Рішення № 95869961, 29.03.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2021
Номер справи
200/1353/21-а
Номер документу
95869961
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 березня 2021 р. Справа№200/1353/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Аляб`єва І.Г.

секретар судового засідання Козирєва О.О.

з участю представника позивача Вараксіної І.М.,

представника відповідача Тернинко С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (адреса: вул.Свободи, 5, м.Слов`янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 41325231) в особі Маріупольського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (адреса: б-р Морський, 74, м.Маріуполь, Донецька область, 87529, код ЄДРПОУ 41419282) до Головного управління ДПС у Донецькій області (адреса: вул.Італійська, 59, м.Маріуполь, Донецька область, 87515, код ЄДРПОУ 43142826) про стягнення коштів на загальнообов`язкове державне соціальне страхування,

в с т а н о в и в:

У лютому 2021 року Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Маріупольського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області звернулося до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначало, що Головне управління ДПС у Донецькій області (далі – ГУ ДПС у Донецькій області), яке як страхувальник перебуває на обліку у Маріупольському відділенні Управління виконавчої дирекції Фонду в Донецькій області, знаходиться в стадії ліквідації, має заборгованість по коштах загальнообов`язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання на загальну суму 18 243 930,25 грн.

Оскільки відповідач, який перебуває у нього на обліку, знаходиться в стадії ліквідації, а позивачем здійснюються страхові виплати постраждалим, які ушкодили здоров`я під час роботи на підприємстві, тому Управлінням розрахована сума капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов`язань страхувальника як боржника перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров`ю, яка становила 18 243 930,25 грн.

Позивачем на адресу підприємства направлено заяву про визнання кредиторських вимог на загальну суму 18 243 930,25 грн. для задоволення вимог, що виникли із зобов`язань боржника перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров`ю, яка була отримана відповідачем.(а.с. 6-7).

Відповідач не визнав суму 18 243 930,25 грн., зазначивши, що не включає цю суму до проміжного балансу.

У зв`язку з наведеним позивач просить:

- зобов`язати відповідача включити вимоги Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області по капіталізованим платежам перед потерпілими внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров`ю на загальну суму 18243930,25 грн до проміжного ліквідаційного балансу у першу чергу задоволення вимог;

- стягнути з відповідача на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Маріупольського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області заборгованість по коштам на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в сумі 18243930,25 грн та перерахувати її на р/р НОМЕР_1 в Казначействі України (ЕАП), код ЄДРПОУ 41419282.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначав, що розрахунок суми капіталізованих платежів має розбіжності та підлягає уточненню у зв`язку з тим, що: відсутні копії актів про нещасні випадки на ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , що не дає підстав віднести їх страхові випадки к податковим органам Донецької області та відповідно суму в 6 617 984,67 грн. до потреби в капіталізації; середня очікувана тривалість життя ОСОБА_8 для розрахунку потреби в капіталізації коштів вказана 2,95 роки. Згідно з постановою Слов`янського ВУВД ФССУ в Донецькій області від 21.04.2020 №0536/1254/1254/17 дата закінчення виплат ОСОБА_8 30.06.2020, тобто, потреба в капіталізації коштів 0 грн. Таким чином, загальна потреба в капіталізації ОСОБА_8 в сумі 151 951,67 грн. не підтверджена документами ФСС; сума потреби в коштах на оздоровлення на 1 995 127,13 грн. не підтверджена розрахунками.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 «Про деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби згідно з додатком, до якого, зокрема, включено Головне управління ДПС у Донецькій області. Абзацом 3 п. 2 цієї постанови установлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов`язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.

Наказом ДПС України від 24.12.2020 №755 розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС України, утвореними як її відокремлені підрозділи, повноважень і функцій територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893.

В абзаці 4 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 закріплено, що права та обов`язки територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі України (та її територіальним органам).

Наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 №643 затверджено Положення про Головне управління ДПС у Донецькій області (далі за текстом положення - Головне управління ДПС).

Відповідно абз. 3 п. 1 вищевказаного положення Головне управління ДПС є правонаступником майна, прав та обов`язків Головного управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 43142826).

Водночас, абз. 1 п. 1 цього Положення закріплено, що Головне управління ДПС є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.

Таким чином, з 1 січня 2021 року всі права та обов`язки Головного управління ДФС у Донецькій області перейшли до його правонаступника - Головного управління ДПС у Донецькій області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП: 44070187).

Враховуючи, що обов`язок страхувальника проводити капіталізацію платежів передбачений саме для продовження страхових виплат непрацездатним особам суб`єктом, що ліквідується без наявності правонаступника, він не може застосовуватись у випадку ліквідації органу влади, або його територіального органу за наявності правонаступника. За таких обставин, зважаючи на те, що Головне управління ДПС у Донецькій області, як юридична особа публічного права, фактично перейшло у підпорядкування до юридичної особи публічного права яке не ліквідується, підстави для капіталізації платежів відсутні.

Крім того відповідач посилається на судову практику, з питань капіталізації платежів територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що ліквідується свідчить про помилковість позиції Фонду у даному питанні, яка викладена в постанові Першого апеляційного адміністративного суду від 09 червня 2020 року у справі №200/278/20-а; постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 27 травня 2020 року у справі №140/3661/19; постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 27 травня 2020 року у справі № 160/5141/19.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позову з підстав наведених у відзиві на позовну заяву.

Судом встановлено, що Головне управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 43142826) як страхувальник перебуває на обліку в Управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (у Маріупольське міське відділенні Управління).

20.10.2020 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємці та громадських формувань стосовно Головного управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 43142826) внесено дані про реєстраційні дії про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації та визначений строк для пред`явлення кредиторами своїх вимог до 21.12.2020.

17.12.2020 відповідачем направлено до ліквідатора Головного управління ДПС у Донецькій області заяву № 28.05/4647 про визнання кредитором на суму 18 243 930,25 грн. щодо капіталізованих платежів по 21 особі, а саме: ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_1 , ОСОБА_12 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_8 , ОСОБА_16 , ОСОБА_4 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_5 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_21 (а.с. 6-7).

05.01.2021 Головним управлінням ДПС у Донецькій області надіслано лист до Маріупольського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в якому заборгованість по капіталізованим платежам перед потерпілими внаслідок заподіяння шкода життю і здоров`ю на загальну суму 18 243 930,25 грн відповідачем не визнано та відмовлено у включенні цієї суми до проміжного ліквідаційного балансу. (а.с. 4-5).

Начальником Маріупольського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області надіслано до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області повідомлення від 09.12.2020 №28.08-633/08-4539 про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, що надається органу Пенсійного фонду України в якому зазначено, що станом на дату реєстрації цього повідомлення у ГУ ДПС у Донецькій області наявна заборгованість перед Фондом соціального страхування зі сплати страхових коштів на соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які причинили втрату працездатності по капіталізованих платежах у сумі 18 243 930,25 грн.

Здійснивши оцінку обставин справи та надавши їм юридичної кваліфікації, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я визначаються Законом України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 1105).

Згідно з ч. 1, 2 статті 4 Закону №1105 Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням.

Положення статті 11 Закону № 1105 визначають джерела формування коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків, зокрема, страхові внески страхувальників та застрахованих осіб; капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 №986 затверджено Порядок капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників. (далі – Порядок №986).

Пунктом 1 Порядку №986 встановлено, що відповідно до цього Порядку здійснюється капіталізація платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації (зокрема у зв`язку з банкрутством) страхувальника (далі - платежі) для задоволення вимог, що виникли із його зобов`язань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров`ю застрахованим особам.

Тобто, норми Порядку №986 поширюються на правовідносини з приводу здійснення капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов`язання суб`єкта підприємницької діяльності - банкрута.

Як встановлено судом, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Головне управління ДПС у Донецькій області перебуває в стані припинення з 20.10.2020 року. Підставою для такого припинення слугувала Постанова №893 від 30.09.2020, якою визначено ліквідувати, як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, серед яких є Головне управління ДПС у Донецькій області.

Абзацом 3 п. 2 цієї постанови установлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов`язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.

Наказом ДПС України від 24.12.2020 №755 розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС України, утвореними як її відокремлені підрозділи, повноважень і функцій територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893.

В абзаці 4 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 закріплено, що права та обов`язки територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі України (та її територіальним органам).

Наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 №643 затверджено Положення про Головне управління ДПС у Донецькій області (далі за текстом положення - Головне управління ДПС).

Відповідно абз. 3 п. 1 вищевказаного положення Головне управління ДПС є правонаступником майна, прав та обов`язків Головного управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 43142826).

Водночас, абз. 1 п. 1 цього Положення закріплено, що Головне управління ДПС є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.

Таким чином, з 1 січня 2021 року всі права та обов`язки Головного управління ДФС у Донецькій області перейшли до його правонаступника - Головного управління ДПС у Донецькій області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП: 44070187).

Тобто, ліквідація відповідача не пов`язана з його банкрутством, а зумовлена Постановою № 893 про ліквідацію юридичної особи публічного права (територіальні органи Державної податкової служби) з визначенням її правонаступника (Державну податкову службу в особі відокремлених підрозділів). Відтак, ліквідація відповідача здійснюється внаслідок втрати повноважень у зв`язку з їх передачею іншому органу державної влади.

Отже, Порядок № 986, на який посилається позивач і на підставі якого, на його думку, слід стягнути капіталізовані платежі, не може бути застосований до спірних правовідносин.

Вказаний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеної у постановах від 31 січня 2019 року у справі №804/1315/17, від 28.12.2019 у справі № 816/2357/16.

Суд при прийнятті даного рішення також застосовує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в п. 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (заява №4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча п.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії», заява № 303-A, п. 29).

Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Відповідно до статті 139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

В задоволені позову Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (адреса: вул.Свободи, 5, м.Слов`янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 41325231) в особі Маріупольського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (адреса: б-р Морський, 74, м.Маріуполь, Донецька область, 87529, код ЄДРПОУ 41419282) до Головного управління ДПС у Донецькій області (адреса: вул.Італійська, 59, м.Маріуполь, Донецька область, 87515, код ЄДРПОУ 43142826) про стягнення коштів на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Вступна та резолютивна частини рішення складені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 29 березня 2021 року.

Повний текст рішення виготовлено і підписано 30 березня 2021 року.

Суддя І.Г. Аляб`єв