Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 202/1724/21
Провадження № 1-кс/202/1444/2021
УХВАЛА
30 березня 2021 року м. Дніпро
Слідчий суддя Індустріального районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши клопотання прокурора відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, -
ВСТАНОВИВ:
У провадженні СУ ГУНП в Дніпропетровській області перебувають матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42020040000000759 від 30.10.2020 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.265, ч.2 ст.364 КК України.
Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у вказаному кримінальному провадженні забезпечується групою прокурорів Дніпропетровської обласної прокуратури.
19.03.2021 року до Індустріального районного суду м. Дніпропетровська надійшло клопотання прокурора відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів.
Дане клопотання, згідно з протоколом автоматичного визначення слідчого судді, було передано слідчому судді 19.03.2021 року.
Згідно матеріалів клопотання, досудовим розслідуванням встановлено, що у 2019 році працівниками ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » під час виконання робіт на майданчику виробничого об`єднання « ІНФОРМАЦІЯ_2 » виявлено близько 3т. урановмісного матеріалу у контейнерах типу « ІНФОРМАЦІЯ_3 » з радіоактивним забрудненням, який не перебував на балансі підприємства, а отже, у незаконному обігу.
В порушення вимог Постанови КМУ від 2 червня 2003 р. № 813 «Про затвердження Порядку взаємодії органів виконавчої влади та юридичних осіб, які провадять діяльність у сфері використання ядерної енергії, в разі виявлення радіоактивних матеріалів у незаконному обігу службові особи ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » не звернулися до місцевих органів виконавчої влади, регіональних підрозділів Національної поліції та ІНФОРМАЦІЯ_4 , а за сприянням службових осіб ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » прийняли рішення про відібрання дослідних зразків для проведення хімічного аналізу виявленої радіоактивної речовини.
За результатами проведених досліджень на ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 », було підтверджено високу кількість урану у речовині. В подальшому, ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » вищезазначену продукцію оприбуткував. При цьому, постачання на адресу ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » відбулось у відповідності до укладеного договору, за що ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » перерахувало до ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » близько 900 тис. грн.
Таким чином, вищезазначений урановмісний матеріал не був облікований у державній системі обліку і контролю радіоактивних матеріалів, як власність « ІНФОРМАЦІЯ_1 », тобто перебував у незаконному обігу.
В той же час, відповідно до абзацу 2 пункту 11 Постанови КМУ від 2 червня 2003 р. № 813 « Про затвердження порядку взаємодії органів виконавчої влади та юридичних осіб, які провадять діяльність у сфері виконавчої влади та юридичних осіб, які провадять діяльність у сфері використання ядерної енергії, в разі виявлення радіоактивних матеріалів у незаконному обігу» місцевий орган виконавчої влади приймає рішення про подальші дії з вилученим з незаконного обігу радіоактивним матеріалом.
Відповідно до листа ОДА інформація від ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » щодо виявлення урановмісного матеріалу на території ВО « ІНФОРМАЦІЯ_6 » не надходила, згода ОДА на оприбуткування урановмісної речовини ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » не надавалася, до виявлення радіоактивних матеріалів на території ВО « ІНФОРМАЦІЯ_6 » не залучалися.
Також, відповідно до положень «Основних санітарних правил забезпечення радіаційної безпеки», затверджених наказом МОЗ України № 54 від 02.02.2005, «Про затвердження державних санітарних правил», а саме: п.1.9 жодне джерело іонізуючого випромінювання в рамках практичної діяльності не може бути, відповідно, предметом: купівлі, продажу, перевезення та зберігання, якщо це не відповідає вимогам санітарного законодавства; п.3.1 роботи з радіоактивними речовинами та іншими джерелами іонізуючих випромінювань здійснюються з дозволу державної санітарно-епідеміологічної служби МОЗ України. Санітарний паспорт є формою дозволу державної санітарно-епідеміологічної служби ІНФОРМАЦІЯ_7 на виконання робіт з джерелами іонізуючого випромінювання і засвідчує виконання вимог санітарно законодавства щодо забезпечення протирадіаційного захисту персоналу в робочих приміщеннях і на робочих місцях, а також щодо захисту населення від діяльності з джерелами іонізуючого випромінювання; п.3.3 будь-яка фізична чи юридична особа, яка подає заявку на видачу Санітарного паспорта, повинна надати закладам державної санітарно-епідеміологічної служби ІНФОРМАЦІЯ_7 документацію, необхідну для обґрунтування заяви, і до отримання Санітарного паспорта: утриматись від здійснення будь-якого виду діяльності, зазначеного у пункті 1.9. «Основних санітарних правил забезпечення радіаційної безпеки»
Відповідно до листа ІНФОРМАЦІЯ_8 санітарні паспорти щодо дозволу на продаж урановмісної речовини у контейнерах типу рюмка ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » не надавалися.
Також, будучи обізнаними з послідовністю дій у разі виявлення радіоактивних матеріалів, які перебувають у незаконному обігу, ІНФОРМАЦІЯ_9 , у порушення вимог постанови КМУ № 813 від 2 червня 2003, повідомила про необхідність взяти виявлений урановий матеріал на бухгалтерський облік ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Вищевикладене свідчить, що службовими особами ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та ІНФОРМАЦІЯ_10 за попередньою змовою здійснювалися дії по незаконній передачі (включає як оплатне, так і безоплатне їх вручення постійно або тимчасово іншій особі) радіоактивних матеріалів без передбаченого законом дозволу.
Крім того, службові особи ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » зловживаючи службовим становищем з метою одержання неправомірної вигоди всупереч інтересам служби здійснили продаж радіоактивних речовин без дозволу місцевих органів виконавчої влади в порушення вимог Постанови КМУ від 2 червня 2003 р. № 813 «Про затвердження Порядку взаємодії органів виконавчої влади та юридичних осіб, які провадять діяльність у сфері використання ядерної енергії, в разі виявлення радіоактивних матеріалів у незаконному обігу.
Таким чином, службові особи ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » разом з посадовими особами ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_11 здійснили продаж радіоактивних речовин які перебували у незаконному обігу.
В обґрунтування клопотання прокурор зазначив, що з метою встановлення відомостей про обставини кримінального правопорушення, які можуть бути використанні як речові докази, а також мають суттєве значення для встановлення істини у справі, виникла необхідність в тимчасовому доступі до документів, які перебувають у володінні ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення належним чином завірених їх копій.
Наведене зумовило прокурора звернутись до слідчого судді з відповідним клопотанням.
Прокурор в судове засідання не з`явився, натомість до матеріалів клопотання додав заяву, відповідно до якої просив здійснювати розгляд клопотання без його участі.
На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України, слідчий суддя вважає за можливе розглянути клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі та документи.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання, дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді.
Згідно з ч. 5ст. 163 КПК Українислідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч. 6ст. 163 КПК Українислідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя в ухвалі про тимчасовий доступ до речей і документів може дати розпорядження про можливість вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей і документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Частково задовольняючи клопотання прокурора, слідчий суддя виходить з того, що в прохальній частині клопотання прокурор просить надати тимчасовий доступ прокурорам відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , відомості про яких у витязі з Єдиного реєстру досудових розслідувань та у постанові про призначення групи прокурорів у кримінальному провадженні №42020040000000759, що додані до матеріалів клопотання - відсутні, у зв`язку із чим клопотання в цій частині не підлягає задоволенню.
В іншій же частині клопотання прокурора є законним, обґрунтованим та таким, що відповідає вимогам ч. 1 ст. 160 КПК України та підлягає задоволенню, оскільки слідчий суддя дійшов висновку про наявність достатніх підстав вважати, що в результаті надання доступу до документів, які перебувають у володінні ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , можуть бути отриманні докази, які як самостійно, так і в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з`ясування всіх обставин вчинення кримінального правопорушення.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 110, 131-132, 159-160, 162-166, 309 КПК України,
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання прокурора відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, задовольнити частково.
Зобов`язати уповноважених осіб ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), надати (забезпечити) слідчому СУ ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_6 , прокурорам відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та іншим прокурорам, які входять до складу групи прокурорів у кримінальному провадженні №42020040000000759 від 30.10.2020 року, тимчасовий доступ з можливістю вилучення належним чином завірених копій документів, що перебувають у володінніДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: результатів лабораторних досліджень урановмісної сировини знайденої на майданчику ВО « ІНФОРМАЦІЯ_6 », службового листування ІНФОРМАЦІЯ_12 з ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » разом з додатками та результатами проведених досліджень проб вищевказаного матеріалу, контракти (договори), пов`язані з реалізацією, поставкою, купівлею-продажем урановмісної речовини від ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », додатки до них, додаткові угоди; документи, які підтверджують виконання договору (звіти виконавця, акти прийому-передачі товару, акти виконаних робіт, рахунки-фактури тощо, видаткові накладні), а також податкові накладні, довіреності на отримання ТМЦ), інші дані, що засвідчують реальність здійснюваних операцій; документи, що підтверджують транспортування (перевезення) урановмісної речовини від ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (договори перевезення, транспортного експедирування та документи про їх виконання (товарно-транспортні накладні тощо), договори зберігання товару, довіреності; фінансово-господарські документи, що підтверджують сплату коштів (платіжні доручення, виписки банківських установ, прибуткові та видаткові касові ордери, чеки реєстратора розрахункових операцій, акти звірки розрахунків; реєстри отриманих і виданих податкових накладних; документи, що підтверджують повноваження осіб підписувати документи на момент їх укладання (наприклад, угода, наказ, реєстраційні й дозвільні документи), протоколи визначення вартості та калькуляції собівартості переробки урановмісної речовини до урано-оксидного концентрату; звітні матеріали щодо отриманих ядерних матеріалів (урано-оксидного концентрату) від переробки урановмісної сировини ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 »,накази про оприбуткування урановмісної речовини, накази про оприбуткування урано-оксидного концентрату, документи про обліковані на підприємстві у період з 01.01.2019 року до 31.12.2020 року радіоактивні матеріали, джерела іонізуючого випромінювання, ядерні матеріали, посадових інструкцій та наказів про призначення керівників та посадових осіб ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », які мали відношення до виявлення, оприбуткування, передачі та проведення лабораторних досліджень урановмісної речовини.
В іншій частині клопотання відмовити.
Роз`яснити, що невиконання ухвали слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів може мати наслідки, що передбачені ч. 1 ст. 166 КПК України.
Строк виконання ухвали до 29 квітня 2021 року.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1