
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
29 березня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/390/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
22 січня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, в якій просить:
- визнати бездіяльність відповідача, що полягає в незарахуванні позивачу до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії по Списку 1, періодів роботи на Краснодонському шахто-будівельне управлінні об`єднання «Краснодонвугілля» з 04.04.1983 по 26.04.1983; шахті «Донецька» виробничого об`єднання «Краснодонвугілля» з 20.07.1987 по 27.09.1988; шахті «ім. С.Тюленіна» виробничого об`єднання «Краснодонвугілля» з 11.10.1988 по 09.10.1995; шахті «Горіхівській» ПАТ «Краснодонвугілля» з 23.09.1999 по 01.07.2016 протиправною;
- зобов`язати відповідачу провести перерахунок пенсії позивачу відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці з 01.10.2020, зарахувавши до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії по Списку 1, періоди роботи на Краснодонському шахто-будівельне управлінні об`єднання «Краснодонвугілля» з 04.04.1983 по 26.04.1983; шахті «Донецька» виробничого об`єднання «Краснодонвугілля» з 20.07.1987 по 27.09.1988; шахті «ім. С.Тюленіна» виробничого об`єднання «Краснодонвугілля» з 11.10.1988 по 09.10.1995; шахті «Горіхівській» ПАТ «Краснодонвугілля» з 23.09.1999 по 01.07.2016.
В обґрунтування позову зазначає, що позивач 21.09.2020 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 3455-VI.
Листом №58-63/С-21/8-123 8/20 від 07.10.2020 відповідач відмовив позивачу в перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Відмова мотивована тим, що до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії по Списку 1, позивачу не було зараховано періоди роботи на:
- Краснодонське шахто-будівельне управління об`єднання «Краснодонвугілля» з 04.04.1983 по 26.04.1983;
- шахті «Донецька» виробничого об`єднання «Краснодонвугілля» з 20.07.1987 по 27.09.1988,
- шахті «ім. С.Тюленіна» виробничого об`єднання «Краснодонвугілля» з 11.10.1988 по 09.10.1995;
- шахті «Горіхівській» ПАТ «Краснодонвугілля» з 23.09.1999 по 01.07.2016.
Відповідач посилається на те, що надані позивачем документи для перерахунку пенсії, що підтверджують наявність необхідного стажу, не можуть бути застосовані, оскільки вони видані підприємствами, що знаходяться на непідконтрольній українській владі території.
Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача, що полягає в незарахуванні позивачу до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії по Списку 1, вищевказаних періодів роботи.
Ухвалою від 27.01.2021 відкрито провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії; вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 26.02.2021 призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 15 березня 2021 року о 10 год. 00 хв.; зобов`язано відповідача надати письмові пояснення з нормативним обґрунтуванням щодо незарахування до стажу роботи позивача на підземних роботах, який дає право на пенсію на підставі ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», періодів з 04.04.1983 по 26.04.1983, з 20.07.1987 по 27.09.1988, з 11.10.1988 по 09.10.1995 та з 23.09.1999 по 01.07.2016 за кожним окремо; індивідуальні відомості про застраховану особу Пенсійного фонду України (форма ОК5) щодо ОСОБА_1 ; заяву від 21.09.2021 про перерахунок пенсії та відповідь на неї (лист від 07.10.2020 № 58-63/С-21/8-1238/20).
Відповідач адміністративний позов не визнав, про що подав суду відзив на позовну заяву (а.с. 54-61).
В обґрунтування зазначив, що зарахувати позивачу до пільгового стажу роботи за Списком №1 на підставі доданих до заяви довідок, уточнюючих пільговий характер роботи, за періоди: в Краснодонському шахтобудівельному виробничому об`єднанні "Краснодонвугілля" з 04.04.1983 по 26.04.1983; - на шахті "Донецька" виробничого об`єднання "Краснодонвугілля" з 20.07.1987 по 27.09.1988; - на шахті "ім. С.Тюленіна" виробничого об`єднання "Краснодонвугілля" з 11.10.1988 по 09.10.1995; - на шахті "Горіхівській" ПАТ "Краснодонвугілля" з 23.09.1999 по 01.07.2016 немає підстав.
Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 87).
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 88).
Відповідно до частини дев`ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79,90 КАС України, суд дійшов наступного.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований: АДРЕСА_1 (арк. спр. 14-15), має статус внутрішньо переміщеної особи, підтверджений довідкою від 16.08.2019 № 925-5000177534, фактичне місце проживання/перебування як ВПО: АДРЕСА_2 (арк. спр. 65).
16.08.2019 позивач звернувся до Марківського об`єднаного УПФУ Луганської області із заявою встановленого зразка про призначення пенсії за віком (арк. спр. 63,64).
Рішенням від 20.08.2019 № 123850001069 позивачу призначено пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 з 16.08.2019 в сумі 11636,70 грн (а.с. 67-68). Зокрема, в рішення зазначено, що страховий стаж позивача складає 34 роки 5 місяців 0 днів, з яких робота за списком № 1 - 15 років 1 місяць 9 днів. При цьому, пенсію призначено згідно із Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
При цьому, рішенням від 26.02.2020 у зв`язку з уточненням даних в ЕПС позивачу здійснено перерахунок пенсії та призначено пенсію з 01.03.2020 в сумі 5006,25 грн (а.с. 76). При цьому, виключено із розрахунку доплату до пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Позивач 21.09.2020 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (а.с. 16).
Відповідач листом від 07.10.2020 № 58-63/С-21/8-1238/20 повідомив, що загальний стаж роботи визначається за записами трудової книжки або за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (форма ОК 5) згідно сплати страхових внесків, а пільговий стаж обчислюється згідно відомостей по спеціальному стажу індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (форма ОК 5). Отже, зарахувати позивачу до пільгового стажу роботи за Списком №1 на підставі доданих до заяви довідок, уточнюючих пільговий характер роботи, за періоди: в Краснодонському шахтобудівельному виробничому об`єднанні "Краснодонвугілля" з 04.04.1983 по 26.04.1983; - на шахті "Донецька" виробничого об`єднання "Краснодонвугілля" з 20.07.1987 по 27.09.1988; - на шахті "ім. С.Тюленіна" виробничого об`єднання "Краснодонвугілля" з 11.10.1988 по 09.10.1995; - на шахті "Горіхівській" ПАТ "Краснодонвугілля" з 23.09.1999 по 01.07.2016 немає підстав (а.с. 17-19).
Позивач не погодившись з діями Пенсійного фонду звернувся з цим адміністративним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно із абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
Вказаний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21 січня 2020 року у справі № 640/4469/17.
Судом встановлено та не заперечується відповідачем, що пільговий стаж за списком № 1 позивача складає 15 років 1 місяць 9 днів.
Враховуючи, що позивач має стаж на підземних роботах 15 років 1 місяць 9 днів, тобто він набув необхідного стажу на підземних роботах, що дає право на призначення пенсії у розмірі, передбаченому статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
При цьому, судом встановлено, що рішенням від 26.02.2020 у зв`язку з уточненням даних в ЕПС позивачу здійснено перерахунок пенсії та призначено пенсію з 01.03.2020 в сумі 5006,25 грн (а.с. 76). При цьому, виключено із розрахунку доплату до пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Суд дійшов висновку щодо безпідставності прийнятого рішення відповідача від 26.02.2020 № 123850001069, яким у зв`язку з уточненням даних в ЕПС позивачу здійснено перерахунок пенсії та призначено пенсію з 01.03.2020 в сумі 5006,25 грн.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Доводи позивача знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду справи. Натомість відповідачем не доведено правомірності прийнятого рішення про відмову в призначенні позивачеві пенсії на пільгових умовах.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких вона просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об`єкту порушеного права, та у спірних правовідносинах є достатнім та необхідним (ефективним).
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Зважаючи на обставини справи, суд встановив, що порушення прав позивача відбулося внаслідок винесення відповідачем протиправного рішення, тому ефективним та достатнім способом захисту є визнання протиправним та скасувати рішення відповідача від 26.02.2020 № 123850001069, яким у зв`язку з уточненням даних в ЕПС позивачу здійснено перерахунок пенсії та призначено пенсію з 01.03.2020 в сумі 5006,25 грн, зобов`язання відповідача зарахувати до пільгового стажу позивача, який надає право на доплату до пенсії за Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці», періоди роботи на Краснодонському шахто-будівельне управлінні об`єднання «Краснодонвугілля» з 04.04.1983 по 26.04.1983; шахті «Донецька» виробничого об`єднання «Краснодонвугілля» з 20.07.1987 по 27.09.1988; шахті «ім. С.Тюленіна» виробничого об`єднання «Краснодонвугілля» з 11.10.1988 по 09.10.1995; шахті «Горіхівській» ПАТ «Краснодонвугілля» з 23.09.1999 по 01.07.2016 та зобов`язання відповідача відновити позивачу з 01.03.2020 виплату пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до абз. 1 ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», яка йому була призначена на підставі рішення 123850001069 від 20.08.2019.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позовні вимоги фактично підлягають задоволенню повністю, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 908,00 грн стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2,5-10, 72-80, 159, 160, 171, 199-204, 205, 246, 250, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (код ЄДРПОУ 41247405, 92400, Луганська область, смт. Марківка, вул. Центральна, буд. 20) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язати вчинити певні дії, задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 26.02.2020 № 123850001069, яким у зв`язку з уточненням даних в ЕПС ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії та призначено пенсію з 01.03.2020 в сумі 5006,25 грн.
Зобов`язати Марківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 , який надає право на доплату до пенсії за Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці», періоди роботи на Краснодонському шахто-будівельне управлінні об`єднання «Краснодонвугілля» з 04.04.1983 по 26.04.1983; шахті «Донецька» виробничого об`єднання «Краснодонвугілля» з 20.07.1987 по 27.09.1988; шахті «ім. С.Тюленіна» виробничого об`єднання «Краснодонвугілля» з 11.10.1988 по 09.10.1995; шахті «Горіхівській» ПАТ «Краснодонвугілля» з 23.09.1999 по 01.07.2016.
Зобов`язати Марківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області відновити ОСОБА_1 з 01.03.2020 виплату пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до абз. 1 ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», яка йому була призначена на підставі рішення 123850001069 від 20.08.2019.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 коп.).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.В. Тихонов