Рішення № 95865517, 24.03.2021, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
24.03.2021
Номер справи
243/11878/20
Номер документу
95865517
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Провадження № 2/243/684/2021

Справа № 243/11878/20

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 березня 2021 року Слов`янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого - судді Фаліна І.Ю.,

за участю

секретаря судового засідання Глух А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі судових засідань Слов`янського міськрайонного суду Донецької області (вул. Добровольського, 2, м. Слов`янськ, Донецької області) за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів,-

В С Т А Н О В И В:

30 грудня 2020 року Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради звернулося до Слов`янського міськрайонного суду Донецької області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що ОСОБА_1 10 грудня 2015 року звернулась до УПСЗН Слов`янської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. У своїй заяві про призначення допомоги, ОСОБА_1 під особистий підпис зобов`язалась в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання державної соціальної допомоги, необхідно повідомити Управління. ОСОБА_1 щомісячно одержувала в УСЗН державну соціальну допомогу у період з 01 грудня 2015 року по 31 травня 2016 рік у розмірі 1830,11 грн. Під час проведення перевірки було встановлено, що ОСОБА_1 має у власності квартиру розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , площа якої перевищує норму володіння 75,5 кв.м. За результатами перевірки ОСОБА_1 надіслано повідомлення від 24 вересня 2020 року № 11-11/3827 про необхідність повернення коштів в добровільному порядку, але ОСОБА_1 адресну допомогу не повернула. З огляду на викладене, позивач просив суд ухвалити рішення, яким стягнути з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету через УСЗН Слов`янської міської ради незаконно отриману державну соціальну допомогу у розмірі 11050 грн. 14 коп.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву з проханням слухати справу у його відсутності, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, не заперечував проти винесення заочного рішення.

Відповідачка ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, хоча про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином та від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Відзив, заперечення до позовної заяви суду не надала.

Відповідно до ч. 7 ст. 128 ЦПК України, у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх адреси, судова повістка надсилається фізичним особам, які не мають статусу підприємців, - за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку.

Під час розгляду справи, судом приймалися усі передбачені діючим законодавством заходи щодо належного повідомлення відповідачки про місце, день та час розгляду справи. Судом були спрямовані судові повістки за адресою місця проживання ОСОБА_1 зареєстрованої у встановленому законом порядку, що підтверджено відповіддю на запит суду, направлений у порядку ст. 187 ЦПК України.

Однак, ОСОБА_1 , будучи повідомленою у встановленому законом порядку (належним чином), про час і місце судового розгляду справи, не використала наданого законом права на безпосередню участь у судовому засіданні, та не з`явилася у судове засідання без повідомлення причин, не подала відзив, заяв про відкладення судового засідання, чи розгляд справи у її відсутності від неї до суду не надходило.

Відповідно до ч. 3 ст. 131 ЦПК України, учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про причини неявки у судове засідання. У разі неповідомлення суду про причини неявки вважається, що учасники судового процесу не з`явилися в судове засідання без поважних причин.

З огляду на викладене, враховуючи, що відповідачка, будучи повідомленою у встановленому законом порядку (належним чином) про дату, час і місце розгляду справи не з`явилася без повідомлення причин неявки, не подала відзив, а позивач не заперечує проти вирішення справи на підставі наявних у ній даних чи доказів із постановленням заочного рішення, суд приходить до переконання, що у суду відсутні підстави для відкладення розгляду справи, та про можливість вирішення справи на підставі наявних у ній даних та доказів з постановленням заочного рішення.

В ході розгляду справи судом було розв`язано заяви та клопотання сторін та прийнято процесуальні рішення.

Ухвалою суду від 18 січня 2021 року у справі відкрито спрощене провадження.

Ухвалою суду від 24 березня 2021 року вирішено розглядати справу у заочному порядку.

Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради підлягають задоволенню з огляду на такі встановлені у судовому засіданні обставини та відповідні ним докази.

10 грудня 2015 року, ОСОБА_1 звернулася до УПСЗН Слов`янської ради із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації, та пільг, та просила призначити їй державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям. Крім того в пояснювальній заяві вказала на те, що вона не працює, в податковій інспекції на обліку не знаходиться, має на утриманні малолітню дитину, яку виховує сама, батько дитини не надає матеріальної допомоги на утримання дитини. Крім того, вказала, що проживає за адресою: АДРЕСА_2 .

В заяві-зобов`язанні від 10 грудня 2015 року, ОСОБА_1 зобов`язалася, що у разі прийняття на роботу, змінах у складі сім`ї, усиновленні, зміни місця проживання та або інших обставин, що впливають на розмір та виплату допомоги повідомити Управління протягом 5 (п`яти) днів.

Відповідно до декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, ОСОБА_1 зазначила, що до членів її родини входить дочка - ОСОБА_2 . Крім того, у зазначеній декларації ОСОБА_1 повідомила, що має у своїй власності квартиру АДРЕСА_2 .

Згідно із рішенням УПСЗН Слов`янської міської ради від 04 січня 2016 року, ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям. Відповідно до рішення, соціальну допомогу призначено з 01 грудня 2015 року по 31 травня 2016 рік. Крім того відповідно до розрахунку державної соціальної допомоги її розмір складає 1830,11 грн.

Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, ОСОБА_1 має у приватній власності житлове приміщення, а саме квартиру АДРЕСА_4 , загальною площею 18,2 кв.м., житловою площею 15 кв.м. Крім того у приватній власності ОСОБА_1 знаходиться двокімнатна квартира АДРЕСА_2 , загальною площею 50,6 кв.м., житловою площею 27,9 кв.м. Крім того із вказаної Інформації вбачається, що у власності ОСОБА_1 є квартира АДРЕСА_1 .

З матеріалів справи вбачається, що на підставі договору купівлі - продажу квартири від 06 березня 2015 року, ОСОБА_1 продала свою квартиру АДРЕСА_6 , про що свідчить Договір купівлі - продажу від 06 березня 2015 року, зареєстрований в реєстрі за № 901.

Відповідно до рішення УСЗН Слов`янської міської ради від 05 серпня 2020 року, ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні соціальної допомоги.

Згідно із актом № 11-20/389 від 22 вересня 2020 року, складеним УСЗН Слов`янської міської ради, державним соціальним інспектором була проведена перевірка правильності та повноти інформації наданої ОСОБА_1 для призначення державної допомоги малозабезпеченим сім`ям, та було виявлено, що заявниця в заяві не зазначила, що заявниця має у власності друге житло розташоване за адресою: АДРЕСА_1 . Внаслідок цього були надміру виплачені кошти в сумі 11050 грн. 14 коп. за період з 01 грудня 2015 року по 31 травня 2016 року.

Згідно із пояснювальною запискою ОСОБА_1 від 01 липня 2020 року, остання вказала, що вона не повідомила про наявність у неї другого житла, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки спеціаліст на прийомі не повідомила її про те, що вона повинна надати інформацію, щодо наявності у неї другого житла.

Відповідно до повідомлення УСЗН Слов`янської міської ради, ОСОБА_1 було повідомлено, що їй було надмірно нараховані кошти в сумі 11050 грн. 14 коп. та запропоновано повернути вказані кошти до 01 листопада 2020 року.

Умови призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям визначені Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (далі за текстом - Закон № 1768-ІІІ) та Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 24.02.2003 (далі за текстом - Порядок № 250).

Так, ст. 1 Закону № 1768-ІІІ визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї. При цьому малозабезпеченою сім`єю є сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

Відповідно до ст. 13 Закону № 1768-ІІІ контроль за правильністю призначення і виплати державної соціальної допомоги, використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання такої допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки.

Пунктом 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям № 250 (далі Порядок), передбачено, що для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву;декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).

Також умови призначення і виплати державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми визначені Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми»(далі за текстом - Закон № 2811-ХІІ) та Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001(далі за текстом - Порядок № 1751).

За змістом п. 16 Порядку № 250 виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється зокрема якщо малозабезпеченою сім`єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця, в якому виявлено порушення. Аналогічні положення містяться у п. 36 Порядку № 1751 щодо припинення виплати допомоги на дітей одиноким матерям.

Також відповідно до п. 25 Порядку № 250, якщо малозабезпеченою сім`єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім`ї; повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення. Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються: отримувачем державної соціальної допомоги самостійно; за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку. Аналогічні положення містяться у п. 49 Порядку № 1751 щодо повернення надміру виплаченої допомоги сім`ям з дітьми.

Крім цього, згідно зі ст. 22 Закону № 2811-ХІІодержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Згідно зі ст. 1212 ЦК особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

За правилами ст. 1215 ЦК не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Таким чином, оскільки ОСОБА_1 в добровільному порядку не повернула надмірно виплачені кошти, то суд приходить до переконання, що відповідно до норм чинного законодавства, ОСОБА_1 повинна повернути державі державну соціальну допомогу у розмірі 11050,14 грн., отриману за період з 01 грудня 2015 року по 31 травня 2016 рік, оскільки дана допомога була безпідставно призначена Управлінням соціального захисту населення Слов`янської міської ради Донецької області внаслідок не надання ОСОБА_1 інформації про наявність у неї нерухомого майна, площа якого, за встановленими судом матеріалами справи, перевищує дозволену законом норму для сім`ї відповідача.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд виходив з наступного.

Відповідно до п. 8 статті 6 ЗУ «Про судовий збір», розподіл судового збору між сторонами та перевірка повноти сплати судового збору здійснюються відповідно до процесуального законодавства.

Згідно із ч. 1 ст. 141 ЦПК України, яка передбачає розподіл судових витрат між сторонами , судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

При зверненні до суду із даним позовом, позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 2102 грн. 00 коп.

Враховуючи, що позовні вимоги Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради судом повністю задоволені, понесені позивачем та документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у сумі 2102 грн. 00 коп., підлягають стягненню з відповідача на його користь.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10-13, 81, 141, 263-265, 268, 280-282 ЦПК України, ст.ст. 1212, 1214, 1215ЦК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів- задовольнити у повному обсязі.

Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване у встановленому порядку місце проживання: АДРЕСА_2 , на користь Державного бюджету через Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради Донецької області (місце знаходження: 84116, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Г. Батюка, 40, ЄДРПОУ 25954290, МФО 820172, розрахунок UA978201720343190037000052186, банк - Держказначейська служба м. Київ) незаконно отриману державну соціальну допомогу у розмірі 11050 (одинадцять тисяч п`ятдесят) грн. 14 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради Донецької області (місце знаходження: 84116, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Г. Батюка, 40, ЄДРПОУ 25954290, МФО 820172, розрахунок UA 038201720344290004000052186, МФО 820172, ЄДРПОУ 25954290, Державна казначейська служба України м. Київ) витрати на оплату судового збору у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Донецького апеляційного суду через Слов`янський міськрайонний суд Донецької області.

Повний текст рішення складений та підписаний 29 березня 2021 року.

Суддя І.Ю. Фалін