Рішення № 95845801, 29.03.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2021
Номер справи
560/4536/20
Номер документу
95845801
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/4536/20

РІШЕННЯ

іменем України

29 березня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови в перерахунку мені пенсії за вислугу років;

- скасувати як незаконне рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 25.03.2020 №968250875784 про відмову в перерахунку пенсії;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок пенсії на підставі заяви ОСОБА_1 від 16.03.2020 та довідки про заробітну плату, видану прокуратурою Хмельницької області №18-189, вих.20 від 12.03.2020 в розмірі 90% місячного заробітку з 01.09.2017.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Хмельницькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII у розмірі 90% суми місячної заробітної плати. Відповідно до постанови КМУ "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" від 30.08.2017 №657 підвищені посадові оклади працівникам прокуратури та збільшені деякі доплати.

На звернення позивача, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило у проведенні перерахунку пенсії, вказуючи на відсутність нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури.

Вважаючи дії та відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області протиправною, позивач просить позов задовольнити.

На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позов, в якому зазначив, що постанова КМУ "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" від 30.08.2017 №657 була прийнята до винесення Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019, та оскільки частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VІІ підлягає застосуванню в первинній редакції саме з 13.12.2019, вказана постанова №657 не є належним нормативно-правовим актом, відповідно до якого виникло право на перерахунок пенсії. Враховуючи положення статті 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" від 13.07.2017 №2136-VІІІ, рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 та відсутність відповідного нормативного-правового акту про підвищення заробітної працівникам органів прокуратури, відповідач вважає, що правомірно відмовив позивачу у проведенні перерахунку через відсутність підстав.

Враховуючи викладене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Також відповідачем заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін. Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання суд відмовляє.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 21.08.2020 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою від 21.08.2020 суд зупинив провадження у даній справі до набрання законної сили рішення Верховного Суду у зразковій справі №560/2120/20.

Ухвалою від 23.02.2021 суд поновив провадження у справі.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Суд встановив, що ОСОБА_1 працював в органах прокуратури та отримує пенсію за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII від 05.11.1991.

На звернення позивача про перерахунок пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області Рішенням від 25.03.2020 №968250875784 відмовило у перерахунку пенсії з посиланням на відсутність підстав для проведення перерахунку пенсій з 01.01.2020 з урахуванням Постанови №657 в розмірі 90% суми заробітної плати, зазначеної у довідці, виданій прокуратурою Хмельницької області від 12.03.2020 №18-189.

Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом за захистом порушених прав.

ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Станом на дату призначення позивачу пенсії, пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих визначалось статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII від 05.11.1991 (далі - Закон №1789-ХІІ).

Згідно з частиною 1 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Частиною 12 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною 17 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Отже, на момент призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів визначені у частинах 12, 17 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ.

У подальшому до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ вносилися зміни Законом України від 08.07.2011 №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", внаслідок яких частина 17 статті 50-1 з 01.10.2011 стала 18, тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.

Законом України від 28.12.2014 №76-VІІІ "Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ внесено зміни, зокрема, частину 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у наступній редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

14.10.2014 прийнято новий Закон України "Про прокуратуру" №1697-VІІ, який набрав чинності 15.07.2015.

Частина 20 статті 86 Закону №1697-VІІ (у первинній редакції) передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами 2, 3 та 4 цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Отже, первісна редакція частини 20 статті 86 Закону №1697-VІІ та частина 17 (18 з 01.10.2011) статті 50-1 Закону №1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

Згідно з пунктом 3 розділу ХІІ Прикінцевих положень Закону №1697-VІІ попередній Закон України "Про прокуратуру" із змінами частково втратив чинність, окрім, зокрема, частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1 Закону.

Законом України від 28.12.2014 №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", який набрав чинності 01.01.2015, зокрема, внесено зміни:

- частину 18 статті 50-1 №1789-ХІІ викладено в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України";

- частину 20 статті 86 Закону №1697-VІІ викладено в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

Таким чином, починаючи з 01.01.2015, жоден закон не визначав умов (підстав) та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України "Про прокуратуру"; законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.

Конституційний Суд України 13.12.2019 за результатами розгляду справи №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення №7-р(II)/2019, відповідно до якого визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються КМУ; положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Пунктом 3 Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7-р(II)/2019:

- частина 20 статті 86 Закону №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення;

- частина 20 статті 86 Закону №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Таким чином, з 13.12.2019 Закон №1697-VII не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.

Натомість, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Після прийняття рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р (ІІ)2019 у справі №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) у позивача виникло право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Право позивача на перерахунок пенсії також виникло у зв`язку із прийняттям постанови КМУ "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" від 30.08.2017 №657 (далі - постанова №657).

Позивач не працює з вересня 2005, тобто до прийняття рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019, втім, оскільки чинна з 13.12.2019 норма частини 20 статті 86 Закон №1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати всім прокурорським працівникам, а не лише працівникам, звільненим після набрання чинності зазначеним рішенням Конституційного Суду України.

При цьому, суд звертає увагу, що постанова №657 є чинною та є рішенням про "підвищення заробітної плати прокурорським працівникам", тому відсутні підстави для її незастосування.

Суд враховує, що підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача відповідно до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ наразі відсутні, адже ця норма втратила чинність з 15.07.2015. Натомість, у спірних відносинах мають застосовуватись положення частини 20 статті 86 Закону №1697-VII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до частини 20 статті 86 Закону №1697-VII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019.

До аналогічних висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду в постанові від 20.01.2021 у справі №560/2120/20.

Суд встановив, що в матеріалах справи міститься довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, видана прокуратурою Хмельницької області від 12.03.2020 №18-189, в якій зазначений розмір заробітної плати позивача, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове соціальне страхування станом на 06.09.2017.

Отже, право позивача на перерахунок пенсії виникло з 13.12.2019, довідка від 12.03.2020 №18-189 містить інформацію щодо заробітної плати станом на 06.09.2017, тому твердження відповідача, що відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача суд вважає необґрунтованими.

Отже, враховуючи встановлене, суд визнає протиправним Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 256.03.2020 №968250875784 про відмову у здійсненні ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років та вважає за необхідне з метою захисту прав позивача зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 13.12.2019 перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до статті 86 Закону №1697-VII на підставі довідки прокуратури Хмельницької області від 12.03.2020 №18-189 з урахуванням раніше проведених виплат.

Разом з тим, щодо вимоги позивача здійснити перерахунок та виплату пенсії, виходячи з розрахунку 90% від розміру заробітної плати (грошового забезпечення) з 01.09.2017, суд зазначає, що підстав для задоволення вказаної вимоги немає, оскільки, як зазначалося вище, право позивача на перерахунок пенсії відповідно до частини 20 статті 86 Закону №1697-VII виникло з 13.12.2019, а будь-якого рішення щодо обмеження пенсії позивача у відсотковому розмірі, відповідачем не приймалось.

При цьому, в порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права, і потрібно враховувати, що суд не повинен вирішувати вимоги на майбутнє, а тому права позивача в цій частині не порушені, така вимога є передчасною, і відповідно задоволенню не підлягає.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 06.03.2018 по справі №696/1016/17.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому, згідно частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позивач довів, а відповідач не спростував правомірність заявлених позовних вимог, тому, наявні правові підстави для їх часткового задоволення.

Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору, відповідно до приписів статті 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 25.03.2020 №968250875784 про відмову здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII "Про прокуратуру" на підставі довідки прокуратури Хмельницької області від 12.03.2020 №18-189, з урахуванням проведених раніше витрат.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 29 березня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головуючий суддя В.В. Матущак