Єдиний державний реєстр судових рішень ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2010 р. Справа № 2-а-37445/09/2070
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Мельнікової Л.В.
Суддів: Подобайло З.Г. , Григоров А.М.
за участю секретаря судового засідання Галан О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Богодухівської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 19.10.2009р. по справі№2-а-37445/09/2070
за позовом ВАТ "Богодухівський молокозавод" <Список ><Текст >
до Богодухівської МДПІ у Харківській області <Текст ><3 особи ><3 особа ><за участю ><Текст >
про визнання нечинним рішення,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ВАТ "Богодухівський молококомбінат" , звернувся до суду з позовом до Богодухівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області, в якому просило визнати нечинним рішення інспекції № 0000042310/0 від 12 січня 2006 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1266306 грн. за порушення п. 2.8 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ № 637 від 15 грудня 2005 року як неправомірне, посилаючись на відсутність порушень та приписи Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ № 637 від 15 грудня 2005 року як неправомірне, посилаючись на відсутність порушень та приписи Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ № 72 від 19 лютого 2001 року, Інструкції про організацію роботи з готівкового обігу установами банків України, затверджену постановою Правління НБУ № 69 від 19 лютого 2001 року.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 19.10.2009 року адміністративний позов Відкритого акціонерного товариства "Богодухівський молокозавод" задоволено у повному обсязі. Визнано нечинним рішення Державної податкової інспекції у Богодухівському районі Харківської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000042310/0 від 12.01.2006 року. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства "Богодухівський молокозавод", код. 00447404 суму сплачених судових витрат в розмірі 3,40грн.
Не погоджуючись з зазначеною постановою суду, в апеляційній скарзі Богодухівська міжрайонна державна податкова інспекція Харківської області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати рішення суду та прийняти нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, постанову суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що загальний ліміт залишку готівки в касі підприємства був затвердженні банком позивача 04 січня 2005р., отже згідно п. 5.13 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004р. №637 загальні ліміти залишку готівки в касі підприємства та строки здавання виручки залишаються чинними до їх перегляду, однак дана норма не містить приписів стосовно Строків проведення перегляду установленого ліміту каси, а тому у позивача не існувало обмеження щодо застосування ліміту залишку готівки в касі в сумі 100000,00грн., який був чинний у період, що перевірявся і за який виявлені порушення, а тому у відповідача відсутні законні підстави для самостійного встановлення ліміту залишку готівки в касі підприємства в сумі 36957,76грн. Крім того, суд першої інстанції зазначає, що згідно даних касової книги позивача, залишок готівкових коштів в касі станом на 17.03.2005р. становив 112838,84грн., у той час, як ліміт залишку готівки в касі був встановлений у сумі 100000,00грн., з чого вбачається, що мало місце перевищення ліміту залишку готівки в касі, що відповідно до п.1 Указу Президента України №436/95 від 12.06.1995р. «Про застосування санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки» є підставою для застосування фінансових санкцій в розмірі 25677,68 грн. і в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Крім цього суд першої інстанції зазначив, що у відповідності до вимог ст.. 71 КАС України відповідачем не було надано доказів стосовно того якими нормативними документами керувався позивач проводячи відповідні розрахунки ліміту залишків готівкових коштів в касі, а також в акті перевірки не зазначено за якими нормами позивач проводив відповідні розрахунки, та показники яких трьох місяців 2005 року було використано для розрахунку .
Виходячи з вище викладеного суд першої інстанції приходить до висновку, що ДПІ у Богодухівському районі не було надано доказів, які б спростували доводи позивача, а отже рішення Державної податкової інспекції у Богодухівському районі Харківської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000042310/0 від 12.01.2006 року є таким, що винесено з порушенням норм чинного законодавства України.
Проте, колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції , що контролюючим органом було проведено перевірку щодо дотримання вимог податкового та валютного законодавства Відкритого акціонерного товариства «Богодухівський молокозавод» за період з 01.07.2004р. по 01.07.2005р., про що складено акт №315/50/231 -00447404 від 22.12.2005р.
За висновками зазначеного акту перевірки контролюючим органом, при перевірці касових книг, встановлено, що позивачем було порушено п.2.8 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004р. №637, а саме, не дотримано встановленого ліміту залишку готівки в касі підприємства в лютому-травні 2005р., що згідно Указу Президента України №436/95 від 12.06.1995р. «Про застосування санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки», передбачає штрафні санкції в двократному розмірі перевищення ліміту залишку готівки в касі підприємства.
За наслідками проведеної перевірки контролюючим органом прийнято оскаржуване рішення №0000042310/0 від 12.01.06р., яким позивачу визначено штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1266306,00грн.
Згідно п. 1.2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.2004р. №637, ліміт залишку готівки в касі - граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час. Відповідно до п. 5.2 даного Положення, установлення ліміту каси проводиться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі, що підписується головним (старшим) бухгалтером та керівником підприємства (або уповноваженою ним особою).
Пунктами 5.3 та 5.4 Положення визначено, що ліміт каси підприємства встановлюють на підставі розрахунку середньоденного надходження готівки до каси або її середньоденної видачі з каси, за рішенням керівника підприємства. Кожне підприємство визначає ліміт каси з урахуванням режиму і специфіки його роботи, однак розмір готівки, що потрібний для забезпечення роботи підприємства на початку робочого дня не повинен бути більше розміру середньоденного надходження готівки до каси (за три будь-яких місяці поспіль з останніх дванадцяти).
З акту перевірки вбачається , що для розрахунку ліміту каси по ВАТ "Богодухівський молокозавод"" при перевірці було взято 3 місяці підряд з найбільшим обсягом виплат із каси підприємства за мінусом виплат пов'язаних з оплатою праці за жовтень - грудень2004 року: жовтень - 772687,44 грн.- 41923,51 = 730763,93, листопад - 833369,46 грн.- 49325,55 = 784043,91, грудень - 968050,25 грн.- 43646,17 = 924404.08, разом -2439211.92грн., середньоденна видача готівки - 36957,76 грн.
Згідно заявки - розрахунку від 04.01.2005 року наданої до Богодухівського АГ1І1Б " Аваль" підприємством була вказана готівкова виручка в сумі 6710637,78 грн. та середньоденна виручка в сумі 1016765,33 грн.. тому АППБ " Аваль" було встановлено ліміт каси 04.01.2005 року в сумі 100000 грн.
Відповідно до п. 7.52. Положення ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.2004р. №637 - контроль за встановленням і дотриманням підприємствами встановл лімітів каси та строків здавання готівкової виручки з каси здійснюють органи державної по іаткової сл; України.
Згідно п. 7.21. Положення ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.2004р. №637 - під час перевірки дотримання підприємством ліміту коси визначається наявність самостійно встановленого ліміту каси та відповідність його розрахунку вимогам цього Положення, уточнюються за наказами, розпорядженнями чи іншими розпорядчими документами суми самостійно доведених підприємством (юридичною особою) лімітів каси своїм відокремленим підрозділам.
Перевіркою встановлено, що згідно з даними головної книги по рахунку 301 за 2004 рік наданої для перевірки встановлено, що найбільші надходження до каси підприємства були також в жовтні - грудні 2004 року: жовтень - 813085 грн., листопад - 760651,06 грн., грудень- 996000,00грн., разом :2569736,91 грн. ( додаток № 52 до акту перевірки №3 15/50/231 -00447404 від 22.12.2005р.), середньоденна виручка-38935 грн.
З матеріалів справи вбачається, що ВАТ "Богодухівський молокозавод" укладено договір на здійснення розрахунково - касі обслуговування від 03.02.2005 року № 03-12/38-185 з Богодухівським відділенням Акціонерного поштово-пенсійного банку "Аваль". В п.2.4.3.договору зазначено, що відповідальність за правильність розрахунку встановлення залишку готівки в касі підприємства несе клієнт.
Згідно з п.2.8 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні підприємства можуть тримати в поза робочий час у своїх касах готівкову виручку в межах, що не перевищує установлений ліміт каси. Готівкова виручка, що перевищує встановлений ліміт каси , обов'язково здасться до банків для зарахування на банківські рахунки.
Відповідно до п.2.9 вищеназваного Положення про касу підприємства не повинні накопичувати готівку у своїх касах понад установлений ліміт каси для здійснення необхідних витрат до настання них витрат.
При перевірці касових книг встановлено порушення п.2.8 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 № 637 не дотримання встановленого ліміту залишку готівки в касі підприємства в лютому - травні 2005 році ВАТ " Богодухівський молокозавод"
Згідно з п.1 абз.2 Указу Президента України від 12.06.95 року № 436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки"(із змінами і доповненнями) за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах передбачена штрафна санкція в двократному розмірі перевищення ліміту залишку готівки в касі підприємства.
Як було встановлено судом першої інстанції, заявка розрахунок позивача для встановлення ліміту залишку готівки в касі, порядку і строків здавання готівкової виручки (а.с. 54 т.1) була підписана 04 січня 2005р, під час коли дія Постанови Правління НБУ від 19 лютого 2001 року №69 була визнана такою, що втратила чинність відповідно до п.2 прийнятої Постанови Правління НБУ від 15.12.2004р. №637, а тому доводи позивача, обґрунтовані тим, що він не міг проводити розрахунки ліміту залишку готівки в касі за новою постановою НБУ, оскільки п.5 передбачалось, що Постанова Правління НБУ від 15.12.2004р. №637 набуває чинності через 10 днів після офіційного опублікування.
Постанова Правління НБУ від 15.12.2004р. №637 була зареєстрована в Міністерстві юстиції України 13.01.2005р. №40/10320.
В пункті 3 зазначено, що Департаменту готівково-грошового обігу доручено після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України довести зміст цієї постанови до відома територіальних управлінь НБУ та банків України для використання в роботі.
З журналу судового засідання та звукозапису до нього від 15.07.2009 року вбачається , що судом першої інстанції було зобовязано представника позивача Гузенко І.Б. надати суду будь-які розрахунки, з яких можна було б зробити висновки, на підставі яких документів проводились відповідні розрахунки ліміту залишки готівки в касі, за якими нормами позивач проводив відповідні розрахунки та показники яких трьох місяців 2004р. було використано для розрахунку.
З матеріалів справи вбачається, що ВАТ «Богодухівський молокозавод» не надав до судового засідання витребувані розрахунки, оскільки у відповідності до актів ЕК ТОВ “Архіваріус XXI”(т. 4 а.с. 19-29) відповідні документи знищені за закінченням терміну зберігання.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 71КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Колегія суддів зазначає , що ВАТ «Богодухівський молокозавод» не довів суду ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги та не спростував порушення, які були встановлені в ході проведення податковою інспекцією перевірки.
Згідно з ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач , як суб'єкт владних повноважень довів правомірність прийнятого ним спірного рішення про застосування штрафу за порушення п. 2.8 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ № 637 від 15 грудня 2005 року.
Аналіз викладеного дає підстави для висновку про те, що суд першої інстанції при вирішенні даної справи дійшов не вірного висновку про задоволення позовних вимог.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає доводи апеляційної скарги правомірними та такими, що підлягають задоволенню, а постанова суду першої інстанції відповідно до вимог ст.. 202 КАС України підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.3ст.198,п.4ст.202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Богодухівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області задовольнити.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 19.10.2009року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову ВАТ "Богодухівський молококомбінат" відмовити
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя<підпис >Мельнікова Л.В.
Судді<підпис >
<підпис >Подобайло З.Г. Григоров А.М. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Подобайло З.Г. Повний текст постанови виготовлений 01.02.2010 р.