Постанова № 95857522, 29.03.2021, Соснівський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
29.03.2021
Номер справи
712/2720/21
Номер документу
95857522
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №712/2720/21

Провадження №3/712/1110/21

29 березня 2021 року суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Гоменюк О.Ю., за участю прокурора Черкаської окружної прокуратури Гадіон Н.М., Іщенка В.В., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Черкаського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , попереднє місце роботи: поліцейський взводу №1 роти №2 Управління патрульної поліції в Черкаській області, нині тимчасово не працює, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

До 04.07.2019 ОСОБА_1 перебував на посаді поліцейського взводу №1 роти №2 Управління патрульної поліції в Черкаській області, будучи відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 № 1700-VІІ, суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог ч.2 ст.45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування після звільнення, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Прокурор в судовому засіданні протокол про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, підтримала та просила притягнути останнього до адміністративної відповідальності, оскільки ним були порушені вимоги антикорупційного законодавства.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, визнав частково та пояснив, що у зв`язку з хворобою бабусі, в травні 2020 року поїхав в с. Кантакузівка Золотоніського району допомогти бабусі. У зв`язку зі своєю зайнятістю, та необізнаністю про необхідність подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік (після звільнення) до 01.06.2020, не подав своєчасно вказану декларацію. Декларація була ним подана 14.07.2020, вже після його повідомлення в липні 2020 року відділом кадрів Управління патрульної поліції в Черкаській області про необхідність подання декларації за 2019 рік (після звільнення). ОСОБА_1 вважає, що декларація за 2019 рік (після звільнення) несвоєчасно подана ним з поважних причин.

Заслухавши учасників процесу, вивчивши матеріали справи, вважаю, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно зі ст.ст. 252, 280 КУпАП України при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об`єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з`ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Під час судового засідання встановлено, що відповідно до наказу Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 25.09.2019 №122 о/с ОСОБА_1 призначено на посаду поліцейського взводу №1 роти № 2 батальйону Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України.

На підставі наказу Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 04.07.2019 № 490 о/с поліцейського взводу №1 роти № 2 батальйону Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України рядового поліції ОСОБА_1 звільнено з посади та зі служби в поліції, за п.5 ч.1 ст.77 (через службову невідповідність) Закону України «Про Національну поліцію».

З матеріалів справи вбачається, що 05.07.2019 ОСОБА_1 був ознайомлений із «Рекомендаціями для поліцейських, які є суб`єктами декларування про отримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при звільненні зі служби», зокрема, роз`яснено положення статті 45 вказаного Закону. Текст відповідних Рекомендацій за підписом ОСОБА_1 міститься в матеріалах адміністративної справи (а.с. 32).

Згідно з п.п. «з» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі – Закон) суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є поліцейські.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про Національну поліцію» Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Частиною другою статті 3 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що на працівників поліції (поліцейських та державних службовців) поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції".

Відповідно до ч.2 ст.45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

У пункті 1 розділу І роз`яснення Національного агентства з питань запобігання корупції від 13 лютого 2020 року № 1 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю» вказано, що декларація після звільнення декларація, яка подається відповідно до абзацу другого частини другої статті 45 Закону з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» та «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація.

Водночас, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (CОVID-19) від 17.03.2020 № 530-IX, розділ ХІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» доповнено пунктом 2-1 та встановлено, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб`єкти декларування подають до 1 червня.

З огляду на те, що ОСОБА_1 звільнено зі служби в Національній поліції 04.07.2019, з урахуванням змін внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (CОVID-19) від 17.03.2020, йому необхідно було подати декларацію після звільнення до 00 годин 00 хвилин 01 червня 2020 року, яка б охоплювала звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня 2019 року включно).

Водночас, згідно з витягом із офіційного сайту «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування», декларацію після звільнення за 2019 рік ОСОБА_1 фактично подав до Реєстру - 14.07.2020.

Факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації до Національного агентства з питань запобігання корупції підтверджується:

- протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією №19 від 11.03.2021;

- копією витягу з наказу Департаменту патрульної поліції від 25.02.2019 № 122 о/с про прийняття на службу в поліцію;

- копією витягу з наказу Департаменту патрульної поліції від 04.07.2019 № 490 о/с про звільнення зі служби в поліції;

- копією Послужного списку ОСОБА_1 ;

- копією Рекомендації для поліцейських, які є суб`єктами декларування, про отримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при звільненні зі служби та розпискою ОСОБА_1 від 05.07.2019;

- фотокопією публікації Декларації (після звільнення), яку подав ОСОБА_1 до інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» на сайті «public.nazk.gov.ua».

Частиною першою статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання декларації без поважних причин.

Зокрема, конструктивною ознакою цього правопорушення є несвоєчасне подання декларації без поважних причин. Тобто за наявності останніх відповідальність виключається.

Згідно з пунктом 2 роз`яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов`язані з корупцією» № 223-943/0/4-17 від 22 травня 2017 року під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

Під час судового розгляду справи встановлено, що поважні причини несвоєчасності подання ОСОБА_1 декларації після звільнення відсутні, останній був ознайомлений з Рекомендаціями про отримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції», та обізнаний щодо порядку подання електронних декларацій.

Враховуючи вищевикладене, суддя дійшов висновку, що ОСОБА_1 , будучи суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов`язаних з корупцією, відповідно до п.п. «з» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч.2 ст.45 Закону, без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію після звільнення за 2019 рік.

Таким чином, оцінюючи в сукупності наявні в справі докази, суд дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Обставин, що пом`якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 не вбачаю.

З огляду на викладене, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, суддя вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу.

Згідно зі ст. 40-1 КУпАП з особи на яку накладено адміністративне стягнення, слід стягнути судовий збір у розмірі, встановленому Законом України «Про судовий збір».

Керуючись ст.ст. 172-6, 245, 283-285 КУпАП, Законом України «Про запобігання корупції», Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (CОVID-19), суддя –

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні 00 коп., який зарахувати на рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Соснівський районний суд м.Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя О.Ю. Гоменюк