
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/5600/21-ц
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2021 року суддя Печерського районного суду м. Києва Григоренко І.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Держави України в особі Кабінету Міністрів України про відшкодування матеріальної шкоди, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Печерського районного суду м. Києва з позовом до Держави України в особі Кабінету Міністрів України (далі - відповідач, КМУ) про стягнення з Державного бюджету України на свою користь матеріальної шкоди 17222,95 грн. в рахунок відшкодування за недоотриману пенсію та витребувати у Київського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (правонаступника Київського міського військового комісаріату) довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України № 704.
Перевіривши позовну заяву ОСОБА_1 з доданими до неї матеріалами, судом встановлено наступне.
Позовна заява повинна відповідати вимогам ст.ст. 175, 177 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України).
Так, в порушення вимог п.п. 8, ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позовна заява не містить зазначення у кого саме наявні (у позивача або іншої особи) оригінали письмових доказів, копії яких додано до заяви.
За положеннями ч. 1 ст. 167 ЦК України держава діє у цивільних відносинах на рівних правах з іншими учасниками цих відносин. При цьому держава набуває і здійснює цивільні права та обов?язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом (стаття 170 ЦК України).
Одночасно відповідно до ч. 2 ст. 48, ч. 4 ст. 58 ЦПК України позивачем і відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава. Державу представляють відповідні органи державної влади в межах їх компетенції через свого представника.
Отже, у цивільному судочинстві держава бере участь у справі як сторона через відповідний її орган, наділений повноваженнями саме у спірних правовідносинах, зокрема і представляти державу в суді, зазвичай, орган, діями якого завдано шкоду.
У позовній заяві відповідачем визначено Державу Україну в особі Кабінету Міністрів України, водночас зі змісту позовної заяви вбачається, що підставами звернення позивача до суду є відмова Київського міського комісаріату Міністерства оборони України щодо надання ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення зі змінами для проведення перерахунку пенсії останнього у зв`язку зі скасуванням постанови Кабінету Міністрів України 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що у зв`язку з неправомірним встановленням постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 року складу грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії військовослужбовцям, без врахування додаткових видів грошового забезпечення та премії, а також відсоткового зменшення виплат перерахованої пенсії (з 01.01.2018 року 50 % та з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - 75 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року), позивачу заподіяно матеріальну шкоду у виді недоплаченої пенсії в розмірі 172222,95 грн.
Так, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Водночас питання щодо завдання шкоди ОСОБА_1 не порушувалося, і як вбачається з матеріалів позовної заяви, відповідного факту цим або іншим судовим рішенням не встановлено.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Ураховуючи наведене, суд роз`яснює ОСОБА_1 його процесуальне право уточнити склад осіб, які братимуть участь у справі, оскільки визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача.
З огляду на зазначене вище посилання позивача на можливість застосування положень п. 13 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» як на підставу звільнення від сплати судового збору також не знаходить свого документального підтвердження.
Згідно ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Так, за подання фізичною особою до суду позову майнового характеру судовий збір стягується за ставкою 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а немайнового - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Прохальна частина позовної заяви ОСОБА_1 містить вимоги про стягнення грошових коштів в рахунок відшкодування шкоди за недоотриману пенсію та витребування довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, тому судовий збір підлягає сплаті за дві вимоги: майнового та немайнового характеру.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2021 рік» визначено, що прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2021 року становить 2270,00 гривні.
Отже, позивачу необхідно сплатити судовий збір за подання позовної заяви до суду в розрізі 1722,23 грн. за вимогу майнового характеру та 908,00 грн. за вимогу немайнового характеру та додати до позовної заяви документ про сплату судового збору на наступні реквізити:
Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/Печерс.р-н/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783
Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.)
Код банку отримувача(МФО): 899998
Рахунок отримувача: UA228999980313181206000026007
Код класифікації доходів бюджету: 22030101
Призначення платежу: *;101;__ (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку в паспорті); Судовий збір за позовом__ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Печерський районний суд міста Києва (назва суду, де розглядається справа).
Відповідно до ч. 5 ст. 177 ЦПК України, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Відтак, позовна заява ОСОБА_1 не відповідає вимогам ст.ст. 175, 177 ЦПК України.
Згідно ч. 1 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч. 2 ст. 185 ЦПК України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Отже, позивачу необхідно усунути недоліки, зазначені у даній ухвалі, та, в разі їх усунення, подати до суду позовну заяву в новій редакції разом із копіями заяв відповідно до кількості учасників справи.
За таких обставин, позовну заяву ОСОБА_1 , слід залишити без руху та надати позивачеві строк для усунення виявлених судом недоліків.
Ураховуючи викладене, керуючись ст.ст. 48, 175-177, 185, 258-259, 260-261, 353 Цивільного процесуального кодексу України, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Держави України в особі Кабінету Міністрів України про відшкодування матеріальної шкоди - залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків.
Роз?яснити позивачу право протягом десяти днів з дня отримання ухвали усунути виявлені недоліки, шляхом подання заяви з додержанням вимог, встановлених ст.ст. 175, 177 ЦПК України.
Якщо у встановлений строк виявлені недоліки не будуть усунуті, позовна заява буде вважатись неподаною та повернута позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя І.В. Григоренко