
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
29 березня 2021 р. № 520/18558/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Панченко О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті (01135, м.Київ, пр.Перемоги, буд.14, код ЄДРПОУ 39816845), третя особа - Слобожанське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки (61022, м.Харків, майдан Свободи, буд.5, Держпром, 6 під`їзд, 7 поверх) про визнання протиправним та скасування припису, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати припис про усунення порушення законодавства про автомобільний транспорт, АХ 0204636, винесений 08 грудня 2020 року Слобожанським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що працівниками Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки під час проведення вагового контролю зафіксовано порушення нормативно допустимого навантаження на строєну вісь автомобіля під час перевезення вантажів. Як наслідок, відповідачем прийнято припис про усунення законодавства про автомобільний транспорт від 08.12.2020. Позивач не погоджується з вказаним рішення відповідача та вважає його протиправним, посилаючись на те, що згідно видаткової накладної загальна маса транспортного засобу разом із вантажем (відсів гранітний) складала 23,38 т, тобто не перевищувала максимально допустимого значення, передбаченого Правилами дорожнього руху, та предметом перевезення був сипучий вантаж, який є рухомим під час руху транспортного засобу, а тому його маса є несталою в різних точках автомобіля. Крім того вказав, на відсутність на час проведення габаритно-вагового контролю методики визначення параметрів фактичної маси та навантаження на вісь щодо рідких та сипучих вантажів, відтак, відсутні правові підстави визначення перевищення нормативних вагових параметрів транспортного засобу та відповідно складання припису.
Ухвалою суду від 23.12.2020 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу час для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 12.01.2021 року відкрито спрощене провадження у справі за правилами ст.257-262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати письмовий відзив на позов, а третій особі - письмові пояснення.
Копію ухвали про відкриття провадження у справі направлено на поштову адресу та отримано представником відповідача та третьої особи, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Представник відповідача та третьої особи надіслав на адресу суду письмовий відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог через їх безпідставність та необґрунтованість, посилаючись на те, що співробітники відповідача під час проведення рейдової перевірки та здійснення габаритно-вагового контролю діяли в порядку, межах та спосіб визначених чинним законодавством. Позивачем не наведено жодних вагомих доводів на підтвердження незаконності припису Укртрансбезпеки.
Відповідно до частин 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, позивач - ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець 05.05.2014 року (податковий номер НОМЕР_1 ). Має право на здійснення таких видів діяльності за КВЕД: 47.29 Роздрібна торгівля іншими продуктами харчування в спеціалізованих магазинах; 47.52 Роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт.
ФОП ОСОБА_1 відповідно до договору про надання транспортних послуг від 08.01.2020 року здійснювалося перевезення товару за видатковою накладною №4563 від 22.10.2020.
22.10.2020 контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Харківській області, на підставі щотижневого графіку проведення рейдових перевірок Управління транс безпеки у Харківській області у період з 19.10.2020 по 25.10.2020 та відповідно до направлення на рейдову перевірку №012022 від 19.10.2020 на 120 км а/д Р-51 "Мерефа - Лозова - Павлоград" проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення вантажів та пасажирів, зокрема, транспортного засобу марки RENAULT модель PREMIUM 450.18 DXI, реєстраційний номер НОМЕР_2 з напівпричепом марки SCHWARZMULLER модель SPA-3Е, реєстраційний номер НОМЕР_3 , що належить ФО-П ОСОБА_1 . За кермом транспортного засобу під час здійснення перевірки знаходився водій ОСОБА_2 .
За результатами зважування вищезазначеного транспортного засобу (чек №49 від 22.10.2020) співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Харківській області зафіксовано порушення вимог п.22.5 Правил дорожнього руху України, а саме навантаження на строєну вісь напівпричепа становить 24,37 т при максимально допустимому навантаженні для даного типу транспортного засобу 22 т.
У зв`язку з виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Харківській області складено довідку №0007339 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 22.10.2020 та акт №0023300 про перевищення транспортним засобам нормативних вагових параметрів від 22.10.2020 року та акт №246546 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 22.10.2020.
Як зазначено посадовими особами відповідача в актах №0023300 та №246546 від 22.10.2020, водій ОСОБА_2 з порушеннями ознайомлений від підпису відмовився, правом надати письмові пояснення до акту не скористався.
Управління Укртрансбезпеки у Харківській області направлено засобами рекомендованого поштового зв`язку на адресу позивача повідомлення №94998/37/24-20 від 03.12.2020 про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, призначеної з 09:00 до 12:00 08.12.2020. Повідомлення отримано позивачем 07.12.2020, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Таким чином позивач належним був чином повідомлений про час та місце розгляду справи, однак, на розгляд справи щодо акту №246546 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 22.10.2020 не прибув, уповноважену особу чи письмових пояснень не направив.
За результатами розгляду справи про порушення законодавства на автомобільному транспорті в.о.начальника Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Т.Зотовою прийнято припис щодо усунення порушення законодавства про автомобільний транспорт АХ№0204636 від 08.12.2020, яким Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 запропоновано вжити заходів щодо усунення виявлених порушень у строк до 22.12.2020 року.
Позивач не погодився з приписом Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про щодо усунення порушення законодавства про автомобільний транспорт АХ№0204636 від 08.12.2020, звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 6 Закону України "Про автомобільний транспорт", зокрема, встановлено, що державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначає Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 (надалі - Порядок №1567).
Згідно з пунктом 3 Порядку №1567 органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.
Відповідно до пунктів 12, 13, 14 Порядку №1567 рейдова перевірка додержання суб`єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка. Графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин. Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Рейдова перевірка проводиться у строк, зазначений у направленні на перевірку (пункт 19 Порядку №1567).
Відповідно до щотижневого графіку проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Харківській області в період з 19.10.2020 по 25.10.2020, затвердженого в.о. начальника Управління Укртрансбезпеки у Харківській області О.Гринюк, у період з 19.10.2020 по 25.10.2020 Управління Укртрансбезпеки у Харківській області проводило перевірки на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, які знаходяться на території відповідно до системи адміністративно-територіального устрою України: Харківської області.
19.10.2020 старшим державним інспекторам - Мартинцю О.В., Різнику М.О., Гопцію С.В., видано направлення №012022 на проведення рейдової перевірки транспортних засобів на місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, які знаходяться на адміністративній території м.Харкова та Харківської області з 19.10.2020 по 25.10.2020.
Відповідно до пунктів 20, 21 Порядку №1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму. У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Матеріалами справи встановлено, що 22.10.2020 на ділянці автодороги на 120 км а/д Р-51 "Мерефа - Лозова - Павлоград" посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Харківській області на підставі направлення на рейдову перевірку №012022 від 19.10.2020 проведено рейдову перевірку транспортного засобу марки RENAULT модель PREMIUM 450.18 DXI, реєстраційний номер НОМЕР_2 з напівпричепом марки SCHWARZMULLER модель SPA-3Е, реєстраційний номер НОМЕР_3 , що належить ФО-П ОСОБА_1 , за кермом якого перебував водій ОСОБА_2 .
За результатами перевірки складено акт №246546 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 22.10.2020, акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0023300 від 22.10.2020, довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0007339 від 22.10.2020.
У акті №246546 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 22.10.2020 зафіксовано порушення п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ №1306 від 10.10.2001, а саме навантаження на строєну вісь становить 24,37 т, що перевищує допустиму на 10,6% від встановлених параметрів.
У акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0023300 від 22.10.2020 та довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0007339 від 22.10.2020 зафіксовано навантаження на строєну ось 24,37 т при нормативно допустимому 22 т.
Факт здійснення перевірки та проведення габаритно-вагового контролю 22.10.2020 транспортного засобу RENAULT модель PREMIUM 450.18 DXI, реєстраційний номер НОМЕР_2 з напівпричепом марки SCHWARZMULLER модель SPA-3Е, реєстраційний номер НОМЕР_3 підтверджено чеком зважування від 22.10.2020, сформованим ваговим комплексом за результатами зважування транспортного засобу.
Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів під час їх проїзду автомобільними дорогами загального користування здійснюється відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законів України "Про автомобільний транспорт", ЗУ "Про дорожній рух", ЗУ "Про автомобільні дороги", Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306 (далі - Правила дорожнього руху), Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року №30 (далі - Правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів), Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року №879.
Згідно з положеннями статті 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 №2344-III автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - перевезення вантажів вантажними автомобілями; великоваговий транспортний засіб - транспортний засіб з вантажем або без вантажу, хоча б один з вагових параметрів якого перевищує встановлені на території України допустиму максимальну масу чи осьове навантаження.
Згідно з частиною 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 №3353-XII з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
За приписами статті 33 Закону України "Про автомобільні дороги" від 08.09.2005 №2862-IV рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначено Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, надалі - Порядок № 879).
Згідно з підпунктами 3, 4, 5 пункту 2 Порядку №879 великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. №1306 (Офіційний вісник України, 2001 р., №41, ст.1852). При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки; габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів; дозвіл на рух - єдиний уніфікований документ, що видається уповноваженим органом відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. №30 "Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами" (Офіційний вісник України, 2001 р., №3, ст.75), після внесення в установлених порядку і розмірі плати за проїзд таких транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, в якому визначаються умови експлуатації транспортних засобів протягом певного часу за встановленим маршрутом і який дає право на проїзд за таких умов.
Пунктом 3 Порядку №879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Відповідно до пункту 6 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.
Згідно з приписами п.п.2 п.5 Вимог до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах загального користування, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 28.07.2016 №255 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.08.2016 за №1171/29301, пересувний пункт повинен бути укомплектований таким технічним обладнанням, зокрема, комплектом пересувних автомобільних ваг для осьового зважування транспортних засобів у русі, до складу якого входять дві вагові платформи, ваговий індикатор у футлярі та чотири вирівнювальні доріжки.
Пунктом 12 Порядку №879 встановлено, що вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані (пункт 13 Порядку №879).
Із аналізу наведених норм слідує, що зважування транспортних засобів здійснюється за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, яке повинне утримуватись у робочому стані, періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
На підтвердження утримання зважувального обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю у робочому стані відповідачем до матеріалів справи надано копію сертифікату перевірки типу №UA.TR.113-0076-18 від 26.07.2018, чинний до 25.07.2028, виданого Національним науковим центром "Інститут метрології" Мінекономрозвитку України та сертифікату відповідності № UA.TR.113-0076/009-F-19 від 29.11.2019, чинний до 28.11.2020, виданого Національним науковим центром "Інститут метрології" Мінекономрозвитку України.
Щодо доводів позивача про те, що предметом перевезення був сипучий вантаж (відсів гранітний), який є рухомим під час руху транспортного засобу, а тому його маса є несталою в різних точках автомобіля, суд зазначає наступне.
Наказом Міністерства транспорту України №363 від 14 жовтня 2014 року "Про затвердження Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні" (надалі також - Правил перевезення) на водія та перевізника покладено ряд обов`язків щодо навантаження, розміщення, закріплення та перевезення сипучого вантажу.
Відповідно до підпунктів 8.14-8.15 розділу 8 Правил перевезення, навантажені предмети слід розміщувати і закріпляти так, щоб запобігти їх падінню, волочінню, травмуванню ними супровідних осіб чи створенню перешкод для руху.
Вантаж повинен бути належним чином закріплений засобами кріплення (ременями, ланцями, розтяжками, тросами, розпірними перекладинами, якірними рейками (балками), сітками тощо) відповідно до національних стандартів щодо правил безпечного закріплення вантажів і засобів кріплення. Кількість засобів кріплення вантажу повинна бути достатньою для здійснення його безпечного перевезення.
Згідно з пунктом 12.1 розділу 12 Правил перевезення, при транспортуванні вантажів слід дотримувати вимог Правил дорожнього руху України.
Пунктом 12.5 розділу 12 вказаних Правил перевезення передбачено, що для транспортування вантаж треба рівномірно розміщувати в кузові таким чином, щоб не була порушена стійкість автомобіля і не утруднювалося керування ним. Вантаж не повинен зміщуватися під час руху, випадати з кузова, волочитися і створювати небезпеку для пішоходів та інших учасників дорожнього руху.
Згідно з приписами пункту 8.20 розділу 8 зазначених Правил водій зобов`язаний перевірити відповідність кріплення і складання вантажу на рухомому складі умовам безпеки руху та забезпечення цілості рухомого складу.
Отже, водій, який здійснює вантажні перевезення, зокрема, сипучого вантажу великоваговим автомобільним транспортом, зобов`язаний дотримуватись встановлених правил, з метою уникнення порушень законодавства про автомобільний транспорт та створення небезпеки для пішоходів та інших учасників дорожнього руху, а тому доводи позивача щодо сипучості вантажу і, як наслідок, неможливості забезпечення його сталості в різних точках автомобіля, є безпідставними.
Пунктом 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. №30, визначено, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів визначено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), встановлено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Таким чином, суд погоджується з висновком перевірки про перевищення вагових обмежень на строєну ось 24,37 т при допустимих 22 т, тобто перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм на 10,6%.
Суд відхиляє доводи позивача щодо протиправності оскаржуваного припису з посиланням на відсутність методики виконання вимірювань поосьових навантажень та маси вантажних транспортних засобів, затвердженої спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології, оскільки за змістом статей 4 і 29 Закону №3353-XII, статті 33 Закону України від 08.09.2005 № 2862-IV "Про автомобільні дороги" визначення порядку здійснення габаритно-вагового контролю віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України, і такий механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів визначено Порядком №879, яким керувався відповідач при здійсненні габаритно - вагового контролю.
Також суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №671 скасовано п. 19 Порядку № 879, який передбачав, що під час проведення габаритно-вагового контролю Укртрансбезпека або її територіальні органи керуються методикою, затвердженою Мінекономрозвитку.
Посилання на методику, затверджену спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології, містить лише пп. 2 п. 2 Порядку № 879, який дає визначення поняттю "вимірювання (зважування)".
Водночас суд зазначає, що відсутність такої методики не є підставою для невнесення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та не звільняє перевізників від відповідальності за перевищення вагових та габаритних параметрів транспортного засобу.
Аналогічні висновки містять постанови Верховного Суду від 21.09.2018 у справі №804/5296/17, від 09.08.2019 у справі №817/1051/16, від 03.07.2019 року у справі №819/1381/16.
Таким чином, перевіривши в межах доводів позовної заяви спірне рішення на відповідність приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, суд вважає, що воно прийняте на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а тому відмовляє в задоволенні позову.
Зважаючи на відмову у задоволенні позовних вимог, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті, третя особа - Слобожанське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки про визнання протиправним та скасування припису - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Панченко