Рішення № 95871515, 26.03.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2021
Номер справи
420/7061/20
Номер документу
95871515
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/7061/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Цховребової М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, в якому позивач просить:

- скасувати рішення відповідача за № 326172 від 06.07.2020 року про скасування громадянину Республіки В`єтнам - позивачу, ІНФОРМАЦІЯ_1 , дозволу на імміграцію в Україну;

- зобов`язати відповідача здійснити громадянину Республіки В`єтнам - позивачу, ІНФОРМАЦІЯ_1 , обмін посвідки на постійне проживання серії НОМЕР_1 від 27.04.2010 року у зв`язку з досягненням 25-річного віку.

Ухвалами суду від 18.08.2020 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено, що справа буде розглядатися за правилами загального позовного провадження; від 29.10.2020 року: зупинено провадження у справі; від 25.11.2020 року та від 23.12.2020 року: продовжено зупинення провадження у справі; від 28.01.2021 року поновлено провадження у справі.

Сторони належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, призначеного на 15.03.2021 року. (а.с.155-157)

06.11.2020 року від представника позивача до суду електронною поштою надійшло клопотання, вхід. № ЕП/20256/20, про розгляд справи без виклику сторін за наявними у справі документами. (а.с.177-178)

15.03.2021 року від представника позивача до суду надійшла заява, вхід. № 12577/21, в якій останній просить розглянути справу за відсутності позивача та представника позивача. (а.с.158)

Також 15.03.2021 року від представника відповідача до суду надійшла заява, вхід. № 12575/21, в якій останній просить розглянути справу в порядку письмового провадження. (а.с.159)

Виходячи з наведеного, керуючись положеннями ч. 3 ст. 194, ч.ч. 1, 3, 9 ст. 205 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Згідно зі змістом адміністративного позову, позивач просить суд задовольнити адміністративний позов в повному обсязі, з таких підстав:

- на підставі рішення ВГІРФО ГУ МВС України в Одеській області за № 326172 від 20.04.2010 року позивача було документовано посвідкою на постійне проживання в Україні серії НОМЕР_1 , термін дії «безстроково»;

- у зв`язку з досягненням позивачем 25-річного віку він звернувся до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області з метою обміну його посвідки на постійне проживання, надавши всі необхідні документи;

- рішенням Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області за № 326172 від 06.07.2020 року позивачу було скасовано дозвіл на імміграцію в Україну;

- в оскаржуваному позивачем рішенні ГУ ДМС України в Одеській області за № 326172 від 06.07.2020 року зазначається, що дозвіл на імміграцію в Україну позивачу було скасовано на підставі п/п 1 п. 64 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання, затвердженого Постановою КМУ від 25.04.2018 року № 321;

- ГУ ДМС України в Одеській області не приведено жодних доводів, які б свідчили про надання позивачу дозволу на імміграцію на підставі свідомо неправдивих відомостей, підроблених документів чи документів, що втратили чинність;

- в порушення вимог Порядку № 1983 ГУ ДМС України в Одеській області при розгляді подання щодо скасування наданого позивачу дозволу на імміграцію не запрошувало позивача для надання пояснень;

- більше року позивач перебуває під пильною увагою працівників міграційної служби, без наявних на то причин, без пред`явлення будь-яких претензій. 18 липня 2020 року за місцем свого проживання позивач отримав листа за підписом начальника Головного управління Олени Погребняк, з якого свідчить, що посвідку позивача на постійне проживання серії НОМЕР_1 , видану 27.04.2010 року - скасовано. Причини вказані відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 12 ЗУ «Про імміграцію». У цьому ж листі є посилання на постанову КМУ від 25.04.2018 року № 321 п. 64;

- позивач більше п`яти разів виїжджав до В`єтнаму і в`їжджав назад, при чому ніяких зауважень від відповідних служб не мав: жовтень 2009 р. з В`єтнаму до України; 17 червня 2011 року із України до В`єтнаму; 19.01.2013 року із В`єтнаму до України; 10.05.2017 року із України до В`єтнаму; 08.06.2017 року із В`єтнаму до України;

- рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області за № 326172 від 06.07.2020 року є незаконним, необґрунтованим та підлягає скасуванню;

- при цьому позивачем виконано всі вимоги чинного законодавства для обміну посвідки на постійне проживання у зв`язку з досягненням позивачем 25-річного віку, однак ГУ ДМС України в Одеській області цей обмін здійснений не був, а відтак вважає необхідним зобов`язати відповідача здійснити вказані дії.

Згідно зі змістом відзиву на позовну заяву, відповідач вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, із зазначенням таких фактичних обставин:

- згідно матеріалів особової справи, 19.03.2010 громадянин СРВ ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 звернувся до ВГІРФО ГУ МВС України в Одеській області із заявою про документування посвідкою на постійне проживання в Україну, у зв`язку з тим, що його дружина громадянка СРВ ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , документована посвідкою на постійне проживання серії НОМЕР_2 , виданою 24.04.2009 ВГІРФО ГУ МВС України в Одеській області;

- на підставі висновку про розгляд заяви громадянина СРВ ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо надання дозволу на імміграцію в Україну, затвердженого ВГІРФО ГУ МВС України в Одеській області громадянину СРВ ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , надано посвідку на постійне проживання в Україні від 27.04.2010 серії НОМЕР_1 на підставі п. 6 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про імміграцію» у зв`язку з тим, що він перебуває у шлюбі з іммігранткою - громадянкою СРВ ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , терміном дії безстроково;

- 07.05.2019 працівниками ГУ ДМС України в Одеській області за адресою: вул. Преображенська, 64, було виявлено громадянина СРВ ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який порушив правила перебування іноземців в Україні, а саме не обміняв посвідку на постійне проживання в Україні по досягненню 25-річного віку;

- 07.05.2019 за порушення ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що виразилось в порушенні правил перебування іноземців в Україні, тобто проживання за недійсними документами або документами, термін дії яких закінчився стосовно громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 008277 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 07.05.2019 ПН МОД № 008277 був притягнутий до адміністративної відповідальності в розмірі 1700 грн;

- 07.05.2019, після досягнення 25-річного віку, громадянин СРВ ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернувся із заявою № 222829000 про обмін посвідки на постійне проживання в Україні у зв`язку із досягненням 25-річного віку;

- 12.08.2019 ГУ ДМС України в Одеській області прийнято рішення № 22282900 про відмову в оформлені (видачі) посвідки на постійне проживання в Україні громадянину СРВ ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

- 05.07.2019 ГУ ДМС України в Одеській області направлено лист № 5100.5.3-9830/51.1-19 до представництва Міністерства закордонних справ України в Одесі у зв`язку із зверненням громадянина СРВ ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , із заявою про обмін посвідки на постійне проживання в Україні, у зв`язку із чим просили підтвердити або спростувати факт видачі свідоцтва про шлюб від 09.11.2009 № НОМЕР_5;

- листом від 21.08.2019 № 713/17-522/5-885 представництвом Міністерства закордонних справ України в Одесі повідомлено, що свідоцтво про шлюб № НОМЕР_5 від 09.11.2009 є підробленим, оскільки громадянин СРВ ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , згідно з вказаним документом, уклав шлюб не досягши 20-річчя, що заборонено в`єтнамським законодавством;

- згідно листа посольства СРВ в Україні у відповідь на запит представництва Міністерства закордонних справ України в Одесі, повідомлено, що згідно свідоцтва про шлюб № НОМЕР_5 від 09.11.2009 громадянин СРВ ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уклав шлюб не досягши 18-річчя, що заборонено законодавством СРВ та вказане свідоцтво є підробленим;

- на підставі відповіді представництва МЗС України в Одеській області від 21.08.2019, громадянина СРВ ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , запрошено для надання пояснень до ГУ ДМС України в Одеській області. Відповідно до письмових пояснень представника, позивач українською мовою не володіє і без участі перекладача одержати пояснення неможливо;

- Головним управлінням Національної поліції в Одеській області направлено на адресу ГУ ДМС України в Одеській області ухвалу Приморського районного суду м. Одеси від 03.10.2019 по справі № 522/16694/19 про тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у володінні ГУ ДМС України в Одеській області;

- відповідно до ухвали від 03.10.2019 по справі № 522/16694/19 клопотання слідчого СВ Приморського ВП в м. Одесі ГУ НП в Одеській області Савчук А.О. про надання тимчасового доступу задоволено;

- надано слідчому СВ Приморського ВП в місті Одесі Головного управління Національної поліції в Одеській області старшому лейтенанту поліції Савчук Анні Олександрівні та/або за дорученням слідчого в порядку ст. 40 КПК України, оперативним співробітникам УСБУ в Одеській області, дозвіл на тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні Головного управління ДМС в Одеській області за адресою: м. Одеса, вул. Преображенська, 44, а саме до особової справи громадянина Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з можливістю вилучення завірених належним чином копій та заяву анкету про отримання дозволу на імміграцію в Україну від 2010 року в оригіналі;

- листом управління СБУ в Одеській області від 04.10.2019 № 65/1/315472 повідомлено, що Приморським відділом поліції в м. Одесі ГУ НП в Одеській області 16.09.2019 внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато кримінальне провадження № 12019160500005115 відносно громадянина СРВ СРВ ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за ознаками вчинення злочину, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України;

- на підставі Висновку від 06.07.2020 щодо скасування дозволу на імміграцію громадянину СРВ ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , прийнято рішення від 06.07.2020 № 326172 про скасування дозволу на імміграцію в Україну, та 08.07.2020 направлено копію рішення позивачу;

- згідно матеріалів особової справи вбачається порушення Закону України «Про імміграцію» та відсутність у позивача підстав для надання йому дозволу на імміграції в Україну;

- в матеріалах справи наявне належним чином засвідчене свідоцтво про шлюб між вищенаведеними іноземцями, однак всупереч вимогам ч. 3 п. 11 Порядку, документ виданий компетентним органом іноземної держави не легалізований в установленому порядку. У зв`язку з чим ГУ ДМС України в Одеській області було направлено запит до представництва МЗС України в Одеській області з метою підтвердження або спростування факту видачі свідоцтва про шлюб від 09.11.2009 № НОМЕР_5;

- листом від 21.08.2028 № 713/17-522/5-885 МЗС України в Одеській області повідомлено, що свідоцтво про шлюб № НОМЕР_5 від 09.11.2009 є підробленим, оскільки громадянин СРВ ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , згідно з вказаним документом, уклав шлюб не досягши 20-річчя, що заборонено в`єтнамським законодавством;

- громадянин СРВ ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в заяві про надання дозволу на імміграцію 19.03.2010 надав свідомо неправдиві відомості про те, що одружений та надав підроблене свідоцтво про шлюб;

- відділом ВГІРФО ГУ МВС України в Одеській області на підставі п. 6 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про імміграцію» громадянину СРВ ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , було надано дозвіл на імміграцію в Україну, та 27.04.2010 позивача документовано посвідкою на постійне проживання в Україні серії серії НОМЕР_1 , терміном дії безстроково;

- ГУ ДМС України в Одеській області не є правонаступником Державного департаменту у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб, не несе відповідальності за прийнятим ним рішення;

- в своєму адміністративному позові громадянин СРВ ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , просить суд зобов`язати ГУ ДМС України в Одеській області здійснити обмін бланку посвідку на постійне проживання в Україні у зв`язку із досягненням 25-річного віку;

- вважаємо, що суд не може приймати рішення, яким накладати обов`язок на міграційну службу діяти всупереч законодавству України, а саме здійснити обмін бланку посвідку на постійне проживання в Україні у зв`язку із досягненням 25-річного віку;

- відповідно до вимог статті 17 та пунктів 1, 2 частини 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України зазначене питання не віднесено до компетенції суду, а відповідно до положень Закону віднесено до виключної компетенції ДМС України;

- ГУ ДМС України в Одеській області вважає, що позовна вимога про зобов`язання обміну бланку посвідки на постійне проживання в Україні допустить порушення норм матеріального права, а саме - приписів Закону України «Про імміграцію», Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», Постави КМУ від 25.04.2018 № 321;

- в першу чергу особа, яка бажає легалізувати своє перебування на території України в законодавчо встановлений спосіб, має бути зацікавлена у зібранні необхідних доказів на підтвердження необхідності такого перебування в Україні, у тому числі і шляхом використання всіх законодавчо визначених правових механізмів, та уникаючи при цьому зловживання своїми правами та нехтування обов`язками;

- згідно із правовим висновком, викладеним у Постанові Верховного Суду від 25.01.2018, по справі № П/9901/5/18800/399/17, обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши пояснення, надані сторонами, а також докази в їх сукупності, суд встановив таке.

Позивач, громадянин Соціалістичної Республіки В`єтнам, ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернувся із заявою від 19.03.2010 (а.с.92-93) до ВГІРФО ГУ МВС України в Одеській області про надання позивачу дозволу на імміграцію в Україну оскільки він прибув в Україну на постійне проживання до дружини ОСОБА_2 , яка має дозвіл на імміграцію в Україну.

Згідно зі змістом цієї заяви, до неї було додано: копія паспорта; довідка з місця проживання; копія свідоцтва про одруження; довідка про несудимість.

27.04.2010 року Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області позивачу виданий Дозвіл на імміграцію в Україну про те, що йому на підставі пункту 6 частини 2 статті 4 Закону України «Про імміграцію» дозволено постійне проживання в Україні, дозвіл дійсний до 27.04.2011 року. (а.с.115)

06.07.2020 р. начальником ГУ ДМС України в Одеській області затверджено висновок щодо скасування дозволу на імміграцію в Україну громадянину СРВ ОСОБА_1 (а.с.139-141), відповідно до якого, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про імміграцію», пункту 21, 22 Порядку провадження, підпункту 1 пункту 64 Порядку оформлення, посадова особа відповідача вважає за доцільне, зокрема:

- скасувати рішення ВГІРФО ГУМВС України від 27.04.2010 про надання громадянину Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 дозволу на імміграцію в Україну. Видану на підставі цього рішення посвідку на постійне проживання серії НОМЕР_1 виданою 27.04.2010, визнати недійсною та такою, що підлягає вилученню та знищенню;

- про прийняте рішення проінформувати Державну прикордонну службу України;

- направити інформацію ОСОБА_1 про прийняте відносно нього рішення;

- надіслати повідомлення відповідному органу за місцем реєстрації іноземця щодо необхідності зняття з реєстрації місця проживання вказаної особи на підставі абзацу 6 пункту 26 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207.

Відповідно до змісту вказаного висновку, провідним спеціалістом відділу з питань тимчасового та постійного проживання іноземців та oсіб без громадянства ГУ ДМС України в Одеській області ОСОБА_4 , розглянувши із урахуванням вимог пунктів 21-22 Порядку провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданням про його скасування виконання прийнятих рішень, затвердженого постановою Кабінету Mіністрів України від 26.12.2002 № 1983 (зі змінами, далі - Порядок провадження), матеріали справи про надання дозволу на імміграцію в Україну та документування посвідкою на постійне проживання громадянина Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в ході перевірки, встановлено:

- до ГУДМС України в Одеській області (далі - Головне управління) 07.05.2019 звернувся громадянин В`єтнаму ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з заявою про обмін посвідки на постійне проживання у зв`язку з досягненням 25-pічного віку;

- 12.08.2019 Головним управлінням було прийнято рішення № 222829000 про відмову в оформленні (видачі) посвідки на постійне проживання громадянину В`єтнаму ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , копію якого направлено було іноземцю рекомендованим листом, що підтверджується фіскальним чеком № 6504516303980;

- пунктом 42 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання, затвердженого постановою КМУ від 25.04.2018 № 321 (далі - Порядок оформлення), передбачено, що працівник територіального органу/підрозділу ДМС, на якого згідно з його службовими обов`язками покладається функції з оформлення посвідки, вчиняє дії, передбачені пунктами 36 і 37 цього Порядку, і приймає до розгляду заяву-анкету та додані до неї документи. Пунктами 36 і 37 Порядку оформлення визначено, що після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійсню заходи з ідентифікації особи, на ім`я оформлюється посвідка, та перевірку поданих нею документів;

- ідентифікація особи здійснюється на підставі доданих, отриманих з баз даних Реєстру, та відомчої інформаційної системи ДМС;

- перевірка законності перебування іноземця або особи без громадянства на території України здійснюється з використанням засобів інтегрованої міжвідомчої iнформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон, «Аркан» або шляхом надсилання запитів до Адміністрації Держприкордонслужби, відповідь на які Адміністрації Держприкордонслужби надає протягом трьох робочих днів з дня надходження такого запиту;

- чинність дозволу на імміграцію, копія якого надана іноземцем або особою без громадянства, перевіряється шляхом вивчення матеріалів справи про надання такого дозволу;

- відповідно до матеріалів особової справи громадянин В`єтнаму ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 отримав дозвіл на імміграцію в Україну 27.04.2010 на підставі п. 6 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про імміграцію», у зв`язку з тим, що він перебуває у шлюбі з іммігранткою - громадянкою B'єтнаму ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка документована посвідкою на постійне проживання серії НОМЕР_2 вид. 24.04.2009;

- відповідно до п. 3 ст. 9 Закону України «Про імміграцію» за неповнолітніх осіб, також осіб, яких у встановленому порядку визнано недієздатними, заяву про надання дозволу на імміграцію подають їх законні представники. Однак, ОСОБА_1 всупереч зазначеним вимогам особисто звернувся з заявою про надання дозволу на імміграцію в Україну (в 17 років) без законних представників;

- так, в матеріалах справи наявне належним чином засвідчене свідоцтво про шлюб між вищенаведеними іноземцями, однак всупереч вимогам ч. 3 п. 11 Порядку провадження, документ виданий компетентним органом іноземної держави не легалізований в установленому порядку;

- у зв`язку з чим, Головним управлінням 05.07.2019 було направлено запит у представництво МЗС України в Одесі з метою підтвердження або спростування факту видачі свідоцтва про шлюб від 09.11.2009 № НОМЕР_5;

- 23.08.2019 на адресу Головного управління надійшла відповідь представництва МЗС України в Одесі, відповідно до якої за інформацією Посольства Соціалістичної Республіки В`єтнам в Україні свідоцтво про шлюб НОМЕР_5 від 09.11.2009 є підробленим, оскільки громадянин ОСОБА_1 , згідно з вказаним документом, уклав шлюб не досягши 20-ти річчя, що заборонено в`єтнамським законодавством;

- на підставі зазначеної відповіді Головним управлінням для з`ясування усіх обставин справи було направлено лист іноземцю щодо звернення до Головного управління для надання пояснення. Відповідно до письмових пояснень представника за довіреністю, ОСОБА_1 українською мовою не володіє і без участі перекладача одержати пояснення не можливо;

- відповідно до пункту 1 частини 1 статті 12 Закону України «Про імміграцію» дозвіл на імміграцію може бути скасовано, якщо з`ясується, що його надано на підставі свідомо неправдивих відомостей, підроблених документів чи документів що втратили чинність;

- таким чином, іноземець в заяві про надання дозволу на імміграцію від 19.03.2010 надав свідомо неправдиві відомості про те, що одружений та надав підроблене свідоцтво про шлюб;

- додатково, листом УСБУ в Одеській області від 23.10.2019 було повідомлено Головне управління, що приморським відділом поліції в м. Одесі ГУ НП в Одеській області 16.09.2019 внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато кримінальне провадження № 12019160500005115 відносно громадянина В`єтнаму ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за ознаками вчинення злочину, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України;

- відповідно до підпункту 1 пункту 64, підпункту 4 пункту 72 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 321 (далі - Порядок оформлення), посвідка на постійне проживання скасовується у разі скасування дозволу на імміграцію відповідно до статті 12 Закону України «Про імміграцію», також вилучається, визнається недійсною та знищується.

Рішенням ГУ ДМС України в Одеській області за № 326172 від 06.07.2020 року про скасування дозволу на імміграцію в Україну (а.с.15):

- видане громадянину Соціалістичної Республіки В`єтнаму ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про те, що йому на підставі пункту 1 частини 1 статті 12 Закону України «Про імміграцію» скасовано дозвіл на імміграцію в Україну, виданий 27.04.2010;

- видана на підставі цього рішення посвідка на постійне проживання серії НОМЕР_1 виданої 27.04.2010 скасована на підставі вимог підпункту 1 пункту 64 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 321;

- відповідно до вимог частини другої статті 13 Закону України «Про імміграцію» особа, стосовно якої прийнято рішення про скасування дозволу на імміграцію, повинна виїхати з України протягом місяця з дня отримання копії цього рішення.

Не погоджуючись із рішенням № 326172 від 06.07.2020 року про скасування дозволу на імміграцію в Україну, позивач звернувся до суду із вищенаведеними позовними вимогами.

На доведення обставин, на яких ґрунтуються вимоги, позивачем суду також надано копії (а.с.13, 17-22):

- посвідки на постійне проживання серії НОМЕР_1 , виданої 27.04.10;

- рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2018 року по справі № 815/6291/17.

На доведення обставин, на яких ґрунтуються заперечення, відповідачем суду також надано копії матеріалів справи позивача (а.с.90-147), які містять копії, зокрема:

- свідоцтва про шлюб та перекладу з в`єтнамської мови на українську форми ТР/НТ-1999-В.2 № НОМЕР_5 Папка № 01, виданий Соціалістичною Республікою В`єтнам, виконкомом села НГІ ЛОНГ району НГІ ЛОК провінції НГЕ АН, відповідно до змісту якого:

Ім`я, прізвище чоловіка: Ім`я, прізвище дружини:

ОСОБА_1 ОСОБА_2

Дата народження: Дата народження:

22.08.1992 р. 03.05.1990 р .

Національність: кінь Національність: кінь

Громадянство: В`єтнам Громадянство: В`єтнам

Місце народження (1): Місце народження (1):

Нгі Лонг , Нгі Лок , Нге Ан Нгі Лонг , Нгі Лок ,

Нге Ан Місце проживання (2): Місце проживання (2):

Нгі Лонг , Нгі Лок , Нге Ан Нгі Лонг , Нгі Лок ,

Нге Ан Посвідчення особи (3): Посвідчення особи (3):

НОМЕР_3 НОМЕР_4

Виданий: УМВС в НГЕ АН Виданий: УМВС в НГЕ АН

Дата видачі: 19.08.2009 р. Дата видачі: 05.05.2007 р.

Паспортист ОСОБА_7 , 09.11.2009 р.

- висновку про розгляд заяви гр. Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 щодо надання дозволу на імміграцію в Україну від 27.04.2010 р., відповідно до змісту якого встановлено, зокрема, що ОСОБА_1 , 1992 р.н., у 2009 році прибув в Україну на постійне проживання до дружини ОСОБА_2 , яка має дозвіл на імміграцію в Україну;

- протоколу про адміністративне правопорушення № 0004 серії ПР МОД 008277 від 07.05.2019 року стосовно позивача за ч. 1 ст. 203 КУпАП України;

- листа Міністерства закордонних справ України (Представництво в Одесі) від 21 серпня 2019 р. № 713/17-522/5-885 «Щодо свідоцтва про шлюб», яким у відповідь на запит відповідача повідомлено, що за інформацією Посольства Соціалістичної Республіки В`єтнам в Україні (копія ноти додається), свідоцтво про шлюб № НОМЕР_5 від 09.11.2009 р. є підробленим, оскільки громадянин ОСОБА_1 , згідно з вказаним документом, уклав шлюб не досягши 20-ти річчя, що заборонено в`єтнамським законодавством;

- ноти Посольства Соціалістичної Республіки В`єтнам в Україні від 16 серпня 2019 року № 234/2019 VN, відповідно до змісту якої, у відповідь на запит Представництва від 09.08.2019 року, повідомлено, що згідно свідоцтва про шлюб № НОМЕР_5 від 09.11.2009 року, громадянин ОСОБА_1 уклав шлюб не досягши 18-річчя. Так як, згідно з в`єтнамським законодавством чоловіки не можуть укладати шлюб до досягнення ними 20-річчя, із цього випливає, що Свідоцтво про шлюб № НОМЕР_5 від 09.11.2009 року є підробленим;

- листа Управління Служби безпеки України в Одеській області від 04.10.2019 № 65/1/315472, яким відповідача повідомлено, що Приморським відділом поліції в м. Одесі ГУ НП в Одеській області 16.09.2019 внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато кримінальне провадження № 12019160500005115 відносно громадянина Соціалістичної Республіки В`єтнам, ОСОБА_1 , 1992 р.н., за ознаками злочину, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України

- листа Депратаменту у справах іноземців та осіб без громадянства Державної міграційної служби України № 4375/1/5101-20 від 01.07.2020 року «Про розгляд проекту висновку щодо скасування дозволу на імміграцію».

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до абз. 1, 2 ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Частиною 1 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): Законом України «Про імміграцію» від 25.06.2016 року № 2491-ІІІ (далі - Закон № 2491-ІІІ); Порядком оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 р. № 321 (далі - Порядок № 321); Порядком провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2002 р. № 1983 (далі - Порядок № 1983).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 12 Закону № 2491-ІІІ дозвіл на імміграцію може бути скасовано, якщо з`ясується, що його надано на підставі свідомо неправдивих відомостей, підроблених документів чи документів, що втратили чинність.

Частиною 1 статті 13 Закону № 2491-ІІІ встановлено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері імміграції, не пізніш як у тижневий строк надсилає копію рішення про скасування дозволу на імміграцію особі, стосовно якої прийнято таке рішення, та вилучає у неї посвідку на постійне проживання.

Згідно з пп. 1 п. 64 Порядку № 321 посвідка скасовується територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, який її видав, у разі: скасування дозволу на імміграцію в Україну відповідно до статті 12 Закону України "Про імміграцію".

Відповідно до п.п. 21-25 Порядку № 1983 дозвіл на імміграцію скасовується органом, який прийняв рішення про надання такого дозволу.

Питання щодо скасування дозволу мають право порушувати ДМС, її територіальні органи та територіальні підрозділи, МВС, органи Національної поліції, регіональні органи СБУ, Робочий апарат Укрбюро Інтерполу та Держприкордонслужба або органи, які у межах наданих повноважень забезпечують виконання законодавства про імміграцію, якщо стало відомо про існування підстав для скасування дозволу на імміграцію.

Для прийняття рішення про скасування дозволу на імміграцію у разі, коли ініціатором такого скасування є ДМС, її територіальні органи або територіальні підрозділи, ними складається обґрунтований висновок із зазначенням підстав для скасування дозволу, визначених статтею 12 Закону України "Про імміграцію", що надсилається до органу ДМС, який прийняв рішення про надання такого дозволу.

У разі коли ініціатором скасування дозволу на імміграцію є інший орган, зазначений в абзаці другому пункту 21 цього Порядку, для прийняття відповідного рішення цим органом складається обґрунтоване подання із зазначенням підстав для скасування дозволу, визначених статтею 12 Закону України "Про імміграцію", що надсилається до органу ДМС, який прийняв рішення про надання такого дозволу.

ДМС, територіальні органи і підрозділи всебічно вивчають у місячний термін подання щодо скасування дозволу на імміграцію, запитують у разі потреби додаткову інформацію в ініціатора подання, інших органів виконавчої влади, юридичних і фізичних осіб, а також запрошують для надання пояснень іммігрантів, стосовно яких розглядається це питання. На підставі результату аналізу інформації приймається відповідне рішення.

Про прийняте рішення письмово повідомляються протягом тижня ініціатори процедури скасування дозволу на імміграцію та іммігранти.

Рішення про скасування дозволу на імміграцію надсилається протягом тижня органом, що його прийняв, до територіального підрозділу за місцем проживання для вилучення посвідки на постійне проживання в іммігранта та вжиття заходів відповідно до статті 13 Закону України "Про імміграцію". Копія рішення надсилається Держприкордонслужбі.

Рішення ДМС, територіальних органів і підрозділів, інших органів виконавчої влади, які в межах своєї компетенції зобов`язані забезпечувати провадження у справах з питань імміграції, а також дії чи бездіяльність їх посадових та службових осіб можуть бути оскаржені відповідно до законодавства. У цьому разі провадження у справах з питань імміграції припиняється до прийняття відповідного рішення.

На підставі вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та встановлених судом обставин, суд дійшов висновку, що позиція позивача зі спірних питань - є помилковою, такою, що не відповідає положенням законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, та/або фактичним обставинам справи, з таких підстав.

Як встановлено судом вище, позивач, громадянин Соціалістичної Республіки В`єтнам, ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернувся із заявою від 19.03.2010 до ВГІРФО ГУ МВС України в Одеській області про надання позивачу дозволу на імміграцію в Україну оскільки він прибув в Україну на постійне проживання до дружини ОСОБА_2 , яка має дозвіл на імміграцію в Україну.

Згідно зі змістом цієї заяви, до неї було додано:

- копія паспорта;

- довідка з місця проживання;

- копія свідоцтва про одруження;

- довідка про несудимість.

27.04.2010 року Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області позивачу виданий Дозвіл на імміграцію в Україну про те, що йому на підставі пункту 6 частини 2 статті 4 Закону України «Про імміграцію» дозволено постійне проживання в Україні, дозвіл дійсний до 27.04.2011 року.

06.07.2020 р. начальником ГУ ДМС України в Одеській області затверджено висновок щодо скасування дозволу на імміграцію в Україну громадянину СРВ ОСОБА_1 , відповідно до якого, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про імміграцію», пункту 21, 22 Порядку провадження, підпункту 1 пункту 64 Порядку оформлення, посадова особа відповідача вважає за доцільне, зокрема:

- скасувати рішення ВГІРФО ГУМВС України від 27.04.2010 про надання громадянину Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 дозволу на імміграцію в Україну. Видану на підставі цього рішення посвідку на постійне проживання серії НОМЕР_1 виданою 27.04.2010, визнати недійсною та такою, що підлягає вилученню та знищенню;

- про прийняте рішення проінформувати Державну прикордонну службу України;

- направити інформацію ОСОБА_1 про прийняте відносно нього рішення;

- надіслати повідомлення відповідному органу за місцем реєстрації іноземця щодо необхідності зняття з реєстрації місця проживання вказаної особи на підставі абзацу 6 пункту 26 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207.

Відповідно до змісту вказаного висновку, провідним спеціалістом відділу з питань тимчасового та постійного проживання іноземців та oсіб без громадянства ГУ ДМС України в Одеській області ОСОБА_4 , розглянувши із урахуванням вимог пунктів 21-22 Порядку провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданням про його скасування виконання прийнятих рішень, затвердженого постановою Кабінету Mіністрів України від 26.12.2002 № 1983 (зі змінами, далі - Порядок провадження), матеріали справи про надання дозволу на імміграцію в Україну та документування посвідкою на постійне проживання громадянина Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в ході перевірки, встановлено:

- до ГУДМС України в Одеській області (далі - Головне управління) 07.05.2019 звернувся громадянин В`єтнаму ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з заявою про обмін посвідки на постійне проживання у зв`язку з досягненням 25-pічного віку;

- 12.08.2019 Головним управлінням було прийнято рішення № 222829000 про відмову в оформленні (видачі) посвідки на постійне проживання громадянину В`єтнаму ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , копію якого направлено було іноземцю рекомендованим листом, що підтверджується фіскальним чеком № 6504516303980;

- пунктом 42 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання, затвердженого постановою КМУ від 25.04.2018 № 321 (далі - Порядок оформлення), передбачено, що працівник територіального органу/підрозділу ДМС, на якого згідно з його службовими обов`язками покладається функції з оформлення посвідки, вчиняє дії, передбачені пунктами 36 і 37 цього Порядку, і приймає до розгляду заяву-анкету та додані до неї документи. Пунктами 36 і 37 Порядку оформлення визначено, що після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійсню заходи з ідентифікації особи, на ім`я оформлюється посвідка, та перевірку поданих нею документів;

- ідентифікація особи здійснюється на підставі доданих, отриманих з баз даних Реєстру, та відомчої інформаційної системи ДМС;

- перевірка законності перебування іноземця або особи без громадянства на території України здійснюється з використанням засобів інтегрованої міжвідомчої iнформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон, «Аркан» або шляхом надсилання запитів до Адміністрації Держприкордонслужби, відповідь на які Адміністрації Держприкордонслужби надає протягом трьох робочих днів з дня надходження такого запиту;

- чинність дозволу на імміграцію, копія якого надана іноземцем або особою без громадянства, перевіряється шляхом вивчення матеріалів справи про надання такого дозволу;

- відповідно до матеріалів особової справи громадянин В`єтнаму ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 отримав дозвіл на імміграцію в Україну 27.04.2010 на підставі п. 6 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про імміграцію», у зв`язку з тим, що він перебуває у шлюбі з іммігранткою - громадянкою B'єтнаму ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка документована посвідкою на постійне проживання серії НОМЕР_2 вид. 24.04.2009;

- відповідно до п. 3 ст. 9 Закону України «Про імміграцію» за неповнолітніх осіб, також осіб, яких у встановленому порядку визнано недієздатними, заяву про надання дозволу на імміграцію подають їх законні представники. Однак, ОСОБА_1 всупереч зазначеним вимогам особисто звернувся з заявою про надання дозволу на імміграцію в Україну (в 17 років) без законних представників;

- так, в матеріалах справи наявне належним чином засвідчене свідоцтво про шлюб між вищенаведеними іноземцями, однак всупереч вимогам ч. 3 п. 11 Порядку провадження, документ виданий компетентним органом іноземної держави не легалізований в установленому порядку;

- у зв`язку з чим, Головним управлінням 05.07.2019 було направлено запит у представництво МЗС України в Одесі з метою підтвердження або спростування факту видачі свідоцтва про шлюб від 09.11.2009 № НОМЕР_5;

- 23.08.2019 на адресу Головного управління надійшла відповідь представництва МЗС України в Одесі, відповідно до якої за інформацією Посольства Соціалістичної Республіки В`єтнам в Україні свідоцтво про шлюб НОМЕР_5 від 09.11.2009 є підробленим, оскільки громадянин ОСОБА_1 , згідно з вказаним документом, уклав шлюб не досягши 20-ти річчя, що заборонено в`єтнамським законодавством;

- на підставі зазначеної відповіді Головним управлінням для з`ясування усіх обставин справи було направлено лист іноземцю щодо звернення до Головного управління для надання пояснення. Відповідно до письмових пояснень представника за довіреністю, ОСОБА_1 українською мовою не володіє і без участі перекладача одержати пояснення не можливо;

- відповідно до пункту 1 частини 1 статті 12 Закону України «Про імміграцію» дозвіл на імміграцію може бути скасовано, якщо з`ясується, що його надано на підставі свідомо неправдивих відомостей, підроблених документів чи документів що втратили чинність;

- таким чином, іноземець в заяві про надання дозволу на імміграцію від 19.03.2010 надав свідомо неправдиві відомості про те, що одружений та надав підроблене свідоцтво про шлюб;

- додатково, листом УСБУ в Одеській області від 23.10.2019 було повідомлено Головне управління, що Приморським відділом поліції в м. Одесі ГУ НП в Одеській області 16.09.2019 внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато кримінальне провадження № 12019160500005115 відносно громадянина В`єтнаму ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за ознаками вчинення злочину, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України;

- відповідно до підпункту 1 пункту 64, підпункту 4 пункту 72 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 321 (далі - Порядок оформлення), посвідка на постійне проживання скасовується у разі скасування дозволу на імміграцію відповідно до статті 12 Закону України «Про імміграцію», також вилучається, визнається недійсною та знищується.

Рішенням ГУ ДМС України в Одеській області за № 326172 від 06.07.2020 року про скасування дозволу на імміграцію в Україну:

- видане громадянину Соціалістичної Республіки В`єтнаму ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про те, що йому на підставі пункту 1 частини 1 статті 12 Закону України «Про імміграцію» скасовано дозвіл на імміграцію в Україну, виданий 27.04.2010;

- видана на підставі цього рішення посвідка на постійне проживання серії НОМЕР_1 виданої 27.04.2010 скасована на підставі вимог підпункту 1 пункту 64 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 321;

- відповідно до вимог частини другої статті 13 Закону України «Про імміграцію» особа, стосовно якої прийнято рішення про скасування дозволу на імміграцію, повинна виїхати з України протягом місяця з дня отримання копії цього рішення.

На доведення обставин, на яких ґрунтується висновок щодо скасування дозволу на імміграцію в Україну громадянину СРВ ОСОБА_1 та заперечення проти позову, відповідачем суду також надано копії матеріалів справи позивача, які містять копії, зокрема:

- свідоцтва про шлюб та перекладу з в`єтнамської мови на українську форми ТР/НТ-1999-В.2 № НОМЕР_5 Папка № 01, виданий Соціалістичною Республікою В`єтнам, виконкомом села НГІ ЛОНГ району НГІ ЛОК провінції НГЕ АН, відповідно до змісту якого:

Ім`я, прізвище чоловіка: Ім`я, прізвище дружини:

ОСОБА_1 ОСОБА_2

Дата народження: Дата народження:

ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Національність: кінь Національність: кінь

Громадянство: В`єтнам Громадянство: В`єтнам

Місце народження (1): Місце народження (1):

Нгі Лонг , Нгі Лок , Нге Ан Нгі Лонг , Нгі Лок ,

Нге Ан Місце проживання (2): Місце проживання (2):

Нгі Лонг , Нгі Лок , Нге Ан Нгі Лонг , Нгі Лок ,

Нге Ан Посвідчення особи (3): Посвідчення особи (3):

НОМЕР_3 НОМЕР_4

Виданий: УМВС в НГЕ АН Виданий: УМВС в НГЕ АН

Дата видачі: 19.08.2009 р. Дата видачі: 05.05.2007 р.

Паспортист ОСОБА_7 , 09.11.2009 р.

- висновку про розгляд заяви гр. Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 щодо надання дозволу на імміграцію в Україну від 27.04.2010 р., відповідно до змісту якого встановлено, зокрема, що ОСОБА_1 , 1992 р.н., у 2009 році прибув в Україну на постійне проживання до дружини ОСОБА_2 , яка має дозвіл на імміграцію в Україну;

- протоколу про адміністративне правопорушення № 0004 серії ПР МОД 008277 від 07.05.2019 року стосовно позивача за ч. 1 ст. 203 КУпАП України;

- листа Міністерства закордонних справ України (Представництво в Одесі) від 21 серпня 2019 р. № 713/17-522/5-885 «Щодо свідоцтва про шлюб», яким у відповідь на запит відповідача повідомлено, що за інформацією Посольства Соціалістичної Республіки В`єтнам в Україні (копія ноти додається), свідоцтво про шлюб № НОМЕР_5 від 09.11.2009 р. є підробленим, оскільки громадянин ОСОБА_1 , згідно з вказаним документом, уклав шлюб не досягши 20-ти річчя, що заборонено в`єтнамським законодавством;

- ноти Посольства Соціалістичної Республіки В`єтнам в Україні від 16 серпня 2019 року № 234/2019 VN, відповідно до змісту якої, у відповідь на запит Представництва від 09.08.2019 року, повідомлено, що згідно свідоцтва про шлюб № НОМЕР_5 від 09.11.2009 року, громадянин ОСОБА_1 уклав шлюб не досягши 18-річчя. Так як, згідно з в`єтнамським законодавством чоловіки не можуть укладати шлюб до досягнення ними 20-річчя, із цього випливає, що Свідоцтво про шлюб № НОМЕР_5 від 09.11.2009 року є підробленим;

- листа Управління Служби безпеки України в Одеській області від 04.10.2019 № 65/1/315472, яким відповідача повідомлено, що Приморським відділом поліції в м. Одесі ГУ НП в Одеській області 16.09.2019 внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато кримінальне провадження № 12019160500005115 відносно громадянина Соціалістичної Республіки В`єтнам, ОСОБА_1 , 1992 р.н., за ознаками злочину, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України

- листа Депратаменту у справах іноземців та осіб без громадянства Державної міграційної служби України № 4375/1/5101-20 від 01.07.2020 року «Про розгляд проекту висновку щодо скасування дозволу на імміграцію».

При цьому, позивачем в позовній заяві не наведено жодних доводів та не надано доказів на їх підтвердження щодо встановлених відповідачем фактичних обставин, які послужили підставою для висновків та прийняття оскаржуваного рішення за № 326172 від 06.07.2020 року про скасування дозволу на імміграцію в Україну. Також відповідні доводи не наведено та не надано жодних додаткових доказів після подання відповідачем відзиву на позовну заяву разом із матеріалами справи позивача та доказами їх надіслання позивачу.

З встановленого вбачається, що посилання позивача на безпідставність прийняття відповідачем оскарженого рішення на підставі пункту 1 частини 1 статті 12 Закону України «Про імміграцію» - є необґрунтованим та спростованим вищенаведеними дослідженими судом доказами, наданими відповідачем.

Щодо посилання позивача на те, що в порушення вимог Порядку № 1983 ГУ ДМС України в Одеській області при розгляді подання щодо скасування наданого позивачу дозволу на імміграцію не запрошувало позивача для надання пояснень, - слід зазначити таке.

Судом встановлено, що відповідно до положень п. 23 Порядку № 1983 запрошують для надання пояснень іммігрантів, стосовно яких розглядається питання щодо скасування дозволу на імміграцію, лише у разі, коли це питання вирішується на підставі обґрунтованого подання іншого органу, зазначеного в абзаці другому пункту 21 цього Порядку, ніж коли ініціатором такого скасування є ДМС, її територіальні органи або територіальні підрозділи.

В даному випадку ініціатором такого скасування є ГУ ДМС України в Одеській області - в порядку абз. 1 п. 22 Порядку № 1983 - складено обґрунтований висновок із зазначенням підстав для скасування дозволу, визначених статтею 12 Закону України "Про імміграцію".

Отже, в такому випадку запрошення для надання пояснень іммігрантів, стосовно яких розглядається питання щодо скасування дозволу на імміграцію Порядком № 1983 не встановлено.

Відповідно, вищенаведена позиція позивача - є помилковою.

Суд не бере до уваги посилання позивача на судову практику, зокрема, на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2018 року по справі № 815/6291/17, нібито стосовно дяді позивача, - з таких підстав.

Так, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Також, згідно з ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Відповідно до ч. 7 ст. 78 КАС України правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді іншої справи, не є обов`язковою для суду.

З наведеного вбачається, що обов`язковими для врахування судом є лише та виключно висновки Верховного Суду.

При цьому суд звертає увагу позивача, що наведене та надане позивачем судове рішення прийняте щодо інших спірних матеріальних правовідносин (п. 6 ч. 1 ст. 12 Закону № 2491-ІІІ) та на підставі інших фактичних обставин та доказів, тощо.

В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.

При цьому слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).

Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.), відповідно

суд дійшов висновків, що:

- на виконання вимог ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України відповідачем доведені обставини, на яких ґрунтуються його заперечення та доказана правомірність прийняття оскаржуваного рішення, прийняття його відповідно до вимог ч. 2 ст. 2 КАС України, отже підстав для: скасування рішення відповідача за № 326172 від 06.07.2020 року про скасування громадянину Республіки В`єтнам - позивачу, ІНФОРМАЦІЯ_1 , дозволу на імміграцію в Україну, та відповідно для зобов`язання відповідача здійснити громадянину Республіки В`єтнам - позивачу, ІНФОРМАЦІЯ_1 , обмін посвідки на постійне проживання серії НОМЕР_1 від 27.04.2010 року у зв`язку з досягненням 25-річного віку, - немає, отже немає підстав для задоволення позову повністю.

У зв`язку із відмовою у задоволенні адміністративного позову повністю підстав для розподілу судових витрат в порядку ст. 139 КАС України немає.

Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч. 10 ст. 120 КАС України зупинення провадження в адміністративній справі зупиняє перебіг усіх процесуальних строків у цій адміністративній справі. Перебіг процесуальних строків продовжується з дня поновлення провадження.

Згідно з п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України (в редакції, чинній до 17.07.2020 року) під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), зокрема, процесуальні строки щодо розгляду адміністративної справи продовжуються на строк дії такого карантину.

Згідно з п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 18.06.2020 року № 731-ІХ, який набрав чинності 17.07.2020 року, зокрема, процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 року № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 104 від 17.02.2021) до 30 квітня 2021 р. на території України продовжено дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України.

Керуючись ст.ст. 120, 139, 194, 205, 241-246, 250, 255, 295, Прикінцевими та Перехідними положеннями КАС України, суд -

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Преображенська, 44, м. Одеса, 65045; ідентифікаційний код юридичної особи: 37811384) про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Г. Цховребова