Рішення № 95865090, 02.02.2021, Ірпінський міський суд Київської області

Дата ухвалення
02.02.2021
Номер справи
367/5444/17
Номер документу
95865090
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №367/5444/17

Провадження № 2-а/367/77/2021

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 лютого 2021 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:

головуючого судді Карабаза Н.Ф.,

при секретарі Сагайдачної І.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управліня Пенсійного фонду України Київської області про зобов`язання вчинити дії

в с т а н о в и в:

До Ірпінського міського суду Київської області надійшов зазначений вище адміністративний позов у якому позивач вказує, що перебуває на обліку в Бородянському відділі Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області та отримує пенсію. 19.05.2017 року через свого представника звернулась до відповідача з заявою в якій просила повідомити про здійснену індексацію пенсії щомісячно відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» починаючи з 01.01.2014 року. 01.08.2017 року відповідач своїм листом повідомив, що індексації його пенсії не була проведена. З таким рішення не згодна, вважає його протиправним. Відповідно до ч. 1 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Статтею 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» як єдиною підставою індексації грошових доходів населення визначено перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, який установлюється в розмірі 101 відcотка ( до 01.01.2016 року) і 103 відсотка (після 01.01.2016 року). Відповідно до листа Державної служби статистики України від 16.05.2017 року №152-20/1101 ПІ індекс інфляції за період з січня 2014 року по квітень 2017 року включно становив 211,0%. Відповідно до ст. 10 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» пенсія працюючих пенсіонерів індексується у розмірі, що з урахуванням оплати праці не перевищує прожиткового мінімуму працездатної особи. Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 травня 2017 року складає 1373 грн, тобто з травня 2017 року індексація пенсії має складати 2934,1 грн (1373*213,7%). Не проведення індексації пенсії з тих підстав, що розмір пенсії розрахований в залежності від прожиткового мінімуму є протиправним, оскільки відповідно до Закону України «Про державний бюджет на 2015 рік» встановлено, що у 2015 році прожитковий мінімум осіб, які втратили працездатність становить з 01 січня 2015 року - 949 грн, з 01 вересня - 1074 грн. Відповідно до листа від 01.08.2017 року розмір пенсії позивача складає 1505,58 грн, про що зазначає і сам відповідач у своєму листі, зазначений розмір є більше прожиткового мінімуму. Згідно ч. 3 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 01 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 28 цього Закону. Відповідач повідомив, що в Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року №1078 вказано перелік громадян та які грошові доходи підлягають індексації. Проте, текст абз.2 ст. 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів

населення», де зазначено, що Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України згідно з Рішенням Конституційного Суду №10-рп/2008 від 22.05.2008 року визнано неконституційним. Просить зобов`язати Ірпінське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести індексацію пенсії відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» з урахуванням показника індексу інфляції по Україні за період з січня 2014 року по квітень 2017 року включно 211,0%.

В судове засідання позивач не з`явилась, її представник подав заяву про слухання справи за його відсутності.

В судове засідання представник відповідача не з`явився, подав клопотання про розгляд справи за його відсутності .

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що згідно листа начальника Бородянського відділу Ірпінського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 01.08.2017 року №612/07 було повідомлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні з 05.05.1996 року та отримує пенсію за віком як працюючий пенсіонер. Перелік громадян та які грошові доходів підлягають індексації вказано в Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078. Згідно цієї постанови до об`єктів індексації не відносяться пенсії та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму, а працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується оплата праці по місцю роботи.

Згідно листа №15.2-20/883ПІ від 16.05.2017 року «Про індекси споживчих цін» Державна служба статистики України повідомила про те, що індекс інфляції за період з січня 2014 року по квітень 2017 року становив 211,0%.

Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.

Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Щодо позовних вимог про зобов`язання ГУ ПФУ в місті Києві провести індексацію пенсії, відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» з урахуванням показника індексу інфляції по Україні за період з січня 2014 року по квітень 2017 року включно 211,0%, суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини врегульовані Законами України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ (далі по тексту - Закон № 1282), «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.06.2003 року №1058-IV (далі - Закон № 1058), Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17.07.2003 року № 1078 (далі - Порядок №1078).

Відповідно до частини 1 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Відповідно до статті 1 Закону № 1282 індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Згідно з частиною першою статті 2 цього Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, у тому числі пенсії. У частині п`ятій цієї ж статті вказано, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Статтею 4 Закону №1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка (до 01.01.2016 року) та 103 відсотка (після 01.01.2016 року).

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення, у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі ст. 6 Закону №1282-ХІІ, у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників, визначаються Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 року (надалі по тексту - Порядок).

Відповідно до п. 2 Порядку, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку.

Тобто, пенсія, яку отримує позивач, є об`єктом індексації, яка має нараховуватись щомісячно, за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив встановлений поріг індексації, у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Частиною шостою статті 5 Закону встановлено, що проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

В пункті 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний Бюджет України на 2015 рік» визначено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на 2015 рік, а норми і положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Застосування Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» є доречним у межах спірних відносин з огляду на дію загально-правового принципу дії норми права у часі, що дозволяє подальше застосування постанови Уряду.

Таким чином, враховуючи Прикінцеві положення Закону України «Про Державний Бюджет України на 2015 рік», індексація повинна бути проведена у відповідності до положень Порядку №1078.

Наведені норми є чинними та не скасовані, в установленому законом порядку, а вимоги пункту 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» не визнані неконституційними.

Кабінетом Міністрів України, на виконання «Прикінцевих положень» Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», було винесено постанову від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою затверджено зміни до Порядку № 1078, які підлягали застосуванню, починаючи з 01.12.2015 року.

Пункт 6 Порядку № 1078 доповнено абзацом, який передбачає, що проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Згідно із пунктом 5 Порядку, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також, у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

У разі, коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах, відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.

При цьому, згідно із пунктом 9 Порядку працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці. Індексація пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, проводиться після індексації суми оплати праці на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації.

Згідно з п. 4 Порядку перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2013 року № 795, перерахунок пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» проводиться шляхом збільшення заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, зазначеної у п. 3 цього Порядку, на коефіцієнт, який відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком, але не менше зростання рівня інфляції (індексу споживчих цін) за минулий рік. Зазначений коефіцієнт визначається щороку у межах бюджету Пенсійного фонду України Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим, Кабінетом Міністрів України не визначено коефіцієнту зростання середньої заробітної плати (доходу) Україні.

Позивач просить здійснити індексацію пенсії шляхом множення прожиткового мінімуму, встановленого для непрацездатних осіб на індекс інфляції.

Разом з тим, суд зазначає, що такий спосіб проведення індексації не передбачений Порядком.

Щодо доводів позивача про те, що частину другу статті 6 Закону України «Про індексацію доходів населення» визнано неконституційною Рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, колегія суддів зазначає, що Рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року визнано неконституційними зміни, внесені в ст. 6 Закону «Про індексацію грошових доходів населення», але самі положення Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Кабінетом Міністрів України Постановою №1078 від 17.07.2003 неконституційними не визнані, та норми не протирічать положенням Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» саме в частині, яка стосується порядку обчислення пенсії.

Крім того, суд зазначає, що рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008 мотивовано виключно незаконністю внесення змін в Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Суд звертає увагу, що пунктом 9 Порядку № 1078 передбачено, що працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці. Індексація пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, проводиться після індексації суми оплати праці на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації.

У всіх випадках загальний дохід працюючого пенсіонера, який підлягає індексації, не повинен перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи.

Підприємства, установи та організації зобов`язані у двотижневий строк після проведення індексації оплати праці подавати органам, які призначають і виплачують пенсію, інформацію про розмір оплати праці працюючого пенсіонера, проіндексовану її суму та суму індексації. На підставі поданої інформації органи, які призначають і виплачують пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюють перерахунок сум індексації пенсій, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії.

Тобто, коли пенсіонер є працюючим, в першу чергу індексується його сума оплати праці і лише після цього можливе проведення індексації пенсії (в межах прожиткового мінімуму для працездатної особи, тобто, якщо дохід пенсіонера за місцем роботи проіндексований виходячи з розміру оплати праці, меншому ніж вказаний прожитковий мінімум) на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації.

Відтак, позовні вимоги щодо зобов`язання ГУ ПФУ в м. Києві провести індексацію пенсії, відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» з урахуванням показника індексу інфляції по Україні за період з січня 2014 року по квітень 2017 року включно 211,0%, є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 229, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

в и р і ш и в:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управліня Пенсійного фонду України Київської області про зобов`язання вчинити дії - відмовити.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - https://court.gov.ua/sud1013/ та в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням - http://reyestr.court.gov.ua.

Суддя Н.Ф. Карабаза