
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про повернення позовної заяви
"30" березня 2021 р. Справа № 300/622/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Остап`юк С.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Регіонального центру з надання безоплатної вторинної допомоги в Івано-Франківській області, Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, Комісії з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної правової допомоги Ради адвокатів регіону про зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
23.02.2021 ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Регіонального центру з надання безоплатної вторинної допомоги в Івано-Франківській області, Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, Комісії з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної правової допомоги Ради адвокатів регіону про зобов`язання Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги призначити представника для належного обґрунтування позову, виготовлення копій документів.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.03.2021 вказану позовну заяву залишено без руху. Надано позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом зазначення: повного найменування (для юридичних осіб) відповідачів; місцезнаходження Комісії з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної правової допомоги Ради адвокатів регіону; повної адреси місця проживання чи перебування позивача; ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України – відповідачів; наявних та відомих номерів засобів зв`язку, офіційної електронної адреси або адреса електронної пошти позивача та відповідачів; змісту позовних вимог і викладу обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги та змісту позовних вимог щодо кожного з відповідачів; викладу обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; доказів, що підтверджують вказані обставини; доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); обґрунтування порушення відповідачами оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача; власного письмового підтвердження позивача про те, що позивачем не подано іншого позову (позовів) до цих самих відповідачів з тим самим предметом та з тих самих підстав, та долучення: копій позовної заяви, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи; всіх наявних доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.03.2021 про залишення позовної заяви без руху направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу Державної установи «Івано-Франківська установа виконання покарань (№12), яку вручено 09.03.2021 уповноваженій особі вказаної установи. Про отримання позивачем ували суду про залишення позовної заяви без руху від 01.03.2021 свідчить заява позивача про забезпечення позову від 15.03.2021, яка надійшла до суду 23.03.2021.
Таким чином, суд встановив, що ОСОБА_1 отримав копію ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду про залишення позовної заяви без руху від 01.03.2021.
Однак, позивач вимоги ухвали від 01.03.2021 про залишення позовної заяви без руху не виконав та не усунув недоліків позовної заяви.
Згідно з статтею 8 Кодексу адміністративного судочинства України усі учасники судового процесу є рівними перед законом і судом. Не може бути привілеїв чи обмежень прав учасників судового процесу за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Пунктом 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
При цьому, суд зазначає, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (частина 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача – суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Частиною 2 статті 25 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» регламентує, що оцінка якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної вторинної правової допомоги здійснюється за зверненням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги, комісіями, утвореними для цієї мети радами адвокатів регіонів.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 44 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» забезпечення незалежності адвокатів, захист від втручання у здійснення адвокатської діяльності є завданням адвокатського самоврядування.
Пунктом 10 частини 1 статті 28 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» до повноважень Міністерства юстиції віднесено затвердження стандартів якості надання безоплатної правової допомоги, а пунктом 10 частини 4 статті 48 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» до функцій ради адвокатів регіону віднесено утворення комісії з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної правової допомоги.
Рішенням Ради адвокатів України від 15.12.2017 за № 281 затверджено положення про комісію з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної правової допомоги, а наказом Міністерства юстиції України за №4125/5 від 21.12.2017 затверджено стандарти якості надання безоплатної вторинної правової допомоги у цивільному, адміністративному процесах та представництва у кримінальному процесі.
Згідно з пунктом 3 вказаних Стандартів їх дотримання є обов`язковим для адвокатів при наданні ними безоплатної вторинної правової допомоги. За порушення цих Стандартів адвокати відповідають в обсязі, встановленому законодавством та умовами контракту (договору) з центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Пунктом 4 Стандартів встановлено, що оцінювання якості надання адвокатами безоплатної вторинної правової допомоги здійснюють відповідно до цих Стандартів комісії, утворені для цієї мети радами адвокатів регіонів, за поданням відповідних центрів у встановленому порядку.
Одночасно, пунктом 4 Положення про комісію з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної правової допомоги визначено, що завданням Комісії є здійснення оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної вторинної правової допомоги – за зверненням центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги в межах конкретного доручення та з урахуванням погодженої позиції з клієнтом відповідно до Стандартів якості надання безоплатної правової допомоги, та за зверненням органів адвокатського самоврядування.
Враховуючи вищезазначене правове регулювання адвокатської діяльності та виходячи із гарантованої статтею 131-2 Конституції України незалежності адвокатури, суд зазначає, що здійснення повноважень щодо надання безоплатної вторинної правової допомоги покладено на адвокатуру України, здійснення оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної правової допомоги віднесено до функцій визначеного органу адвокатського самоврядування, належить до системи гарантій забезпечення незалежності адвокатів і не може здійснюватися будь-якими іншими суб`єктами, в тому числі судом.
Крім того, суд зазначає, що забезпечення позову передбачає вжиття заходів для ефективного захисту та поновлення порушених прав позивача у спірних правовідносинах та не охоплює заходів щодо здійснення представництва чи інших видів правової допомоги.
Забезпечення здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги на професійній основі здійснює недержавний самоврядний інститут – адвокатура України.
За таких обставин, позовна заява ОСОБА_1 до Регіонального центру з надання безоплатної вторинної допомоги в Івано-Франківській області, Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, Комісії з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної правової допомоги Ради адвокатів регіону про зобов`язання вчинити певні дії, підлягає поверненню на підставі пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, з усіма доданими до неї документами.
Керуючись пунктом 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Регіонального центру з надання безоплатної вторинної допомоги в Івано-Франківській області, Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, Комісії з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної правової допомоги Ради адвокатів регіону про зобов`язання вчинити певні дії – повернути позивачу з усіма доданими документами.
Роз`яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до Івано-Франківського окружного адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не були вручені у день її складання в повному обсязі, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Суддя Остап`юк С.В.