
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 березня 2021 р. № 520/863/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бідонька А.В. розглянувши в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Відділу реклами Департаменту контролю Харківської міської ради (майдан Конституції, буд. 7,м. Харків,61003) , Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради (вул. Квітки-Основ`яненка, буд. 7, м. Харків, 61003), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу реклами Департаменту контролю Харківської міської ради № 2027 від 06.10.2020 року.
- Зобов`язати Відділ реклами Департаменту контролю Харківської міської ради повторно розглянути заяву Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 29.07.2020 року № 1715 на розміщення зовнішньої реклами за адресою, АДРЕСА_2 .
- Стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 2270,00 (дві тисячі двісті сімдесят гривень) гривень, сплачений позивачем при зверненні до суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що позивачем було надано повний перелік документів для отримання дозволу на розміщення зовнішньої реклами, проте Відділом реклами Департаменту контролю Харківської міської ради рішенням від 06.10.2020 вих. №2027 року було відмовлено у наданні дозволу. Вказує на те, що у відповідному рішенні не вбачається чітких підстав для відмови позивачу у наданні дозволу на розміщення зовнішньої реклами. У зв`язку з чим вважає вищезазначене рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 27.01.2021 року відкрито провадження по справі. Копія ухвали разом з матеріалами поданого позову відправлена відповідачам по справі.
Представником відповідача - Відділу реклами Департаменту контролю Харківської міської ради через канцелярію суду було надано відзив в якому заперечував проти заявленого позову. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що відповідно до листа Департаменту містобудування та архітектури від 28.09.2020 № 6063, Департаментом не було погоджено ФОП ОСОБА_1 надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами по АДРЕСА_2 . Таким чином, оскільки Департаментом містобудування та архітектури Харківської міської ради було відмовлено в погодженні дозволу на розміщення на розміщення зовнішньої реклами по АДРЕСА_2 . керуючись пунктом 16 Типових правил та п. 6.3.4. Місцевих правил, позивачу було цілком обгрунтовано відмовлено у наданні дозволу на розміщення зовнішньої реклами.
Представником відповідача - Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради через канцелярію суду було надано відзив на адміністративний позов в якому зазначено, що відповідно до п. 4.1.29 Положення про Департамент містобудування та
архітектури Харківської міської рад, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 09.12.2020 № 7/20 (зі змінами) Департамент відповідно до покладених на нього завдань розглядає та погоджує відповідні матеріали щодо розміщення рекламних конструкцій відповідно до чинного законодавства.. Департаментом містобудування Харківської міської ради було отримано лист Відділу реклами Департаменту контролю Харківської міської ради від 21.09.2020 № 1958 щодо надання дозволу ФОП ОСОБА_1 на розміщення зовнішньої реклами за адресою: АДРЕСА_2 . Під час розгляду матеріалів, надісланих до Департаменту містобудування та наявної інформації було встановлено, що огорожа, на якій позивач мав намір розмістити зовнішню рекламу, встановлена з порушенням вимог Закону України «Про автомобільні дороги», державних будівельних норм ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій» та поза межами земельної ділянки, наданої у приватну власність ОСОБА_2 згідно з державним актом серії ВК № 185430, а відтак місце розміщення зовнішньої реклами не погоджено з належним власником. На підставі зазначеного Департаментом містобудування було не погоджено ФОП ОСОБА_1 дозвіл на розміщення зовнішньої реклами по АДРЕСА_2 , про що було повідомлено відділ реклами Департаменту контролю Харківської міської ради листом від 28.09.2020 № 6063/0/605-20.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог правом подання пояснень не скористалась.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
29.07.2020 року ФОП ОСОБА_1 звернувся до Відділу реклами Департаменту контролю Харківської міської ради з заявою про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами за адресою АДРЕСА_2 праці та АДРЕСА_2 (І етап: отримання пріоритету).
Позивачем 05.08.2020 року було отримано Довідку № 1715 про встановлення пріоритету та 18.09.2020 року звернувся до Відділу реклами Департаменту контролю Харківської міської ради з заявою про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами (II етап: отримання дозволу) з додатками до заяви, а саме заяви про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами від 29.07.2020 року № 1715, два належним чином оформлених примірники дозволу на розміщення зовнішньої реклами, а також державний акт на право власності на земельну ділянку серії ВК № 185430.
Листа вих. № 2027 від 06.10.2020 року позивачу було відмовлено у наданні дозволу на розміщення зовнішньої реклами. Підставою для відмови було зазначено, що Департаментом містобудування та архітектури у погодженні дозволу на розміщення реклами за вказаною адресою було відмовлено .
Вважаючи таку відмову Відділу реклами Департаменту контролю Харківської міської ради протиправною позивач звернувся до суду з даним позовом.
По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 7 Конституції України, в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.
Статтею 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено перелік власних (самоврядних) та делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі житлово - комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв`язку.
Відповідно до пп. 7, 13, пункту «а» частини першої статті ЗО Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів міських рад належать, зокрема, організаціяблагоустрою населених пунктів і здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів; надання дозволу в порядку, встановленому законодавством, на розміщення реклами.
Статтею 1 Закону України «Про рекламу» визначено, що реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.
Зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Частиною 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу» розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
З метою врегулювання суспільних відносин саме у сфері розміщення зовнішньої реклами у Законі України «Про рекламу» застосовано відсильну норму до спеціально розробленого підзаконного нормативно-правового акту - Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067 (далі - Типові правила), які регулюють відносини, що виникають у зв`язку з розміщенням зовнішньої реклами у населених пунктах, та визначають порядок надання дозволів на розміщення такої реклами.
Пунктом 3 Типових правил передбачено, що зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та . у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.
Відповідно до п. 5 Типових правил для регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами сільська, селищна, міська рада може утворювати відділ, управління, інший виконавчий орган або покладати відповідні функції на існуючий відділ, управління (далі - робочий орган).
Згідно з п. 6 Типових правил до повноважень робочого органу належить розгляд заяв розповсюджувачів зовнішньої реклами на надання дозволу, внесення змін у дозвіл, переоформлення дозволу та продовження строку його дії, прийняття рішення про встановлення пріоритету заявника на місце розташування рекламного засобу, продовження строку, на який встановлено зазначений пріоритет, або про відмову в установленні такого пріоритету, підготовка проекту рішення виконавчого органу ради щодо надання дозволу чи про відмову у його наданні, видача дозволу на підставі рішення виконавчого органу ради.
Пунктом 24 Типових правил передбачено, підставою для розміщення зовнішньої реклами та виконання робіт, пов`язаних з розташуванням рекламного є виданий у встановленому порядку дозвіл. Дозвіл надається строком на п`ять років, якщо менший строк не зазначено у заяві (пункт 23 Типових правил).
Дозвіл - це документ установленої форми, виданий розповсюджувачу зовнішньої реклами на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, який дає право на розміщення зовнішньої реклами на певний строк та у певному місці (пункт 2 Типових правил).
Виходячи із норм ч. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу» та п. 5 Типових правил виконавчий комітет Харківської міської ради встановив власний порядок розміщення зовнішньої реклами у місті Харкові на підставі Типових правил - Правила розміщення зовнішньої реклами у місті Харкові, затверджені рішенням виконкому Харківської міської ради 02.10.2013 р. № 609 (далі - Місцеві правила).
Правила регулюють відносини у сфері розміщення зовнішньої реклами між розповсюджувачами зовнішньої реклами, державними органами, виконавчими органами Харківської міської ради та іншими підприємствами, установами, організаціями щодо отримання дозволів на розміщення зовнішньої реклами, укладення договорів про надання в користування місць для розміщення спеціальних конструкцій, встановлення спеціальних конструкцій на місцях, наданих у користування, та контролю за дотриманням законодавства про рекламу, цих Правил, а також інші відносини у сфері зовнішньої реклами.
Правила встановлюють порядок здійснення діяльності з розміщення в місті Харкові зовнішньої реклами з урахуванням типології елементів місцевого середовища, архітектурних, функціонально-планувальних, історико-культурних та інших чинників.
Відповідно до п. 2.1 Місцевого порядку робочий орган - відділ реклами Департаменту контролю Харківської міської ради, на який покладено виконання функцій щодо регулювання діяльності у сфері розміщення зовнішньої реклами у місті Харкові.
Згідно з положеннями п.3.3. Місцевих правил до повноважень робочого органу відноситься: розгляд заяв розповсюджувачів зовнішньої реклами про надання дозволу, внесення змін у дозвіл, переоформлення, анулювання дозволу та продовження строку його дії; прийняття рішення про встановлення, пріоритету заявника на місце розташування рекламного засобу, продовження строку, на який встановлено зазначений пріоритет, або про відмову у встановленні такого пріоритету; надання у разі потреби розповсюджувачам зовнішньої реклами архітектурно-планувальних завдань на опрацювання проектно-технічної документації для розташування складних (дахових) конструкцій; підготовка проектів рішень виконавчого комітету Харківської міської ради про надання та анулювання дозволів; видача дозволів розповсюджувачам зовнішньої реклами на підставі рішень виконавчого комітету Харківської міської радії; підготовка проектів рішень Харківської міської ради та її виконавчого комітету з питань зовнішньої реклами.
Пунктом 4.1. місцевих правил передбачено, що розміщення зовнішньої реклами у місті Харкові здійснюється на підставі дозволів, які видаються робочим органом на підставі рішень виконавчого комітету Харківської міської ради.
Зовнішня реклама повинна розміщуватися з дотриманим законів України «Про рекламу», «Про дорожній рух», постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 №2067 «Про затвердження Типових правил розміщення зовнішньої | реклами» (зі змінами), постанови Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 № 198 «Про затвердження Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил, користування, ними та охорони», ; Державних стандартів України, Державних будівельних норм і правил, інших : нормативно-правових актів, а також цих Правил.
Пунктом 4.6. Місцевих правил передбачено, що на територіях, будинках (в тому числі пам`ятках архітектури) і спорудах зовнішня реклама розміщується за згодою їх власників або уповноважених ними органів (осіб) з урахуванням архітектурних, функціонально-планувальних, історико-культурних чинників, типології елементів місцевого середовища та з додержанням правил благоустрою територій населених пунктів.
Згідно з розділом 6 Місцевих правил для одержання дозволу заявник або уповноважена ним особа подає адміністратору в приміщенні Центру надання адміністративних послуг (далі - ЦНАП) заяву за формою згідно з додатком 1, до якої додаються:
а) фотокартка або комп`ютерний макет місця (розміром не менш як 6x9 сантиметрів), на якому планується розташування рекламного засобу, з прив`язкою до місцевості;
б) ескіз рекламного засобу з його конструктивним рішенням (конструктивне рішення повинно містити інформацію про основні габаритні розміри, вузли кріплення, застосовані матеріали, підключення до інженерних мереж).
Робочий орган протягом трьох днів із дня отримання документів від адміністратора, реєструє заяву та додані до неї документи в журналі реєстрації заяв та дозволів на розміщення зовнішньої реклами (далі - журнал реєстрації). Протягом п`яти днів з дати реєстрації заяви робочий орган перевіряє місце розташування рекламного засобу, зазначене в заяві, на предмет наявності на це місце пріоритету іншого заявника або надання на заявлене місце зареєстрованого в установленому порядку дозволу. Після перевірки місця керівник робочого органу приймає рішення про встановлення за заявником пріоритету на заявлене місце або про відмову у встановленні пріоритету.
Рішення про встановлення за заявнйком пріоритету оформлюється довідкою робочого органу, яка підписується керівником робочого органу.
У разі прийняття рішення про встановлення пріоритету робочий орган передає адміністратору довідку про встановлення пріоритету та два примірники дозволу (бланки) за формою згідно з додатком 2, для оформлення заявником.
Протягом строку, зазначеного у пункті 6.1.8 цих Правил, заявник оформлює обидва примірники дозволу та подає їх адміністратору разом із супровідним листом, в якому зазначається реєстраційний номер заяви. В разі подання документів на отримання дозволу на розміщення дахової конструкції до зазначеного переліку додається висновок технічної експертизи спеціалізованого підприємства, установи або організації.
Дозвіл погоджується заявником із власником місця або уповноваженим ним органом (особою) та подається адміністратору разом із супровідним листом, в якому зазначається реєстраційний номер заяви, для здійснення робочим органом дозвільної (погоджувальної) процедури та прийняття рішення про надання дозволу або відмову у його наданні.
Дії щодо отримання погоджень вчиняються робочим органом без залучення заявника протягом строку, встановленого для отримання дозволу.
Власник місця розташування спеціальної конструкції, що перебуває в комунальній власності, погоджує заявнику 2 примірники дозволу протягом п`яти робочих днів із дня звернення.
Власники місць розташування спеціальних конструкцій самостійно встановлюють строк дії погодження у дозволі на розміщення зовнішньої реклами.
На вимогу робочого органу має бути надані копії документів, що підтверджують право власності на місце розташування рекламного засобу.
Відповідно до пункту 6.2.4 вищезазначених Правил Дозвіл погоджується робочим органом, зокрема з управлінням містобудування та архітектури.
Для здійснення погодження робочий орган протягом двох робочих днів із дня надходження документів від ЦНАП надсилає їх копії у паперовому або електронному (шляхом сканування) вигляді органам, з якими необхідно погодити дозвіл. Зазначені органи надають погодження або відмову протягом 5 (п`яти) робочих днів.
За результатами дозвільної (погоджувальної) процедури зазначені органи надають погодження або відмову в погодженні, які у паперовому або електронному (шляхом сканування) вигляді надсилаються робочому органу.
У наданні дозволу може бути відмовлено у разі: подання розповсюджувачем зовнішньої реклами неповного пакету документів, необхідного для одержання дозволу; виявлення в документах, поданих розповсюджувачем зовнішньої реклами, недостовірних відомостей; наявності на заявлене місце зареєстрованого в установленому порядку дозволу; негативного висновку за результатами проведеної технічної експертизи спеціалізованого підприємства, установи, організації (в разі розміщення дахової конструкції); відмови в погодженні дозволу органів та осіб, передбачених пунктом 6.2.4 цих Правил.
З матеріалів справи судом встановлено, що 21.09.2020 Відділом реклами Департаменту контролю Харківської міської ради надіслано до Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради для погодження дозволу електронні копії відповідних документів.
У наданих письмових пояснень Департамент містобудування та архітектури Харківської міської ради повідомив, що під час розгляду матеріалів, надісланих до Департаменту та наявної інформації було встановлено, що огорожа, на якій позивач мав намір розмістити зовнішню рекламу, встановлена з порушенням вимог Закону України «Про автомобільні дороги», державних будівельних норм ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій» та поза межами земельної ділянки, наданої у приватну власність ОСОБА_2 згідно з державним актом серії ВК № 185430, а відтак місце розміщення зовнішньої реклами не погоджено з належним власником.
На підставі зазначеного Департаментом містобудування було не погоджено ФОП ОСОБА_1 дозвіл на розміщення зовнішньої реклами по АДРЕСА_2 , про що було повідомлено відділ реклами Департаменту контролю Харківської міської ради листом від 28.09.2020 № 6063/0/605-20.
Суд зазначає, що позивачем не надано до матеріалів справи належних та допустимих доказів неправомірності дій Департамент містобудування та архітектури Харківської міської ради щодо непогодження ФОП ОСОБА_1 дозволу на розміщення зовнішньої реклами по АДРЕСА_2 та у поданій позовній заяві не заявляє позовних вимог до Департамент містобудування та архітектури Харківської міської ради.
Враховуючи те, що Департаментом містобудування та архітектури Харківської міської ради було відмовлено в погодженні дозволу на розміщення зовнішньої реклами по АДРЕСА_2 , суд проходить до висновку, що Відділ реклами Департаменту контролю Харківської міської ради керуючись п. 6.3.4. Місцевих правил обгрунтовано відмовив ФОП ОСОБА_1 листом вих. № 2027 від 06.10.2020 року у наданні дозволу на
розміщення зовнішньої реклами.
Відповідно до ст.2 КАС України - завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України - в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до вимог ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Відділу реклами Департаменту контролю Харківської міської ради (майдан Конституції, буд. 7,м. Харків,61003) , Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради (вул. Квітки-Основ`яненка, буд. 7, м. Харків, 61003), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення підписано 29 березня 2021 року.
Суддя Бідонько А.В