачі житлового фонду від 04.01.2000, 15.05.2000 УСБУ у Львівській області в порядку п. 3 Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користуванням ними в Українській РСР звернулось до міського голови м. Дрогобича з клопотанням про оформлення спеціального ордера на вищевказану квартиру на співробітника Дрогобицького МВ ОСОБА_1 . Рішенням виконавчого комітету Дрогобицької міської ради від 25.07.2000 № 182 вищевказана трикімнатна квартира АДРЕСА_1 , житловою площею 38,1 кв.м, надано ОСОБА_1 , який перебував на обліку для отримання службової квартири під № 1.
26.07.2000 виконавчим комітетом Дрогобицької міської ради було видано ордер № 27 на вказане службове приміщення на склад сім`ї з чотирьох осіб: ОСОБА_1 , ОСОБА_8 (дружина), ОСОБА_9 (син) та ОСОБА_10 (донька) з відміткою про те, що вказана квартира перебуває в статусі службової. Тоді ж зазначена квартира поставлена на оперативний облік УСБУ у Львівській області як службова та облікована у відповідних формах в порядку п. 5 Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР, затвердженому Постановою РМ УРСР від 04.02.1988 № 37. В подальшому 22.06.2002 ОСОБА_1 був переміщений по службі до Центрального управління СБ України. На той час у вищевказаній службовій квартирі були зареєстровані та проживали його дружина ОСОБА_8 , мати ОСОБА_2 та сестра ОСОБА_3 , яких рішеннями Дрогобицької міськради від 29.01.2004 № 4 та від 22.03.2007 № 89 на підставі поданих ними заяв визнано наймачами цієї квартири. Вказує, що 06.11.2013 вказану вище квартиру, в порушення вимог ч. 2 ст. 2 Закону України „Про приватизацію державного житлового фонду” та п. 3 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у власність громадян, затвердженого наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16.12.2009 № 396, було протиправно приватизовано на праві спільної сумісної власності близькими родичами ОСОБА_1 (матір`ю ОСОБА_2 , сестрою ОСОБА_3 , племінниками ОСОБА_5 та ОСОБА_4 ), адже рішення про приватизацію суперечить вимогам п. 2 ст. 2 Закону України „Про приватизацію державного житлового фонду”, згідно з якими квартири (кімнати, будинки), віднесені у встановленому порядку до числа службових не підлягають приватизації. Зазначає, що до УСБУ у Львівській області будь-яких звернень стосовно виключення вказаної квартири з числа службових житлових приміщень на адресу Дрогобицької міськради не скеровувало, а будь-які рішення з цього приводу не приймались ні ЖПК УСБУ у Львівській області, ні керівництвом регіонального органу безпеки. Таким чином, зазначає, що було порушено вимоги п. 5.14 Інструкції про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Служби безпеки України та членам їх сімей житлових приміщень, затвердженої наказом СБ України від 06.11.2007 № 792 (в редакції чинній станом на 2013 рік), згідно з яким рішення про виключення з числа службових житлових приміщень приймається керівниками відповідних органів, закладів та установ СБ України на підставі пропозицій житлово-побутової комісії та за погодженням з ПГЗ, що затверджується заступником Голови СБ України, до функціональних обов`язків якого належить координація господарського забезпечення, з наданням необхідних документів для його вивчення. Більше того, вказує, що зазначена квартира до теперішнього часу обліковується як службова як по оперативному обліку службового житла УСБУ у Львівській області, так і по обліках виконавчого комітету Дрогобицької міської ради, про що свідчать листи Дрогобицької міськради від 13.05.2016 № 3-32/3900 та від 05.12.2016 № 3-32/10925. Враховуючи вищенаведене, просить позов задовольнити.
Представник позивача в судовому засіданні не заперечував проти заочного розгляду справи, просив позов задовольнити з підстав, викладених у ньому.
Повноважні представники відповідача в судове засідання не з`явилися та про причини неявки суд не повідомили, хоча належним чином були повідомлені про розгляд справи, не подали відзиву.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Враховуючи наявність в справі достатніх матеріалів про права та обов`язки сторін та те, що представник позивача проти заочного розгляду справи не заперечував, суд, на підставі ч. 1 ст. 280 ЦПК України та відповідно до ч. 1 ст. 281 ЦПК України постановив ухвалу про заочний розгляд справи.
ОСОБА_3 та представник ОСОБА_1 , ОСОБА_3 в судовому засіданні проти задоволення позову заперечували.
Представник третіх осіб ОСОБА_3 , ОСОБА_1 подав заяву про застосування строку позовної давності, оскільки оскаржуване свідоцтво про право власності було оформлене 06.11.2013, а позов подано 05.04.2017, тобто після спливу позовної давності. Також подав письмові пояснення щодо позову, у яких вказав, що 25.07.2000 відповідачем прийнято рішення № 182, яким в п. 1 затверджено передачу спірної квартири ОСОБА_1 , де вказано, що квартира виділена в рахунок виконання Договору № 47 від 22.03.1999 „Про будівництво житла для військовослужбовців та членів їх сімей” від ВАТ „ЛьвівПокІзол” на користь Благодійного фонду „Житло військовим” Міноборони України. Для того, щоб житлове приміщення набуло статусу службового, відповідний орган місцевого самоврядування на підставі клопотання адміністрації органу, закладу, установи, підприємства повинен прийняти рішення про включення житла до числа службових. У зв`язку з таким рішенням службове житлове приміщення закріплюється як службове за відповідним органом, закладом, установою, підприємством. Квартира АДРЕСА_1 не відноситься до числа службових, оскільки не була включена до їх числа у порядку, передбаченому п. 3 Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській PCP, затверджених Постановою РМ УРСР від 04.02.1988 № 37, клопотання від СБ України чи його структурного підрозділу до Відповідача не надходило щодо включення спірної квартири до числа службових, а отже, і відповідач не приймав жодного рішення щодо включення цієї квартири до складу службових. А треті особи, які є власниками спірної квартири, користуються такою на умовах договору найму, що підтверджується рішенням відповідача від 29.01.2004 № 4 та від 22.03.2007 № 89, де вони визнані наймачами. А тому просить у задоволенні позову відмовити.
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилися та про причини неявки суд не повідомляла, хоча про час та місце судового розгляду були повідомлені належним чином.
Представник Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи без їх участі, подав до суду пояснення, у яких вказав, що внесення записів про речові права на нерухоме майно в Державному реєстрі належить безпосередньо до повноважень державних реєстраторів речових прав на нерухоме майно, що перебувають у трудових відносинах із суб`єктом державної реєстрації, або нотаріусів. Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Львів) та інші органи юстиції з 01.05.2016 не входять в систему суб`єктів державної реєстрації прав та відповідно не є тим суб`єктом владних повноважень, який безпосередньо здійснює державну реєстрацію прав на нерухомість.
Представник третьої особи Служби у справах дітей виконкому Дрогобицької міської ради Яким І.С. проти задоволення позову заперечив, оскільки це призведе до порушення прав дітей.
Дослідивши та перевіривши зібрані по справі докази, оцінивши їх в сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Згідно з ст. 11 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, що між ВАТ „ЛьвівПокІзол” та Міністерством оборони України в особі президента Благодійному фонду „Житло військовим” було укладено договір № 47 від 22.03.1999 (т. 1 а.с. 102-104).
Відповідно до акту прийому-передачі житлового фонду від 04.01.2000 в рахунок виконання Договору № 47 від 22.03.1999 про будівництво житла для військовослужбовців та членів їх сімей ВАТ „ЛьвівПокІзол” передає Благодійному фонду „Житло військовим” Міністерства оборони України квартири для заселення її співробітниками УСБУ у Львівській області за адресою: АДРЕСА_2 . Загальна площа житла, що передається, становить 64,7 кв.м (т. 1 а.с. 5).
Відповідно до акту прийому-передачі житлового фонду від 04.01.2000, підписаного представниками ВАТ „ЛьвівПокІзол”, Благодійного фонду „Житло військовим”, УСБУ у Львівській області, в рахунок виконання Договору № 47 від 22.03.1999 про будівництво житла для військовослужбовців та членів їх сімей ВАТ „ЛьвівПокІзол” передав, а в експлуатацію прийняв УСБУ у Львівській області квартиру для заселення співробітниками УСБУ у Львівській області за адресою: АДРЕСА_2 . Загальна площа житла, що передається, становить 64,7 кв.м (т. 1 а.с. 105)
Відповідно до протоколу № 1 офіцерських зборів Дрогобицького МВ УСБУ у Львівській області від 23.06.2000 постановили зарахувати заступника начальника Дрогобицького МВ УСБУ у Львівській області Ягуна Віктора Миколайовича на квартирний облік для отримання службової квартири АДРЕСА_3 (т. 1 а.с. 112)
Відповідно до протоколу № 2 офіцерських зборів Дрогобицького МВ УСБУ у Львівській області від 23.06.2000 постановили надати в АДРЕСА_4 , квартиру АДРЕСА_5 , яка складається з 3 кімнат, житловою площею 38,1 кв.м, заступнику начальника Дрогобицького МВ УСБУ у Львівській області капітану ОСОБА_1 на склад сім`ї: квартирознімач – ОСОБА_1 , дружина – ОСОБА_8 , син – ОСОБА_9 , дочка – ОСОБА_10 . Перебуває в черзі на отримання службової квартири під № 1 (т. 1 а.с. 113).
ОСОБА_1 26.06.2000 писав заяву голові Дрогобицького міського виконавчого комітету, у якій просив прийняти його на квартирний облік для отримання квартири, сім`я складається з чотирьох чоловік: ОСОБА_1 , ОСОБА_8 – дружина, ОСОБА_9 – син, ОСОБА_10 – дочка (т. 1 а.с. 109).
15.05.2000 начальник Управління СБУ у Львівській області листом звернувся до міського голови м. Дрогобича, у якому просив оформити спеціальний ордер на трикімнатну службову квартиру АДРЕСА_1 заступнику начальника Дрогобицького МВ Управління ОСОБА_1 , який наказом начальника УСБУ у Львівській області від 18.04.2000 № 166-ОС переведений для подальшого проходження військової служби з м. Львова (т. 1 а.с. 6; 107).
Відповідно до протоколу засідання громадської комісії по житлових питаннях при міськвиконкомі, які представлені відділом по обліку і розподілу житлової площі від 14.07.2000 вирішено рекомендувати виконкому затвердити протокол № 2 офіцерських зборів Дрогобицького МВ УСБУ у Львівській області від 23.06.2000 про надання службової квартири АДРЕСА_1 ОСОБА_1 (т. 1 а.с. 9; 108).
Рішенням виконавчого комітету Дрогобицької міської ради від 25.07.2000 № 182 „Про закріплення квартир” затверджено протокол № 2 офіцерських зборів Дрогобицького МВ УСБУ у Львівській області про надання службового житлового приміщення: квартири АДРЕСА_1 житловою площею 38,1 кв.м з окремою кухнею заступнику начальника Дрогобицького МВ УСБУ у Львівській області капітану ОСОБА_1 , склад сім`ї чотири чоловіки: ОСОБА_8 – дружина, ОСОБА_9 – син, ОСОБА_10 – дочка. Перебуває на обліку для отримання службової квартири АДРЕСА_3 . Квартира виділена в рахунок виконання Договору про будівництво житла для військовослужбовців та членів їх сімей ВАТ „ЛьвівПокІзол” передає Благодійному фонду „Житло військовим” Міністерства оборони України квартири для заселення її співробітниками УСБУ у Львівській області (т. 1 а.с. 7-8; 121-122).
З листа виконавчого комітету Дрогобицької міської ради від 02.10.2017 № 3-32/7747 на адвокатський запит ОСОБА_7 повідомлено, що квартиру АДРЕСА_1 надано як службове житлове приміщення ОСОБА_1 (т. 1 а.с. 106).
26.07.2000 виконкомом Дрогобицької міської ради було видано ордер № 27 на зазначене службове приміщення на склад сім`ї з чотирьох осіб – ОСОБА_1 , ОСОБА_8 (дружина), ОСОБА_9 (син) та ОСОБА_10 (донька). При тому, підставою для видачі цього ордера було рішення виконавчого комітету Дрогобицької міської ради від 25.07.2000 № 182 (про затвердження протоколу № 2 офіцерських зборів Дрогобицького МВ УСБУ у Львівській області від 23.06.2000) (т. 1 а.с.10).
Відповідно до ч. 4 ст. 18 Закону України „Про службу безпеки України” служба безпеки України має адміністративні приміщення та інші споруди, об`єкти охорони здоров`я, навчального, науково-дослідного, господарського та соціально-культурного призначення, відомчий житловий фонд.
Відповідно до абз. 1, 3 п. 5 Постанови „Про службові жилі приміщення” від 04.02.1988 № 37 облік службових жилих приміщень у всіх будинках, незалежно від їх належності, здійснюється у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів, яка прийняла рішення про включення жилого приміщення до числа службових. Облік службових жилих приміщень у всіх будинках, незалежно Оперативний облік належних їм службових жилих приміщень провадять також відповідні підприємства, установи, організації.
З листа виконавчого комітету Дрогобицької міської ради від 13.05.2016 № 3-32/3900 на лист від 11.05.2016 № 62/16-2015, а також в доповнення до листа виконкому Дрогобицької міської ради від 06.08.2015 № 3-24/5065 повідомлено, що станом на 30.04.2016 у статусі службових приміщень, що обліковуються за УСБУ у Львівській області, знаходиться квартира АДРЕСА_1 (т. 1 а.с. 25).
Також в матеріалах справи наявний супровідний лист Контрольно-ревізійної інспекції СБУ від 02.11.2016 № 1/1262 про направлення УСБУ у Львівській області доповідної записки за результатами проведеної комісією ЦУ СБУ службової перевірки для вжиття заходів відповідно до резолюції т.в.о. голови СБ України (т. 1 а.с. 26)
Тобто квартира АДРЕСА_1 обліковувалась як службова.
Відповідно до абз. 1 п. 1 рішення виконавчого комітету Дрогобицької міської ради від 29.01.2004 № 4 „Про зміну договору найму житлового приміщення” визнано наймачами житлових приміщень замість попередніх наймачів з правом заключення (переоформлення) договору найму житлового приміщення і відкриття особового рахунку ОСОБА_8 квартири АДРЕСА_1 , в якій вона проживає з 2000 року, три кімнати житловою площею 38,1 кв.м, склад сім`ї п`ять осіб. Наймач чоловік ОСОБА_1 виписався 09.07.2003 на постійне місце проживання в м. Київ (т. 1 а.с. 11).
Відповідно до п. 1.8 рішення виконавчого комітету Дрогобицької міської ради від 22.03.2007 № 89 „Про зміну договору найму житлового приміщення” визнано наймачами житлових приміщень замість попередніх наймачів з правом заключення (переоформлення) договору найму житлового приміщення і відкриття особового рахунку ОСОБА_2 квартири АДРЕСА_1 , в якій вона проживає з 1976 року, три кімнати житловою площею 38,1 кв.м, склад сім`ї чотири особи. Наймач – невістка ОСОБА_8 виписалася 08.08.2006 на постійне місце проживання в м. Київ (т. 1 а.с. 13).
За змістом ст. 9 ЖК Української РСР громадяни мають право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду, житлових приміщень у гуртожитках, які перебувають у власності територіальних громад, або придбання їх у житлових кооперативах, на біржових торгах, шляхом індивідуального житлового будівництва чи одержання у власність на інших підставах, передбачених законом.
Житлові права охороняються законом, за винятком випадків, коли вони здійснюються в суперечності з призначенням цих прав чи з порушенням прав інших громадян або прав державних і громадських організацій.
Правові основи приватизації житла, що знаходиться в державній власності, визначені у Законі України „Про приватизацію державного житлового фонду”.
Відповідно до статті 1 Закону України „Про приватизацію державного житлового фонду” приватизація державного житлового фонду (далі – приватизація) – це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України.
Приватизація здійснюється шляхом: безоплатної передачі громадянам квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім`ї та додатково 10 квадратних метрів на сім`ю; продажу надлишків загальної площі квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках громадянам України, що мешкають в них або перебувають в черзі потребуючих поліпшення житлових умов.
Державний житловий фонд – це житловий фонд місцевих Рад народних депутатів та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ.
Як встановлено ст. 2 Закону України „Про приватизацію державного житлового фонду” до об`єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів (далі – квартири (будинки), які використовуються громадянами на умовах найму.
Відповідно до ст. 8 вказаного Закону приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд.
Передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім`ї, які постійно мешкають у цій квартирі (будинку), житловому приміщенні у гуртожитку, в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов`язковим визначенням уповноваженого власника квартири (будинку), житлового приміщення у гуртожитку.
Передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина.
Підготовку та оформлення документів про передачу у власність громадян квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках може бути покладено на спеціально створювані органи приватизації (агентства, бюро, інші підприємства).
Згідно з ч. 10 ст. 8 Закону „Про приватизацію державного житлового фонду” органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.
У пункті 5 постанови Пленуму ВСС України № 5 від 07.02.2014 „Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав” вказано, що, вирішуючи питання про правомірність набуття права власності, суд має враховувати, що воно набувається на підставах, які не заборонені законом, зокрема, на підставі правочинів. При цьому діє презумпція правомірності набуття права власності на певне майно, яка означає, що право власності на конкретне майно вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (стаття 328 ЦК).
Відповідно до вимог ст. 2 Закону України „Про приватизацію державного житлового фонду” від 19.06.1992 не підлягають приватизації квартири, віднесені у встановленому порядку до числа службових.
Відповідно до заяви від 31.10.2013 ОСОБА_2 та ОСОБА_11 просять оформити передачу в приватну спільну сумісну власність квартиру, яку займають разом з членами сім`ї, на умовах найму з належними будівлями та спорудами (т. 1 а.с. 14).
З довідки про склад сім`ї наймача ізольованої квартири вбачається, що у квартирі АДРЕСА_1 зареєстровані такі особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_12 (т. 1 а.с. 15).
Відповідно до протоколу № 3 засідання комісії з питань приватизації житла при виконкомі Дрогобицької міської ради від 06.11.2013 задоволено прохання наймачів квартир, в яких вони мешкають, і передано квартири у приватну, спільну /сумісну або часткову/ власність згідно з додатком. Затверджено розпорядження комісії з питань приватизації державного житла при виконкомі Дрогобицької міської ради на квартири згідно з додатком. Комунальному підприємству Львівської обласної ради „Дрогобицьке міжміське бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки” оформити свідоцтва про право власності на житло. Зокрема, відповідно до п. 17 Додатку до протоколу № 3 засідання комісії з приватизації житла при виконкомі Дрогобицької міської ради від 06.11.2013 „Список заяв мешканців квартир на приватизацію державного житла, що подані КП ЛОР „ДМБТІ та ЕО” ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_2 , заг. площа 67,9 кв.м, житл. площа 38,1 кв.м, к-ть кімнат – 3, підвалу немає (т. 1 а.с. 20-21).
На підставі вказаного протоколу № 3 від 06.11.2013 ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 видано свідоцтво про право власності на квартиру (будинок) від 06.11.2013, яким посвідчено, що квартира за адресою: АДРЕСА_2 , – дійсно належить на праві спільної сумісної власності ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 (т. 1 а.с. 22).
На підставі свідоцтва про право власності на квартиру (будинок) від 06.11.2013 зареєстровано право спільної сумісної власності ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 на квартиру за адресою: АДРЕСА_2 , – в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно (т. 1 а.с. 23).
З листа виконавчого комітету Дрогобицької міської ради від 05.12.2016 № 3-32/10925 повідомлено, що інформацію про включення жилих приміщень до числа службових Управління служби безпеки України у Львівській області, їх розподілу, включення зі складу службових житлових приміщень, рішень про видачу ордера УСБУ у Львівській області було надано 06.08.2015 за № 3-24/5065 та листом департаменту міського господарства від 12.08.2015 № 595. Станом на 01.11.2016 змін в переліку службових приміщень, що обліковуються за УСБУ у Львівській області не має. (т. 1 а.с. 24).
Пунктом 5.12 розділу V Надання службових приміщень Інструкції „Про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Служби Безпеки України та членам їх сімей житлових приміщень”, передбачено, що рішення про виключення з числа службових житлових приміщень приймається керівниками відповідних органів, закладів та установ СБ України на підставі пропозицій житлово-побутової комісії та за погодженням з житлово-побутовою комісією Центрального управління СБ України, що затверджується заступником Голови СБ України, до функціональних обов`язків якого належить координація господарського забезпечення, з наданням необхідних документів для його вивчення.
Рішення про виключення з числа службових житлових приміщень, наданих співробітникам підрозділів Центрального управління СБ України, приймається житлово-побутовою комісією Центрального управління СБ України на підставі пропозицій житлово-побутових комісій підрозділів Центрального управління СБ України та затверджується заступником Голови СБ України, до функціональних обов`язків якого належить координація господарського забезпечення, з наданням необхідних документів для його вивчення.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що оскільки виконавчим комітетом Дрогобицької міської ради прийнято рішення про приватизацію квартири за адресою: АДРЕСА_2 , – яка є службовою, та відповідно до ст. 2 Закону України „Про приватизацію державного житлового фонду” не підлягає приватизації, та відповідно ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 та ОСОБА_4 не мали права набувати права власності на вказане службове житло, а тому протокол № 3 засідання комісії з питань приватизації житла та виконкомі Дрогобицької міської ради від 06.11.2013 (з додатком) в частині, що стосується задоволення клопотання ОСОБА_2 про передачу у власність квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 – слід визнати недійсним.
З метою захисту порушених прав позивача підлягають до задоволення також і похідні від основної позовної вимоги про визнання недійсним свідоцтво про право власності від 06.11.2013 на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 – яке було видане директором департаменту міського господарства, заступником міського голови, заступником голови комісії з питань приватизації житла при виконкомі Дрогобицької міської ради І. Лепким на ім`я ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , та вимога про скасування державної реєстрації права власності на квартиру розташовану за адресою: АДРЕСА_2 , яке було зареєстроване державним реєстратором Дрогобицького міськрайонного управління юстиції Бобик Н.П. за ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 .
Суд зазначає, що даним рішенням не порушуються права наймача ОСОБА_1 , оскільки як вбачається з матеріалів справи він отримав іншу службову квартиру в м. Києві.
Також суд зазначає, що матір ОСОБА_1 – ОСОБА_2 , сестра ОСОБА_1 – ОСОБА_3 , племінники ОСОБА_1 – неповнолітні ОСОБА_4 та ОСОБА_5 ніколи не були співробітниками Служби безпеки України, а тому не мали права на приватизацію службової квартири УСБУ у Львівській області. В той же час дане рішення у справі не позбавляє їх права проживання у квартирі, розташованій за адресою: АДРЕСА_2 .
Щодо заяви представника третіх осіб ОСОБА_3 , ОСОБА_1 про застосування строку позовної давності то суд зазначає, що відповідно до статті 256 ЦК України позовна давність – це строк, протягом якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Згідно зі статтею 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Відповідно до частини першої статті 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Згідно з частиною четвертою статті 267 ЦК України сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у справі, є підставою для відмови у позові.
З листа виконавчого комітету Дрогобицької міської ради від 13.05.2016 № 3-32/3900 на лист від 11.05.2016 № 62/16-2015, а також в доповнення до листа виконкому Дрогобицької міської ради від 06.08.2015 № 3-24/5065 повідомлено, що станом на 30.04.2016 у статусі службових приміщень, що обліковуються за УСБУ у Львівській області, знаходиться квартира АДРЕСА_1 (т. 1 а.с. 25).
Та лише листом виконавчого комітету Дрогобицької міської ради від 20.10.2016 № 3-32/9466 повідомлено, що ОСОБА_1 та члени його сім`ї на квартирний облік у виконавчого комітету Дрогобицької міської ради не зараховувалися; рішенням виконавчого комітету Дрогобицької міської ради від 25.07.2000 № 182 квартиру АДРЕСА_1 надано заступнику начальника Дрогобицького МВ УСБУ у Львівській області Ягуну Віктору Миколайовичу та його сім`ї в кількості чотирьох осіб як службову; клопотання (листи) щодо виключення вищевказаної квартири з числа службових житлових приміщень УСБУ у Львівській області відсутні; рішенням комісії з приватизації житла при виконкомі Дрогобицької міської ради від 06.11.2013 квартиру АДРЕСА_1 приватизовано (т. 1 а.с. 130).
А тому не підлягають врахуванню доводи третіх осіб про застосування позовної давності до спірних правовідносин з тих підстав, що позивачем не пропущено строк позовної давності, а також оскільки про застосування позовної давності заявлено третіми особами, які не є стороною спору. Позовна давність застосовується судом виключно за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує питання як слід розподілити між сторонами судові витрати, а тому згідно з вимогами ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача слід стягнути судові витрати у сумі 3 702 грн.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 12, 13, 76-83, 89, 95, 141, 229, 258, 259, 263-265, 268, 280-283, 289, 354, 355 ЦПК України, суд –
в и р і ш и в :
Позов задовольнити.
Визнати недійсним протокол № 3 засідання комісії з питань приватизації житла при виконкомі Дрогобицької міської ради від 06.11.2013 (з додатком) в частині, що стосується задоволення клопотання ОСОБА_2 про передачу у власність квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_4 .
Визнати недійсним свідоцтво про право власності від 06.11.2013 на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_4 , – яке було видане директором департаменту міського господарства, заступником міського голови, заступником голови комісії з питань приватизації житла при виконкомі Дрогобицької міської ради на ім`я ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 .
Скасувати державну реєстрацію права власності на квартиру розташовану за адресою: АДРЕСА_4 , яке було зареєстроване державним реєстратором Дрогобицького міськрайонного управління юстиції Бобик Н.П. за ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_4 .
Стягнути з виконавчого комітету Дрогобицької міської ради на користь Управління служби безпеки України у Львівській області судовий збір у розмірі 3 702 (три тисячі сімсот дві) грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд – якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду через Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: Управління Служби безпеки України у Львівській області (79012, м. Львів, вул. Дмитра Вітовського, 55; ідентифікаційний номер 20001591)
Відповідач: Виконавчий комітет Дрогобицької міської ради (82100, Львівська обл., м. Дрогобич, пл. Ринок, 1; ідентифікаційний номер 26307196)
Третя особа: Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Львів) (79000, м. Львів, пл. Маркіяна Шашкевича, 1; ідентифікаційний номер 43317547)
Третя особа: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_6 ; ; РНОКПП НОМЕР_1 )
Третя особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_7 ; РНОКПП НОМЕР_2 )
Третя особа: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_7 ; РНОКПП НОМЕР_3 )
Третя особа: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_7 ; РНОКПП НОМЕР_4 )
Третя особа: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_7 ; РНОКПП НОМЕР_5 )
Третя особа: Служба у справах дітей виконкому Дрогобицької міської ради (82100, Львівська обл., м. Дрогобич, пл. Ринок, 1; ідентифікаційний номер 37564509)
Повний текст судового рішення виготовлено 29.03.2021.
Суддя Ю.С. Кучаковський